AK Parti'den CHP'ye jet cevap

"Bizim yeni dönemde anayasa çalışmalarıyla ilgili çalışma yöntemimiz nettir"

26.Temmuz.2011,17:05:07AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, kendilerinin yeni dönemde anayasa çalışmalarıyla ilgili yöntemlerinin net olduğunu, bunun pek çok kezBaşbakan Erdoğantarafından kamuoyu ile paylaşıldığını söyledi.

Canikli,AK PartiMYK toplantısına gelişinde,CHPGrup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan'ın 'Biz 326 milletvekiline kabadayılık yaptırmayız' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi: "Bu açıklamayı görmedim, okumadım ama bizim yeni dönemde anayasa çalışmalarıyla ilgili çalışma yöntemimiz nettir. Hem sayın Başbakanımız, hem ilgili arkadaşlar defalarca kamuoyu ile paylaştı. Mümkün olan en yüksek mutabakatın sağlanması için samimi olarak gereken tüm çalışmalar yapılacak. Gerçek anlamda bir toplumsal sözleşme tanımına uygun; toplumun, milletin benimseyeceği; herkesi içinde kendisinin ve düşüncelerinin, hedeflerinin, kanaatlerinin olduğu bir anayasa istiyoruz. Bunu samimiyetle istiyoruz. Temel yaklaşımımız bu olacaktır. Onun dışındaki yaklaşımların bir anlamı yok, spekülasyondan ibaret. Tüm siyasi partilerin mutabakatı ile bir anayasa yapılması yönünde çalışmaların yapıldığını herkes görecektir."

"ANAYASAYI BÜTÜN PARTİLER YAPACAKTIR"

'Anayasa çalışmalarını muhalefet partilerinin bir dayatma olarak görmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?' yönündeki soruya ise Canikli, şu cevabı verdi: "Biz daha önce anayasa konusunda farklı yöntemlerle toplumun ve kamuoyun karşısına çıktık. Bunlar bir tanesi bizim dışımızda bilim adamlarına yaptırdığımız bir çalışmayla bir anayasa yapılması konusunda bir adım atıldı. Hatırlarsanız, o zaman da muhalefet 'siz çalışmanızı yapmışsınız, AK Parti'nin mutfağında hazırlanmış bir çalışmadır' gerekçesiyle yönteme itiraz ederek karşı çıkmışlardır. Daha sonra tamamen yeni ve birlikte yapacağımız bir çalışma olsun istedik ve bu düşünceyle TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partilerin eşit sayıda üye vererek oluşturacağı bir komisyon marifetiyle sıfırdan bir anayasa yapılması konusunda bir önerimiz olmuştu. Bizim yaptığımız anayasa çalışmasına itirazlar gelince; muhalefet o zaman benzer çalışmalara katılmadılar, destek vermediler.MHPüye vermişti, CHP üye vermemişti. Çalışmalar başlamadı, akamete uğradı. Dolayısıyla yine benzer tavırları görüyoruz aslında. Böyle olumlu bir çalışmada olumsuz yorumlar da yapmak istemiyoruz. Sonuç itibariyle tüm siyasi partilerin birlikte yapacağı bir çalışma olacaktır. Hepsinin desteğine ihtiyacımız var. Sivil toplum örgütleri ve ilgilenen tüm kuruluşların desteğine ihtiyacımız var. Sonuç itibariyle anayasa hukuki bir metindir. TBMM'de realize edilecektir, tüm siyasi partilerin katkısı gerekir. Olumlu bir hedef için açıkçası kesin yorumlar da yapmak istemiyoruz."


CİHAN