Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile birlikte, Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanları YAŞ zirvesi öncesi emekliliklerini istediler.
TSK'da Yüksek Askeri Şura öncesi çıkan kriz, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının istifasını getirdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel hariç, üç kuvvet komutanı da Koşaner'in ardından emekliliklerini istediler.

TSK'da Yüksek Askeri Şura öncesi çıkan kriz, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının istifasını getirdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel hariç, üç kuvvet komutanı da Koşaner'in ardından emekliliklerini istediler.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, katıldığı Çankaya Köşkü’ndeki üçlü zirvenin ardından Genelkurmay Karargahın’da yaptığı değerlendirme toplantısının ardından istifa kararı aldı. Orgeneral Koşaner’in ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay'ın da istifa ettiği bildirildi.

Genelkurmay Karargahı’ndan yapılan açıklamada Koşaner'in “gördüğü lüzum üzerine” istifa ettiği belirtildi.

SON BİR HAFTADA 3 ZİRVE GERÇEKLEŞTİ
Son bir haftada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üç kez görüştü. Bugün ise Köşk’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evsahipliğinde gerçekleşen son zirvenin ardından Işık Koşaner’in istifası geldi.

TSK zirvesi istifa ile sarsıldı. Son bir haftadır yapılan zirvelerin ardından Orgeneral Işık Koşaner'in istifası geldi. Koşaner ile Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit de istifa etti.

Yüksek Askeri Şura(YAŞ) öncesi alınan istifa sürecinde bu hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner üç kez görüştü.

İlk görüşme, Salı günü Erdoğan, Koşaner’i Merkez Bina’da kabulü ile gerçekleşti. Perşembe günü ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi.
Ardından da Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i Resmi Konut’ta kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi. Bugünkü üçüncü ve son görüşme ise Köşk’te Cumhurbaşkanı Gül’ün ev sahipliğinde gerçekleşti. Zirvenin ardından akşam saatlerinde Koşaner’in istifası geldi.

haber7.com