'Erdoğan'la görüştüm, işin arka planı...'

Çelik, Başbakan'la konuştu ve yaşananları Erdoğan'ın söylediği şekilde anlattı

30.Temmuz.2011,11:49:53AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, komutanların emeklilik kararıyla ilgili Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmeden aldığı bilgileri paylaştı.

Ortada bir kriz olmadığını belirten Çelik, gün boyu yapılan görüşmelerin insani bir sıcaklıkta ve devlet adabı içerisinde gerçekleştiğini söyledi.

Çelik, "Orgeneral Koşaner ayrılmak istediğini beyan etmiş ve bu talep uygun görülmüştür" şeklinde konuştu.

"Kamuoyunun bilmediği işin arka planını, Başbakan'la olan konuşmamda öğrendiğim ve Başbakan'ın söylediği şekilde aktarmak isterim" diyen Çelik şunları söyledi:

"Son derece insani sıcaklık içerisinde geçen görüşmeler yaşandı. Sayın Işık Koşaner ve Başbakan, üçlü olarak Cumhurbaşkanı Gül'le yapılan konuşmalar insani sıcaklık ve devlet adabı içerisinde gerçekleşti.

Sayın Koşaner ayrılmak istediğini beyan etmiş, bu da devletin zirvesi tarafından uygun görülmüştür; süreç işliyor. Bu bir kriz ve restleşme değildir. Belki Türkiye'de bugüne kadar bazı şeyler olmadı, yaşananlar bir ilktir ve devam da edecektir.

Kurallar ve hukuk devleti mantığı işlediğinde krizden söz edemezsiniz. Sayın Necdet Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması veGenelkurmayBaşkanlığı'na vekalet etmesiyle birlikte süreç sıkıntı olmadan çözülmüştür.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun tatilini kesip Ankara'ya dönmesine, Sayın Bahçeli'nin feryat figan etmesine gerek yok. Onların rahatlaması için de söylüyorum; problem yok, hayatın normal akışı devam ediyor.

Kurallar işlediği zaman Türkiye'de krizden söz etmeyeceğiz. 30 Ağustos'lar YAŞ'lar öncesi artık 'aman ne olur?'u konuşmayacağız. Başbakan'la görüşmemin sonucunu bu şekilde halkımıza iletmek istedim"


samanyoluhaber