Türkiye'nin AB üyeliğini İngiliz basını yakın markaja aldı. İşte İngilizler'in Türkiye ile ilgili çarpıcı analizleri...

The Financial Times, İngiltere Parlamentosu'ndan bir grubun Türkiye'nin AB üyeliğinin AB'nin yabancı ülkelerle olan sınırında ciddi riskler oluşturabileceği uyarısında bulunduğuna dikkat çekerken The Guardian, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine izin verilmeden önce Türkiye'nin sınırındaki güvenliğin geliştirilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

İngiltere, Türkiye'nin AB'ye üye olması durumunda "göçmen sorunu" uyarısı yaptı. The Financial Times, İngiltere Parlamentosu'ndan bir grubun Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin AB'nin yabancı ülkelerle olan sınırında ciddi riskler oluşturabileceği uyarısında bulunduğuna dikkat çekerken The Guardian gazetesi, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine izin verilmeden önce Türkiye'nin sınırındaki güvenliğin geliştirilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

The Financial
Times gazetesi, İngiltere Parlamentosu'ndan bir grubun, Türkiye'nin AB üyeliğinin Avrupa Birliğinin yabancı ülkelerle olan sınırında ciddi riskler oluşturabileceğini ve üye ülkelerin organize suça karşı daha savunmasız kalabileceği uyarısını yaptığını bildirdi.

Haberde,
Türkiye'nin üyeliği durumunda AB sınırlarının İran, Irak ve Suriye'ye kadar genişlemesi konusunda endişelerin yükseldiğine dikkat çekilerek, Türkiye ile müzakerelerin donduğu ancak eğer Türkiye başarılı olduğunu gösterirse Fransa ve Avusturya'nın referandumu kaldıracaklarını vaat ettiği belirtildi.

-"TÜRKİYE YASADIŞI GÖÇ İÇİN KİLİT BAĞLANTI NOKTASI"

Öte yandan,
İngiltereİçişleri Bakanlığı raporunun suç grupları tarafından yasal olmayan göçmen transferi için Türkiye'nin "kilit bağlantı noktası" rolüne dikkat çekildiği ifade edildi.

-"TÜRKİYE SINIRININ GÜVENLİĞİ GELİŞTİRİLMELİ"-

The Guardian gazetesi ise, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine izin verilmeden önce Türkiye'nin sınırındaki güvenliğin geliştirilmesinin zorunlu olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı raporunda, Türkiye AB'ye katılırsa Türk vatandaşlarının diğer Avrupa ülkelerine akın edeceği ve 2030'a kadar 500 binden 4. 4 milyona çıkacağının yer aldığını kaydetti.

Gazete ayrıca, İçişleri Göçmenlik Bakanı Damian Green'in
Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin şu anda gerçekçi bir değerlendirilmesinin yapılmasının mümkün olmadığını belirttiği ifade etti.

Haberde, Türklerin
Almanya ile İngiltere'den daha güçlü bağları olduğunu ve Turkiye'nin ekonomisinin Hindistan
'dan daha hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Green'in "Birçok Türk evinde kalabilir" dediği vurgulandı.

(AnkaraHaberAjansı)