Erdoğan: Harcama yapmayın demiyorum


İl Başkanları toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Birilerinin dediği gibi ’harcama yapmayın’ falan demiyorum. Ne demek harcama yapmayın. Tabii ki harcama yapacaksınız." dedi ama bu sözü söylen AK Parti Genel Başkan yardımcısı Bülent Gedikli idi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün ekonomi kurmayları ile yaptıkları toplantının ardından küresel ekonomik krize karşı Türkiye’nin gereken tedbirleri almaya devam ettiğini belirterek krizin bu kez Türkiye’yi teğet bile geçmeyeceği açıklamasını yineledi. Erdoğan muhalefetin kriz işportacılığı ve provokatörlük yaptığını öne sürerek "Bu istikrarı bu başarıyı kendi menfaatlerine aykırı görenler her fırsatta felaket tellallığı yapanlar hiçbir zaman güneşi balçıkla sıvamaya muktedir olamayacaklar" dedi.

Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında küresel ekonomik kriz ve Türkiye’nin aldığı önlemler konusunda da mesajlar veren Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin 2002’den bu yana aldığı mesafenin önemli olduğunu ve Türk ekonomisinin bu kriz ortamında gıpta edilen bir durumda olduğunu söyledi. "Ortada çarpıcı bir tablo var. İnkar edilemez bir gelişme performansı var" diyen Erdoğan muhalefete yüklenerek "Bu istikrarı bu başarıyı kendi menfaatlerine aykırı görenler her fırsatta felaket tellallığı yapanlar hiçbir zaman güneşi balçıkla sıvamaya muktedir olamayacaklar" dedi.
Erdoğan yaşanan küresel ekonomik kriz karşısında karamsarlığa asla prim vermeyeceklerinin de altını çizdiği konuşmasında "Hedeflerimizi bu özgüvenle ama ayağımızı sağlam basarak yaşanan tüm bu olumsuzluklara karşı dikkati asla elden bırakmıyor günü gününe tedbirlerimizi alıyoruz. Kriz psikolojisinin bizi esir almasına izin vermiyoruz. İzin vermeyeceğiz" dedi.
-EVLERE ŞENLİK MUHALEFET-
Dün ekonomi kurmayları ile yaptıkları genel değerlendirme toplantısına ilişkin anamuhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun "madem ekonomi bu kadar iyi gidiyor arkası arkasına bu kadar toplantıları niye yapıyorsunuz" sözlerine tepki gösteren Erdoğan şunları söyledi:
"Aman yarabbi evlere şenlik bir anamuhalefet. Bu toplantılar yapılmasa o zaman da ‘hükümet nerede, niçin bir araya gelmiyor’ der. Toplantıların yapılması bunlar gibi dar perspektifte olayları yakalayan bir anlayış değil. Biz şu anda dünyayı mercek altına yatırmak suretiyle bunun bize yansıması ne olur, veya olabilir mi? Tedbirlerimizi önceden almak durumundayız. Dedim ya ‘Bunlar çırak bile olamaz’. Bunlar ülke filan yönetemezler. Şu anda küresel piyasalarda özellikle gelişmiş ekonomilerde yaşanan bir takım sorunlar var. Sadece şu son 1 haftada değer kaybeden borsaları, dolar karşısında değer kaybeden para birimlerini, artış gösteren riskleri görüyorsunuz. Bütün bu gelişmelerin küresel ekonomi ile entegre olan Türkiye ekonomisine de bazı etkileri olabileceği ihtimalini, tedbir alınmadığı takdirde sıkıntılarla yüzleşmek durumunda kalabileceğimizi, kriz işportacılığından medet uman anamuhalefet partisi lider dışında, aklı başında olan herkes bunu tahmin ediyor. Bizim yaptığımız bu toplantılar etkileri minimuma indirerek Türk ekonomisinin büyüme trendinin hız kesmeksizin devam etmesi, milletimizin cebinden tek bir kuruşun bile boşa gitmemesi içindir. Yapılan istişareleri Türk ekonomisindeki paniğin bir işareti olarak yansıtmak isteyenler büyük bir yanılgının içerisinde oldukları kadar, açık söylüyorum aynı zamanda kendi ülkesi ve milletine karşı büyük bir sorumsuzluk örneği sergiliyorlar. Yapılan istişareler asla bir sebep sonuç veya etki tepki anlayışı ile gerçekleştirilmiyor. Tam aksine hükümetimiz önleyici bir yaklaşımla bu sorunlar kapımızı çalmadan nasıl bunları bertaraf edebileceğimizin gayretini bunun mücadelesini veriyoruz. Bu noktada tedbirlerimizi de alıyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde öncelikli olarak üzerinde duracağımız bazı hususları dün de kamuoyu ile paylaştık. İnşallah 2012-2014 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programda da detaylı hale getireceğiz."
-LÜKS TÜKETİMİ BIRAKIN
Erdoğan daha önce yaptığı "kriz teğet bile geçmeyecek" açıklamasını bir kez daha yinelerken vatandaşlara da Ramazan ayını fırsat bilerek israftan kaçınmaları çağrısında bulundu. Erdoğan "Bakın bilerinin dediği gibi harcama yapmayalım falan demiyorum. Piyasada bu hareketlilik olacak. Ama israf etmeyelim onun için geçenlere de söylediğim gibi biz israf etmeyeceğiz. İsraf ekonomisinden yana olmayacağız biz verim ekonomisinden yana olacağız. Diyelim ki önümüzde bir araba bir de kirada otururken sahip olmak istediğiniz ev. Arabayı tercih etmeyeceksiniz çünkü o sizin için israf olur. Evi alacaksınız kiradan kurtulacaksınız. Bir evde otururken lüks bir eve gireyim. Bu dönemde lüks bir evi ilave etme. Şu anda oturduğun yerde oturmaya devam et. Çünkü verim ekonomisinin gerekliliği bunu ifade eder. Bu adımları attığımız zaman göreceksiniz ki şu süreç çok daha bizler için artı yazacak" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afrika’da yaşanan açlık krizine ilişkin önümüzdeki günlerde Somali’ye bir ziyarette bulunacağını söyledi. Dünya’nın bu drama seyirci kaldığını ifade eden Erdoğan "kimse yokmuş gibi Afrika’da olacağız. Kimse yokmuş, kimse gelmeyecekmiş gibi orada olacağız. Ramazandan sonra da yardımları sürdüreceğiz" dedi.
Başbakan Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Somali’de yaşanan drama dikkat çekerek, "Dünya nerde? Gelişmiş ülkeler nerde? Ellerini uzatıyorlar mı? Hayır. Onlar hala bu süreç devam etmek suretiyle ellerindeki imkânların kendilerine sağlayacağı yüksek rantın hesabını yapıyorlar" dedi. Bu bölgede yaşanan dramın bir dünya meselesi olduğunun altını çizen Erdoğan şöyle konuştu:
"Yüzyıllarca Afrika’nın bütün kaynaklarını talan edenler şimdi vicdanları sükut etmiş olarak bir faciayı, bir felaketi sadece seyrediyorlar. Afrika’da yaşanan felaketin esasen kendi felaketleri olduğunu unutarak yaşamaya devam ediyorlar. Uluslar arası tolum bunun için güç birliği yapmayacaksa ne zaman yapacak?" diye soran Erdoğan, "Ben birkaç gün içinde dış işleri bakanım ve ailecek Somali’ye gideceğiz. Biz kimse yokmuş gibi Afrika’da olacağız. Kimse yokmuş, kimse gelmeyecekmiş gibi orada olacağız. Ramazandan sonra da yardımları sürdüreceğiz."
-GECEKONDULARI VERİN TOPLU KONUT YAPALIM’
Dün akşam iftar yemeği için Keçiören semtine gittiğini ve buradaki gecekondu sahipleri ile sohbet ettiğini de sözlerine ekleyen Erdoğan, "Burası başkent Ankara. Ama tabi durumumuz iyi değil. Çünkü oraların hali bizim insanca yaşayabileceğimiz bir manzarayı ifade etmiyor. Tabi kardeşlerimize söylüyoruz, gelin bize yardımcı olun, biz buraları sizden anlaşarak alalım ve toplu konut olarak buralara girelim ve size buralarda insanca yaşayabileceğiniz her şeyiyle güzel imkânlar hazırlayalım. Olumlu yaklaşanlar var ama bakıyorsunuz bir kısmı da ben müteahhitlere vereceğim diyor. Tamam ver de müteahhit buraya her zaman gelmiyor. Bütüncül bir anlayışla yaklaşıp buraları değiştirmek istiyoruz. Seçim boyunca da bize yardımcı olun dedim. Çünkü vatandaşlarımızı buralarda, biz inanın görmek istemiyoruz ama burada tabi ki devlet millet kaynaşması çok önemli. Ha bu İstanbul’da İzmir’de yok mu? Maalesef her ilimizde var" diye konuştu.

-HAVAİ FİŞEK KULLANMAYIN-
Başbakan Erdoğan AKP’nin 10. Kuruluş yıldönümü olan 14 Ağustos Pazar günü 81 ilde kutlamalar yapılacağını, bu bağlamda iftar sofralarında vatandaşla bir araya geleceklerini de sözlerine ekledi. Genel başkan yardımcıları, il başkanları, bakanlar ve milletvekillerinin illere sorumlu olarak gideceklerini ve partinin 10 yıllık serüvenini dile getireceklerini söyleyen Erdoğan "Asla havai fişek vesaire kullanmak yok. 10. yıl kutlamalarımız mütevazı olacak. Sadece iftar sofrasında bir araya geleceğiz. Konuşmalarımız ve kültürel etkinleri yaparak bu kutlamaları gerçekleştireceğiz. Ama havai fişek gibi israfa yönelik bir şey asla kutlamalarımızda yer almamalı" dedi.
Öte yandan Erdoğan konuşmasında Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay’a yönelik eleştirilere de tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi:
"Allah’ın izniyle milletimiz dirlik ve düzenini koruyarak siyasi ve ekonomik istikrara sonuna kadar sahip çıkacaktır. Bütün kurumlarımızın demokratik bir ahenk içinde güç birliği yapması, devlet ile millet arasındaki mesafeyi daha çok kapatacak ve yaşanan acılara da son verecektir. Siyaset yapıyoruz diye meşruiyet zemininden kaçan, ağzını her açtığında zehir saçan provokatörler yarın ki Türkiye’de toplumun önüne çıkamayacaklardır. Demokrasinin, kardeşlik ve huzur ikliminin gelişmesini fırsat bilen ve vatanına yurduna ülkesine özlemini dile getiren vicdan sahibi insanların kardeşlik mesajlarına bile tahammül edemeyenler vicdansızlıklarını asla izah edemeyeceklerdir."

milliyet