AB Bakanı Egemen Bağış, 27 AB ülkesinden Fransa ve Almanya hariç 25'inin Türkler'in AB'ye vizesiz girişine sıcak baktığını söyledi...

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dün İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ile "Fırsatlar ve Zorluklar-Avrupa" başlıklı yuvarlak masa toplantısı yaptı.

Toplantı Türkiye'nin en ünlü çağdaş ressamlarından biri olan Ahmet Güneştekin'in Santral İstanbul'daki sergisinin içinde gerçekleştirildi. Küresel Sorunlar Platformu tarafından düzenlenen toplantılar sonrasında konuşan Bakan Bağış, vizelerin kolaylaştırılması konusunda 27 AB ülkesinden Fransa ve Almanya hariç 25'inin sürece olumlu yaklaştığını söyledi.

Bakan Bağış, "Üye ülkelerle yapılan görüşmelerde vizelerin kolaylaştırılmasıyla ilgili sürece olumlu yaklaşım içinde olduklarını bilgisini alıyoruz. Şu anda sadece Almanya ve Fransa buna olumlu bakmıyor. O da önlerinde bulunan seçim süreci nedeniyle. Seçimlerin tamamlanmasının ardından bu ülkelerin de tavrının değişeceği kanısındayız" dedi. Bağış "Haklı olmak yetmiyor güçlü de olmak gerekiyor" diye konuştu.

Milli gelirle doğru orantılı

Kişi başına milli gelir arttıkça AB üyelerinin vizelerin kaldırılmasına yönelik tavrında değişiklik görüldüğünü söyleyen Bağış, "Milli gelirimiz 8 bin dolarken bu görüşmeleri bile yapmıyorlardı. 16 bin dolar seviyesine çıkınca sürecin önü açıldı. Ben Türkiye'nin genç nüfusu ve dinamizmi sayesinde milli gelirin daha da artmasıyla birlikte bu görüşmelerin sonuçlanacağını düşünüyorum" dedi.

Bağış, Yunanistan'da Türklerin özellikle de Yunan adalarına turistik girişlerinde 3-4 günü geçmemek şartıyla vizesiz giriş yapmasının önünü açmak için bir yasa tasarısı sunulduğunu ancak parlamentoda kabul edilmediğini söyledi. Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas'ın imzasıyla dün dış temsilciliklere gönderilen bir genelgede Türkiye, Çin, Hindistan gibi 'yükselen pazarların' vatandaşlarına uygulanan vize kurallarını yumuşatmak üzere harekete geçildiği bildirildi.

Kahve falında AB çıktı

Toplantılar sırasında konuk bakana Türk kahvesi ikram edildi. Bakan Bağış, Carlsson'a kahve falı geleneğini hatırlattı. Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise Carlsson'un falında Türkiye'nin AB üyeliğini gördü.

İsveçli Bakanı Güneştekin sergisinde ağırladı

İsveç Uluslararası Kalkınma Bakanı Gunilla Carllson'la birlikte Santral İstanbul'da ortak basın toplantısı düzenleyen AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, konuk meslektaşına bir de sürpriz yaptı. Bağış, toplantıyı Türkiye'nin en pahalı çağdaş ressamlarından Ahmet Güneştekin'in (solda) eserlerinin yer aldığı salonda yaptı. İki bakan ve beraberindekiler toplantının ardından Güneştekin'in Kesişmeler Dönüşümler temalı sergisini gezerek, sanat eserlerini inceledi. Bağış, konuk bakana Türkiye'deki toplumsal bütünlüğü anlatmak için "En ünlü ressamlarımızdan Ahmet Güneştekin, hem Kürt hem Türkiyeli kimliğini başarıyla taşıyıp ülkemizi uluslararası arenada temsil ediyor" dedi.

Kaynak : internet haber


Türkler adını kötüye çıkarırsa daha zor vizesiz avrupa yolu.