Başbakan Erdoğan, dün bir ilke imza attı ve Harp Akademisi öğrencilerine gizli bir konferans verdi. Ne konuştuğu ise halen bir sır.

Harp Akademileri Komutanlığı'nda dün ilk kez subaylara konferans veren Başbakan Tayyip Erdoğan, Kısıklı'daki konutunda da MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti.
Bir saat boyunca subaylara seslenen Erdoğan "Büyüyen, gelişen Türkiye ve 2023 hedeflerini" anlattı. MİT Müşteşarı'nı da kabul eden Başbakan, ifade için gönderilen savcılık yazısı için "Takınacağım tavır ortadadır, bellidir" dedi.

Erdoğan, dün Kısıklı'daki Abdullah Ağa Camisi'nde cuma namazını kıldıktan sonra evine döndü, yaklaşık yarım saat sonra da Maslak'taki Harp Akademileri Komutanlığı'na gitti. Erdoğan, komutanlığa gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner tarafından askeri törenle karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, yarım saat süren komutanlık ziyaretinin ardından konferans vereceği Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'ne geçti. Konferansa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner de katıldı. Konferansı öğretim üyeleri, öğrenciler, misafir askeri personelden oluşan yaklaşık 800 kişi dinledi.
ANADOLU AJANSI BİLE ALINMADI
Basına kapalı olarak gerçekleştirilen konferans 1 saat sürdü. Normalde Erdoğan'ın her programını izleyen Anadolu Ajansı ekibi dahi salona alınmadı. Erdoğan'ın konferansta dış politika, terörle mücadele ve demokrasi başlıklarını ele aldığı belirtildi. Başbakan Erdoğan daha sonra Kısıklı'daki konutuna geçti.
Akşam Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Güney Kore'ye giden Erdoğan hareketinden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
GÜZEL BİR KONFERANSTI
Erdoğan, Harp Akademileri'nde verdiği konferansla ilgili soru üzerine şunları söyledi:
"Ben genel başlığı size vereyim. Genel başlığımız şuydu. Özellikle büyüyen, gelişen Türkiye 2023 hedeflerimiz üzerindeki her alanda Türkiye'nin altyapı, üst yapı noktasındaki attığı adımlar. Bunun yanında tabii ki savunma sanayi ile ilgili mevcut gelişmelerimiz, yani dün sürekli olarak dışa bağımlı olan ama bugün artık kendi savunma sanayiyle ilgili ihtiyaçlarını karşılama noktasına gelmekte olan bir Türkiye. Bu noktada attığımız adımlar. Bunları orada geniş bir şekilde anlatma fırsatını bulduk. Gayet verimli, güzel bir konferans oldu."
FİDAN'I KABUL ETTİ
Başbakan Erdoğan, Güney Kore seyahati öncesinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'la Kısıklı'daki konutunda görüştü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 16.40'ta Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutuna geldi. Fidan, 18 Mart'ta Erdoğan ile Ankara Keçiören'deki konutunda görüşmüştü.
SESSİZ GÖRÜNTÜLER DAĞITILDI
Başbakan Erdoğan'ın konferansıyla ilgili görüntüler Başbakanlık Basın Merkezi tarafından gazetecilere dağıtıldı. Görüntülerde Başbakan'ın Akademi'de karşılanması, tekmil verilmesi, tören mangasının selamlanması, salona girişinde efekt sesleri duyuluyor. Ancak Başbakan'ın subaylar tarafından tamamen doldurulan salondaki konuşması sessiz detaylar eşliğinde verildi. Görüntülerin sonunda da Başbakan konuşmasını bitirdikten sonra alkış sesi duyuluyor.

Kaynak :internet haber