CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye'ye müdahaleye neden karşı çıktığını işte bu sözlerle anlattı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye'ye müdahale olması halinde bölgede ABD'ye İsrail'den sonra yüzde yüz bağlı Kürt devletinin doğacağını iddia etti

Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonunda soruları cevapladı.

"Size yönelik şu eleştiri geliyor; CHP lideri Suriye'deki vahşeti açık net dille kınamıyor. Bunun sebebi nedir?" sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Suriye'de halkın tepkilerinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Bazı CHP'lilerin Suriye'ye giderek, çeşitli görüşmeler yaptığını anlatan Kılıçdaroğlu, CHP'li milletvekillerinin kamplara gitmesine izin verilmediğini söyledi.

Türkiye ile Suriye arasındaki çok iyi olan ilişkilerin bir anda değişmesinin Amerika'nın stratejilerinden kaynaklandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin batının egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronluğunu yaptığını savundu.

"Amerika'nın Ortadoğu'da en güvendiği İsrail"

Kılıçdaroğlu, "Suriye'de ve Irak'ta bağımsız Kürt devlet kurulacağı yönünde tartışma yürütüldü. Sizin düşünceniz nedir?" sorusunu yanıtlarken, şunları kaydetti: "Büyük fotoğrafa bakın. Amerika'nın Ortadoğu'da en güvendiği İsrail, güvendiği ikinci bir ülke yok. Eğer Suriye müdahalesi Amerika'nın istediği şekilde sonuçlanırsa oradaki Kürt bölgesi de kopacaktır. Ortadoğu'da daha farklı yapılanmanın yolu açılacaktır. Amerika, İsrail'den sonra kendisine yüzde yüz bağlı ikinci bir devletin oluşumunu sağlayacaktır. Bunu hep beraber göreceğiz."


Kaynak :internet haber