Kapalı konu
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu
Like Tree23Likes

Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Siyaset/Politika Haberleri Forumunda Bulunan  Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Yönetici Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  9.632
  Blog Yazıları
  73
  Tecrübe Puanı
  107375023

  nono Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı

  "CHP'nin tarihiyle gurur duyuyorum" diyen Kılıçdaroğlu'na Başbakan Erdoğan, ana muhalefetin geçmişini anlatarak cevap verdi.


  Başbakan Erdoğan, tek parti döneminde kapatılan, satılan, eğlence mekanına çevrildiğini gösteren belgeleri kürsüden tek tek okudu.

  Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan'ın hedefinde "geçmişiyle yüzleşemeyenlerin seviye kaybettiğini görüyoruz" dediği CHP vardı. CHP'nin geçmişine sahip çıkan Kılıçdaroğlu'nun karşısına Erdoğan, bu kez resmi evraklarla çıktı. "Sayın Kılıçdaroğlu bunları iyi öğren" diyen Erdoğan, belgeleri bir bir sıraladı.

  Erdoğan, camilerin kapatılması, müzeye, depoya çevrilmesi, metruk halde bırakılarak ahırlara dönüşmesi ve bu değişim ile dönüşümün 19 Kasım 1935'te çıkarılan bir yasayla başladığını ifade ederek, elindeki 9 belgeyi açıkladı:

  ''Belge 1: Camilerin satışını mümkün hale getiren yasa–Resmi Gazete. Çıkarılan kanunda şu ifade var: -Sayın Kılıçdaroğlu belge konuşuyor- Tasnif harici cami ve mescitler ulusal mevzuata göre kendilerinden başkaca istifade edilmek üzere kapatılır. Bu kanunun çıkmasının ardından, Türkiye'nin hemen her vilayetinde, her kasabasında, camiler kapatılmaya başlanıyor. Bakın, nerede ne kadar caminin kapatıldığı, satıldığı, farklı amaçlar için kullanıldığını gösteren bir cetvel var.

  Belge 2: Cetvel. 1926-1950 arasında 513 cami satılıyor. 327 cami arsası ki bunların da çoğunun üzerinde cami var, bunlar da satılıyor. Bin 70 mescit satılıyor. Bunlarla birlikte, kilise, manastır, türbe, mezarlık, imaret, darüşşifa ve benzeri çok sayıda tarihi eserin satışı yapılıyor. Toplamda 3 bin 411 adet hayrat vakıf taşınmazının satışı gerçekleştiriliyor. Bunların tamamının belgeleri, delilleri de elimizde. Ben burada, Sayın Kılıçdaroğlu'na bu yüzlerce sayfalık belgeden sadece bir kaçını gösteriyorum.

  Belge 3: Bakanlar Kurulu kararı. Sivas'taki Ulu Caminin, bakım ve onarım giderleri devlet bütçesinden ödenmek şartıyla, devlet müzesi yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsisi; adı geçen bakanlığın isteği üzerine Bakanlar Kurulunca 9 Mart 1948 tarihinde kararlaştırılmıştır. İmza, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü.''

  KILAVUZUNU DEĞİŞTİR

  Başbakan Erdoğan, elindeki dosyayı göstererek, ''Bu dosya içinde, camilerin amaçları dışında kullanmak üzere satışına karar veren çok sayıda Bakanlar Kurulu kararı var. Belge, ben bunlarla konuşuyorum. Sayın Kılıçdaroğlu, sen neyle konuşuyorsun, kılavuzu değiştir kılavuzu. Bu yanlış kılavuzlarla akıbetin iyi değil. CHP'ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum: İnanıyorum ki sizin mayanız sağlam ama önünüzdeki genel başkan sıkıntılı'' dedi.

  Satılan camilerin müze, müze deposu, kışla, askeriye deposu, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Ziraat Bankası tarafından hububat deposu olarak kullanıldığını belirten Erdoğan, yatakhane, ahır, hatta eğlence merkezine dönüştürülen çok sayıda cami bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Çok enteresan. Camilerin satış ilanı verilirken, Cami değil ne diyorlar biliyor musun, millet uyanmasın diye, harap ve vakıf bina denilmesi için talimat veriyorlar'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Belge 4: Vakıflar Umum Müdürlüğü'nden Tekirdağ Valiliği'ne. Satılmasına vekiller heyetince -yani Bakanlar Kurulunca- karar verilip tebliğ edilmiş ve edilecek olan cami ve mescitlerin satış ilanlarının mevkii, mahalle ve sokak ve vakfı adı tasrih edilmek sureti ile harap vakıf bina şeklinde neşrettirilmesi, cami, mescit yeri denilmemesi saygı ile rica olunur. Görüyorsunuz, bunlar millet uyanmasın diye yapılıyor. Çünkü millet uyansa CHP'nin akıbeti tehlikeli olacak. 17 Ocak 1938.

  Belge 5: Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakanlığa önemli ve acele notuyla bir yazı gönderiyor. Yazıda aynen şu ifadeler var:

  Tarihi ve mimari bakımdan çok değerli olan Üsküdar'da Atik Valide Camii ve müştemilatından Atik Valide Tekkesi ile Çinili'deki Efgan Tekkesi, Milli Müdafa Mükellefiyeti Kanunu hilafına, vakıflar müdürlüğüne haber verilmeksizin işgal edilmiş ve yapılan teşebbüs sonunda yalnız Efgan Tekkesi'nin havuzlu odası boşaltılarak içinde hayvan bağlı bulunan Atik Valide Tekkesi odalarının işgaline devam edilmekte bulunmuştur. Bu eserler ve Efgan Tekkesi'nin havuzu emsalsiz ince ve kıymetli yadigarlardır. Bunca tebligata karşı vuku bulan bu gibi tecavüzler şüphesiz ki layıksız ve acıklıdır. Üsküdar'da bir kaç hayvan alacak kiralık bina bulmak zor bir şey değildir. Cumhuriyet tarihinde yanıklı iz bırakacak olan bu gibi hallere son verilmesinin icabedenlere tebliğine müsaade buyrulmasını önemle arz ve rica ederim. Vakıflar Umum Müdürü.

  Evet. İşte, buna benzer çok sayıda hadise, bu yazıda da ifade edildiği gibi, Cumhuriyet idaresi tarihinde maalesef yanıklı iz bırakmıştır.

  Bir başka Belge: Karacabey Kasabasından bir vatandaş, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne dilekçe yazıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu dilekçeyi Başbakanlığa gönderiyor. Tarih, 27 Eylül 1941. Karacabey Kasabası halkından Behçet Öner tarafından gönderilen tel yazıda, kazada mevcut camilerin tamamen ciheti askeriyece işgal edildiğinden bahisle, ramazanda cemaatle namaz kılınmak üzere cemaati çok olan Ulu Camii'nin tahliyesi istirham edilmektedir. Evet. Karacabey'de Ramazan'da namaz kılacak yer kalmıyor ve vatandaş, bir tane olsun caminin tahliye edilmesini istiyor. Ona da müsaade etmiyorlar. İkinci Dünya Savaşı'nı bahane edip, camileri askeri amaçlarla kullanan dönemin Hükümeti, camilere gereken hürmeti göstermediği gibi, buraları tahrip ederek tarihi eserlere de çok ciddi şekillerde zarar veriyor.''

  KILIÇDAROĞLU'NUN BUNDAN HABERİ YOK

  Başbakan Erdoğan, 7. belgeyi de şöyle açıkladı:

  ''Belge 7: Gaziantep'teki Selim Efendi Camii, ne olmuş biliyor musunuz? Ama Kılıçdaroğlu'nun bundan haberi yok. Cumhuriyet Halk Partisi'ne satılmış. Çok manidar. CHP burayı teşkilat binası olarak kullanıyor. Buyurun belge burada.

  Belge 8: Edremit'teki Yıldırım Camii, üzerine halkevi yapılmak üzere CHP'ye satılıyor. 300 lira bedel mukabilinde CHP'ye satılıyor. Ama Sayın Kılıçdaroğlu'nun bunlardan haberi yoktur. Çünkü kılavuzları başka şeylerle uğraşıyor. Kendisi, 'geceleri dikkatli geçirin' diyor ama geçirmiyorlar.

  Belge 9: Osmangazi İlçesi, Tophane Mahallesindeki cami, bando ve muhafız birliğine teslim ediliyor. O döneme ait, yüzlerce gazete kupüründen biri: 20 Nisan 1936. Gazetenin adını da vereceğim, Cumhuriyet Gazetesi. Nasıl? 'Bu ne insafsızlık. Seferihisar'da tarihi bir cami ahır yapılmış.'  Kaynak : internet haber

  KARLALESİ and LoNELy.RoaD like this.

 2. #2
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.262
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Ce: Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı

  Maksat CHP'nin kurucusuysa, bizlerde gurur duyuyoruz elbette.. Ancak, o zamandan bu zamana kimler geldi kimler geçti.. Partiyi kuran Saygıdeğer bir şahıs diye sonrakilerde aynı olacak ve sayılacak diye bir kanun mu var? Resmen faydalanmaya çalışıyorlar CHP'nin tarihin den/kurucusun dan..
  Kubya and Kaileena like this.

 3. #3
  Moderator VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  2.202
  Blog Yazıları
  17
  Tecrübe Puanı
  107374518

  Tanımlı Ce: Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı

  Küçük çocuk gibi birbirilerinin geçmişini kurcalayıp açıklarını bulsunlar Mecliste bunun için kurulmuş zaten. Sakın çözüm üretilmesin. biraraya gelinilmesin...

 4. #4
  Süper Üye REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  210
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  32212559

  Tanımlı Ce: Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı

  ona bakarsan 23 nisan yerine kutlu dogum haftası kutlanıyor okullarda artık. ülkenin egemenlik ve cocuk bayramını gölgelemek ve egemenligi getiren insana hakarettir bu.şimdi barları yıkıp camimi yapalım.bu nedir biliyormusunuz insanların hayatlarını kısıtlamaktır.şeriatın yeni versiyonudur.zorla dayatmaktır.insanların mahalle baskısından ,toplum baskısından kurtulabilmesi için demokrasi vardır.yakında cüppeli,sakallı milletvikili,ögretmen ve memur görürseniz şaşırmayın.
  LoNELy.RoaD likes this.

 5. #5
  Yönetici Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  9.632
  Blog Yazıları
  73
  Tecrübe Puanı
  107375023

  Tanımlı Ce: Erdoğan CHP'nin sattığı camileri açıkladı

  kim barları yıkıp cami yapıyo?

  Tam tersi camileri .... yeri yapıyolar!

  Ne bu din düşmanlığı kardeşim! Açn kimliğinizde ne yazyo bi bakn!

Kapalı konu
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Başbakan Erdoğan açıkladı
  By LAFAKOZ in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-13-2008, 16:05
 2. Erdoğan, CHP'nin akibetini açıkladı
  By kurtreis in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-06-2008, 12:39
 3. Ve Erdoğan Yeni Bakanları Açıkladı...
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-29-2007, 17:55
 4. Erdoğan Erken Seçim Tarihini Açıkladı!
  By HAKO in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-03-2007, 00:01
 5. Erdoğan, Adaylığını Netleştirecek Tarihi Açıkladı
  By Safak in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2007, 16:56

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375