Başbakan Erdoğan: O yazara bütün paşalar dava açmalı

08 May 2012 20:15 Samanyolu Haber

Başbakan Erdoğan'ın İtalya dönüşü Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Başkanlık sistemi' tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "İlla olacak diye bir iddiamız yok, tartışalım" dedi.

Başbakan kendisine yöneltilen, olası başkanlık adaylığı sorusuna ise "Anayasada yer alırsa yolumuza bakarız. Biz faniyiz, ilkeler bazında bakıyoruz" cevabını verdi.

Başbakan ayrıca, kamuoyunda tartışmaya neden olan ifadelerinin hatırlatılması üzerine de "Tek dil ifadem dil sürçmesiydi" dedi.

Basın mensuplarının, Genelkurmay'ın yaptığı açıklamaları hatırlatması üzerine de Başbakan Erdoğan, "O yazara tüm paşalar dava açmalı" cevabını verdi.

Başbakan kendisine yöneltilen, olası başkanlık adaylığı sorusuna ise "Anayasada yer alırsa yolumuza bakarız. Biz faniyiz, ilkeler bazında bakıyoruz" cevabını verdi.

Başbakan ayrıca, kamuoyunda tartışmaya neden olan ifadelerinin hatırlatılması üzerine de "Tek dil ifadem dil sürçmesiydi" dedi.

O zatın kaleminden pislik akıyor

Basın mensuplarının, Genelkurmay'ın yaptığı açıklamaları hatırlatması üzerine de Başbakan Erdoğan, "O yazara tüm paşalar dava açmalı" cevabını verdi. Erdoğan, bugünkü grup toplantısında Genelkurmay'a eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu'nun konuşması hatırlatılınca da:

"Kılıçdaroğlu siyasetin edebi yanını adap yönünü hala anlayamadı. Önce eleştiri ve hakaret kelimelerini öğrenmesi lazım. Kılıçdaroğlu sürekli hakaretle yatıp kalktığı için, bu tür hakaretlere herkesin katlanması gerektiğini sanıyor. Kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yoktur. Kalkıp Türkiye'de TSK'nın başında bulunan paşa ki, diğer paşalara da... orada yapılan benzetme yanlış bir benzetme. Kılıçdaroğlu önce o makamlarda bulunan Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sahip çıkması gerekirken neden cevap verdi diyor. Ne yapacaktı? Genelkurmay Başkanımız Ağustos'tan bu yana görevde ve birkaç açıklamasını ben gördüm. Bundan önce gün geçmiyordu, açıklamalar yapılıyordu. Kılıçdaroğlu o zaman neredeydi? O zaman hep sustular. Neden? bunun da cevabını vermeleri lazım. O yazara tüm paşalar dava açmalı."
Başbakan ayrıca 'paşa' yazısı hakkında da "O zatın kaleminden pislik akıyor" dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bugünkü konuşmasında 'başkanlık sistemi' tartışmalarına getirdiği eleştirilere ise Erdoğan, Alarslan Türkeş'in '9 Işık' kitabıyla cevap verdi. Başbakan, "Türkeş, MHP tek başkan sistemini savunur diyor 9 Işık kitabında" dedi.

28 Şubat soruşturması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili olarak, "1.,2.,3.,4. dalga, bunlar toplumun huzurunu da kaçırıyor. Atılması gereken adımlar atılır ama bu dalgalar arka arkaya gelirse, bu dalgalarda ülke boğulur" diye konuştu.

Şike davası

PFDK kararları ve 'şike soruşturması' konusundaki hatırlatmaya da Başbakan şu cevabı verdi: "Ben bu konuda konuşamam. Ben konuşursam yanlış olur. Ama ilkeler üzerinden söylediğim şu, bize göre tüzel kişiler cezalandırılmamalı. Gerçek kişiler cezalandırılmalı. Sen tüzel kişiliği cezalandırınca oraya gönül veren milyonlarca insanı cezalandırıyorsun. Futbol klüplerinde kapatmalar falan yok ama siyasi partilerde biliyorsunuz dört, beş kez kapatılan partiler var. Ne oldu? Güçlenerek geldiler, ya da kendi içlerinden başka partiler çıkartarak geldiler. Onlar da bu ülkeye hizmet ediyorlar."