Başbakan Erdoğan: Ölüm üzerinden siyaset yapıyorlar


27 May 2012 16:45 Samanyolu Haber

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 4. Olağan Kongresi'ne katılan partililer, TT Arena'yı doldurdu.
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan , AK Parti İstanbul İl Kongresi'nde konuştu.

Başbakan Erdoğan kürsüye gelmeden önce, kendisinin okuduğu Necip Fazıl Kısakürek'in 'Canım İstanbul' şiiri eşliğinde bir klip gösterildi. Erdoğan daha sonra kürsüye geldi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde,

"Biz Türkiye'nin özü, özeti olan İstanbul'a sevdalıyız.

İstanbul bize umut bağladı. Gecekondularda yaşayan kardeşlerimizin üzerimizde emaneti var. Tek göz odalarda, çocuklarıyla bir dilim ekmek bekleyen hanım kardeşimizin üzerimizde emaneti var. Yaşlıların, engellilerin, polislerin, askerlerin üzerimizde emaneti var. Biz nasıl bir emanet taşıdığımızı çok iyi biliyoruz. Biz İstanbul'dan nasıl yola çıktığımızı hiç bir zaman unutmadık. Üzerimizdeki emaneti de unutmayacağız.

Biz 9,5 yılda kazandığımız her başarıyı, İstanbul'dan aldığımız destek ve tecrübeyle başardık. İşte içinde bulunduğumuz Seyrantepe Arena bile temelini atıp açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye'nin en büyük stadyumu. Bu, hareketimizin, partimizin küçük beyinlilere karşı ne denli büyük projeleri gerçekleştirdiğinin ispatıdır. Biz, siz arkamızda olduğunuz sürece 21. yüzyılı bir Türkiye yüzyılı yapacağız.

27 Mayıs Darbesi

Cumhuriyet tarihinin en karanlık günlerinden birinin yıldönümündeyiz. Milletin hizmetkarı olmuş erhum Adnan Menderes'i ve hükümetini devirdiler. Daha sonra da Menderes ve arkadaşlarını idam ettiler. Onları buradan rahmetle anıyorum.

Bu kötü anının dışında Türk tarihinin en muhteşem anlarından birinin de yıldönümü. İstanbul'u fetheden, o muhteşem zaferin kahramanlarını da rahmetle anıyoruz.

Uludere olayı

Bugün burada Uludere konusunda samimi duygularımı anlatmak istiyorum. ben burada siyasetçiden öte bir insan bir baba olarak konuşuyorum. Milletimle, milletimin diliyle konuşuyorum. Bakın, bu ülkede son 30 yılda devam eden terör eylemlerinde yaklaşık 40 bin insan hayatını kaybetti. Maalesef bu ölümlerle ilgili soru sorma fırsatı vermediler. Medya doğru soruları sormadı, Bazı partiler şehit cenazelerini manipüle etti, bazı partiler terör örgütünü manipüle etti. İlk kez AK parti çıktı bu terör hadisesinin karşısında açıkca çıktı ve dur dedi. Biz dersim'i, faili meçhulleri, 27 mayıs'ı sorgulayan tek partiyiz.

Cuntalara, çetelere karşı millet iradesini savunan partiyiz. Biz red, asimilasyon politikalarını redden tek partiyiz. Hiç kimse bize insanlık, vicdan dersi vermeye kalkmasın. Biz mafyayla, çetele, cuıntayla savaşırken, biz Kürt kardeşlerimizle helalleşirken birileri ilk defa vicdanı keşfetti. Biz analar ağlamasın dediğimizde "tabii ki analar ağlayacak" diyenler şimdi başlarına taş düşmüş gibi...

Bakın tekrar söylüyorum, Uludere konusunda uluslararası bir karalama kampanyası yürütülüyor. Bunun içinde PKK terör örgütü var. BDP var, CHP var, bir de belli medya kuruluşları var.

Uludere'de hepimizi üzen bir hata yapılmıştır.

Kemal kılıçdaroğlu geçtiğimiz gün, Kayseri Pınarbaşındaki terör saldırısı konusunda "O araç oraya nasıl gitti" diye soruyor. Hadi o Kılıçdaroğlu, aklına geleni söylüyor. Ama bir düşünün, aracın içinde siviller olsa bu kez masum insanlar ölecekti. Takip edilmeseydi büyükşehire gideceklerdi.

Allah korusun büyükşehirlerde bir bombalama olsaydı, kan aksaydı BDP'li milletvekilleri çıkacaktı "Savaşta böyle şeyler olur" diyeceklerdi.

O emri "hangi hayvan verdi" diyenler, o olayın ardından zil takıp oynayanlar, "savaşta olur böyle şeyler" diyenler nekrofillerdir. Yani ölüsevicilerdir. Bu kadar ağır konuşuyorum. Çünkü bunlar sadece ve sadece ölümler üzerinden siyaset üretebilirler.

Medyada da akbabalar var. Daha düne kadar üniformalılar yazdıklarınızdan dolayı sizi arayıp azarlıyordu. Şimdi de boyunlarında uluslararası tasma var.

Biz milletimizle aracısız konuşuyoruz. istismarcılara, ölüm üzerinden siyaset yapanlara kulak vermeyin. Uludere istismarı ile kardeşliğimizin yıpratılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Terörle mücadeleden kesinlikle taviz yok. Pınarbaşı'nda şehit düşen arkadaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Uludere'de hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

İstanbul projeleri

İstanbul projelerimizden bahsetmem gerek çünkü hafta içi CHP genel başkanı bizim projelerimizden bahsetmiş. Ama bir tavsiye sen bizim projelerimizle uğraşma çünkü biz projelerimiz sizin aklınıza, hayalinize sığmaz. Kılıçdaroğlu'nun hayalinde biliyorsunuz 'kağıttepe' diye bir semt var. Adayı olduğu semti bilmeyen bir siyasetçi.

12 Haziran'dan önce açıkladığımız her proje için çalışmalar devam ediyor. Kanal İstanbul dedik di mi? İnşallah bu yıl içerisinde adım atılıyor. İkitelli'de şehir hastanesi demiştik. Teklifleri aldık, süreç bitecek temeli atılacak. Taksim Meydan Projesi demiştik. Bu projenin birinci etabının çalışmaları devam ediyor. Bu projenin çalışmaları sırasında trafik aksamasın diye de çalışmalar devam ediyor.

Marmaray projesi kapsamında Asya ve Avrupa yakalarında 40 adet istasyon inşaa ediyoruz. Tek yönde saattte 75 bin yolcu taşınacak. Proje tamamlandığında Üsküdar-Sirkeci arası sadece 4 dakika olacak. Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada ulaşmak mümkün olacak.

İstanbul'a üçüncü bölgesel havalimanını kazandıracağız. İstanbul-Ankara arası hızlı tren projesi inşallah 2013'ün sonunda bitiyor.