Başbakan Erdoğan öğrenince çok şaşırmış!

31 Tem 2012 11:43 Samanyolu Haber Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı canlı yayında Samanyolu Yayın Grubu Ankara Temsilci Abdullah Abdulkadiroğlu'nun sorularını cevapladı...


Bakan Hayati Yazıcı , Samanyolu Haber Televizyonu'nda 3 dönem adaylık şartı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu...

Bakan Yazıcı, "Şuan itibariyle kimler yeniden aday olamayacak, kimler yeniden aday olabilir?" sorusuna şöyle cevap verdi: Peş peşe 3 dönemden fazla aday olunamaz, yani seçilemez. Bu şu anlama geliyor. Sanki bir dönem ara verilince ondan sonra olunabilirmiş gibi ben daha önce de söyledim. Başbakan bana "3 dönemden sonra ara verdikten sonra aday olunamıyor mu?" diye sordu. Dedim ki evet üç dönemle sınırlı değil, üç dönemden fazla aday gösterilemez. "Niye öyle?" dedi. "Onu öyle yapmamıştık" dedi. Fazla tartışmadık o zamanda çünkü milletvekili seçim süresi 5 yıldır. Üç defa beş yıl, 15 yıl yapınca da Türkiye açısından önemli bir süre. Siyasette yaşanmış olan bir takım hususları dikkate almak suretiyle böyle bir düzenleme getirdik.
MİLLETVEKİLİ 3 DÖNEM SONRA BELEDİYE BAŞKANI OLABİLİR?

"3 belediye başkanlığı yapmış bir kişi önümüzdeki süreçte milletvekiliği de olabilecek mi?" sorusuna "olabilir" diyen Yazıcı şöyle devam etti: "Bana göre öyle bir yasaklama yok Belediye başkanlığı yapmış milletvekili adayı olabilir. Milletvekili yapmış belediye başkanı adayı olabilir"


DEĞİŞLİK MESAJI

3 dönem şartı ile bir değişikliğe gidecekleri mesajı veren Bakan Yazıcı şunları söyledi: "Bir ara verme şeklinde olabilir. Henüz yapmadık ama yapılacak. Yönetim kurulunda konuşulur. Çerçevesi henüz tasarlanmış, düşünüşmüş değil. Bu madde söz konusu olduğunda her birimiz bir şey söylüyoruz. Ama derli toplu olarak büyük kongreye giderken onun öncesinde bir takım değişiklik yapma ihtiyacı ele alınır büyük kongreye taşınır"

BAŞBAKAN YENİDEN ADAY OLACAK MI?

"Başbakan ve bakanların yeni baştan devam etmesi konusunda bir tasarruf olur mu?" sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: "Hayır. Üç dönemle bitiş şeklindeki bu katı düzenleme peş peşe şeklinde dönüştürülebilir" ifadelerini kullandı.

SAMANYOLU HABER