Abdullah Gül'ü üzen anket

31 Tem 2012 10:32 Samanyolu Haber

Nazlı Ilıcak, "Benim de dikkatimi çekmişti" dediği anketlerdeki değişimi yazdı...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'ün basın danışmanı Ahmet Sever'in dünkü röportajını bugünkü köşesinde değerlendiren Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Sever'in "hiç şık değil" dediği anketleri hatırlattı. İşte o 2 anketin yayınlandığı köşe yazısının ilgili bölümü...

"...Sever, birkaç ay gibi kısa süre içinde sonuçları değişen anketten de söz ediyor: "Bir gazetede marttaki ankette Sayın Cumhurbaşkanı birinci sırada çıkıyor, üç ay sonra tekrar bir anket yapıyorlar, her şey tepetaklak oluyor, aşağıya iniyor. Üç ayda ne oldu da bu dengeler böyle altüst oldu? Şu kadarını söyleyeyim: Bunlar hiç şık şeyler değil."

Benim de dikkatimi çekmişti. Konsensus'un martta Haber Türk'te yayınlanan araştırmasına göre, "Cumhurbaşkanı kim olmalı?" sorusuna, % 48.8 Abdullah Gül, % 16.9 Tayyip Erdoğan cevabını veriyordu. Ben şahsen, bu sonucu, AK Parti tabanının daha bir süre Erdoğan'ı Başbakanlık koltuğunda görmek istemesine bağlamıştım. Nitekim aynı tarihlere denk gelen Andy-Ar araştırmasında, "Size göre Başbakan Erdoğan önümüzdeki dönemde cumhurbaşkanı adayı olmalı mı?"sorusuna % 39.7 "Evet" derken, % 42.4 buna karşı çıkıyordu.

Konsensus 3 ay sonra yeni bir araştırma yaptı. Rakamlar birdenbire tersine döndü. Bu defa, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olsun" diyenler % 41.8 iken, Abdullah Gül'ü destekleyenlerin oranı % 20.8'e düşmüştü. Sever, bu ankete işaret ediyor.