‘Ergenekon Davası’nda bugün tarihi günlerden biri yaşanıyor.Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök Silivri Cezaevi'nde tanık olarak dinleniyor. Özkök'ün ifade vermesi ilk olarak 2008'de gündeme geldi. O dönem Özkök, “Darbe günlükleri ile ilgili ifade vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna ''Ben kasaptaki ete soğan doğramam'' demişti. Bu sabah Silivri'ye giden Özkök'ün mahkemedeki ilk sözleri ''Muhtıra verelim sözü resmi bir teklif değildi. 2003 yılındaki toplantıda muhtıra verelim dendi'' dedi.

CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu 273 sanıklı “Ergenekon” davasının 213'üncü duruşması başladı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekilli gazeteci Mustafa Balbay, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Milletvekili Mehmet Haberal, emekli tuğgeneraller Levent Ersöz ile Veli Küçük ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 18 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.
Duruşmada, bu dosyadan tutuksuz yargılanan “Odatv” davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile diğer tutuksuz sanıklar emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Ertuğrul Orta, İlyas Çınar ve Nusret Senem de hazır bulundu.

ÖZKÖK İFADE VERİYOR


Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanık olarak ifadesine başvurulmak üzere çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün de hazır olduğunu söyledi. Başkan Özese, kimlik tespiti yapılan Hilmi Özkök'e tanıklar için belirlenen yasal haklarını hatırlatarak, yeminini yaptırdı. Özkök, Özese'nin soruları üzerine sanıklarla bir akrabalığı olmadığını söyledi.
Kürsüde oturarak konuşabileceğinin söylenmesi üzerine Özkök, yanındaki sandalyeye oturdu.

'MUHTIRA DENDİ AMA RESMİ BİR TEKLİF DEĞİLDİ'


Duruşmanın başlamasıyla tanık olarak ifade veren Özkök şunları söyledi:
2003 yılında kuvvet komutanları ile yapılan toplantıda 'muhtıra' kelimesi geçti. 'Muhtıra' sözü toplantıdaki beyin fırtınasında söylendi. Resmi bir teklif değildi. Ben ve astlarım arasında görüş farklılıkları oluştu.

ÖZKÖK SİLİVRİ CEZAEVİ'NDE


“Ergenekon” davası kapsamında tanık olarak ifadesine başvurulması kararlaştırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, duruşmanın yapıldığı Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne gitti.
Yerleşkeye, savcı ve hakimlerin kullandığı kapıdan giriş yapan Özkök, daha sonra duruşma salonunun olduğu binaya alındı.

2008'DE 'KASAPTAKİ ETE SOĞAN DOĞRAMAM' DEMİŞTİ


Özkök Paşa’nın Silivri’ye gitmesi yaklaşık 4 yıllık bir süreç sonucunda oldu. Özkök’ün ifade vermesi gündeme geldikten sonra ilk açıklamayı Temmuz 2008’de yaptı “Darbe günlükleri ile ilgili ifade vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna tarihe geçecek bir cevap verdi: “Ben kasaptaki ete soğan doğramam. Büyüklerimden öyle duydum. Günü gelir konu olursa o zaman bakılır.”
Özkök Paşa’nın Ergenekon davasındaki ilk ifadesi ise 27 Nisan 2009 tarihine İzmir Adliyesi’ndeki özel bir odada, Ergenekon savcıları tarafından alındı. Özkök Paşa, Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’in 8 saat boyunca sorularını yanıtladı.

İşte İzmir'deki 8 saatlik ifadesi


Peki bu 8 saatlik ifadesinde neler dedi? Savcılar özellikle ‘Ayışığı’, ‘Eldiven’ gibi darbe planlarından haberi olup olmadığını sordu. Özkök bu soruya ‘Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım” cevabını vermişti. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile ilgili olrak da ifadesinde şunları söylemişti: “Şener Eruygur’un bizzat kendisine bazı duyumlarım olduğunu söyleyerek uyarıda bulundum. Zira benim o dönem en önemli prensip ve görevlerimden biri de muhtemel olayları vuku bulmadan önlemekti.” Ancak Özkök’ün en fazla tartışılan ifadelerinden biri de darbe girişimi iddialarıyla ilgili ‘Var da diyemem yok da diyemem’ sözü dikkat çekmişti.

Bunlar sorulacak...


Ergenekon davasının en önemli tanıklarından biri olan Özkök hakkında 4 yıl içinde bunlar yaşanırken, bugün ise tarihi bir gün yaşanacak. Avukatlar toplantı üzerine toplantı yaparak sorulacak soruları belirledi. İşte o sorular...
- MİT Müsteşarı Atasagun tarafından 10 Temmuz 2003 günü “haftalık arz”da size resmen verilen ve Ergenekon şemasının olduğu söylenen belgeleri neden Genelkurmay kayıtlarına geçirmediniz? Devletler ortaya çıktığından bu yana uygulanan kayıt kuralını, aşiretlerde bile rastlanmayacak biçimde neden ihlal ettiniz?
- MİT tarafından gönderilen bu rapor ve şemaları gayrı resmi olarak kimlere ilettiniz?

- Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanı Bülent Ecevit’e bu konuda herhangi bir bilgi ve belge verdiniz mi? Vermediyseniz; neden vermediniz? Niçin gizleme gereği duydunuz? Suç kanıtı olduğu için mi?
- 21 sayfalık savcılık ifadesinde ‘darbe girişi var da diyemem yok da diyemem’ sözünü kullandınız. Bu sözü açıklar mısınız?
- İnternet andıcı sizin döneminizde hazırlandı. İnternet andıcından ise o dönem sizin ikinci başkanınız olan İlker Başbuğ şu anda tutuklu. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?
- Ay ışığı, Yakamoz, Sarıkız, Eldiven adları ile anılan darbe planlarından haberiniz oldu mu?
- Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Levent Ersöz ile aranızdaki iletişim nedir, kendisiyle darbe duyumları üzerine bir görüşmeniz oldu mu?
- ‘Kasaptaki ete soğan doğramam’ açıklamasını niye yaptınız?

/ Mynet Haber \