+ Konu Cevapla
1 / 4 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu

Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM ..

 İnanc Dünyası Katagorisinde ve  Sorularla İslamiyet Forumunda Bulunan  Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM .. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Yönetici güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  3.120
  Blog Yazıları
  51
  Tecrübe Puanı
  107374598

  Tanımlı Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM ..

  Soru
  Sonradan Müslüman olan bir kişinin sünnet olup ismini değiştirmesi şart mıdır?

  Cevap
  Müslüman olmanın tek şartı, kelime-i şehadet getirmek, yani ALLAH’ın birliğini ve Hz. MUHAMMED’in (SAV) ALLAH’ın kulu ve peygamberi olduğunu kabul etmektir. İslam dinine giren kimse için sünnet olmak, dinimizin inanç esaslarından biri olmamakla birlikte önemlidir. İsim değiştirmek ise zorunlu değildir. Ancak ihtida (İslam’a giriş) belgesi almak isteyenler, benimsediği bir Müslüman ismini belgeye yazdırmalıdır.

  Özet olarak şunu deriz: Tıbbi bir problem olmadıktan sonra İslam’a girenlerin sünnet olması ve güzel çağrışım yapacak bir isim almaları uygun olur.  Soru
  Kalbime bazen dini konularla ilgili kötü vesveseler geliyor. Bundan sorumlu olur muyum?

  Cevap
  Sözlükte fısıltı, hışırtı gibi gizli söz, fiskos, kuruntu, gibi anlamlara gelen vesvese; şeytanın kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terk edilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapılması için insanı kışkırtması, aklını çelmesi, nefsin bayağı arzularına uymaya teşvik etmesi anlamında da kullanılır. Vesvese kelimesi Kuran-ı Kerim’de dört yerde geçmektedir. Vesvesecinin (vesvas) şerrinden ALLAH’a sığınılması emredilmiş (Nas, 114/1-6).

  Şeytanın Hz. Adem ile eşini cennetten vesvese yoluyla çıkardığı bildirilerek müminlerin bu konuda duyarlı olmaları ısrarla istenmiştir (A’raf, 7/20). Hz. Peygamber de müminlere vesvese ile hareket etmemelerini tavsiye etmiş, vesvesenin dini, hukuki bir hüküm doğurmayacağını bildirmiştir (Buhari, Talak, 11). Visvas da aynı anlamdadır. Kişi kalbine doğan düşüncelerinden, eyleme dönüştürülmedikçe sorumlu değildir. Buna göre kalbe doğan vesvese sebebiyle kişinin dinine zarar gelmez. Kişi vesveseden etkilenmemeli, kendisine iyi şeyler telkin etmeli ve hatta Felak ve Nas surelerini okuyarak manen kendini güçlendirmeye çalışmalıdır.


  Soru
  Doğumdan sonraki lohusalık kaç gün devam eder?

  Cevap
  Lohusalık hali en fazla 40 gün devam eder. Eğer kan, 40 günden fazla sürerse fazla olanı istihazıdır, yani ibadete engel olmayan akıntı sayılır. Lohusalığın azının sınırı yoktur. 40 günden önce de kan kesilebilir. Bu durumda kadın 40 günün tamamlanmasını beklemez. Boy abdesti alınır. İbadet ve normal aile hayatına devam edilir.


  Soru
  Şehitler nerdeler, nasıllar o alemde?

  Cevap

  Şehitler nerede, nasıldır cümlesiyle ifade ettiğiniz sorunuzu Bakara suresinin 154. ayetiyle Ali İmran suresinin 169-170. ayetleri açıklamakta, onların gerçekte ölmedikleri vurgulanmaktadır. Zira ölüm denilen hakikatin ruha değil bedene geldiği, ruhun bedenden ayrıldıktan sonra ölmeyeceği ALLAH'a imanı olanlar için bilinen bir gerçektir. Şehitlerin ALLAH rızası için canını feda etmeleri ve ALLAH indinde büyük nimetler görmekte olmaları, ilahi bir takdir ve lütuftur. Dünyamızda yaşayan yığın yığın insanlar ne şekilde olursa olsun bu dünyada yaşamayı gaye edinip ona elden çıkarmamak için çoğu zaman insanlıkla bağdaşmayacak düşük yaşantılara ve zillete katlanmayı kabullenirken, yüce bir gaye uğruna en değerli varlıkları olan hayatlarını feda eden yüksek ruhlu şehitlerimiz, ALLAH nezdindeki ulvi yaşantıya öncelikle layıktırlar


  Soru
  Zina yapan kişi ne yapmalıdır?

  Cevap
  İslam dininde kesin olarak yasaklanmış büyük günahlardan birisi de zinadır. Zina fiili öteden beri ahlak ve hukuk düzenlerinin ve aile yuvalarının yıkılmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan Kur'an-ı Kerim'de "Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur" (İsra 32) buyurulmaktadır. Zina eden kimse derhal tövbe etmeli, Yüce ALLAH'tan af dileyip günahının bağışlanmasını istemelidir. Dinimiz, kişilerin cinsel ihtiyaçlarının meşru bir şekilde giderilmesini öngörmektedir. Cinsi ihtiyacın giderilmesinin meşru yolu evlenmektir.  Evlilik yıldönümümüzü kutlamamızda sakınca var mıdır? Eşimle o günde hediyeleşiyoruz.

  Gülşah TATLI/İZMİR

  Sorunuzu okurken ister istemez, kadınlar biz erkeklerden daha vefalıdır, demekten kendimi alamadım. Çünkü genellikle kadınlar bu tür günleri daha çok hatırlarlar ve hatırlatırlar. Sizin eşinizle dediğiniz tarzda evlilik yıldönümünüzü kutlamanızdan, hatırlamanızdan daha güzel ne olabilir ki! Yeter ki bu törenler dinin ve örfün güzel saydığı bir daire içinde olsun.

  Yurtdışındayım, işsizlik parası alıyorum. Ayrıca kaçak olarak çalışmam sakıncalı mı?

  İzzet A./ALMANYA


  Siz orada, Alman devletiyle bir akide anlaşma imzalamış gibisiniz. Bu gibi konularda akdinize bağlı kalmanız gerekir. Alman yetkilileri kandırmaya yönelik kanunlara aykırı ve iyi niyeti suiistimal sayılan bu tür işlemlere girişmeniz dinen sakıncalıdır. Zira Kuran-ı Kerim, akidelere bağlı kalmamızı din ve ırk ayırmadan emreder.

  Kalbime imanla ilgili tereddütler, vesveseler geliyor. Bundan sorumlu muyum?

  İbrahim BİLİR/DİYARBAKIR


  Kalbe gelen vesveselerden sorumlu olmazsınız. Vesvese şeytandandır. Şeytan kalbe şüphe sokarak kişiyi kendi yoluna çekmek ister. Siz telaşa kapılmayın. Rabbim olan ALLAH’a teslim oldum, deyiniz yeter.


  Dövme veya saç boyası abdeste engel midir?

  Buket ATASOY/İZMİR

  Dövme, vücut üzerinde bir tabaka oluşturmadığı için abdeste veya gusle engel değildir. Saç boyası da gusle veya abdeste engel değildir. Zira gusülde, saç diplerinin ıslanması yeterlidir.

  Evimde kedi besliyorum. Kedi uğursuzluk getirir diyorlar, doğru mu?

  Selime UÇAK/MANİSA


  Herhangi bir hayvanı beslemek uğursuzluk getirmez. Esasen dinde uğursuzluk kavramı hoş görülmez. İnsanlar kendi hatalarını uğursuzlukla izah ederler çoğu kez. Kedi beslemek ise güzel bir harekettir. Peygamberimiz kediyi çok sever. Büyük sahabisi Abdurrahman bin Sahr’a (RA), Ebu Hureyre yani kediciğin babası ismini vererek hayvan sevgisini canlandırmıştır.

  Hayvanların kulağını kesmek veya tanınsın diye ateşle dağlamak çok mu günah?

  Ahmet TANIR/NEVŞEHİR


  Hz. Peygamber (SAV) bir hayvanın alnının ateşle dağlandığını görünce, kim bunu yaptıysa ALLAH ona azap edecek buyurmuştur. Hayvana eziyet sayılacak her iş, haram kapsamındadır.

  Kuran-ı Kerim bir anda mı indi?

  Utku BARIŞ/KKTC


  Hayır, Kuran-ı Kerim 23 yıllık bir periyotta, ihtiyaca göre, bazen sureler bütün olarak bazen de ayet ayet inmiştir.


  Soru
  Eşimle resmen boşandık. Şimdi barışıp resmi nikáhımızı kıyacağız. Dinen sakıncası var mıdır?

  Cevap
  Resmen boşanmış olan eşler dinen de boşanmış sayılırlar. Ancak yeniden nikáh kıymalarına herhangi bir engel yoktur. Aralarındaki iki nikáh bağı ile evliliklerine devam edebilirler. Resmi ve dini nikáhınızı kıyabilirsiniz.

  Soru
  Evde kuş beslemem sakıncalı mı?

  Cevap
  Ekolojik dengenin bozulmaması ve eziyet edilmemesi şartıyla evcil hayvanların kafeste beslenmesi sakıncalı değildir.

  Soru
  Avlanmak haram mı? Bazen zaman geçirmek için avlanıyoruz.

  Cevap
  Eti yenen hayvanların eti için, zararlı hayvanların ise zararlarından korunmak için avlanmak caizdir. Bu anlamda hayvanların etlerinden ve derilerinden yararlanılabilir. Ancak zevk ve spor için hayvan öldürmek, av avlamak ve bunu alışkanlık haline getirmek uygun değildir.

  Soru
  Domuzun kalp kapağı insanın kalbine takılabilir mi?

  Cevap
  Domuz eti ve domuzdan edinilen ürünler dinen haramdır. Ancak ortada zorunlu bir durum varsa, bu zorunluluk hayatı etkileyen bir sağlık meselesi ise ve başka bir maddeden yapılan bir kapakçık yoksa bu durumda domuz kalp kapağının kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır  soru
  Kalbime bazen dini konularla ilgili kötü vesveseler geliyor. Bundan sorumlu olur muyum?
  Harun KOCA/ MANİSA

  Sözlükte fısıltı, hışırtı gibi gizli söz, fiskos, kuruntu, gibi anlamlara gelen vesvese; şeytanın kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terk edilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapılması için insanı kışkırtması, aklını çelmesi, nefsin bayağı arzularına uymaya teşvik etmesi anlamında da kullanılır. Vesvese kelimesi Kuran-ı Kerim'de dört yerde geçmektedir. Vesvesecinin (vesvas) şerrinden ALLAH'a sığınılması emredilmiş (Nas, 114/1-6). Şeytanın Hz. Adem ile eşini cennetten vesvese yoluyla çıkardığı bildirilerek müminlerin bu konuda duyarlı olmaları ısrarla istenmiştir (A'raf, 7/20). Hz. Peygamber de müminlere vesvese ile hareket etmemelerini tavsiye etmiş, vesvesenin dini, hukuki bir hüküm doğurmayacağını bildirmiştir (Buhari, Talak, 11). Visvas da aynı anlamdadır. Kişi kalbine doğan düşüncelerinden, eyleme dönüştürülmedikçe sorumlu değildir. Buna göre kalbe doğan vesvese sebebiyle kişinin dinine zarar gelmez. Kişi vesveseden etkilenmemeli, kendisine iyi şeyler telkin etmeli ve hatta Felak ve Nas surelerini okuyarak manen kendini güçlendirmeye çalışmalıdır.

  soru
  Sonradan Müslüman olan bir kişinin sünnet olup ismini değiştirmesi şart mıdır?
  Zeki GÜR/NİĞDE

  Müslüman olmanın tek şartı, kelime-i şehadet getirmek, yani ALLAH'ın birliğini ve Hz. Muhammed'in (SAV) ALLAH'ın kulu ve peygamberi olduğunu kabul etmektir. İslam dinine giren kimse için sünnet olmak, dinimizin inanç esaslarından biri olmamakla birlikte önemlidir. İsim değiştirmek ise zorunlu değildir. Ancak ihtida (İslam'a giriş) belgesi almak isteyenler, benimsediği bir Müslüman ismini belgeye yazdırmalıdır. Özet olarak şunu deriz: Tıbbi bir problem olmadıktan sonra İslam'a girenlerin sünnet olması ve güzel çağrışım yapacak bir isim almaları uygun olur.


  SORU
  Kadınların kabir ziyareti sakıncalı mı?

  CEVAP
  Kadınların kabir ziyareti sakıncalı değildir. Hz. Peygamber ilk zamanlarda kadınların kabir ziyaretini yasaklamıştır. Bunun sebebi şudur: Kadınlar mezarlıkta elbiselerini parçalar ve vücutlarını tırnaklarıyla tırmalarlardı. Peygamberimiz bir müddet bu ziyareti yasakladı. Bu arada ziyaretin usulünü öğretti. Bu konuda toplum bilgilenince ziyarete müsaade etti.

  SORU
  Guslü (boy abdestini) geciktirmek çok mu günah?

  CEVAP
  Kişinin cünüplük halini en kısa zaman içinde yıkanarak gidermesi gerekir. Böyle bir insanın, guslü bir namaz vaktinden daha fazla süre ertelemesi günahtır. Gerekçesi de namazı kaçırma endişesidir. Ayrıca cünüplüyken yemek yemekte bir sakınca yoktur.

  SORU
  Babam hayattayken dairesini bana vermek istiyor. Diğer kardeşlerim zengin, ben ise fakirim. Kabul etmiyorum, durum ne olur.

  CEVAP
  Bir babanın çocuklarından mal kaçırma niyeti olmaksızın herhangi bir çocuğuna hayatta iken mal vermesi mümkündür. Ancak hayatta değil de sonradan verilmek üzere vasiyet edecekse diğer várislerin iznini alması gerekir.

  SORU
  Karı-kocanın birbirlerinin vücutlarına bakmalarında bir sakınca var mı? Beraber banyo yapabilirler mi?

  CEVAP
  Eşler arasında avret konusunda bir sınırlama yoktur. Birbirlerine bakmalarında bir sakınca olmaz. Bu nedenle de beraberce gusül almalarında da bir günah yoktur.  Soru:
  Şeytanın babası ve annesi var mı? Biri bana bunu sordu, cevap veremedim. Bilgi verir misiniz?

  Cevap:
  Şeytan-iblis, ALLAH tarafından ateşten yaratıldı. Anası ve babası yoktur. Cinlerin de ilk atasıdır. İblisin adı "Azazil"dir. ALLAH tarafından kovulmadan önce göklerde ve yerde ALLAH'a secde etmediği bir yer kalmamıştır denir. Kehf 50. ayette soyunun olduğu ifade edilir.

  Soru:
  Herhangi bir araziye, sahibinin izni olmadan ölü gömülse durum ne olur? Köyümüzde böyle bir problem var.

  Cevap:
  Rızası olmadıkça başkasına ait bir araziye cenaze gömülemez. Hatta arazi sahibi dilerse cenazeyi oradan çıkarma hakkına sahiptir. Tabii arazi sahibinin böyle bir hakkı olmakla beraber böyle bir şeye tevessül etmesi uygun olmaz. Anlaşması doğru olandır.  Soru:
  Dualarım neden kabul olmuyor?

  Cevap

  Aslında bütün dualar karşılık görür. Ama bire bir her istediğimiz olmayabilir. Olursa, evrenin dengesi bozulmaz mı? Düşünün, herkesin herkes hakkında duası veya bedduası kabul olsa dengeler nasıl değişir. Her şey altüst olur, çünkü kaderde her şey birbiriyle bağlantılıdır. Ama siz duanıza devam edin. Bilin ki, bu dualarınız belki bir şerre engel oluyor veya belki başka taleplerimizin kolaylaşmasına zemin hazırlıyordur. Yeter ki siz ümidinizi yitirmeden meşru şeyleri istemeye devam ediniz.

  Soru:
  Epilasyon yaptırmak sakıncalı mı?

  Cevap
  Bir kadının, vücudunun çeşitli yerlerinde çıkan kılları almak için kendisinin epilasyon uygulamasında bir sakınca yoktur.

  Soru:
  Kabir başında Kuran-ı Kerim okunabilir mi?

  Cevap
  Hz. Peygamber kabirlere ziyarette bulunmuş ve orada gömülü olanlara selam verip dua etmiştir. İmam Şafii, mezarın başında Kuran’dan ayetler okumanın müstehap olduğunu, Kuran’ın tamamının okunmasının ise daha güzel olduğunu ifade etmiştir.

  Soru:
  İçinde etil alkol olan ilaç kullanılabilir mi?

  Cevap
  İlaç elde etmek amacıyla bitkilerin etil alkol veya benzeri maddelerle fermantasyon (mayalama) yapılmasında, bu yolla kazanılmış ilacın kullanılmasında sakınca yok.


  Soru:
  Cinler niçin yaratıldılar. Gaybı bilirler mi?

  Cevap
  Kuran-ı Kerim, insanların ve cinlerin yüce ALLAH’a kulluk için yaratıldıklarını açıklar. Onlar, insanlara göre bazı üstün güçlere sahip olsalar bile gaybı ve geleceği bilemezler (En’am, 6.100.116; Hicr, 15/27; Sebe, 34/14; Rahman, 55/15)

  Soru
  Peruk takmak sakıncalı mıdır?

  Cevap

  İslam alimleri, insan saçı dışındaki maddelerden yapılmış peruğu takmanın sakıncalı olmadığını söylerler.

  Soru
  Kedim var, kısırlaştırmam haram mı?

  Cevap
  Herhangi bir gerekçeden dolayı kediyi kısırlaştırmak dinen caizdir.

  Soru
  Kocam trafik kazasında öldü. Kan bedelini alabilir miyim?

  Cevap
  Kan bedeli adıyla ödenen parayı almanızda bir sakınca yoktur.
 2. #2
  yabanci aişe Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM ..

  iyiakşamlar hocam yıldıznameye baktırmak günahmı?

 3. #3
  VIP HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu Yer
  derinlerde bir yerlerde
  Mesajlar
  3.157
  Blog Yazıları
  32
  Tecrübe Puanı
  107374589

  Tanımlı Ce: Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM ..

  arkadaşlar burası Nihat Hatipoglunun soruları cevapladıgı site değildir bilgi amacıyla Nihat hocanın genel sorulara verildigi cevaplar vardır.
  bilginize.....

 4. #4
  Isınan Üye yalnızkalplr Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Nov 2009
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Mesajlar
  10
  Tecrübe Puanı
  173

  Tanımlı Ce: Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM ..

  süper bir paylaşım hepinizden Allah razı olsun... arkadaşları bilgilendirmeniz gerçekten çok güzel

 5. #5
  Isınan Üye yalnızkalplr Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Nov 2009
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Mesajlar
  10
  Tecrübe Puanı
  173

  Tanımlı Ce: Nihat Hatipoğlu CEVAPLIYOR & SORALIM ÖĞRENELiM ..

  arkadaşım sorunu cevaplıyım... bir hadiste “Allah’ın zikrettiğinden başkası” tabiri, Kur’an-ı Kerim’de geçtiği şekliyle, yıldızların Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren birer delil olması, semamızı süsleyen birer avize ve takvim belirleyici özellikleri ve şeytanları taşlamaya yarayan kısmıyla, gökyüzü sakinlerin meskenleri şeklindeki bilgilerdir. Bunları fal bakmak, insanların kaderine hükmeden, hareketleriyle yağmur, kar vs. yağdıran güçler olarak görmek ve büyü ve falcılığa alet etmek, burçlar ilmiyle, Yıldızname ile ilgisini kurup, insan kaderine hükmettiklerini düşünmek ve öyle inanmak küfür olarak nitelendirilmektedir. Çünkü insanlara ve tabiata hükmeden yegane güç ve kuvvet, kainatta kendinden başka güç, kuvvet ve kudret sahibi olmayan Allah’ın gücü ve kuvveti, Onun iradesi ve kudretidir. O dilemedikçe hiçbir şey olmaz.(2) buyrulur...

+ Konu Cevapla
1 / 4 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Alttaki uyeye soru soralim :)
  By cicekbahcesi in forum Muthis Geyikler
  Cevaplar: 51
  Son Mesaj: 08-25-2011, 01:21
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2008, 03:01
 3. Nihat Hatipoğlu - Cehenneme Nasıl Götürülecekler
  By Mr. NuteLLa in forum Video İzle
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-10-2008, 21:47
 4. Nihat Hatipoğlu - Ağlatan Sohbeti
  By Mr. NuteLLa in forum Video İzle
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-10-2008, 21:42
 5. birazda matematik soralim......
  By sonaskim in forum Arsiv (çozulmus olanlar)
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 01-10-2007, 14:57

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375