+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Nişan esnasında dini nikah caiz mi?

 İnanc Dünyası Katagorisinde ve  Sorularla İslamiyet Forumunda Bulunan  Nişan esnasında dini nikah caiz mi? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375457

  Tanımlı Nişan esnasında dini nikah caiz mi?

  Nişan esnasında dini nikah caiz mi?


  Nişan esnasında iki şahit huzurunda kıyılan bir nikâh, tarafları birbirine helâl kılar. Baş başa görüşüp konuşabilirler, tokalaşabilirler, gezebilirler. Bunun dinimizce bir sakıncası var mı?  Nişan esnasında iki şahit huzurunda kıyılan bir nikâh, tarafları birbirine helâl kılar. Baş başa görüşüp konuşabilirler, tokalaşabilirler, gezebilirler. Ama böyle bir usulün birçok sakıncası da olduğundan, dini nikâhı resmi nikâh merasimi günlerinde yapmakta büyük fayda vardır.

  Trafikte seyrederken süslü bir gelin arabasını ve korna sesleriyle neşelerini dile getiren düğün konvoyunu görünce içim sevinçle doluyor.
  İki yıl önce de Almanya’da Türklerin yoğun olduğu bir caddeden geçerken bir gelin alayını görmüştüm de, “Helal olsun bizimkilere” demiştim, “kendi âdetlerini gurbet ellerine de taşımışlar…”
  Bir de geçen gün eşim, İstanbul’da bulunan bütün düğün salonlarının 6-7 aylık hafta sonu kapasitelerini şimdiden doldurdukları haberini verince sevincim bir kat daha arttı.
  Durup dururken neden sevineyim, ne kız gelin ediyorum, ne de oğlan evlendiriyorum! Mesele o değil. Evliliklerin beni sevindiren asıl yönü, nikâhın toplumda büyük revaç bulması. Bu sevincimin asıl kaynağı ise Sevgili Peygamberimiz… O demiyor mu, “Evlenin, çoğalın. Ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”
  Yüce Mevla’mız da, gençlerimizi evlendirmemizi emrediyor, yoksulluk içinde iseler Kendi lütfuyla onlara zenginlik vereceğini vaat ediyor.

  Düğünler İslam’ın alameti
  İşin aslına bakarsanız, bu düğünler İslam’ın bir şiârı, bir alâmeti, toplum bazında bir sünnet-i seniyenin yaşanması, yaşatılması ve canlı tutulmasının açık bir göstergesi.
  Özellikle yaz ve bahar aylarının girmesiyle birlikte düğünlerin daha da bir artış göstermesi, nikâhsız beraberliği teşvik eden, “sıradan bir imza ile mi bir araya geleceğiz” diye evlilik kurumunu hafife alan, çocukları olduğu halde nikâhı aklına getirmeyen birtakım şöhretlerin ekranlarda boy göstermeleri ve “yılışık” halleriyle toplumun gelenekleriyle alay etmelerine esaslı ve fiili bir derstir.
  Sevinç ve neşe dolu bir düğün yaptıktan sonra huzurlu ve mutlu bir yuvayı yaşatmak için ise öncelikle evlilik hazırlıklarının sağlam bir seyir takip etmesine dikkat etmek gerekiyor.
  Adayların ilk defa görüşüp tanışmalarından gidip gelmelerine, söz kesmelerinden yüzük takmalarına, nişana, düğün merasimine ve ilk beraberliğe varıncaya kadar emin adımlarla yürümek, sünnetin belirlediği ölçülere riayet ederek hareket etmek büyük önem taşıyor.
  Çünkü bir mü’min için evlilik bir ihtiyaç olmanın yanında, imanlı bir davranıştır ve Efendimizin sünnetini hayata geçirmektir. “Nikâhta keramet vardır” sözünde dile getirildiği gibi, bu “keramet”in sürekli olması lazım. Bunun için de “Efendim ne yapalım kızın ailesi böyle istiyor, geleneğimizde var, konu komşu ne der?” gibi bahanelere tutunarak bazı yanlışlara göz yumulması, hatalar zincirinin oluşmasına sebep olur.
  Bu çerçevede, evlilik hazırlılığın ilk işlemlerinden birisi söz kesme ise, diğeri de nişan merasimi ve nişanlılık dönemidir.

  Kaynağını sünnetten alır
  Söz kesmenin, yüzük takmanın sünnetteki adı “hıt¬be”¬dir; bir başka ifadesiyle nişan. Nişanın hikmeti de, evlenmek isteyen tarafların birbirlerini yakından tanımalarıdır.
  Nişanlılar ve aileler bu vesile ile birbirlerini ahlâk, alışkanlık ve eğilim itibariyle yakından tanırlar. Taraflar geçinebilecekleri, evliliği yürütebilecekleri konusunda belli bir kanaate varırlar. Mutluluk, güven ve huzur içinde hayatlarını sür¬¬dürebileceklerine ina¬nırlarsa, artık karar verirler ve gerekli hazırlık¬lara girişirler.
  Bu esnada artık söz kesilir ve âdet olduğu üzere yüzük takılır. Bu ilk adımdır. Bir süre sonra da nişan merasimi yapılır.
  Nişanlanma ülkemizde yaygın bir âdet olduğu gibi, asıl kaynağını sünnetten alır. Bilindiği gibi, Peygamberimiz (a.s.m.), Hz. Âişe ile üç sene nişanlı kaldıktan sonra evlenmiştir.

  Nişan, nikâh demek değildir
  Nişan, sadece bir evlenme vaadidir. Böyle bir vaatten dönmek, İslâmî edebe aykırı olduğu için, ölüm ve son¬ra¬dan ortaya çıkan bir hastalık gibi, haklı bir sebep yokken, verilen sözü boz¬mak doğru olmaz.
  Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, söz kesmenin, yüzük takmanın ve nişanın bir nikâh olmadığıdır. Yani nişan, evlilik olmayıp sadece bir evlilik vaadidir.
  Bir nikâh akdi yapılmadıkça, nişanlıların yalnız olarak görüşmeleri, konuşmaları, beraber gezmeleri uygun olmaz. Çünkü birbirlerine karşı bir yabancıdan farksızdırlar. Ken¬di¬sinden emin olmak kaydıyla erkek nişanlısının sadece el ve yü¬züne bakabilir; tokalaşma, elini tutma gibi hal¬lerden uzak durmalıdır. Görüşmeleri gerekse bile, yanlarında kadının bir mahremi bulunmalıdır. Bu hususta Peygamberimizin (a.s.m.) uyarısı açıktır:
  “Kim Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla yalnız kalmasın. Çünkü bu takdirde üçüncüleri şeytandır.” (Müsned, 3:39.)

  Flörtün zararı kıza dokunur
  Burada önemli bulduğum için bir nakle yer ver¬mek istiyorum:
  “Evlilikten önce flört, yani birlikte gezip dolaşmak ve halka açık çeşitli yerlere gitmek şer’an yasaktır. Üs¬telik böyle bir beraberlikten beklenen fayda da görülmez. Çünkü nişanlılar o dönemde birbirlerine gerçek yüzlerini göstermezler. Halk arasında, ‘Her nişanlı ya¬lan söyler’ tabiri vardır.
  Erkek bazı konularda aceleci davranabilir. Zira insan bazen arzularına yenilir ve bir kadınla baş başa kaldığında, nefsine karşı koyması güç olabilir. Bunun zararı da en fazla kıza dokunur. Çünkü böyle bir beraberliğin ardından nişan bozuldu¬ğunda şerefi ve saygınlığı lekelenmiş olur.” (Vahbe Zuhaylî, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 9: 24.)
  Nişanlanmanın her iki taraf için sağladığı en önemli fayda, evliliğin sağlam esaslar üzerine kurulması için başvurulan bir ihtiyat tedbiri olmasıdır. Çünkü birtakım haklı sebeplerle nişanın bozulması, ileride meydana gelmesi muhtemel ve mümkün olan boşanma hadisesinden daha hafif düşer
  Her ne kadar “dünürlük” devresinde her meselenin enine boyuna konuşulması gerekse de, nişanlıların mutlu bir yuva kuramayacakları konusunda ciddi belirtiler çıkarsa, nişan sözleşmesine son verilebilir.

  Nikâh olsa da ölçülü olunmalı
  Bazı bölgelerimizde nişan merasimi esnasında nikâhları kıyılıyor. Böylece tarafların birbirleriyle rahat bir şekilde görüşmeleri için sakınca ortadan kaldırılıyor. Bu durumda İslâm hukuku açısından eşler, karı koca oluyorlar; fakat resmî nikâhları daha sonraya bırakıldığından, evlilik işlemleri resmen yürürlüğe girmiyor
  Bununla beraber, iki şahit huzurunda icap ve kabul esaslarına u¬yu¬larak kıyılan bir nikâh, tarafları birbirine helâl kılar. Baş başa görü¬şüp konuşabilirler, tokalaşabilirler, gezebilirler.
  Her ne kadar çiftler “evet” dedikten sonra birbirle¬rinin helâli olmuşlar, ömür boyu bir ve beraber olmaya karar ver¬miş¬ler, birtakım riskleri göze almış olsalar da, en kötü ihtimalleri he¬saba katarak, nişanlılık devresinde, ölçülü olmanın sayılamayacak kadar çok faydaları vardır.
  Özellikle damat adayının, kız tarafının hassasiyetini anlayışla karşılaması gerekir. Bu hassasiyetin bir itimatsızlıktan değil de, haklı bir ihtiyattan kaynaklandığı bilinmelidir. Allah göstermesin, bir nişan bo¬zulması sırasında tarafların vicdan azabı çekmemesi ve ikinci evlilik te¬şebbüslerinin akamete uğramaması için böylesine bir ihtiyata ihtiyaç vardır.

  Resmi nikâh gününde yapmak daha iyi
  Bu vesileyle şu hususa da açıklık getirelim:
  Nikâhlı olduğu halde nişanı bozulan kadının başka bir erkekle evlenmesi dinen caiz değildir. Başkasıyla yaptığı nikâh sahih olmaz. Kadının nikâhının sahih olması için önceki nişanlısının (kocasının) ka¬dını boşaması gerekir. Boşadığı takdirde, kadın başka bir erkekle ev¬lenebilir. İddet beklemesine gerek kalmaz.
  Aksi takdirde, eski nişanlısı boşamadan kız bir başkasıyla evle¬ne¬mez. Bu hususta karı-koca olup olmamaları şart değildir; yani cinsel temasta bulunmasalar da taraflar dinen karı-kocadırlar. Yapılmış olan nikâh tarafları dinen nikâhlı gösterir. Kız boşanmadan bir başkasıyla evlendiği takdirde nikâhı batıl olduğundan bu evlilik sayıl¬maz.
  Erkeğin durumu ise farklıdır. Erkek nikâhlı olduğu halde başka bir kadınla evlenebilir.
  Bu açıdan düğün gününden önce nikâh kıymak birçok sakıncaları da beraberinde getireceğinden, dini nikâhı da resmi nikâh merasimi günlerinde yapmakta büyük fayda vardır.
  alıntı

 2. #2
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375062

  Tanımlı Ce: Nişan esnasında dini nikah caiz mi?

  Alıntı NuteLLa´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster


  Resmi nikâh gününde yapmak daha iyi
  Bu vesileyle şu hususa da açıklık getirelim:
  Nikâhlı olduğu halde nişanı bozulan kadının başka bir erkekle evlenmesi dinen caiz değildir. Başkasıyla yaptığı nikâh sahih olmaz. Kadının nikâhının sahih olması için önceki nişanlısının (kocasının) ka¬dını boşaması gerekir. Boşadığı takdirde, kadın başka bir erkekle ev¬lenebilir. İddet beklemesine gerek kalmaz.
  Aksi takdirde, eski nişanlısı boşamadan kız bir başkasıyla evle¬ne¬mez. Bu hususta karı-koca olup olmamaları şart değildir; yani cinsel temasta bulunmasalar da taraflar dinen karı-kocadırlar. Yapılmış olan nikâh tarafları dinen nikâhlı gösterir. Kız boşanmadan bir başkasıyla evlendiği takdirde nikâhı batıl olduğundan bu evlilik sayıl¬maz.
  Erkeğin durumu ise farklıdır. Erkek nikâhlı olduğu halde başka bir kadınla evlenebilir.
  Bu açıdan düğün gününden önce nikâh kıymak birçok sakıncaları da beraberinde getireceğinden, dini nikâhı da resmi nikâh merasimi günlerinde yapmakta büyük fayda vardır.

  alıntı

  Emeklerinize sağlık..
  Çok dikkat edilmesi gereken bir konu günümüzde hiç önemsenmiyor ama görülüyor ki HAK huzurunda vebali büyük bir sorumluluk.
  Rabbimiz Din-i İslamı hakkıyla anlayıp anladıklarımızıda hayatımızda yaşayan kullarından oluruz İnşallah.

 3. #3
  Üye crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn Baktabul'un Çılgını crazydjinn - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  172
  Tecrübe Puanı
  7982997

  Tanımlı Ce: Nişan esnasında dini nikah caiz mi?

  Çünkü böyle bir beraberliğin ardından nişan bozuldu¬ğunda şerefi ve saygınlığı lekelenmiş olur

  ben bunu doğru bulmuyorum.namus,şeref bacak arasında değil zihindedir.

 4. #4
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375062

  Tanımlı Ce: Nişan esnasında dini nikah caiz mi?

  Alıntı crazydjinn´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster


  ben bunu doğru bulmuyorum.namus,şeref bacak arasında değil zihindedir.

  Zaten böyle diye diye bu hallere geldik namus kavramını çok basite indirgeniyor.
  Zihin temiz olursa; insanlar o dediğiniz yerlere bakmaz ama bozulursa hem bakar hemde elinden gelen bütün kötülükleri hiç acımadan yapar (buna örnek verecek olursak medyamızda güncelliğini koruyan bir kızcağızın katliyamını örnek gösterebiliriz)
  bunun hikmeti sebebini de soracak olursanız İslam dini nesillerin temiz bir neseble gelmesini emir buyurmuştur.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. dini bilgiler - dini Sorular Ve Cevaplar - dini kısa bilgiler
  By Mr. NuteLLa in forum Sorularla İslamiyet
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 01-12-2012, 19:41
 2. Dini Mesaj, Dini MesajLar (Dini sözLer, Dini söz)
  By elma in forum Güzel Sözler, Mesajlar, Mesajları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-26-2009, 11:27
 3. Ga Dini - Ga Dini nedir - Ga Dini hakkinda
  By NoBoDyS in forum Dünya Dinleri ve Tarihleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2009, 10:57
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2008, 06:33
 5. Cevaplar: 73
  Son Mesaj: 03-11-2008, 16:26

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375