+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Türkiye'de yazılı basının batıya göre daha geç başlamasının nedenleri

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Türkiye'de yazılı basının batıya göre daha geç başlamasının nedenleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  yabanci golcuklu Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Mesajlar
  5
  Tecrübe Puanı
  142

  Tanımlı Türkiye'de yazılı basının batıya göre daha geç başlamasının nedenleri

  öncelikle teşekkürler bi sorum daha var
  bizde yazılı basının batıya göre daha geç başlamasının nedenleri nelerdir?

 2. #2
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: tarih

  Bu yazıyı okuyp kendiniz yorumlamalısınız.

  Kitle İletişim Araçlarının Gelişimi. İlk Türk gazetesi 11 Kasım 1831'de çıkarılmaya başlanan resmi "Takvim-i Vekayi" dir. Bugün de "Resmi Gazete" adı ile yayın hayatını sürdüren bu gazeteden sonra "Ceride-i Havadis" gazetesi çıkmış ve özel ilanlarıyla dikkat çekmiştir. Toplumsal yaşamın aynası konumundaki Türk gazeteciliğinin, 1860 yılında yayınlanan "Tercüman-ı Ahval" gazetesi ile başladığı söylenebilir. Tercüman-ı Ahval’i, "Tasvir-i Efkar" izler. 1867-1878 yılları arasında yalnızca İstanbul'da yayımlanan süreli yayınların sayısı 113'e varır. Cumhuriyet dönemine kadar aralarında Basiret, İbret, Tercüman-ı Hakikat, İkdam, Sabah, Saadet, Tarik gibi gazetelerin yer aldığı bir süreç yaşanmıştır. Atatürk’ün kuruluşuna öncülük ettiği "İrade-i Milliye" ve Cumhuriyet döneminde "Ulus" adıyla yayımlanan "Hakimiyet-i Milliye", Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında etkin çalışmalarda bulunan gazetelerdir. Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrasında çıkan birçok gazete, bugünlere kadar uzanan bir geleneği de beraberinde taşımıştır. Yazılı basının bu doğrultuda yüzyılı aşan bir geleneğin temsilcisi olduğu görülmektedir. Gelişen teknoloji ve diğer olumlu koşullar ile birlikte, bugün Türkiye'de yayınlanan gazete türlerinde ve sayısında çok renkli ve çoğulcu bir dönemin yaşandığı söylenebilir.

  Radyo yayıncılığı yazılı basın kadar eski olmamakla birlikte, 1927'lerde düzenli etkinliklere başlamıştır. Gelişen radyo yayıncılığı, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) kurulmasıyla giderek güç ve anlam kazanmıştır. Bugün yerel ve ulusal ölçekte yayın yapan radyo istasyonu sayısının 1.000'i aştığı görülmektedir.

  Türkiye'de ilk televizyon yayını 1952'de gerçekleştirilmiştir. Ulusal, bölgesel ve yerel kanallar dahil bugün Türkiye'de 260'nin üzerinde televizyon kanalı yayın hayatını sürdürmektedir.

  Kitle İletişim Araçlarının Çeşitliliği. Kitle iletişim araçlarının Türkiye'nin kalkınmasına koşut biçimde gösterdiği gelişim, izleyici-okur-dinleyici açısından önemli bir seçim alanı yaratmıştır. Yazılı basına ilgi diğer ülkelerde olduğu gibi çok yoğun biçimde yaşanmasa da, günlük ortalama satışın küçümsenmeyecek rakamlara ulaştığı görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre 1999 yılı itibariyle evinde televizyon bulunan kesim %95 gibi yüksek bir orana ulaşmıştır. Televizyon izleme oranı günde ortalama 4.5 saat civarındadır. Ayrıca büyük kentlerde uydu sistemi ve kablo TV ağı giderek yaygınlaşmaktadır. Radyo istasyonu sayısında meydana gelen artışa paralel olarak, gerek dinleyici profili gerekse program yapısı itibariyle kendisini sürekli yenileyen radyonun dinlenme oranı ise günde ortalama 3 saattir. Yapılan araştırmalar 15-24 yaş grubu çoğunlukta olmak üzere, nüfusun %73'nün radyo dinlediğini göstermektedir.

  Haber Ajansları. Türk toplumunun haber ajansları ile tanışması Cumhuriyet öncesinde yabancı ajansların İstanbul'da kurdukları bürolar aracılığı ile gerçekleşmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında yerel basına gösterilen ilgiyle birlikte, uluslararası boyutta haber akışı sağlamak isteyen Atatürk'ün teşvikiyle 6 Nisan 1920 tarihinde kurulan Anadolu Ajansı, devletin bütçe olanaklarından yararlanan bir kuruluştur. Genel merkezi Ankara'da bulunan ajans, bugün yurtiçindeki bütün il ve ilçelerde ve Orta Asya Cumhuriyetleri de dahil olmak üzere dünyanın önemli merkezlerinde bulunan büroları ile çok geniş bir haber ağına sahiptir. AP, Reuters, AFP ve DPA gibi uluslararası ajansların yanı sıra yaklaşık 100 ülkenin ulusal haber ajanslarıyla işbirliği yapan Anadolu Ajansı'nın, birçok ülkede aboneleri bulunmaktadır. Haber dağıtımında internet, teleks, telefoto ve faksimile sistemleri gibi teknolojinin sunduğu en son olanaklardan faydalanan ajans, bunların yanı sıra V.B.I (Vertical Blanking Interline) adı verilen uydu sisteminden de yararlanmaktadır.

  Ülkede ayrıca çok sayıda yerli ve yabancı özel haber ajansı vardır. Reuters, Türkiye'ye uluslararası elektronik ortamda bilgi dağıtımı yapan ilk şirkettir. Türk mali, hisse senedi ve emtia piyasalarına sunduğu servis ve bu piyasaların gelişmesine yaptığı katkılarla kendisini kabul ettirmiştir. Agence France Presse (AFP), Associated Press (AP), United Press International (UPI) ve daha birçok yabancı haber ajansının en önemli haber kaynağı Anadolu Ajansı'dır. Ankara Haber Ajansı (ANKA), Türk Haberler Ajansı (THA), Hürriyet Haber Ajansı (HHA), Milliyet Haber Ajansı (MIİL-HA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Ekonomik Haber Ajansı (EKA), Magazin ve Aktüel Haberler Ajansı (MAK-AJANS), Türkiye Basın Ajansı (TÜBA) ve Uluslararası Haber Ajansı (UHA), ülkenin önde gelen haber ajanslarından bazılarıdır. Türkiye'de bir ilke imza atan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, 1997 yılından itibaren "Radyo Haber Ajansı" ile İstanbul ve Anadolu'daki radyo kanallarının haber gereksinimini karşılamaktadır.

  Kamuoyu Araştırmaları. Kamuoyu araştırmaları, son yıllarda yoğun bir biçimde ülkenin gündeminde yer almaya başlamış, 1983 sonrasında giderek ivme kazanmıştır. Toplumsal ve ekonomik yapıda gözlenen değişim, piyasa, medya ve kamuoyu araştırmalarının gelişmesine katkıda bulunmuştur.

  1988 yılında Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacıları Derneği kurulmuş, 1990'lı yıllarda toplumsal dokuda yaşanan değişimler, kitle iletişim araçlarının kamuoyu araştırmalarına ilgisini artırmıştır. Özellikle seçim dönemlerinde gerçekleştirilen çalışmalar, basın kuruluşları tarafından ilgiyle karşılanmakta ve haberlerde geniş yer almaktadır. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne bağlı Akademik Medya ve Kamuoyu Araştırmaları Grubu tarafından 10 bin kişiye uygulanan seçim araştırması, bu alandaki gelişmelerin somut göstergelerinden biridir. Son yıllarda çeşitli dış kaynaklı araştırma kuruluşlarının, Türkiye'de ortaklıklar kurduğu ve bu canlı piyasa içerisinde yer arayışına girdikleri bilinmektedir. Araştırmaların güvenilirliği ve geçerliliği konusunda yaşanan kaygılar sonucunda kimi düzenlemeler öngörülmüş, ancak yine de bu çalışmalara yönelik kamusal ilgi, basın kuruluşları için yeni arayışları gündeme getirmiştir. Özellikle siyasal araştırmaların seçmeni yönlendirdiği düşüncesi, araştırma sonuçlarının yayınlanmasında Siyasal Partiler ve Seçim Yasası'nda yapılan düzenlemeler sonucunda zaman sınırlamasıyla karşı karşıya kalmıştır.

 3. #3
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345006

  Tanımlı Ce: Türkiye'de yazılı basının batıya göre daha geç başlamasının nedenleri

  Türkiye'de yazılı ve görsel basın arasındaki rekabet sürmektedir. Yazılı basının niteliği gereği taşıdığı önem, televizyon ve radyo gibi yayın araçlarına göre bir dönem sarsıntı geçirmiş, ancak kısa sürede yeniden toparlanma sürecine girmiştir. Ulusal basının önemli bir bölümü, dünyanın en ileri teknolojilerini kullanmaktadır. Yapılan araştırmalar, nüfus içerisinde gazete okuyanların %66, düzenli gazete satın alanların ise %22 düzeyinde olduğunu göstermektedir. Genç nüfusta ise günlük gazeteleri internet’ten izleme eğiliminin giderek yoğunlaşmakta olduğu anlaşılmaktadır.

  Türkiye genelinde yarısı haftalık olmak üzere 3.450 süreli yayın (gazete, dergi, v.b.) çıkarılmaktadır. Yerel gazetelerin ortalama günlük tirajları da 1.000 ile 15.000 arasında değişmektedir. Yerel basın son yıllarda teknolojik açıdan da kendini yenileme çabasındadır. Değişik konularda yayın yapan dergi sayısında da son yıllarda hızlı bir artış söz konusudur. Nitekim 1990 yılında 20 olan toplam dergi sayısı, 1999 yılında 110'a ulaşmıştır.

  Genellikle haftalık ve aylık periyotlarla yayınlanan dergilerin toplam tirajları 2.3 milyon civarındadır. Gündemdeki konulara ilişkin ayrıntılı bilgiler ve ilginç haberler veren haber dergileri, içerik ve biçim açısından da son yıllarda önemli değişimler geçirmişlerdir. Birçoğu baskı ve sunum bakımından çağdaş görünümlü ve ilgi çekici hale gelmiştir. Haber dergilerinin yanında ekonomi dergileri; radyo ve televizyon programları dergileri; otomobil, sanat, edebiyat, kadın, erkek, gençlik ve müzik dergileri de geniş halk kitleleri tarafından sevilerek okunmaktadır. Ayrıca magazin, seyahat, mutfak, dekorasyon, sağlık, bilgisayar ve mizah dergileri de okurların ilgisini çeken dergiler arasındadır. Türkiye özellikle, oldukça eski bir geçmişe sahip mizah dergiciliği alanında, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır.

  Basında Yoğunlaşma ve Finansman. Türkiye’de reklam gelirleri ve satışa dayanan gelir kaynakları konusunda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ülkede yazılı basının ortalama cirosu yılda yalnızca satıştan 250-300 milyon ABD Dolarıdır.. Reklam gelirleri de 230 ile 250 milyon ABD Doları civarındadır. Buna göre yazılı basının toplam cirosu 600 milyon ABD Doları'na yaklaşmaktadır. Basın sektörü yıllık cirolar açısından önemli bir sektördür. Ayrıca, kamuoyu oluşturma yönündeki etkinliğinden ötürü, girişimcilerin ilgisini çeken bir alandır. Dolayısıyla, Türkiye'de yazılı basın önemli bir yoğunlaşma sorunu yaşamaktadır.

  Türkiye'de üç önemli basın grubu bulunmaktadır. Bunlardan biri Doğan Medya Grubu'dur. 3 Mayıs 1950'de Ali Naci Karacan tarafından kurulan Milliyet Gazetesi, 1990'lara varıldığında Hürriyet Gazetesi ile birlikte büyük bir yayın grubuna dönüşmüştür. Bilgin Medya Grubu da, bünyesinde barındırdığı gazeteler, dergiler ve diğer ortaklıklarıyla Türk basın dünyasında önemli bir yere sahiptir. İhlas Grubu; gazetesi, ajansı ve televizyonu ile gerek basın gerek diğer etkinlik alanları ile bilinen bir diğer yayın grubudur. Bu yayın gruplarının dışında basında okunma, izlenme ve dinlenme oranı yüksek Uzan Grubu, Akşam Grubu, Doğuş Grubu ve Feza Gazetecilik gibi basın kuruluşları faaliyet göstermektedir.

  Radyo ve Televizyon

  Türkiye Radyo Televizyon yayıncılığı için, 1 Mayıs 1964 tarihi, bir dönüm noktasıdır. Bu tarihte kurulan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), çok eskilere dayanan radyo yayıncılığına ve televizyona kamusal ve kurumsal bir kimlik kazandırmıştır. Yayıncılığın devlet tarafından yetkili ve sorumlu bir birime aktarılması bu alandaki gelişmelerin yakından izlenmesi sonucunu doğurmuştur. 1990’lı yıllara gelindiğinde Türkiye’deki gerek nesnel, gerek öznel anlamda özel radyo-televizyon yayıncılığının koşulları ortaya çıkmıştır. Bu dönemde fiili olarak TRT dışında birçok özel radyo ve televizyon istasyonu yayına başlamıştır. 10 Temmuz 1993’te Anayasa’nın 133. maddesinde yapılan değişiklikle özel girişimin önü açılmıştır. Anayasa değişikliğinden sonra yapılan yasal düzenleme ile ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde birçok televizyon ve radyo istasyonu yayın için yasayla kurulan Radyo Televizyon Üst Kurulu’na başvurmuştur. Türkiye, 1990-1998 yılları arasında bu alanda gösterdiği atılımla eşine az rastlanır bir çeşitliliğe ve varsıllığa kavuşmuştur.

  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu. 1990’lı yıllarda özel radyo televizyon kuruluşlarının yayın dünyasına girmesiyle, 1964’te kurulan TRT ve sonradan yayına başlayan özel televizyonlarla Türkiye’de ikili bir yapı ortaya çıkmıştır. TRT bu alanda gerek yayın anlayışı, gerekse hukuksal yapısı gereği ayrı bir konumda kalmıştır. 2954 Sayılı TRT Yasası, TRT’nin farklı konumunu belirginleştiren bir belgedir. TRT, anayasal özerkliğe sahip, kamu hizmeti yapan bir yayın kuruluşudur.

  Kamu hizmeti anlayışıyla hareket eden TRT’nin, TRT-1, TRT-2, TRT-3, TRT-4, TRT-GAP, TRT-INT, TRT-TÜRK olmak üzere 7 televizyon kanalı bulunmaktadır. Aile Kanalı olma özelliğini taşıyan TRT-1, çeşitli yaş, meslek gruplarına, farklı eğitim ve kültür seviyesindeki izleyicilere haber vermeyi, bilgi aktarmayı, ve onları eğlendirmeyi hedeflemektedir. 24 saat kesintisiz yayın yapan TRT-2 ise haber-bilgi kanalıdır. TRT-3,TRT-GAP’la zaman paylaşımlı olarak yayın yapmakta ve spor yayınları ile sporseverlere de ulaşmaktadır. TRT-GAP, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayan vatandaşlara yönelik yayın yapmaktadır. TRT-4, ulusal eğitim politikasını destekleyen yayın içeriğine sahip bir eğitim kanalıdır. TRT-INT, yurtdışında yaşayan vatandaşlarla Türkiye aralarında köprü görevi yapmaktadır. TRT-TÜRK, Türkiye’nin Orta Asya ve Kafkaslardaki sesidir. Ayrıca TRT-3, TBMM Genel Kurulu’nun çalışma günlerinde TBMM-TV olarak hizmet vermektedir.

  TRT, radyo alanında da, Radyo-1, Radyo-2 (TRT-FM), Radyo-3, Radyo-4 olmak üzere 4 ulusal; FM bandından stereo yayın yapan tek yerel radyo Hatay İl Radyosu (TRT Hatay FM) ve Karadeniz’de Trabzon Radyosu, Doğu Anadolu’da Erzurum Radyosu, Güneydoğu’da GAP-Diyarbakır Radyosu, Mersin’de Çukurova Radyosu ve Akdeniz’de Antalya Radyosu olmak üzere 8 bölgesel ve 1 yerel radyo kanalından yayın yapmaktadır.

  Radyo-1, yaşamın her alanında, her konuyu mikrofonlarına taşıyan, dinleyicisiyle bütünleşmiş, 24 saat kesintisiz yayın yapan ulusal radyodur. Radyo-2 (TRT-FM), popüler müzik yayınları, Ankara, İstanbul ve İzmir stüdyolarından dönüşümlü olarak gerçekleştirilen programlarıyla Türkiye’nin en çok dinlenen radyosudur. Radyo-3, klasik batı müziği, hafif müzik, opera, bale müziği ve caz yayınları ile müzik severlere hitap etmektedir. Radyo-4, Türk Sanat Müziği ile Türk Halk Müziği yayını yapmaktadır. Ayrıca dünya çapında 26 dilde yayın yapan Türkiye’nin Sesi Radyosu ve Turizm Radyosu da TRT bünyesinde yayın yapan radyolardır.

  Özel Radyo ve Televizyonlar. Ulusal düzeyde yayın yapan 16 özel televizyon kanalı bulunmaktadır. ATV, Kanal D, Show TV, Star TV, NTV, CNN-Türk ve TGRT söz konusu özel kanallar içerisinde izlenme oranları ile öne çıkmaktadırlar. 1990 yılında yurtdışından yayına başlayan ve Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı olan Star1, sonra yönetim değişikliği ile İnterstar, daha sonra da Star adını alarak yayınlarını sürdürmeye başlamıştır. Show TV, 1992 yılında yayına başladığı ilk dö-

  nemlerde kısa süreli haber sunumuyla dikkatleri üzerinde toplamıştır. Sabah gazetesi grubunun televizyonu olan ATV, 1993'te yayın hayatına başlamış, Doğan Grubu Kanal D ve İhlas Grubu TGRT ile yine aynı yıl izleyicilerinin karşısına çıkmıştır.

  Bunların dışında, müzik kanalları olan "Kral TV", "Number One TV" ve "Best TV", ekonomi kanalı "CNBC-e" ile haber kanalı "NTV", "CNN-Türk" ve “TV-8” özel televizyonlar arasında tematik yayıncılıklarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Yazılı basında olduğu gibi görsel medyada da belirgin bir yoğunlaşma gözlenmek-tedir.

  Ülkede ayrıca 16’sı ulusal, 15'i bölgesel ve 227’si yerel olmak üzere, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na lisans başvurusu yapan toplam 258 televizyon kuruluşu bulunmaktadır. Ülkede 36 ulusal, 103 bölgesel ve 951 yerel ölçekte yayın yapan toplam 1.090 radyo istasyonu faaliyet göstermektedir.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Kadınlara göre şiddetin nedenleri...
  By Kaileena in forum Hanımların Yeri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-02-2012, 15:28
 2. Gençler yaşlılara göre daha şanssız
  By кıνıяcıк in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2011, 05:04
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2010, 12:05
 4. Fikret Kızılok - Göz Göre Göre (Göz Göre Göre Şarkı Sözü)
  By ~aTRoPa~ in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-18-2009, 01:06
 5. Türkiye'de Boşanma Nedenleri
  By sonaskim in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-18-2006, 20:51

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375