+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

halk hikayesi ve manzume arasındaki farklar?

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  halk hikayesi ve manzume arasındaki farklar? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  closed-topic halk hikayesi ve manzume arasındaki farklar?

  halk hikayesi ve manzume arasındaki farklar neler arkadaşlar acil lazım ödevim bu beniiiiiim

 2. #2
  Süper Üye Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  373
  Blog Yazıları
  7
  Tecrübe Puanı
  1490941

  Tanımlı Ce: halk hikayesi ve manzume arasındaki farklar?

  Halk Hikayeleri nedir? Halk Hikayeleri Anlamı, Halk Hikayeleri Tanımı, Hakkında
  baktabulHalk Hikayeleri

  Tanımı
  Hikaye türünün en eski örnekleri olan ve destandan modern hikayeye geçişi sağlayan anonim eserlerdir. Başka bir tanım yapacak olursak Türk edebiyatı verimleri içinde 16.asırdan itibaren görülmeye başlanan genellikle aşıklar tarafından nazım-nesir karışık bir ifade tarzı ile dinleyicilere karşı anlatılarak nesilden nesile intikal eden yer yer masal ve destan özellikleri gösteren hikayelerdir. (Albayrak Abdullah 1993)

  GENEL ÖZELLİKLERİ
  Türk edebiyatında bu özelliğe sahip ilk örnek Dede Korkut Hikayeleridir. Genellikle aşk konusunun işlendiği halk hikayelerinde zaman zaman kahramanlık konularıyla dini konuların işlendiği de görülmüştür. Nazım- nesir karışık olarak anlatılan bu hikayelerin gelişip yayılmasında saz şairlerinin önemli bir fonksiyonu vardır. Pertev Naili Boratav’ın ‘belki eskiden destanların üzerine almış yeni ve orijinal bir nevin mahsulleri diye nitelendirdiği hikayeler destanlardan; mutlaka tarihi bir vakaya dayanmaması nazım-nesir karışık oluşu ve zamanla nesir kısmının ağırlık kazanması şahısların ve olayların anlatımında takınılan gerçekçi tavır kahramanlıktan çok aşk maceralarına yer verilmesi destanlarda yer alan olaylar kesin bir sonla bitmediği halde halk hikayelerinde kesin bir sonun bulunmaması halk hikayelerinde söz konusu edilen olayların ve kişilerin oldukça azalması toplum karşısında anlatılmaları hikayedeki manzum kısımların genellikle saz eşliğinde dile getirilmesi değişik bir anlatılma üslup ve geleneğinin olması belli yerlerinde tekerleme adı verilen belli söz kalıplarının bulunması gibi hususlarda ayrılmaktadır.

  Ayrıca destanlar belli bir daire teşkil ederler. Hikayelerde özellikle aşk maceralarını işleyenlerde böyle bir daire söz konusu değildir. Hikayenin kahramanı aşık olur sevgilisine kavuşma yolunda çeşitli maceralara girer sonunda kavuşur veya kavuşamaz ama hikaye de orada biter. Destanlarda böyle kesin bir son mevcut değildir. Destanlara en yakın duran Köroğlu ve Dede Korkut Hikayeleri’nde böyle bir tesir görülmektedir.

  Halk hikayelerinde anlatılan ilişkiler toplum içi olup fertler ve tabakalar arasında cereyan eder. Hikayelerde olağanüstü özellikler epeyce azalmıştır. Halk hikayeleri Boratav’a göre destandan romana geçiştir. Hikayeler masallara göre oldukça uzundur. Özellikle koşma şeklinde söylenen şiirler duyguyu yoğunlaştırmaya yarar. Halk hikayeleri daha çok aşıklar tarafından kahvelerde düğün ve benzeri toplantılarda erkeklere hitap eder. Halk hikayelerinin destan döneminin kapanmasından sonra ortaya çıktığı kanaati yaygındır. Nitekim Türk edebiyatında halk hikayelerinin en eski örneği sayılan Dede Korkut Hikayeleri de destandan halk hikayeciliğine geçiş dönemi ürünü olarak kabul edilmektedir.10. yy’ dan itibaren halk hikayelerinin belki de destandan boşalan yeri doldurmak üzere ortaya çıktığı söylenebilir. (Koz M. Sabri 1981)

  Aşk ve kahramanlık konularının çokça işlendiği halk hikayelerinin gerçek hayat olaylarından ayrılan kendilerine göre bir mantık örgüsü vardır. Bu mantık idealist ölçüler göre şekillenmiş bir hayat anlayışını savunur. Bunun sonucu hikaye kahramanı idealist bir kişiliğe sahiptir. Son olarak şunu unutmamak gerekir ki; kendi içinde tutarlı bir mantığa dayanmak şartıyla halk hikayelerinde olmayacak şey yoktur. (Koz M. Sabri 1981)

  SOSYAL BİLGİLER AÇISINDAN ÖNEMİ
  Başta da dediğimiz gibi Sosyal Bilgiler her türlü bilgiden yararlanan ve bu bilgiler ışığında kendini geliştiren bir disiplindir. Sözlü ve yazılı materyaller bu konuda büyük bir katkı sağlamıştır. Sözlü ve yazılı edebiyat ürünlerinden birisi olan Halk hikayeleri Sosyal Bilgilerin disiplin olmasında büyük bir destek olmuştur. Sosyal Bilgiler dersinin işlenişinde hikayelerin özellikle de halk hikayelerinin dersin işlenişine etkisi büyüktür. Öğrencilerin dersi hikayeyle birlikte yürütmesi onların dersi daha kolay ve kalıcı şekilde anlamalarına olanak sağlar. Halk hikayelerinin konularının bir çoğunun da halkın yaşantısından halkın yaşadığı sorunlardan ve de olaylardan meydana geldiği için bu konuda halk hikayeleri Sosyal Bilgiler öğreniminde ve öğretiminde büyük bir yardımcıdır.

  SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETİMİ VE EDEBİYAT
  Demokratik bir toplumda Sosyal Bilgiler öğretiminin temel amacı bireylerde mantıklı ve doğru karar alma ve problem çözme becerisini geliştirmektir. Bireylerin bunları başarabilmesi için; bilgi edinebilmesi bilgiyi analitik olarak işleyebilmesi/kullanabilmesi inanç ve değerleri inceleyebilmesi ya da uygun tutum ve değer geliştirebilmesi ve nihayet etkin bir birey olarak sosyal problemlerin çözümüne aktif olarak katılabilmesi gerekir. Edebi ürünler ve diğer yazılı materyallerin işe koşulduğu öğretim durumlarında yaparak yaşayarak öğrenen ve bu süreçte arkadaşlarıyla birlikte araştırma raporları hazırlarken nihai kararı vermeden önce kendilerinde birden çok kaynağı kullanma bilinç ve becerisi gelişen öğrenciler sorumluluk sahibi birer yurttaş olarak sürdürecekleri gelecek yaşamlarında da bunları kullanabilecektir. Böylece onların demokratik bir toplumun her türlü dogmadan uzak eleştirel düşünebilen inanç ve değerleri inceleyip olumlu tutum ve değerler geliştirebilen uyumlu ve etkin bireyleri olmaları sağlanacaktır.

 3. #3
  Süper Üye Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını Emregu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  373
  Blog Yazıları
  7
  Tecrübe Puanı
  1490941

  Tanımlı Ce: halk hikayesi ve manzume arasındaki farklar?

  Manzume Nedir? Manzumenin TanımıManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Manzume AnlamıManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Manzume Hakkında
  Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında
  DuyguManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında düşünce ve hayallerin insanda güzel etkiler uyandıracak edebî bir biçimde dizelerle anlatıldığı eserlere şiir denir.
  ŞairlerManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında şiiri farklı biçimlerde tanımlamıştır. ŞiirManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında sessiz bir şarkıdır. ŞiirManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında nesre (düz yazıya) çevrilemeyen nazımdır. ŞiirManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında bir çığlıktır. ŞiirManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında mutlak güzeli arama işidirManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında gibi.
  Ölçü ve kafiye gözetilerekManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında dizeler hâlinde yazılan eserlere manzumeManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında manzumelerin sanat değeri taşıyanlarına da şiir denir.
  ManzumelerManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında dizelerle (mısra) kurulur. Manzumenin her satırına mısra (dize) denir.Manzumelerde çoklukla dörtlük (dört dizeden oluşur)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında üçlük (üç dizeden)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında ikilik (beyitManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında iki dizeden oluşur) kullanılır.
  Manzumelerde bazı sesler kulağa hoş gelecek şekilde kullanılır. Bu kullanıma kafiye (uyak) denir.
  Kafiyeler: TamManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında yarımManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında zenginManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında tunçManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında cinaslı kafiye vb. olabilir.
  Tam kafiye: Dize sonlarında bir ünlüManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında bir ünsüz benzeşmesi.
  Yarım kafiye: Dize sonlarında bir ünsüzün (sessiz) benzeşmesi.
  Zengin kafiye: Dize sonlarında ikiden fazla sesin benzeşmesi.
  Kafiyeler manzumelerdeManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkındaşiirlerde belirli düzenlerle sıralanabilir. Buna kafiye düzeni denir. Kafiye olan sesler aynı harflerle gösterilir.
  Dize sonlarında aynı anlam ve görevde kullanılan ek ya da kelimelere redif denir.
  Gökyüzünde İsa ile…………a
  Tur dağında Musa ile……….a
  Elindeki asa ile……………...a
  Çağırayım Mevlam Seni…… b
  Her dörtlüğün son dizesi aynen tekrarlanabilir. Böyle dizelere nakarat denir.
  Halk içinde yetişenManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında halk dilini kullananManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında halk şiiri geleneğine uygun şiirlere halk şiiriManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında bu tür şiir yazanlara halk şairi denir. Halk şiirinde hece ölçüsü kullanılır. Kafiyeler çoklukla yarımdır. Nazım birimi dörtlükManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında dil oldukça sadedir. Halk şairlerimiz arasında en çok tanınanları: KaracaoğlanManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Âşık VeyselManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında EmrahManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Dertli vb...
  ManzumelerdeManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında şiirlerde belirli ölçüler de kullanılır.
  Aruz ölçüsü: Dizeleri oluşturan hecelerin sayısı değil değeri önemlidir. Heceler uzunManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında kısa heceler olarak değerlendirilir. Aruz ölçüsüManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında özellikle Osmanlıdan Cumhuriyet dönemine kadar hemen bütün şairlerimizce kullanılmıştır. Divan şairlerimizden FuzulîManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında BâkîManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Nedim gibi şairlerManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Tanzimat dönemindeManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında ŞinasiManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Namık KemalManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Abdülhak HamidManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Meşrutiyet- Cumhuriyet yıllarında Mehmet Akif ErsoyManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Tevfik FikretManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Yahya Kemal BeyatlıManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında günümüzde Ali Ulvi KurucuManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu gibi şairlerimiz şiirlerini aruzla yazmışlardır.
  Hece Ölçüsü: Bir şiirde dizelerin hece sayısı bakımından eşitliğine dayanır. Bir dizede kaç hece varsa diğer dizelerde de o sayıda hece bulunur. Halk şairlerimizManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında özellikle Cumhuriyet dönemi şairlerimiz hece ölçüsünü kullanmışlardır.
  Türk şiirinde en çok: Yedi heceli (4+3=7)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında sekiz heceli (4+4=8)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında on bir heceli (4+4+3=11Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında 6+5=11)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında on dört heceli (7+7=14) şiirler yazılmıştır.
  Yedi heceliye örnek: “Ço cuk tum u fa cık tım/ Top oy na dım a cık tım.”(Ziya Gökalp)
  Sekiz heceliye örnek: “Şol cen ne tin ır mak la rı/A kar Al lah de yu de yu” (Yunus Emre)
  On bir heceliye örnek: “Ak saç lı ba şı nı a lıp e li ne/Ka ra hül ya la ra dal an ne c iğim.”(Necip Fazıl)
  On dört heceliye örnek: “Ya ğız at lar kiş ne di me şin kır baç şak la dı/ Bir da ki ka a ra ba ye rin de du rak la dı.” (Faruk Nafiz Çamlıbel)
  Serbest Ölçü: Belli bir ölçü ve kafiye gözetilmeden yazılan şiirlerdir. Serbest ölçüyle yazılan şiirlerde kimi dizeler uzun kimileri ise kısa olabilir. Günümüz şairlerinin en çok kullandıkları ölçü serbest ölçüdür.
  Konularına göre şiirler: Şiirler konularına göre: Lirik şiir (SevgiManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında mutlulukManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında özlem gibi duyguları işleyen akıcıManzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında coşkulu şiirler)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında epik şiir (Kahramanlık konulu şiirler)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında pastoral şiir (Kır ve tabiat güzelliklerini konu alan şiirler)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında didaktik şiir (Öğretici şiir)Manzume Nedir? Manzumenin Tanımı, Manzume Anlamı, Manzume Hakkında satirik şiir (Toplumun çarpık yönlerini alaycı bir dille ele alan şiirler) diye isimlendirilir.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Liseli ve Üniversiteli Arasındaki Farklar
  By кıνıяcıк in forum Komik Yazılar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-07-2011, 09:48
 2. Hoşlanma Sevgi ve Aşk Arasındaki Farklar
  By eJhem in forum Baktabul Abla
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-05-2009, 13:23
 3. Şeriat ve Hakikat Arasındaki Farklar
  By Kahramankentli in forum Sorularla İslamiyet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-01-2009, 12:48
 4. Erkek ve kadın arasındaki farklar
  By çerkez_kızı in forum Komik Flashlar
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 08-15-2008, 12:19
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-24-2008, 17:57

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375