+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Pop Müziği nedir, Pop Müziği Gelişimi İle ilgili Bilgi Lütfen

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Pop Müziği nedir, Pop Müziği Gelişimi İle ilgili Bilgi Lütfen Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  ;;) Pop Müziği nedir, Pop Müziği Gelişimi İle ilgili Bilgi Lütfen

  Pop Müziği nedir, Pop Müziği Gelişimi İle ilgili Bilgi Lütfen

 2. #2
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: Pop mÜzİĞİ

  Türk Pop Müziği, Popüler Türk Müziği ya da diğer adıyla Anadolu Pop modern popüler müzik kalıplarıyla oluşturulmuş ya da yoğun modern müzik kalıplarının üzerine hafifçe alaturka ve halk müziği ezgileri monte edilmesiyle oluşturulmuş Türk müziği çeşididir. Türk Pop Müziği'nin geçmişi çok eskilere gitmez. Ancak 30-40 yıllık bir geçmişi vardır.  Doğuşu:

  Türk Pop Müziği'nin doğuşu 1961 tarihlidir. "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" adlı şarkı, Türk pop müziğinin ilk şarkısıdır. 1961 yılında, Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı sözlerle, müziği Bob Azzam'a ait olan batılı bir şarkı ilk defa İlham Gencer tarafından Türkçe sözler ile söylenmiş ve ilk defa taş plak olarak piyasaya çıkmıştır.


  Gelişimi:

  Türk Pop Müziği, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika sesleri temel alınarak geliştirilmiş olup Türk Pop Müziğinin ilk çalışması 1961'de ortaya koyulmuş; temelleri ise 1970'lerde atılmıştır. 1970'lerde Türk Pop Müziği, batıda ses getirmiş parçaların Türkçe aranjmanlarının yapılması şeklinde gelişmeye başlamış ve 1980'lere kadar gelişme evresinden geçmiştir. Türk Pop Müziği'nin gelişmesine katkıda bulunmuş en önemli olay Eurovision'dur. Özellikle 1975 ile 1985 arası Pop müziğinin lokomotifi olmuştur. 1980-1990 arası Türk Pop Müziği gelişmeye devam etmiş ancak nispeten durağan bir dönem geçirmiştir. 1990'lı yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmelerin ve Türk ekonomisinin gelişmesinin müzik piyasasını etkilemesi, Türk Pop Müziğinin canlanmasına ve Pop Müziği arz ve talebinin artmasına neden olmuştur. 1990 sonrası dönemde Türk Pop Müziği yeni ürünler vermeye başlamış ve yeni isimler popüler müziğe adım atmışlardır. Pop müziği, bir endüstri halini almaya başlamıştır.

  Türk Pop Müziği, 1995'lerden sonra, alaturka (TSM) ile müzikle beslenmeye başlamıştır. Bu etki, müzik çevrelerinde oldukça tartışılmıştır. Türk Pop Müziği, dünya pop çizgisinden kaymış ancak kendi çizgisini nispeten de olsa oluşturabilmiştir. Ancak, alaturkadan aşırı beslenme pop müziğini olumsuz da etkilemiştir. Ancak Türk popu, pop müziğin evrensel çizgilerinden ayrılmamayı başarabilmiştir. Ancak evrensel çizgilerden uzaklaşılması pop olmayan başka müzik türlerini ortaya çıkarmıştır. (arabesk-pop, fantezi-pop gibi)

  1970ler

  1970'lerin başlarında Türk Pop Müziği'nde iki ana ekol vardı: Yabancı müziklere Türkçe sözler yazma ve Türk Halk Müziği temelli Pop Müziği (ileride Anadolu rock).

  1975lerde ise hem bestesi hem de sözü Türkçe olan şarkılarla esas Türk Popu ortaya çıkmaya başladı. Hem beste hem de sözleri Türkçe olan şarkıların yapılmasında TRT'nin 1975'te Eurovision'a katılma kararı dönüm noktası olmuştur. Ayrıca, Eurovision'a katılma kararı Türk popuna güvenildiğini, Türk popunun olgunlaştığını ve eser oluşturmada belirli bir seviyeye ulaştığını da göstermesinden ötürü dikkate alınmalıdır. Bu aktivite, ilerleyen tarihlerde de Türk popunun hızlıca ilerlemesinde en etkili araç olmuştur. İlk Türkiye elemesinde Cici Kızlar (Delisin) ve Semiha Yankı (Seninle Bir Dakika) birinci olmuştur. Kura ile Semiha Yankı'nın şarkısı, finale gönderilmiştir:

  « Seninle bir dakika
  Umutlandırıyor beni
  Bir dakika siliyor canım
  Yılların özlemini »

  1970'lerde doğan Türk Pop Müziği'nin ilk dönem isimleri şunlardır: Tanju Okan (1964), Ajda Pekkan (1964),Berkant (1965), Barış Manço (İngilizce:1962, Türkçe:1967), Esin Engin (1969), Asu Maralman (1971), Ayten Alpman (1967), Füsun Önal, Nilüfer Yumlu (1972), İlhan İrem (1973), Esmeray (1974), Seyyal Taner (1974), Nükhet Duru (1974), Semiha Yankı (1975), Cici Kızlar, Aylin Urgal (1975), Erol Büyükburç (1975),Sezen Aksu (1975), Zerrin Özer (1976), Erol Evgin (1977), Kayahan, Mazhar-Fuat (1973), Neco, Atilla Atasoy, Coşkun Demir, Güzin ile Baha.

  Müzik insanı olarak ise; Esin Engin, Melih Kibar, Norayr Demirci, Onno Tunç, Attila Özdemiroğlu, Zafer Dilek, Bora Ayanoğlu, Çiğdem Talu, Fikret Şeneş bu dönemim önde gelen isimlerindendir.

  1980ler

  Arabesk-rock , Erkin Koray'ın başlattığı müzik akımı. 1981 sonlarında Orhan Gencebay - Erkin Koray arabesk-rock çalışmaları Türkiye gerçeğini vurgular.Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Arap Saçı, Fesuphanallah bu tarzın en önemli şarkılarıdır.

  1980ler nispeten durağandı ve yeni pop müzik şarkıcıları pek ortaya çıkmamıştır. Bunda Türkiye'deki siyasi olaylar ve karışıklıklar etkili olmuş olabilir. Ancak yine de pop müzik performansları ortaya koyulmuştur. Örneğin: 1978 yılında Yeni Türkü adlı müzik grubu kurulmuştur; 1981'de Ezginin Günlüğü adlı müzik grubu kurulmuştur; 1983'te Grup Gündoğarken kurulmuştur; (bu grup sanatçılar, aynı zamanda özgün müzik sanatçısıdır). MFÖ ilk defa 1984'te albümünü çıkartmıştır. Bu dönemde başlayan Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'da pop müziği için önemli bir aktivite olmuştur.

  1980lerin ilk yılları durağan olmasına rağmen, 1980'lerin sonu 90lı yıllarla birlikte yeni bir dönem başlayacağının habercisiydi. Ajda Pekkan'ın 1987 yılında yayınladığı "Superstar IV", Zerrin Özer ve Nilüfer'in 1988'de yayınladıkları "Dünya Tatlısı" ve "Esmer Günler" albümleri pop tınıları içermekteydi. Sezen Aksu, 1988'de yayınladığı Sezen Aksu 88 ve 1989'da yayınladığı Sezen Aksu Söylüyor adlı albümlerindeki, "Sarışınım", "Seni İstiyorum", "Şinanay" ve "Belalım" gibi hitleriyle pop müziğin kapısını açmıştır. Aynı zamanda 90'lı yıllarda parlak bir dönem geçiren Hakan Peker ilk kasetini 1989'da Bir Efsaneyi çıkarmıştır.

  « Hani dünya tatlısı, bir düş kurardık heyecanla
  İçli içli ağlardık o masum gözyaşımızla
  İkimiz henüz çok genç, soruyorduk birbirimize
  O büyülü şey neydi, arıyorduk gözlerimizle »

  « Yarınlar bizim için geç artık
  Çok geç artık sana dönmek
  Hani giderken bana demiştin ya sen
  Yolcu yolunda gerek »

  « Gel gel sarışınım gel
  Gel sana alışığım gel
  Gel gel günışığım gel
  Gel çok karışığım gel »


  1990lar Ana madde: Pop folk

  Türkiye'de yapılan pop müziğin daha çok pop folk olduğu belirtilir. Ancak Türkçe pop "Türk sanat müziği" kalıplarından daha çok beslenmektedir. Bu müzikler arası üzerine söz yazarak değişimler Türk Pop Müziği'ni yaratmıştır. Müzikler bu tarzken yapılan müziğin saf pop olduğunu söylemek de hatalı olabilir. Sezen Aksu Türk popunun oluşmasında ve çizgisinin belirlenmesinde en önemli temsilcilerdendir.

  1990'lı yıllar Türk Pop Müziği açısından çıkışın yaşandığı dönem olmuştur. Aşkın Nur Yengi'nin "Sevgiliye" albümü "Ayrılmam", "Yazık", "Başka Bir şey" ve "Seni Aldattım" gibi parçalarla popun gelişiminde önemli rol oynayan bir albüm olarak görülmektedir. 1990 başlarında Ajda Pekkan'ın yayınladığı "Ajda 90" albümü "Yaz Yaz Yaz", "Hayırdır İnşallah" ve "Sana Bana Yeter" gibi şarkılar da pop tarihindeki önemli şarkılar olarak görülmektedir. 14 Kasım 1990 yılında Harun Kolçak'ın "Beni Affet albümünden çıkan "Gir Kanıma" , " 1991 yılında Sezen Aksu'nun "Gülümse" albümünden çıkan "Hadi Bakalım" ve Yonca Evcimik'in ilk albümü olan "Abone" den çıkan "Abone" şarkıları Türk pop müziğinin milat şarkıları olarak görülmektedir. Aynı zamanda bu şarkıların bulunduğu albümler milyon barajını geçmiş, 2 milyon satış rakamına yaklaşmışlardır.

  « Gir kanıma
  Hani bekarlık sultanlık derdin
  Yetti canıma
  Yaşarım ben senle gir kanıma! »

  « Sonunda oldu, seni aldattım
  İçim kan ağlayarak
  Sen bunu çoktan beri hakkettin
  Senin de yüreğin yanacak »

  « Hadi bakalım kolay gelsin
  Bir acayip zor yarış
  Banane aman ben anlamam
  Pek hesaplı ince iş »

  « Aboneyim abone
  Biletleri cebimde
  Ballı lokma tatlısı
  Aman hadi hayırlısı »


  1991'de İzel-Çelik-Ercan üçlüsünün "Özledim" , Ajda Pekkan'ın "Seni Seçtim", Akrep Nalan'ın "Dağ Çiçeği", Aşkın Nur Yengi'nin Hesap Ver, Zerrin Özer'in Sevildiğini Bil ve Harun Kolçak'ın "Beni Affet" albümleri önemli albümler olarak görülmektedir. Aynı yılın sonlarında çıkan Nazan Öncel'in müziğer dönüş yaptığı ikinci albümü "Bir Hadise Var", "Aynı Nakarat" ve "Gitme Kal Bu Şehirde" gibi hitlerle büyük satış rakamına ulaşmıştır.Yine 1991 yılında Hakan Peker'in "Seni Unutmalı" albümünden "Hey Corç" şarkısı döneme damgasını vurmuştur.

  1992 yılı da önceki yıl gibi verimli geçmiştir. Yılın ilk günlerinde çıkan İlhan İrem albümü "İlhan-ı Aşk" önemli bir albüm olarak görülmektedir. Fatih Erkoç, Emel Müftüoğlu gibi isimler önemli albümlerini bu yıl çıkarmışlardır. Seden Gürel ilk albümü "Bir Yudum Sevgi"yi bu yıl çıkarmıştır. Yılın sonlarına doğru, Sertab Erener ve Tarkan ilk albümlerini yayınlamışlardır. Sertab Erener'in ilk albümü "Sakin Ol!"da yer alan "Sakin Ol", "Aldırma Deli Gönlüm", "Ateşle Barut", "Vurulduk" ve "Yalnızlık Senfonisi" gibi hitler yıla damgasını vurmuştur. Tarkan'ın ilk albümü Yine Sensiz'in hitleri ise "Kıl Oldum" , "Kimdi" , "Vazgeçemem" ve "Gelipte Halimi Gördün mü" adlı parçalar olmuştur.

  « Aynı nakarat, hep aynı aynı
  Yarısı bayat, hep aynı aynı
  Yarısı hayat, aynı nakarat
  Anlat anlat »

  « Hişt hişt sakin ol
  Sinirlerine hakim ol
  Ölümlü dünya, ölümlü insan
  Ha alim olsan, ha zalim olsan »

  « Kendine gel kendine
  Dönde bir bak haline
  Aynalara küsmüşsün
  Kıl oldum abi »

  1993 ve 1994, günümüzde popüler olan pek çok şarkıcının çıkış yılları olarak tanımlanır. 1993'ün ilk ayında Sibel Tüzün'ün ilk albümü "Ah Biz Kızlar" yayınlanmıştır. Kenan Doğulu ilk albümü "Yaparım Bilirsin"i 1993'te çıkarmış ve "Yaparım Bilirsin" ve "Aşk Oyunu" parçalarıyla ünlü olmuştur. Yonca Evcimik'in ikinci albümü Kendine Gel bu yıl çıkmıştır. "Kendine Gel" ve "Karambol" şarkıları ilgi görmüştür. Ajda Pekkan'ın en çok bilinen albümlerinden Ajda 93 albümü bu yıl çıkmıştır. Albümdeki "Sarıl Bana" ve "Oyalama Beni" oldukça beğenilmiş, "Sarıl Bana" yılın en çok çalınan şarkılarından biri olmuştur. Levent Yüksel'in "Yeterki Onursuz Olmasın Aşk" ve "Med Cezir" gibi hitlerinin yer aldığı ilk albümü "Med Cezir"de bu yıl yayınlanmıştır. Bendeniz 1993 sonlarında patlama yaratan hiti "Ya Sen Ya Hiç"in yer aldığı albümünü yayınlamıştır. Harun Kolçak ikinci albümünü ve Aşkın Nur Yengi üçüncü albümünü 1993'te yayınlamışlardır. 90'lı yılların ortasında Sonuna Kadar ve Üzülme gibi slow şarkılarıyla büyük beğeni toplayan Ferda Anıl Yarkın ilk albümü Aşkın Yetmez'i bu yıl (1993 yılında) çıkarmıştır. Yılın sonlarına doğru ise Onno Tunç prodüktörlüğünde Yeşim Salkım da ilk albümü Hiç Keyfim Yok'u yayınlayarak Hiç Keyfim Yok, Ben Yoldan Gönüllü Çıktım, Son Bir Sigara İçelim gibi hitler çıkarmıştır.

  1993 yılında Hakan Peker de "Amma Velakin" albümüyle iyi bir satış grafiği yakalamıştır.Bu albümden "Amma Velakin ,Kritik,Köylü Güzeli,Sen Yok Desende" gibi hitler çıkmıştır.

  1994'ün başlarında Çelik'in beğeni toplayan ilk albümü yayınlanmıştır. Soner Arıca ikinci albümü En Güzel Serüven'i bu yıl yayınlamıştır. Nazan Öncel'in Ben Böyle Aşk Görmedim adlı "Aşk Beklemez (Börekler Açarım)" ve "Geceler Kara Tren" gibi önemli parçalarının yer aldığı üçüncü albümü de 1994'ün önemli albümlerinden biri olarak görülmektedir. "Aşk Beklemez (Börekler Açarım)", Türkiye'nin ilk anonim pop şarkısı olarak kabul edilir. Türkiye'nin ilk single çalışması ise; yine 1994 yılında Yonca Evcimik tarafından yapılan "8.15 Vapuru" isimli çalışmadır. Bu çalışma, Türkiye'nin ilk single çalışmasıdır. Bu single albüm tek şarkı ve onun 3 versiyonundan oluşmaktaydı. Burak Kut, ilk albümünü 1994'te yayınlamış, "Benimle Oynama" , "Bebeğim" ve "Çılgınım" gibi parçalarla büyük hayran kitlesi edinmiştir.

  Tarkan'ın bugün klasik haline gelmiş "Hepsi Senin mi" , "Dön Bebeğim" , "Kış Güneşi", "Unutmamalı" ve "Gül Döktüm Yollarına" adlı şarkılarının bulunduğu, 2 milyon barajına ulaşan ikinci albümü A-acayipsin yılın en iyi albümü kabul edilir. 1994 yazına yaklaşıldığında pek çok hit çıkaran albümler yayınlanmaya başlanmıştır. Yıldız Tilbe'nin çıkış albümü Delikanlım, albümle aynı adı taşıyan parçanın da etkisiyle oldukça başarılı olmuştur. "Delikanlım" parçası, kimi eleştirmenlerce 1994'ün en büyük hiti olarak görülür. Mustafa Sandal'ın büyük tiraja ulaşan ilk albümü "Suç Bende" , "Bu Kız Beni Görmeli", "Suç Bende" ve "Bize Gidelim" adlı parçalarıyla beğeni toplamıştır. Serdar Ortaç ilk albümü "Aşk İçin"i yayınlamış ve "Karabiberim" şarkısıyla oldukça ilgi görmüştür. Ayrıca Yonca Evcimik, 3. albümü ""Yonca Evcimik 94"te yer alan "Bandıra Bandıra" hitiyle 1994 yazında önemli bir yer tutmuştur. Sertab Erener'in kariyerinde önemli yer tutan Lâ'l albümü de bu yıl yayınlanmıştır. 1994'te Kral TV'nin açılmasıyla gelişen video klip sektörü, 1994'te yayınlanan tüm klipli şarkıların büyük bir hit haline gelmesinde önemli rol oynamıştır.

  « Yaşanan anılarım dün gibi
  Söndürme bu ateşi kül gibi
  Hadi inat etme, bana olmaz deme
  Seviyorum de, sarıl bana »

  « Deliyim, gözü kara deliyim
  Yakarım, Romayı da yakarım
  Bulurum, yine seni bulurum
  Olurum, yine senin olurum »

  « Bu sabah 8.15 vapurunda
  Onu gördüm karşımda
  Dizlerimi titretti
  Aşık oldum galiba »
  « Kalbim duraksız, haykırışlarda
  Ne yapsam ayrılamam senden asla
  Hafife alma, aşk vurur insana
  Bu kadar kolay sanma, delikanlım »


  1994 yılının son ayında ikinci albümü "Sımsıkı Sıkı Sıkı"yı yayınlayan Kenan Doğulu, "Sımsıkı Sıkı Sıkı" , "Kurşun Adres Sormaz ki" ve "Can Bebeğim" gibi hitlerle 1995'in en çok dinlenen pop şarkıcısı olmuştur.

  1990lı yıllar "pop müzikte kaset dönemi" olarak tanımlanır. Çünkü hanehalklarının çoğunda cd çalardan ziyade kasetçalar bulunmaktaydı ve çalışmalar kaset üzerinden sunulmaktaydı.

  Eurovision şarkı yarışmasında Şebnem Paker, 1997 yılında Grup Etnik eşliğinde, müziği Levent Çoker'e ve sözleri Mehtap Alnıtemiz'e ait Dinle adlı parça ile 3. olarak o tarihe kadar Türkiye'nin yarışmadaki en iyi derecesini elde etti. Şarkı, etnik Türk enstrümanları ile bezeli ve hareketli bir ezgiye sahipti ve evrensel çizgilerden de kopulmamıştı. Ayrıca bu dönemde Türk popçuları, MTV'den ödül almaya başladılar.

  90'lı dönemde albüm satışlarının 100 bin ile 2.5 milyon arasında değişmekte olduğu; her ay en az 5-6 albümün piyasaya sürüldüğü ayrıca belirtilir. 90'li yıllarda pek çok pop grubu da bu dönemde ortaya çıkmıştır: Oya-Bora, İzel-Çelik-Ercan, Ajlan-Mine, Grup Vitamin gibi. Öte yandan, Müzik-Video çekimlerinin ve sahne performanslarının yoğun olarak arttığı ve geliştiği dönemdir. Bu dönemde yüzlerce radyo istasyonu (örneğin; Süper FM) ve onlarca müzik kanalı da (ilki Kral TV'dir) ortaya çıkmıştır. Türk Pop Müziği; 2000li yıllara büyük kazanımlar ve büyük çıkışlarla ilerlemiştir. MESAM, MSG, MÜYORBİR, MÜYAP bu dönemde etkinleşmiştir. POPSAV kurulmuştur.

  Bu dönemin müzik insanlarından bazıları ise şunlardır; Onno Tunç, Aysel Gürel, Oğuz Abadan, Atilla Özdemiroğlu,Feyyaz Kuruş, Şehrazat, Uzay Heparı, Garo Mafyan.

  2000'li yıllar

  1990lı yıllarda popüler müziğe giriş yapan şarkıcılardan çok azı 2000'li yıllara geçiş yapabilmiştir. 1990'da kaset çıkaranların pek çoğu, pop müzik kariyerinden ayrılmıştır veya 2000li yıllarda çalışma yapmamıştır. Bir veya iki çalışmada kalanların sayısı oldukça fazladır.

  2000'li yıllarda pop müzik canlanmaya devam etmiştir. Bu dönemde popüler müziğe girip katkıda bulunan isimlerden bazıları şunlardır: Gülben Ergen, Hande Yener, Bengü, Demet Akalın, Nil Karaibrahimgil, Hadise, Emre Altuğ, Murat Boz, Gökhan Özen, Grup Hepsi, Tan, Yalın, Keremcem, Ziynet Sali, Ferhat Göçer, Kutsi, Funda Arar, Burcu Güneş, İsmail YK. Sertab Erener'in "Everyday That I Can" adlı şarkıyla, 2003 yılında Eurovision'u kazanması, Türk Pop müziğinin en büyük başarılarından biridir. Şarkının ezgisi yerel motifleri (çiftetelli) barındırmakta ancak evrensel çizgilerden kopmamaktadır. Öte yandan, sözleri İngilizce'dir. Ayrıca Hande Yener,'in başlattığı Elektronik Müzik akımı Türk müziğinin dış ülkelerde daha çok tanınmasını sağlamıştır.

  Ancak Pop Müziğin bu dönemde önemli bir sorunu daha ortaya çıkmıştır.KORSAN.Artık albüm satışları milyon barajını geçemez olmuştur.Pek çok sanatçı bireysel ve toplu halde çözümler aramıştır.2000'li yıllarda milyon barajını geçmeyi sadece Hakan Peker "İllaki" albümüyle başarmıştır.Ayrıca aynı albümden "Karam" şarkısı halen dillerde dolaşmaktadır.Türkiye'de son milyon satan bu albümde malesef 2000 yılı çıkışlıdır.

  Ancak 2005'ten sonra pop müziği, üretim açısından tekrar duraklama dönemine girmiştir. Bu boşluk, 70'li dönemde ortaya konulan şarkılarla geçirilmektedir. Zira, 2008 yılının sonlarında 1970 dönemi pop müzik şarkıları tekrar tozlu raflardan indirilmiş ve işlenmeye başlanmıştır.

  Bu dönemde cd satışları, kaset satışlarından daha fazla gerçekleşmiştir. Pop müzikte "cd dönemi" başlamıştır. Milenyum olarak adlandırılan 2000li yıllarla birlikte bilgisayar ve internetin önem kazanması sonucu korsan piyasayı tetiklemiş ve korsan piyasa pop müziğinin durağan döneme geçmesine neden olmuş, her yıl daha az çalışma ortaya konmuştur.

  Pop müziğinin durağanlaşması ve 90lı yıllara göre pop müziğin gündemden düşmesinin başka sebepleri de vardır ve bunlar da araştırılmalıdır. Örneğin; 2002'den sonra Rock ve Metal müziğin kalitesinin artmasından ve dinleyici kitlesinin genişlemesinden dolayı düşüş içerisinde olabilir. Pop müziğin arabesk'in etkisinde kalmış olması da neden olarak gösterilebilir. Zira, Türkiye'de arabesk-pop diye bir kategorinin doğmuştur ve pop müziğini olumsuz etkilemiştir. Öte yandan; Siyasi, kültürel ve ekonomik gibi müzik dışı sebepler de pop müziğini olumsuz etkilemiş olabilir.

  Bu dönemin müzik insanlarından bazıları ise şunlardır; Sinan Akçıl, Ozan Doğulu, Soner Sarıkabadayı, Zeynep Talu, Febyo Taşel, Ersay Üner, Fettah Can. 2004-2005 yılında Rafet EL Roman Türk Pop Müziğine yeni bir icerik yapmıştır. 2000'li yıllar ayrıca single formatında yapımların sayısının arttığı, cd'den dijitale geçişin başladığı bir dönemdir.  alıntı

 3. #3
  Yönetici güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  3.120
  Blog Yazıları
  51
  Tecrübe Puanı
  107374595

  Tanımlı Ce: Pop mÜzİĞİ  Gelişimi


  Osmanlılar ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkları kullanarak bilgi alabilirsiniz.

  Batı Avrupa ve


  Kuzey Amerika soundları temel alınarak geliştirilmiş olup Türk Pop Müziğinin ilk çalışması
  Kuzey Amerika, kuzey yarım kürede bulunan, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi, ve batıda kuzey Pasifik Okyanusu'yla çevrili olan kıta dır.

  1961'de ortaya koyulmuş; temelleri ise
  1961 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  1970'lerde atılmıştır. 1970'lerde Türk Pop Müziği, batıda ses getirmiş parçaların Türkçe aranjmanlarının yapılması şeklinde gelişmeye başlamış ve
  1970 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  1980'lere kadar gelişme evresinden geçmiştir. Türk Pop Müziği'nin gelişmesine katkıda bulunmuş en önemli olay
  1980 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  Eurovision'dur. Özellikle
  bkz. Eurovision Şarkı Yarışması


  1975 ile 1985 arası Pop müziğinin lokomotifi olmuştur.
  1975 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  1980-
  1980 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  1990 arası Türk Pop Müziği gelişmeye devam etmiş ancak nispeten durağan bir dönem geçirmiştir. 1990'lı yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmelerin ve Türk ekonomisinin gelişmesinin müzik piyasasını etkilemesi, Türk Pop Müziğinin canlanmasına ve Pop Müziği arz ve talebinin artmasına neden olmuştur. 1990 sonrası dönemde Türk Pop Müziği yeni ürünler vermeye başlamış ve yeni isimler popüler müziğe adım atmışlardır. Pop müziği, bir endüstri halini almaya başlamıştır.

  Türk Pop Müziği, 1995'lerden sonra, alaturka (TSM) ile müzikle beslenmeye başlamıştır. Bu etki, müzik çevrelerinde oldukça tartışılmıştır. Türk Pop Müziği, dünya pop çizgisinden kaymış ancak kendi çizgisini nispeten de olsa oluşturabilmiştir. Ancak, alaturkadan aşırı beslenme pop müziğini olumsuz da etkilemiştir. Ancak Türk popu, pop müziğin evrensel çizgilerinden ayrılmamayı başarabilmiştir. Ancak evrensel çizgilerden uzaklaşılması pop olmayan başka müzik türlerini ortaya çıkarmıştır. (arabesk-pop, fantezi-pop gibi)

  Doğuşu


  Türk Pop Müziği'nin doğuşu
  1990 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  1961 tarihlidir. "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" adlı şarkı, Türk pop müziğinin ilk şarkısıdır 1961 yılında,
  1961 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı sözlerle, müziği  Bob Azzam'a ait olan batılı bir şarkı ilk defa İlham Gencer tarafından Türkçe sözler ile söylenmiş ve ilk defa taş plak olarak piyasaya çıkmıştır

  1970ler  1970'lerin başlarında Türk Pop Müziği'nde iki ana ekol vardı: Yabancı müziklere Türkçe sözler yazma ve Türk Halk Müziği temelli Pop Müziği (ileride Anadolu rock).

  1975lerde ise hem bestesi hem de sözü Türkçe olan şarkılarla esas Türk Popu ortaya çıkmaya başladı. Hem beste hem de sözleri Türkçe olan şarkıların yapılmasında TRT'nin
  İkinci Dünya Savaşı yıllarında dünyaya gelmiş 68 Kuşağı|68 kuşağı müzisyenleri, 60'lı ve 70'li yıllarda en ünlüleri İngiltere ve Amerika'dan çıkmak üzere müzik piyasasını kasıp kavururken, Türkiye de gelişen bu akımlardan nasibini alıyordu. Yurtdışında ilk dönemlerde Beatles, daha sonraları Rolling Stones, Led Zeppelin, Yes, King Crimson, Pink Floyd ve bu listenin uzayıp gidebileceği daha bir dolu gruplar Rock müzik|Rock müziğinin en başta giden temsil

  1975'te
  1975 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  Eurovision'a katılma kararı dönüm noktası olmuştur. Ayrıca, Eurovision'a katılma kararı Türk popuna güvenildiğini, Türk popunun olgunlaştığını ve eser oluşturmada belirli bir seviyeye ulaştığını da göstermesinden ötürü dikkate alınmalıdır. Bu aktivite, ilerleyen tarihlerde de Türk popunun hızlıca ilerlemesinde en etkili araç olmuştur. İlk Türkiye elemesinde Cici Kızlar (Delisin) ve Semiha Yankı (Seninle Bir Dakika) birinci olmuştur. Kura ile Semiha Yankı'nın şarkısı, finale gönderilmiştir
  Seninle bir dakika
  Umutlandırıyor beni
  Bir dakika siliyor canım
  Yılların özlemin

  1970ler  1970'lerde doğan Türk Pop Müziği'nin ilk dönem isimleri şunlardır:
  bkz. Eurovision Şarkı Yarışması

  Tanju Okan (1964),


  Ajda Pekkan (1964),


  Berkant (1965),


  Barış Manço (İngilizce:1962, Türkçe:1967),
  Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin dördüncü çocukları olarak Moda’da dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle özellikle ortaokul öğrenimini aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Lise yılları Galatasaray Lisesi’nde başladı.

  Müzik hayatına Galatasaray Lisesi’nde adım atan Barış Manço’nun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar”, ikincisi ise “H

  Esin Engin (1969),


  Asu Maralman (1971),

  Ayten Alpman (1967),


  Füsun Önal,
  Füsun Önal, (d. 1947, Kadıköy-İstanbul). Türk pop müzik sanatçısı.

  Nilüfer Yumlu (1972),
  bkz. Nilüfer (şarkıcı)  İlhan İrem (1973),


  Esmeray (1974),


  Seyyal Taner (1974),


  Nükhet Duru (1974), Semiha Yankı (1975), Cici Kızlar, Aylin Urgal (1975), Erol Büyükburç (1975), Sezen Aksu (1975), Zerrin Özer (1976), Erol Evgin (1977), Kayahan, Mazhar-Fuat (1973), Neco, Atilla Atasoy, Coşkun Demir, Güzin ile Baha.

  Müzik insanı olarak ise; Esin Engin, Melih Kibar, Norayr Demirci, Onno Tunç, Attila Özdemiroğlu, Zafer Dilek, Bora Ayanoğlu, Çiğdem Talu, Fikret Şeneş bu dönemim önde gelen isimlerindendir.
  1980ler


  Arabesk-rock , Erkin Koray'ın başlattığı müzik akımı. 1981 sonlarında Orhan Gencebay - Erkin Koray arabesk-rock çalışmaları Türkiye gerçeğini vurgular.Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) ( Dabke), Arap Saçı, Fesuphanallah bu tarzın en önemli şarkılarıdır.

  1980ler nispeten durağandı ve yeni pop müzik şarkıcıları pek ortaya çıkmamıştır. Bunda Türkiye'deki siyasi olaylar ve karışıklıklar etkili olmuş olabilir. Ancak yine de pop müzik performansları ortaya koyulmuştur. Örneğin 1983'te Grup Gündoğarken kurulmuştur; MFÖ ilk defa 1984'te albümünü çıkartmıştır. Bu dönemde başlayan Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'da pop müziği için önemli bir aktivite olmuştur.

  1980lerin ilk yılları durağan olmasına rağmen, 1980lerin sonu 90lı yıllarla birlikte yeni bir dönem başlayacağının habercisiydi. Örneğin 90lı yıllarda parlak bir dönem geçiren Hakan Peker ilk kasetini 1989'da çıkarmıştır.
  1990lar


  Türkiye'de yapılan pop müziğin daha çok pop folk olduğu belirtilir. Ancak Türkçe pop "Türk sanat müziği" kalıplarından daha çok beslenmektedir. Bu müzikler arası üzerine söz yazarak değişimler Türk Pop Müziği'ni yaratmıştır. Müzikler bu tarzken yapılan müziğin saf pop olduğunu söylemek de hatalı olabilir. Sezen Aksu Türk popunun oluşmasında ve çizgisinin belirlenmesinde en önemli temsilcilerdendir.

  1990lı yıllar Türk Pop Müziği açısından çıkışın yaşandığı dönem olmuştur. 1980'li yılların sonu 1990'lı yılların başlarında Popüler Türk Müziği'ne katkıda bulunmaya başlamış sanatçılardan bazıları şunlardır: Hakan Peker (1989), Aşkın Nur Yengi (1990), Yonca Evcimik (1991), Emel Müftüoğlu, Ozan Orhon, İzel, Ercan Saatçi, Çelik, Oya-Bora, Grup Vitamin. Özellikle Yonca Evcimik ve Sezen Aksu, 80'li yıllardaki arabesk ve hafif müziğin hükümdarlığını kaldırarak, Türk Pop müziğinin 90'lardaki yeniden doğuşu için çok önemli isimlerden olmuşlardır. " Gülümse" albümünden çıkan "Hadi Bakalım" ve " Abone" albümünden çıkan "Abone" şarkıları Türk pop müziğinin milat şarkıları olarak görülmektedir.

  {{quote|Aboneyim Abone
  Biletleri cebimde
  Ballı lokma tatlısı
  Aman hadi hayırlısı}}  1990'lı yılların ortalarında Pop müzik canlanmaya başladı. Pek çok sanatçı bu dönemde müzik piyasasına girmiş ve bu döneme damgasını vurmuştur. Bu döneme katkıda bulunan isimlerden bazıları ve popüler müziğe giriş yılları (ilk albüm) şunlardır: Hakan Peker (1989), Aşkın Nur Yengi (1990), Yonca Evcimik (1991), Tarkan Tevetoğlu (1992), Nazan Öncel (1992), Fatih Erkoç, (1992), Sibel Tüzün, (1992), Sertab Erener (1992), Seden Gürel, (1992), Suat Suna, (1993), Bendeniz (1993), Deniz Arcak, (1993) Yeşim Salkım (1993), Kenan Doğulu (1993), Levent Yüksel (1993), Reyhan Karaca (1993), Eda Özülkü, (1993), Burak Kut (1994), Serdar Ortaç (1994),

  Ajlan Büyükburç (1994), Mustafa Sandal (1994), Gökhan Kırdar, (1994), Bora Öztoprak, (1995), Pınar Aylin (1995), Mirkelam (1995), Gülben Ergen (1996), Yaşar (1996), Ege (1996), Candan Erçetin,(1996), Kerim Tekin, Yonca Lodi, Harun Kolçak, Ferda Anıl Yarkın, Metin Özülkü, Rafet El Roman, Akın, Doğuş, Atilla Taş, Işın Karaca, Sibel Alaş, Göksel, Nalan, Deniz Seki, Gülşen, Yıldız Tilbe.

  Bu isimlerin dışında pek çok yeni şarkıcı ortaya çıkmıştır. Ancak süreklilik sağlayamamışlar ve yeni kaset ve albüm çalışmaları yapmamışlar ve 2000li yıllara geçememişlerdir.

  1990lı yıllar "pop müzikte kaset dönemi" olarak tanımlanır. Çünkü hanehalklarının çoğunda cd çalardan ziyade kasetçalar bulunmaktaydı ve çalışmalar kaset üzerinden sunulmaktaydı. Bu dönemde en çok satan kasetin başında, 90 yılında pop müziğine giren Yonca Evcimik ve Abone adlı çalışmasına ait olduğu belirtilir.

  Türkiye'nin İlk Single Çalışması ise; yine 1994 yılında Yonca Evcimik tarafından yapılan "8.15 Vapuru" isimli çalışmadır. Bu çalışma, Türkiye'nin ilk single çalışmasıdır. Albüm tek şarkı ve onun 3 versiyonundan oluşmaktaydı:

  {{quote|Bu sabah 8.15 vapurunda
  Onu gördüm karşımda
  Dizlerimi titretti
  Aşık oldum galiba}}  Eurovision şarkı yarışmasında Şebnem Paker, 1997 yılında Grup Etnik eşliğinde, müziği Levent Çoker'e ve sözleri Mehtap Alnıtemiz'e ait Dinle adlı parça ile 3. olarak o tarihe kadar Türkiye'nin yarışmadaki en iyi derecesini elde etti. Şarkı, etnik Türk enstrümanları ile bezeli ve hareketli bir ezgiye sahipti ve evrensel çizgilerden de kopulmamıştı. Ayrıca bu dönemde Türk popçuları, MTV'den ödül almaya başladılar.

  90'lı dönemde albüm satışlarının 100 bin ile 2.5 milyon arasında değişmekte olduğu; her ay en az 5-6 albümün piyasaya sürüldüğü ayrıca belirtilir. 90'li yıllarda pek çok pop grubu da bu dönemde ortaya çıkmıştır: Oya-Bora, İzel-Çelik-Ercan, Ajlan-Mine, Grup Vitamin gibi. Öte yandan, Müzik-Video çekimlerinin ve sahne performanslarının yoğun olarak arttığı ve geliştiği dönemdir. Bu dönemde yüzlerce radyo istasyonu (örneğin; Süper FM) ve onlarca müzik kanalı da (ilki Kral TV'dir) ortaya çıkmıştır. Türk Pop Müziği; 2000li yıllara büyük kazanımlar ve büyük çıkışlarla ilerlemiştir. MESAM, MSG, MÜYORBİR, MÜYAP bu dönemde etkinleşmiştir. POPSAV kurulmuştur.

  Bu dönemin müzik insanlarından bazıları ise şunlardır; Onno Tunç, Aysel Gürel, Oğuz Abadan, Atilla Özdemiroğlu, Feyyaz Kuruş, Şehrazat, Uzay Heparı, Garo Mafyan.  2000'li yıllar


  1990lı yıllarda popüler müziğe giriş yapan şarkıcılardan çok azı 2000'li yıllara geçiş yapabilmiştir. 1990'da kaset çıkaranların pek çoğu, pop müzik kariyerinden ayrılmıştır veya 2000li yıllarda çalışma yapmamıştır. Bir veya iki çalışmada kalanların sayısı oldukça fazladır.

  2000'li yıllarda pop müzik canlanmaya devam etmiştir. Bu dönemde popüler müziğe girip katkıda bulunan isimlerden bazıları şunlardır: Emre Altuğ, Gülben Ergen (1999), Hande Yener, (2000), Bengü, Demet Akalın, Nil Karaibrahimgil (2003), Hadise, Murat Boz, Gökhan Özen, Grup Hepsi, Tan, Yalın, Keremcem, Ziynet Sali, Demet Arslan, 4 yüz, Ferhat Göçer, Kutsi, Murat Başaran, Funda Arar, Burcu Güneş, Davut Güloğlu, Zeynep Dizdar, Ayça Tekindor, Nilgül, Zeynep Casalini.

  Sertab Erener'in "Everyday That I Can" adlı şarkıyla, 2003 yılında Eurovision'u kazanması, Türk Pop müziğinin en büyük başarılarından biridir. Şarkının ezgisi yerel motifleri ( çiftetelli) barındırmakta ancak evrensel çizgilerden kopmamaktadır. Öte yandan, sözleri İngilizce'dir.

  Ancak 2005'ten sonra pop müziği, üretim açısından tekrar duraklama dönemine girmiştir. Bu boşluk, 70'li dönemde ortaya konulan şarkılarla geçirilmektedir. Zira, 2008 yılının sonlarında 1970 dönemi pop müzik şarkıları tekrar tozlu raflardan indirilmiş ve işlenmeye başlanmıştır.

  Bu dönemde cd satışları, kaset satışlarından daha fazla gerçekleşmiştir. Pop müzikte "cd dönemi" başlamıştır. Milenyum olarak adlandırılan 2000li yıllarla birlikte bilgisayar ve internetin önem kazanması sonucu korsan piyasayı tetiklemiş ve korsan piyasa pop müziğinin durağan döneme geçmesine neden olmuş, her yıl daha az çalışma ortaya konmuştur.

  Pop müziğinin durağanlaşması ve 90lı yıllara göre pop müziğin gündemden düşmesinin başka sebepleri de vardır ve bunlar da araştırılmalıdır. Örneğin; 2002'den sonra Rock ve Metal müziğin kalitesinin artmasından ve dinleyici kitlesinin genişlemesinden dolayı düşüş içerisinde olabilir. Pop müziğin arabesk'in etkisinde kalmış olması da neden olarak gösterilebilir. Zira, Türkiye'de arabesk-pop diye bir kategorinin doğmuştur ve pop müziğini olumsuz etkilemiştir. Öte yandan; Siyasi, kültürel ve ekonomik gibi müzik dışı sebepler de pop müziğini olumsuz etkilemiş olabilir.

  Bu dönemin müzik insanlarından bazıları ise şunlardır; Sinan Akçıl, Ozan Doğulu, Zeynep Talu, Febyo Taşel, Ersay Üner, Fettah Can.

  2006 yılında Hande Yener Türk Pop Müziğine yeni bir anlayış getirerek electronica/pop yapmıştır.Zaten popta başarılı olan sanatçı yarattığı yeni tarzıyla son yıllarda ona verilen Electronica Popun Kraliçesi ünvanını hakkıyla taşımaya devam etmektedir.

  Ülkemizdeki kavram kargaşası pop müzikte de görülür.Ülkemizde pop müzik yapan sadece Bedük ve Hande Yener'dir.Diğerleri dünya standartları dışında daha çok arabesk-fantazi-pop türü müzik yapmaktadır.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Çanakkaleyle ilgili bilgi lütfen.
  By Kayıtsız in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-22-2011, 20:49
 2. Laz Müziği - Laz Müziği nedir? Laz Müziği Hakkında
  By Mr. NuteLLa in forum Müzik Bilgisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-15-2009, 21:40
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2009, 12:13
 4. Halk müziği-pop müziği
  By Mr. NuteLLa in forum Tiyatro Oyunları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-19-2008, 15:02
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-07-2008, 23:52

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375