+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
Like Tree6Likes
 • 3 Post By Kaileena
 • 3 Post By Kaileena

Caillou'nun Kahramanlık Özellikleri

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Caillou'nun Kahramanlık Özellikleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  katip Caillou'nun Kahramanlık Özellikleri

  Caillou'nun Kahramanlık Özellikleri

 2. #2
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Re: caillounun kahramanlık özellikleri
  Televizyon ekranlarında çocukların en sevdiği yapımlar, genellikle çok hareketli çizgi filmlerdir. Bu yüzden lisanslarıyla öne çıkanlar hep tuhaf ve gerçek üstü çizgi karakterler olur. Bunlara bir de kahramanlık sosu eklediğinizde, özellikle erkek çocuklar için vazgeçilmez karakterler hâline gelebilir. Eski dönemlerin He-Man ve Voltranları ile sinemaya da uyarlanan Süperman ve Örümcek Adam ve şimdinin BenTen'inde hep bu kahramanlıkla birleşen gerçek üstü çizgiyi gözlemlemek mümkün. Kız çocuklarının ilgisi ise ağırlıklı olarak masal prensesleri kıvamındaki Barby ve Cindirellalardır.

  Caillou'nun temel özelliği, çocukların çizgi film beğenilerine yönelik bütün algı ve tabuları yıkmış olması. İlk kez şiddet içermeyen, kahramanlık yapmayan, çok hareketli olmayan, hatta çok sıradan ve masal prensesi olmayan bir çizgi karakter, hem kız hem de erkek çocuklardan bu kadar büyük bir ilgi görüyor. Peki, neden? Caillou'nun bölümlerini, mesleği gereği izleyerek analiz eden, Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Pedagog Adem Güneş, bu soruyu birkaç maddede cevaplıyor:

  Caillou'nun biyolojik ritmi çok sakin, tam da çocukların arzu ettiği ama anne babasının izin vermediği yavaşlıkta bir hâli var. Çocuklar, çok hızlı olana kendini kaptırıyor, burada ise uyum sağlıyor. Caillou çocukların ruhsal dengesini bozmuyor. Buradaki yöneliş iradi. Bu filmde çocuklar renk-ışık ve ses efektleri ile yakalanıp taciz edilmiyor. Filmi hazırlayanlar çocuklara tuzak kurmamış.

  Caillou, hastalık atlatmış bir çocuk olduğu için çocukların şefkat hissini uyandırıyor ve kendine bağlıyor. (Caillou kel bir çocuk. Çünkü hastalıktan dolayı saçı dökülmüş ) Çocuklar bunu iyi biliyor.

  Senaryosu çok başarılı, senaryo yazarı çocuk dünyasına çok yakın kelimeler ve cümleler kurmuş, metinlerde yetişkin enaniyeti yok.

  Caillou'nun yaşamı çok sıradan ve doğal, tıpkı çocukların kendi yaşamı gibi. Çocuk bu yüzden çok çabuk özdeşleşebiliyor onunla.

  Renk seçimi harika. En çok üç veya dört ana renk kullanılmış, pastel renkler ve ara tonlar yok. Bu ise gözü yormuyor ve algıyı artırıyor.

  Çocuklar senaryodaki aile kavramına özenti duyuyor.

  Çizgi filmlerin genelde bir pedagojik altyapısı yok. Caillou'da cümleler çok kısa, anlaşılabilir ve mantık sırası çok iyi planlanmış. Bu da gösteriyor ki, film bir pedagojik altyapı ile hazırlanmış.

  Aksiyon Dergisi'nin 4-10 Nisan 2011 sayısından alıntı
  NoBoDyS, LoNELy.RoaD and Kubya like this.

 3. #3
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Re: Caillou'nun Kahramanlık Özellikleri

  Caillou bir çizgi filmdir. Kanada yapımı olan bu çizgi film Fransız yazar Christine L\\\'Heureux ve çizer Helene Desputaux\\\'nun çizdiği kahraman Caillou(Kayyu) uzun bir süredir yayınlanmakta ve çocukların sevgisini kazanmış durumdadır. Bu çocuk dizisi 2009 yılından bu yana Türkiye piyasasına girmiş, bazı haberlere göre 500 bin vcd ve 1.5 milyon kitap satmıştır. Bu dizinin Internet sitesini günde en az bir milyon kişinin ziyaret ettiği, dünyada 50 ülkede yayınlandığı yine haberlerde verilmektedir.

  Son dönemlerde ne zaman çocuklar mevzu bahis olsa beklide anne ve babaların en çok kullandığı isim bu çizgi filmin adıdır. Caillou(Kayyu). Çocuklarda bağımlılık meydana getirdiği için anne ve babalar TV’de istediği programı izleme konusunda çokça sıktılar yaşamaktadırlar. Nedeni ise çocukların Caillou izlemek istemesidir. Kanal değişikliğinde kıyameti koparan çocukların baskısına dayanamayan ebeveynler Caillou’yu açarak çocukları ile birlikte izlemek zorunda kalmaktadırlar.


  Bu güne kadar çeşitli konularda yayınlanmış binlerce çizgi film olmasına rağmen bunlardan çok azı hem çocuklar hemde ebeveynleri tarafından beğeniyle izlenmiştir. Caillou’yu diğer çizgi filmlerden ayıran özellikler nelerdir, beklide daha önemlisi ise bu çizgi filmin çocuklarına gelişimi açısından nasıl bir öneme sahip olduğudur. Hem ebeveynleri eğiterek hemde çocukları eğlendirerek kendisini seyrettiren tek çizgi film olan Caillou, çizgi filmlere de yeni bir misyon getirmiştir.


  Anne ve babaların en fazla zorlandıkları konu, çocukların gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları ve çocukları nasıl büyütecekleri konusunda zorlanmalarıydı. Çocuk gelişimi ve yetiştiriciliği konularında yeteri kadar yayın olsa da beklide ilk defa bir çizgi film bu ihtiyaçları karşılamaktadır. Caillou’nun sadece çocuklar için değil anne babalar içinde faydalı bir çizgi film olduğu filmi izleyen anne babaların ortak kanaatidir. Çocukları büyütürken önemli etkenlerden biri çocuk gelişimi hakkında yeterli Bilgi ve beceriye sahip olma olsa da en az bunun kadar ikinci konuda çocuk gelişiminde anne baba tutum ve yaklaşımlarıdır.


  Çocukların sağlıklı gelişimini sağlamak için ebeveynlerin de kendi aralarında neler yapmaları gerektiği, çocuk gelişiminde ortak ve benzer tutum sergilemeleri oldukça önemlidir. Bu filimde anne baba tutumları çok açık, anlaşılır ve uygulanabilir şekilde işlenmektedir. Çoğu zaman ebeveynlerden birinin olumlu bir davranışı faydalı sonuçlar verirken diğer bir ebeveynin tavır ve davranışları diğer ebeveynin yaptıklarıyla çelişerek sorun yaşanmasına neden olabilmektedir.


  Caillou’nun önemli faydalarının başında ebeveynlere örnek davranışlar öğütlerken birbirileriyle tutarlılıklar gösteren tavır ve davranışları da salık vermesidir. Caillou’yu kendi alanında önemli bir yapıt haline getiren ikinci önemli özellik ise her anne ve babanın bildiği gibi çocukların büyürken yaşadıkları ve anne-babaları olağan üstü şekilde zor durumda bırakan istek, soru ve davranışlarıdır. Çocuğu zaman eğitimli anne ve babalar bile bu durularda neler yapmaları gerektiğini bilemez ve bu hususlarda çözümsüz kalırlar. Bilindiği üzere hayata yeni başlamış ve herhangi bir deneyimi olmayan çocuklar, büyürken her şeye yabancıdır. En tehlikeli ve riskli davranışları sergilemekten çekinmez, en anlamsız/anlamlı soruları sorar ve her an aktiftir. Bu durum anne ve babalar için en sıkıntılı konulardır. Çoğu zaman ebeveynler yalana başvurarak bu tür sıkıntıların çözümünü zamana bırakıp ertelerken Caillou’da bu hususlar öyle ince ve anlaşılır bir şekilde işlenmektedir ki hatta örnekler o kadar olağan ve sık sık karşılaşılan durumlardan seçilmektedir ki bu durum çocukların gelişiminde anne babaları donanımlı hale getirmektedir.


  Çizgi filimler ebeveynler tarafından çocukların yaramazlıklarına, faaliyetlerine ve bitmek tükenmek bilmeyen koşuşturmalarına bir çözüm olarak görülüp çocukları durdurmak için kullanılır. Bu eskiden beri böyledir. Büyüklerden farklı olarak çizgi filimler çocuklar tarafından dikkat ve ilgiyle izlenmektedir. Bu durumdan en fazla yararlanan kişiler ise ebeveynlerdir. TV’yi açıp çocukları kontrol altına alarak kendi işlerini yapmaya fırsat bulurlar. Anne ve babalar kendilerine zaman veren bu filmleri çocuklarına izletmekte herhangi bir sakınca görmemekte, çocuklarının bu filmlerden nasıl etkilendiği hususunu göz ardı etmekteydi. Son yapılan araştırmalar ile tv ve filmlerin çocukların gelişiminde ki etkiler açığa çıktıkça ebeveynler çocuklarına izletilecek programlar hakkında kararsızlıklar ve tedirginlikler yaşamaya başlamışlardır. Suç, şiddet, uyuşturucu madde bağımlılığı, sorumsuz ve kayıtsız kişilik özellikleri gibi birçok konuda çocukların sonraki gelişim dönemlerinde sorunlar yaşamaya başlamaları doğal olarak ebeveynlerin çocukların izlediği programlar hakkında daha özenli ve dikkatli olmalarını getirmiştir.


  Caillou’nun önemli bir özelliği de burada meydana gelmektedir. Bu filmde çocuklara örnek davranışlar ve yaklaşımlar öyle ince işlenerek verilmektedir ki çocuklar bunlar uygulama konusunda istekli davranmaktadır. Aynı zamanda çocuklar bunları öğrenirken riskli davranışlarında zararlarını öğrenerek neden bu davranışları göstermemeleri gerektiğinin farkına varmaktadır. Caillou’da öne çıkan özelliklerden biride her ne kadar çocukların algı ve bilişsel seviyeleri yetersiz kalsa da özel mülkiyet, izin isteme, zaman ve teveccüh içerikli kavramların ustalıkla işlenmesidir.


  Çocuklar herhangi bir eşyanın da kendisinin olduğunu düşünür ve bu konuda en anlaşılmadık ısrarlarda bulunabilir. Örneğin kardeşine ait olan bir oyuncağı alıp vermeyen çocuk davranışını hepimiz görmüşüzdür. Çocuk o oyuncağın kendinse ait olduğunu ısrarla ifade ederek bu konuda ağlamak ve küsmek dahil bir çok davranışı sergilemektedir. Caillou’nun en önemli özelliği de bence çocuklarda olduğu kadar büyükler içinde örnek davranışlar göstermesi bir adım daha öne geçerek örnek bir toplum modelini öngörüp bu toplum modelini tüm ayrıntılarıyla ortaya koyabilmesidir. Yani bir anne ve babanın nasıl olması gerektiğini öğretirken aynı zamanda komşuluk ilişkileri, iletişim becerileri, çalışma yaşamı, tüketim ilişkileri, servis şoförlüğü vb. hakkında da örnekler sunmaktadır. Yani bir çocuğun örnek bir şekilde yetiştirilmesi için o çocuğun içinde yaşadığı toplumunda örnek ilişkilere sahip olması gerektiği, örnek toplum içinde çocukların gelişimini daha sağlıklı bir şekilde sürdürdükleri bu film ile çok başarılı bir şekilde konu edinmektedir.


  Bir araç sürücüsü de her an bir anne baba gibi çocuklara yaklaşırken öğretici bir şekilde davranmaktadır bir luna park görevlisi de, bir çocuk bakıcısı da. Dolayısıyla anne ve babanın davranışları ile toplumun diğer bireylerinin davranışları tutarlılık ve paralellik göstermektedir. Bu açıdan Caillou bir başyapıt olma özelliği göstermektedir.


  Caillou dizisinde şiddet içerikli öğelerin, tehdit, hakaret içerikli kelimelerin kullanılmadığı, sosyal ve duygusal ilişkilerin örülmesinde oldukça özenli davranıldığı net olarak kendini göstermektedir. Dizi bir büyün olarak Caillou’nun büyüme ve öğrenme sürecini anlatmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte her çocuğun yaşadığı/yaşayacağı olaylar teker teker sunulmaktadır. Bence oldukça faydalı ve çocuk yetiştirmeciliğinde bir başyapıt.


  Mehmet Bedirhanoğlu
  Bu Yazı 13.01.2011 09.27 Tarihinde Mehmet Bedirhanoğlu Tarafından Yazılmıştır...
  NoBoDyS, LoNELy.RoaD and Kubya like this.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Caillou (Kayu) böyle konuşuyor - Video
  By KARLALESİ in forum Kültür ve Sanat Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-10-2011, 11:58
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 11-20-2010, 19:00
 3. Burcunuzun Sembolü ve Özellikleri-Burçlar ve Özellikleri
  By KARLALESİ in forum Astroloji & Fallar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-19-2010, 20:58
 4. Bu, ne zafer ne kahramanlık ne de yenilgi
  By HaYaLGöZlÜm in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-22-2009, 09:11
 5. Özgürlük ve kahramanlık şairi Ahmet Cevat ,Ahmet Cevat Hakkında
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-24-2008, 01:42

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375