+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Makedonyada bulunan Osmanlı tarihi eserleri

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Makedonyada bulunan Osmanlı tarihi eserleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  Tanımlı Makedonyada bulunan Osmanlı tarihi eserleri

  Kapan Han Hamamı
  İsa Bey Camii
  İshak Bey Camii
  Sultan 2.Murat cami ve saat kulesi
  Halveti tekkesi
  Harabati tekkesi
  Yahya paşa cami

  Bunların hepsi Makedonyada bulunan Osmanlı tarihi eserleri,Bunlar hakkında bilgi aradım ama bulamadım yardım ederseniz sevinirim

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: acil proje ödevim için?

  KAPAN HAN - ÜSKÜP - MAKEDONYA

  IV MURAT HAMAMI
  IV Murat tarafından Muradiye Camisine vakfedilmek amacıyla yaptırılmış , kadın ve erkekler için ayrı bölümleri olan tarihi bir hamamdır Erkekler kısmının 85 × 85 metre ölçülerinde ahşap olan soyunma yerinden iki kubbeli soğukluk kısmına, buradan da yine 85 × 85 metre ölçülerinde haç şeklinde planlanmış yıkanma yerine geçilmektedir Yıkanma yerinin dört köşesinde 3 × 3 metre ebadında, üstü kubbeli birer halvet vardır

  YENİ HAMAM
  Hamam'ın inşası büyük Vezir Sokullu Mehmet Paşa'nın vekili Hüsrev Kethüda’ya ait olduğu söylenir Gerçekte ise kâhya, hamamı yalnızca restore ettirmiştir ve hamam Sultan İkinci Beyazıd tarafından yaptırılmıştır
  1979 yılında çatısının sağlamlaştırılması için çalışmalar gerçekleştirilmiştir Hamam günümüzde özel kültürel gösteri merkezi olarak işletilmektedir

  DAVUTPAŞA HAMAMI - ÇİFTE HAMAM
  Makedonya'nın başkenti Üsküp'te ve Taş Köprü'nün yanında bulunan çifte hamamdır II Beyazıt döneminde sadrazamlık yapmış olan Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır Günümüzde sanat galerisi olarak hizmet veren hamam, İsabey Hamamı ile birlikte Üsküp 'te ayakta kalabilen iki tarihi hamamdan birisidir

  YAHUDİ HAMAMI (HALİL AĞA HAMAMI)
  Eser, 17nci yüzyılda muhtemelen başseyislik yapmış olan Halil Ağa'nın ismiyle bağdaştırılıyor Fakat bu tarih, alınan bilgilere göre, hamamın gelirlerinin Hamza Bey Vakıfları'na eklenmesi ile ve de Hamam'ın özelliklerinin 15'inci yüzyılın yarısına ait olması ile pekişmiyor 1902 yılındaki kayıtlara göre Yahudi Hamamı'nın sahibi Çavuşzade Ahmed Reşit olarak gösteriliyor Bölgeye ismini veren çiçekçilerin eklenmesi çok daha sonra gerçekleşti, belki de çiçekçiler 1917 yangınından sonra şehrin yeniden inşası sırasında açıldı

  İsa Bey Camii
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  İsa Bey Camii

  İsa Bey Camii
  Temel bilgiler
  Yer Selçuk, İzmir, Türkiye
  İnanç İslam
  Durum Etkin
  Mimari
  Mimari tür Camii
  Tamamlanma yılı 1375
  Özellikler
  İsa Bey Camii, İzmir'in Selçuk ilçesinde, Artemis Tapınağı'yla Saint Jean Kilisesi arasındadır. 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimar Şamlı Ali'nin eseridir.
  İsa Bey Camii, Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski ve gösterişli eserlerindendir. 19. yüzyılda kervansaray olarak da kullanılmıştır.
  Simetrik olmayan bir plana inşa edilen caminin yamaçta konumlandırılan iki giriş kapısı batı ve doğu tarafındadır. Batı kapısı yazılar ve geometrik şekillerle süslüdür. Batı yönündenki duvarlar mermerle kaplı, diğer cepheler ise kesme taştandır. Cephesi, pencere kenarları ve her iki kubbesinin de kasnağı Selçuklu çinileriyle süslüdür.
  Caminin doğu ve batı kapısının üstünde yükselen iki minareden birisi tamamen, diğerinin ise şerefeden yukarısı 16. Yüzyılın ortalarında meydana gelen depremlerde yıkılmıştır. Aynı depremlerde caminin çatıları da yıkılmıştır. 1975 yılında dönemin Selçuk Müftüsü Abdullah Arılık tarafından yaptırılan iyileştirme çalışmaları ile çatısı ve duvarları onarılmış ve tekrar ibadete açılmıştır.
  Bu camiinin kıblesinde 50 derece hata bulunmaktadır.

  Bu bilgi 2621 kişi tarafından okundu..
  İshak Bey Camisi (Selçuk) ..

  İzmir ili Selçuk ilçesinde, Aydın-İzmir yolu kavşağında bulunan bu caminin yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber yapı üslubundan XIV. yüzyılın başlarında Aydınoğulları döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Oldukça harap olan bu cami İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2005–2006 yılında onarılarak ibadete açılmıştır.

  Cami kesme taştan tuğla hatıllı, kare planlıdır. İbadet mekânının üzeri sekizgen kasnaklı kiremitli bir kubbe ile örtülüdür. İbadet mekânının iki yan duvarında altlı üstlü birer pencere ile aydınlatılmıştır. Mihrap yuvarlak bir niş şeklinde olup, dışarıya dikdörtgen çıkıntı yapmıştır. Caminin son cemaat yeri sonradan eklenmiştir.

  Cami içerisinde bezeme elemanına rastlanmamıştır. Caminin yanındaki minaresi yapıdan ayrı olup, dikdörtgen taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Şerefe altında dönemine uygun mukarnaslar görülmektedir.

  Osmanlı Devletinin Balkanlardaki Camileri Vikipedi


  Arnavutluk-Muradiye Camii

  Arnavutluk-Bekarlar Camii

  Ethem Bey Camii- Arnavutluk

  Atina Fethiye Camii – Yunanistan

  Ali Paşa Camii – Bosna Ferhadiya Camii – Bosna

  Ali Paşa Camii: 1561 1560 yılları arasında Budin beyler beyi Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılan camii klasik İstanbul stilini yansıtmaktadır. Bir büyük ve 3 küçük kubbesi vardır. Hemen yanında Avusturya Macaristan imparatorluğuna karşı isyan etimiş boşnak şehitlerin türbeleri bulunmaktadır. Gene yakınındaa inşaa edilmiş olan Ali Paşa köprüsü ise günümüze ulaşamamıştır.
  Ferhadiya Camii: Ferhad bey tarafından 1562 yılında yaptırılmıştır. 1 büyük ve 3 küçük kubbesi vardır. Küçük kubbelerden aşağı avluya sarkan çatısı ise 1917’de kaldırılmıştır. klasik osmanlı mimarisinde inşaa edilmiş . Ne yazıkkı savaş sırasında tahribata mahsur kalmıştır.

  Gazi Hüsrev Bey Camii -Bosna
  1537 yılında Gazi Hüsrev Bey adına inşa edilmiştir. Mimarı Farsi Džem Esir Ali , vaktinde Osmanlı baş mimarıdır. Camii’nin yanında bir şadırvan bir mektep bir abdesthane , Gazi Hüsrev Beyin türbesi , Muvekithane , ve 45 metre uzunluğundaki minaresi ve saat kulesi ile , şehrin merkezi konumunda ve merkezdeki en büyük ve en kapsamlı yapıdır. 1995’ten bu yana savaşta görmüş olduğu hasar nedeniyle restarasyondadır.

  Hünkar Camii – Bosna Hersek
  1457’de Isa bey tarafından Fatih Sultan Mehmet Han’a armağan olarak yapılmıştır. Yanında, Saraybosna’ya isim veren Saray , bir köprü,bir Kervansaray bir han bir hamam bir değirmen bir tekke ve çeşitli dükkanlarla birlikte büyük bir kompleks halinde inşa edilmiştir. Bugunkü Halini ise 1566’da Kanuni Sultan Suleyman zamanında -çeşitli eklemeler suretiyle – almıstır.

  Sultan Abdülmecid Zamanında kopleks yeniden inşa edilmiş, bir kütüphane ilave edilmiş ve tekke genişletilmiştir. Komplekse 1912’de birde Ulema meclisi eklenmiştir.

  Alaca Cami – Kalkandelen-Makedonya
  Makedonya`nın Kalkandelen şehrindeki 6 asırlık tarihi Alaca Camii, mimarisi ve süslemeleri ile Osmanlı dönemini yansıtan benzersiz Türk eserlerinden biri.

  Osmanlı Barok stilini temsil eden bu tarihi cami, iç ve dış süslemeleri ile diğer camilerden farklı bir görüntü çiziyor. 15`inci yüzyılda inşa edilen cami, 17`nci yüzyıl sonlarında Kalkandelen`de meydana gelen yangında büyük hasar görmesi üzerine ve 1833 yılında mutasarrıf Abdürrahim Paşa tarafından onarıldı.

  Alaca camiinin en çok dikkat çeken özelliği, duvarlarındaki rengarenk canlı motifler. Caminin dış cepheleri dörtgen şeklinde renkli kalem işleriyle süslü. İç dekorasyonda ise benzerine rastlanmayan, Osmanlı döneminin şehirleri ile Mekke manzaraları yer alıyor

  Tombul Cami – Şumnu-Bulgaristan
  Bulgaristanın Şumnu ilinde bulunan Şerif Halil Paşa Camii halk arasında Tombul Camii olarak bilinir. 1744 yılında Şerif Halil Paşa tarafından yaptırılmış yapı, 40 m. yükseklikteki tek şerefeli minaresi, Kubbesi ise 25 m. yükseklikte olan caminin duvarları düz taştan kesilmiş, geometrik şekilde yontulmuş ve çeşitli bitki figürleriyle süslenmiş görünüme sahiptir, iç mekanlarda Lale devri etkisi diyebileceğimiz Türk Barok kalem işi bezeme görülmektedir.

  Aynı zamanda Külliye olan Camii kompleksi içinde kütüphane ve mektebi de içeren bir medrese bulunur. Camii Batı mimarisinin özelliklerini taşıyan bir Osmanlı yapısı özellğini de taşır. Yapı Türkiye hariç Balkanların en büyük ikinci camisi olma özellğini de taşır.

  Bulgaristan’da Osmanlı mimarîsinin tamamıyla korunmuş tek eseridir. Tombul Camii 2004 yılında restore edilerek tekrar ibadete açılmıştır.

  ÜSKÜP CAMİLERİ
  14. yüzyılın sonlarında ve 15. yüzyılın ilk yarısında Üsküp’te o zamana kadar görülmemiş inşaat faaliyetleri gerçekleşmeye başlamıştır.

  Kısa bir zaman dilimi içerisinde Vardar nehrinin sol yakasında dillere destan bir şehir kurulmuştur. İlk camilerin temelleri 15. yüzyılın ilk yarısında atıldı. Sultan Murat II camii bu dönemde inşa edilen en görkemli dini yapılardan biriydi. 1436 tarihini taşıyan ve orijinal haliyle kubbeli bir eser olan cami, tarih boyunca üç yangın, iki büyük depreme, dört savaş geçirdiğine karşın, halen ayaktadır ve müslüman kardeşlerimize hizmet etmektedir.

  Selvi boylu minaresiyle ve avlusundaki saat kulesiyle gözleri kamaştıran caminin arka cebhesinde Beyhan Sultan, sol cebhesinde de Dağistanlı Ali Paşa’nın medfun olduğu iki türbe bulunmaktadır. Sultan Murat II camii tamamlanır iken temelleri yeni atılan İshak Bey camiinin yapımı başlamıştır.

  Cami iki yıl sonra tamamlanarak 1438 yılında ibadete açılmıştır. Üsküp fetihlerinden Paşa Yiğidin oğlu olan İshak Bey kentin tarihinde çok önemli ber yer almaktadır. Medresesi, zaviyesi, bir de hamamı vakfedilen caminin duvarları alacalı çiçek motifleriyle süslü olduğu için, halk camiye Alaca camii adını yakıştırmıştır. 1963 depreminde nasibini alan cami onarılmış, namaza açık ve gayet iyi vaziyettedir.

  Üsküp’ün tarihine damga vuranlar arasında İsa Bey’in adı büyük harflerle yazılmıştır. Üsküp hakkındaki meşhur Vakıfname’yi yazan İsa Bey, İshak Bey’in oğludur. Taş köprünün sağ tarafında, hemen köprü başında Karlızade mehmed Bey tarafından 1494 yılında yaptırılan Burmalı Camii, ayrı bir hikayedir.

  Üstü üç beşik tonozla örtülü olan, minaresi burma taştan örülen cami 1925 yılına kadar ancak ayakta durabilmiştir.Zamanın Sırp rejimi tarafından yıktırılarak, yerinde askeri bir mahvil yaptırılmıştır.

  Caminin yıkımı Türk İslam eserlerine vurulan en ağır darbelerden biri olarak tarihe girmiştir. Caminin kimi kalıntılarına (kimi sutunları)bugün bile kent parkında rastlamak mümkündür. Kitabesi kayıptır.

  15. yüzyılın sonlarında inşa edilen Mustafa Paşa camii ve 16. yüzyılın hemen başlarında yaptırılan Yahya Paşa camii Osmanlı idaresinin zirve dönemlerine rastlamaktadır. 1492 yılında inşa edilen Mustafa Paşa camii, bu topraklardaki Türk mimarisinin nekadar yüksek bir aşamaya ulaştığını gözler önüne seren en güzel örneklerden biridir. 1503 ylında Üsküp’te daha bir muazzam kubbeli cami inşa edildi.

  Sultan II Beyazit’in damadı Yahya Paşa Balkanların o zamana kadar en yüksek minareli camiini inşa ederek, 16. yüzyılın başında meydana gelen Türk İslam eserlerine damgasını vurdu. Üsküp’te paşalar ve beyler yanı sıra hanımefendiler de hayrat bina etmişlerdir.

  Yahya Paşa’nın kızı Hani Hatun Üsküp’ün meşhur Hacı Şeyh Meydanlığında Hatuncuklar adında çok güzel kubbeli bir mahalli cami inşa etti. Bu camide ilk başta sadece kadınların namaz kıldığı rivayet edilir. Yaklaşık yüz senedir enkaz olarak duran oysa geçenlerde temelinden onarılan bu cami şimdi artık o eski şan ve şöhretine kavuştu.

  Üsküp – Mustafa Paşa Cami

  Üsküp Murat Paşa – Çarşı Merkez Cami

  Üsküp-Sultan II. Murat Camii ve Saat Kulesi

  Üsküp İsa Bey (Alaca) Camii

  Üsküp İshak Bey Camii

  Üsküp Yahya Paşa Camii

  Yıkılan Üsküp BURMALI camii

  Pirlepe Cami – Makedonya Priştine-Kosova Fatih Camii

  Bulgaristan Seyfullah Efendi Camii (Banyabaşı Cami)

  Bulgaristan Lala Şahin Paşa Camii Bulgaristan Lala Paşa Camii

  Kırcaali – Hacı Hüseyin Camii (Belogradcik) ve Eğridere Camii

  Koski Mehmet Paşa Camii – Mostar / Bosna Hersek

  Gazi Hüsrev Bey Camii- Saraybosna

  Haci Aliya Camii – Pocitel koyu-Bosna Hersek İslam Ağa Camii- Niş-Sırbistan

  Karagozbey Camii – Mostar Bosna Hersek  halveti:şeyh şaban-ı veli tarafından kurulan kadiri tarikatının bir koludur. merkezi kastamonudadır. halveti tekkesi ise bu tarikate mensup bulunanların gittikleri ve islamin 5 şartının dışında nafile ibadet ettikleri çeşitli hatimlerin yapıldığı yerdir.  Harabati Baba Tekkesi (Makedonca: Арабати Баба Теќе) MS 1538 yılında Makedonya’da bulunan Osmanlı-Türk dinî eserlerinden biridir.
  Özellikler [değiştir]  Tekke külliyesinde bir kısım


  Tekkeden ayrıntı
  Harabati Baba Tekkesi, Makedonya’nın kuzeybatısında bulunan Kalkandelen şehrinde yer alır. Şehrin bir kenarında konumlanan bu dinî külliyenin içinde birçok yapı, bahçe bulunur. Duvarlarla çevrili tekke külliyesinin büyük ve gösterişli bir giriş kapısı vardır. Bu kapı üzerinde kule bulunur.
  Tarih [değiştir]

  Tekke, Sersem Ali Baba’nın türbesi etrafında 1538 yılında kurulmuştur.[1] 1799 yılında Recep Paşa’nın kuruculuğunda bir vakıf, tekkenin içinde oluşturulmuştur.[2]
  Tekkenin kurucusu olan Ali Baba’nın Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden olduğu belirtilir. Rivayete göre Ali Baba, devlet işlerini bırakıp dinî hayata geçmek isteğinde olmuştur. Büyük bir yönetici olduğu için, kendisinin bu kararına şaşıran Sultan Süleyman “Eğer sersem isen, git” diye cevap vermiş, bundan sonra Ali Baba, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyası içinde Balkanlar’daki Kalkandelen’e gelmiştir. Kalkandelen’de lakabıyla tanınmaya başlayan Ali Baba, Sersem Ali Baba olarak anılmaya başlamıştır. Tekke kurumu, Sersem Ali Baba’nın ölümünden sonra yerine geçen ve bu deneyimli şahsiyetin veziri olan Harabati Baba’dan itibaren “Harabati Baba Tekkesi” olarak anılmaya başlamış ve günümüze bu şekilde gelmiştir.[1]
  Harabati Baba Tekkesi, 1948 yılında eşkıyalar tarafından yakılmıştır. Ayrıca, Yugoslavya döneminde, bazı idari düşüncelerle turistik bir komplekse dönüştürülmüş, bu şekilde kullanılmıştır. Bu kompleks içinde otel, restoran ve disko var olmuştur.[1]
  Kaynakça

  Üsküp'ün en eski camilerinden biri olan Yahya Paşa camii, cami heyetinin aldığı kararla iç kısmı tamamen değiştirilerek, otantik yapısına zarar verilmiş. Makedonya İslam Birliği Üsküp Müftülüğü, Tarihi Eserler Koruma Kurumu ve diğer yetkili mercilerin bilgisi dışında yapılan bu müdahale yetkilileri harekete geçirdi.

  Üsküp'ün en eski camilerinden biri olarak bilinen ve XVI yüzyılın başlarında yani 1503/1504 yıllarında Yahya Paşa tarafından inşa edilen Yahya Paşa camii, cami mütevelli heyetinin kararıyla iç kısmına müdahale yapılmış. Makedonya İslam Birliği Üsküp Müftülüğü, Tarihi Eserler Koruma Kurumu ve diğer yetkili mercilerin bilgisi dışında yapılan bu müdahale yetkilileri harekete geçirdi. Birinci derecede tarihi eser olan ve kanunun koruması altında olan caminin iç kısmına yapılan müdahaleler, caminin otantikliğini ve tarihi dokusuna zarar vermiş. Üsküp Şehri Tarihi eserler koruma kurumu Müdüresi Ema Petrova gazetemize yaptığı açıklamada, Yahya Paşa camiine yapılan müdahaleleri tespit ettiklerini ve bu konuda yetkili birimleri haberdar ederek camiye müfettişlerin gönderilerek tutanak tutulduğunu söyledi. Caminin iş kısmına müdahale edilerek tarihi dokunun tamamen ortadan kaldırıldığını ve otantikliğinin büyük ölçüde bozulduğunu ifade etti. Petrova cami duvarlarının boya ile boyandığını ve üzerine ışıklar konularak farklı bir görüntü verildiğini kaydetti. "Tarihi eserler kanunun koruması altındadır. Bırakın iç kısmının tamamen değiştirilmesi, bir tuğlanın yerinden oynatılması bile sakıncalı ve yasaktır. Konu yetkili bitrimlere ulaştırılmıştır. Yetkililer gerekeni yapacaktır" dedi.

  Bir tepki Müftülükten geldi

  Camiye yapılan müdahalalere tepki gösteren Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, "Camide bazı değişikliklerin yapıldığına dair orada tarafımızdan görevlendirilen imamdan haber geldi. Ancak camide bizim irademiz ve bilgimiz dışında kurulan bir mütevelli heyeti var. Bu heyet hiç kimseyi muhatab almıyor. Cami içerisinde yapılan değişiklikler kesinlikle İslam Birliğinin bilgisi ve izni dışında yapılmıştır. Bu bizi oldukça rahatsız etti. Çalışmaların durdurulması için bütün yetkililere haber verdik, ancak hiç kimse bir önlem almadı. Müdahalaler gözetlemekten öteye gitmedi. Cemaatin de tepki gösterdiği bu müdahaleler hakkında Tarihi Eserleri Koruma Kurumuna bilgi verdik. Korumö çalışmaları durdurmadı. Bu nedenle kurumu mahkemeye vermeye hazırlanıyoruz" dedi.

  Yahya Paşa camiinin tarihçesi

  Yahya Paşa camii uzun ve adeta göklere kadar uzanan zarif ve kibar minaresiyle Üsküpün kuzeyinde bulunuyor. Caminin girişinde bulunan kitabeye göre, cami XVI yüzyılın başlarında Yahya Paşa tarafından imar edilmiş. Yahya Paşa Bosna ve Rumeli beylerbeyliğinde de bulunmuştur. Yahya Paşa, Sultan İkinci Bayazıt'ın kızı Hatice Hatunla evliymiş. 1507 yılında vezir olmuştur. Sultan İkinci Bayazit'in fermanıyla Yahya Paşa'ya cami imar izni verilmiştir. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde caminin güzeliğinden ve minarenin uzunluğundan bahsediliyor. Öyleki Yahya Paşa camisinin minaresi İstanbuldaki Aya Sofya camisinin minaresiyle karşılaştırılıyor. Yahya Paşa camii tarih akışı içinde birçok kez hasara uğramıştır. Hasarın en büyüğü 1689 yılında savaş çatışmalarında yapılmış. En son hasar ise 1963 yılındaki Üsküp depreminde meydana gelmiştir. Depremin ardından tekrar onarılan cami dimdik bir şekilde ayakta durmaktadır. ENİS EMİN, ÜSKÜP


  alinti

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Diyarbakır'da Bulunan Tarihi Kalıntılar
  By GönüL in forum Ülkemizi Tanıyalim..
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-27-2008, 23:02
 2. Osmanlı Topraklarında Şuan Bulunan Devletler Listesi
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-15-2008, 03:24
 3. Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış , Osmanlı Tarihi Hakkında
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 102
  Son Mesaj: 08-07-2008, 02:50
 4. Osmanlı Tarihi (Genel) , Osmanlı Tarihi Hakkında
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-02-2008, 03:04
 5. .::Bulunan Tarihi Altınlar Paylaşıldı mı? ::.
  By prenses in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-17-2007, 15:24

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375