+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

van gölünün en kirlendiği yönler hangisidir

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  van gölünün en kirlendiği yönler hangisidir Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  new van gölünün en kirlendiği yönler hangisidir

  van gölünü kirleten şeyler? van gölünün kirlenme sebebi? van gölü kimler tarafından kirletilir? van gölünün kirlenmemmesi için ne gibi tedbirler alınır

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: van gölünün en kirlendiği yönler hangisidir

  VAN GÖLÜ KİRLİLİĞİNİ YÖNETMEK…
  Van Gölü kirliliği ile ilgili sayısız haber yapıldı. Gösteriler düzenlendi. Yetkililer tarafından sayısız açıklama yapıldı. Göl kirlilikten kurtarılacak diye hepimiz sevindik. En son iki yıl önce Van Gölü’nü kirlilikten kurtarmak için “Eylem Planı” hazırlandı.
  Bu plan beni heyecanlandırdı ve gölün kirlilikten kurtarılacağına olan inancım güçlendi. Bu eylem plan, öncelik göle sahili olan belediyeler olmak üzere göl çevresinde toplam 22 adet atıksu arıtma tesisi inşasını öngörüyordu. Plan uygulamaya hemen geçecek ve 2015 yılına kadar tamamlanacaktı. Gölün kirlenmesi temelde göl çevresinde yaşayan yaklaşık bir milyon nüfusun tüm atık sularının arıtılmadan göle deşarjından kaynaklandığına göre bu atıksu arıtma üniteleri çalışmaya başlarsa göl kirlilikten kurtulacaktı doğal olarak.
  Ancak eylem planının uygulanmasına ilişkin yapılan en son toplantıda aslında ümitlenmek için biraz acele ettiğimiz ortaya çıktı. Neden mi? Çünkü göl çevresinde inşa edilecek arıtma tesislerinin inşası için ön görülen tarihler Belediye Başkanlarına sorularak belirlenmiş ve Başkanlar da eğer imkan sağlanırsa arıtma tesislerinin ne zaman biteceğini tahmini olarak söylemişler. En son toplantıda Belediye Başkanları, aynen benim gibi sorup durdular: “İyi de bu arıtma tesislerini kim yapacak? Projeyi kim hazırlayacak? Parayı kim verecek?” diye.
  Toplantıya katılan yetkililerden de kimse tam olarak bu başkanların sorularına cevap vermedi. Yani toplantıya katılan Belediye Başkanları, aynen benim gibi bu eylem planının nasıl uygulanacağına dair yeterli bilgiyi almadan toplantıdan ayrıldılar. Toplantıdan sonra küçük bir araştırma ile ilginç bilgilere ulaştım. Ülkemizde belediyelerin atıksu arıtma tesislerinin planlanması ve inşasında yasal olarak yetkili bir kuruluş var: İller Bankası. Belediyeler projelerini hazırlatmak üzere bağlı oldukları İller Bankası Bölge Müdürlüğü’ne başvuruyorlar. Projeleri hazırlanıyor ve daha sonra bu tesislerin inşası için talepte bulunuyorlar.
  İller Bankası da belli bir prosedür çerçevesinde bu tesislerin yapımı için harekete geçiyor. Yani planlamasından, inşasına kadar her aşamada atıksu arıtma tesislerinden İller Bankası sorumlu oluyor. Şimdi sizi duyar gibiyim: İyi de bunun neresi ilginç. Resmi prosedür bu değil mi zaten? Evet buraya kadar her şey normal ve olması gereken resmi prosedür böyle. Oysa Van Gölü için hazırlanan eylem planında atıksu arıtma tesisi inşa edecek belediyelerin çoğunluğu bu durumun farkında değil. Onlar da aynen benim gibi eylem planı çerçevesinde inşa edilecek atıksu arıtma tesislerinin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından farklı bir prosedürle karşılanacağını bekliyorlar. Oysa Bakanlığın eylem planını izleme dışında ne ayrılmış bir kaynağı ne de böyle bir kaynak arayışı var. Yani hepimiz eylem planının Van Gölü’nü kurtaracağı yönünde yanlış bir beklentiye girmişiz.
  Oysa bu eylem planı hazırlanır hazırlanmaz ilk iş olarak Belediyelere acilen İller Bankası ile irtibata geçmeleri, acilen atıksu arıtma tesislerinin projelendirilmesi yönünde müracaatta bulunmaları tavsiye edilmeliydi. Bu durumda hiç olmazsa göl çevresindeki ilçe belediyeleri öncelikli olarak atıksu arıtma tesisine kavuşabilirdi. Umarım son toplantıdan sonra eylem planını izleyen kuruluşlar bu durumu fark etmişler ve belediyeleri uyarmışlardı. Bu eylem planı kapsamındaki tüm atıksu arıtma tesisleri yapılsa, göl kirlilikten kurtulacak mı?
  Üzgünüm ama buna evet diyemiyoruz. Neden diyemiyoruz? Çünkü atıksu arıtma tesislerinin inşası kadar işletilmesi de önemli. Yani atıksu arıtma tesislerini yaptığınızda, bu tesisler kendi kendine çalışan, otomatik olarak giren atıksuyu temizleyen tesisler değil. Arıtma tesislerinin çalıştırılması özel bir bilgi donanımı ve maliyet gerektiriyor. Her atıksu arıtma tesisinde aktif çamur içinde arıtmayı sağlayan bakterilerin canlı tutulması için önlemler alınması, bunu izlemek için her tesiste laboratuar kurulması gerekiyor. Haydi önlemler alındı, laboratuarlar kuruldu diyelim. İyi de buraları işletecek olan belediyelerde bu donanıma sahip personel var mı? Ne yazık ki yok. Geçmişte inşa edilmiş atıksu arıtma tesislerini ziyaret ederseniz sizi kapıda bekçi karşılar ve orada başka yetkili/ilgili bulamazsınız.
  Bulsanız bile bu personel, ne laboratuardan ne de atıksu arıtma tesisinden anlamaz çoğu zaman. Örneğin 1 yıldır tamamlanmış bulunan Ahlat Atıksu Arıtma Tesisi, bu sıkıntılardan dolayı bir türlü işletmeye açılamıyor. Bu durumda tüm atıksu arıtma tesisleri tamamlansa bile mevcut şartlarda belediyelerce bunların işletilmesi olası gözükmemektedir. O zaman atıksu arıtma tesisleri ne için yapılacak? Yaklaşık 165 milyon TL civarındaki bir yatırım gölü kirlilikten korumayacaksa niçin yapılacak?
  Açıkça ifade etmeliyiz ki atıksu arıtma tesislerinin çalıştırılabilmesi için yeni bir yapılanmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu durumu Van Valisi Sayın Münir KARALOĞLU toplantıda “Yapılacak bu arıtma tesislerini belediyelerimiz çalıştırabilecek durumda değiller. Bu yüzden göl çevresindeki tüm belediyelerin bir araya getirilmesi ile birlik kurulmalı ve tüm atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi bu birliğe devredilmeli” sözleri ile çok güzel ifade etti.
  Kurulacak “Van Gölü Çevresi Atıksu Arıtma Birliği” ile Van ve Bitlis Valiliklerinin koordinasyonunda tüm arıtma tesislerinin işletilmesi tek merkezden yönetilecek ve her bir tesis için olması gereken araç-gereç, personel tek merkezde toplanmış olacaktır. Bu durumda atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi garantiye alınacaktır. Diğer bir ifade ile eylem planı kapsamında bir taraftan arıtma tesisleri yapılırken diğer taraftan bu birlik bir an önce kurulmalı ve inşası tamamlanan tesislerin işletilmesini devralmalıdır. Aksi takdirde eylem planı kapsamında harcanacak önemli bir kaynağın boşa gitme olasılığı çok yüksektir.
  Sonuç olarak Van Gölü kirlenmeye devam ederken tüm yetkililerin aşağıdaki konularda bir an önce adım atmaları gerekmektedir:
  - Eylem planı kapsamında yapılması planlanan atıksu arıtma tesislerinin planlanmasından inşasına kadar olan tüm süreçte İller Bankasının yetkili olduğu tüm belediyelere acilen bildirilmelidir.
  - Belediyeler acilen atık arıtma tesislerinin projelendirilmesi ve inşası için harekete geçmelidir.
  - Harekete geçmeyen belediyelere “Su Kirliği Yönetmeliği” hükümleri gereği olarak cezai yaptırım uygulanmalıdır.
  - Van Gölü Çevresi Atıksu Arıtma Birliği-Van Gölü ÇAAB, bir an önce ülkemizdeki benzer uygulamalar incelenerek kurulmalıdır.
  - Halen var olan ve inşası tamamlanmış arıtma tesislerinin işletilmesi bu birliğe devredilmelidir.
  - Mevcut arıtma tesislerinin hemen tamamında azot-fosfor bertaraf ünitesi yoktur. Bu durumda bu arıtma tesisleri göle faydadan çok zarar vermektedir. Çünkü tüm atıklar toplanarak arıtılmadan tek bir noktadan deşarj edilmektedir.
  - Van Gölü kirliliğini sürekli izleyecek ve tek merkezde tüm verileri toplayacak bir izleme sistemi bir an önce kurulmalıdır.
  Van Gölü kirliliğinin bölge sakinleri açısından korkulu rüya olmaktan çıkarılması dileklerimle, bu yazının göl kirliliği hakkında yazdığım son yazı olmasını temenni ediyorum.
  Prof. Dr. Mustafa SARI
  YYÜ Ziraat Fakültesi
  Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi
  Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
  msari@yyu.edu.tr, msari@dogagozculeri.org

 3. #3
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: van gölünün en kirlendiği yönler hangisidir

  Çevre ve Sağlığımız:Bütün canlıların uyum içinde yaşadıkları alana doğal çevre denir. Tabiattaki bütün canlılar çevremizdeki diğer varlıklarla uyum içinde hayatlarını devam ettirirler. Canlılar ile canlı varlıklar arasında canlılar ile cansız varlıklar arasında bir madde alış-verişi ilişkisi ve uyumu mevcuttur.
  Örneğin,ormanlarda tüm bitki,hayvan ve mikroskobik canlılar uyum içinde yaşar.Çevreyi oluşturan canlı halkalardan birinin yok olması,diğer canlıların olumsuz etkilenmesine neden olur.(Besin zinciri)
  Örneğin,ormanların yok olmasının çevreye çeşitli etkileri vardır;
  * Ormanda yaşayan canlı türleri yok olur.
  * Hava kirliliği artar.
  * Yağışlar azalır.
  * Erezyon artar.
  İnsanların Çevreye Etkileri
  Kullandığımız yakıtlardan kül ve zehirli gaz gibi atıklar açığa çıkar. Baca ve egzozlardan çıkan zehirli gazların birleşmesi sonucu asit yağmurları oluşur.
  Asit yağmurları temas ettiği bitki örtüsünün yok olmasına,insanlarda deri ve akciğer hastalıklarına neden olur. Çevre kirliliğini azaltmak için yüksek kalorili,kül ve zehirli gaz çıkışı az olan yakıtlar kullanılmalıdır.(doğal gaz,taş kömürü...)Deniz kazaları ile denize dökülen petrol,su üzerine yayılır. Su üzerine yayılan petrol kısa sürede temizlenmediğinde suyun güneş ışığı ve hava ile temasının kesilmesine neden olur. Bu olay suda yaşayan canlıları olumsuz etkiler.


  Atık Çeşitleri
  Çevreye atılan ve doğal dengeyi bozan zararlı maddelere atık denir.
  Kağıt,bitki kalıntıları,sofra artığı,hayvan leşleri ve doğal gübre gibi organik (canlı kökenli) atıklar mikroorganizmalar tarafından parçalanarak yeniden tabiata kazandırılır. Fakat bu atıklar,çevreye atıldığında mikropların üremesine de uygun ortam oluşur.
  Cam şişe,teneke kutu,petrol,plastik,pet şişe,deterjan,tarım ilacı ve pil gibi maddeler tabiatta kalıcı kirliliğe neden olur.
  Kalıcı kirliliğe neden olan atık maddelerin rasgele çevreye atılmaması ve sanayide yeniden kullanımı sağlanmalıdır. Cam,kağıt,teneke,pil ve plastik sanayide yeniden kullanılır.
  Kirlilikten Etkilenenler


  Su
  Hava
  Toprak

  Kirleten Kaynaklar


  Zehirli Maddeler
  Radyoaktif Maddeler
  Petrol Ve Petrol Ürünleri
  Evsel Ve Kentsel Atıklar
  Endüstriyel Atıklar
  Gürültü

  1-) Suyun Canlılar İçin Önemi
  Canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır. Hücrenin büyük bir bölümü (2/3) sudan meydana gelmiştir. Hücrede meydana gelen biyokimyasal olaylar için su gereklidir. Ayrıca dünyanın ¾ ü suyla kaplıdır. Bu suların ancak %0,003 ü içilecek niteliktedir. İçilecek su kaynakları,yer yüzü suları/baraj,göl,gölet) ve yer altı suları (kaynar,artezyenler)dır.  Su Kirliliğinin Sebepleri
  Endüstriyel kuruluşlarca bırakılan artıklar (petrol, boya, deterjan, ağır metaller, kanalizasyon...)
  Tarımda kullanılan zehirler ve fazla kullanılan gübreler
  Hayvansal ve evsel artıklar
  Sulara bırakılan kurşun,civa
  Lağımların sulara karışması

  Su Kirliliğinin Önlenmesi


  Arıtma tesisleri kurulmalı ve özenle işletilmeli
  Belirli yerlerde nüfus artışının önüne geçilmeli
  İnsanlar bilinçlendirilmeli
  Su kaynaklarının korunması için iyi politikalar geliştirilmeli,plan ve programlar yapılmalı
  Hava ve toprak kirliliğine sebep olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır

  2-) Havanın Canlılar İçin Önemi
  Hava,canlılar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Özellikle havada bulunan oksijen canlılarda besinlerin yıkımında rol oynadığından çok önemlidir.
  Havada bulunan gazların;


  %78 i Azot
  %21 i Oksijen
  %1 i Diğer gazlardan oluşur.

  Hava Kirliliği Ve İnsan Sağlığına Etkileri


  Hava kirliliğine sebep olan etkenler şunlardır;
  Sanayiden çevreye bırakılan gazlar
  Araçların egzosundan çıkan gazlar
  Fosil yakıtlardan (petrol,kömür vs.)çıkan gazlar
  Fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan karbondioksit, azot oksitleri,kükürt oksitleri asit yağmurlarına neden olur.
  Hava kirliliğinin zararları bitki,hayvan ve insanlara daha fazladır.


  İnsanlarda hava kirliliği;


  Solunum yolu rahatsızlıkları
  Astım-bronşite
  Vücudun savunma mekanizmasının zayıflamasına neden olur.
  Hava Krililiğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?


  Hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden olan fosil yakıtlar olabildiğince az kullanılmalı. Bunun yerine doğalgaz, güneş enerjisi, jeotermal enerji vb. enerjilerin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.
  Karayolu taşımacılığı yerine demiryolu ve deniz taşımacılığına ağırlık verilmelidir.Büyük kentlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Böylece otomobil egzoslarının neden oılduğu kirlilik azaltılabilir.
  Sanayi kuruluşlarının atıklarını havaya vermeleri önlenmelidir.
  Yeşil alanlar arttırılmalı, orman yangınları önlenmelidir.
  Ozon tabakasına zarar veren maddeler kullanılmalıdır.
  Toprağın Canlılar İçin Önemi

  Yeryüzünün en üst tabakasını oluşturan örtüye toprak denir. Toprak tüm canlıların besin ve hayat kaynağıdır. Bitkiler;insan ve hayvanların,toprakta bitkilerin besin kaynağıdır. Çünkü bitkiler ihtiyaç duyduğu inorganik besin ve suyu topraktan alırlar. Toprağın canlılara sağladığı faydalardan biri de yer altı sularının süzülerek canlıların kullanabileceği hale getirilmesidir.(doğal arıtma)

  Toprak Kirliliği

  Toprak kirliliğine neden olan başlıca etmenler;
  Ev, iş yeri ve hastahane atıkları,
  Radyoaktif atıkla

  Hava kirliliği sonucu oluşan asit yağmurları,
  Gereksiz yere ve aşırı miktarda yapay gübre, tarım ilacı vb. kullanılması.
  Tarımda gereksiz yere ya da aşırı hormon kullanımı
  Suların kirlenmesi. Su kirliliği toprak kirliliğine neden olurken, toprak kirliliği de özellikle yer altı sularının kirlenmesine neden olur.


  Toprak Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

  Toprak kirliliğinin önlenmesi için yapılabilecek bazı şeyler şunlardır;


  Verimli tarım topraklarında yerleşim ve sanayi alanları kurulmamalı yeşil alanlar arttırılmalıdır.
  Ev ve sanayi atıkları toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp depolanmalı ve toplanmalıdır.
  Yapay gübre ve tarım ilaçlarının kullanılmasında yanlış uygulamalar önlenmelidir.
  Nükleer enerji kullanımı bilinçli şekilde yapılmalıdır.

  Ses Kirliliği
  Sanayileşme ve modern teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan çevre sorunlarından biri de ses kirliliğidir. Gürültü de denilen ses kirliliği, istenmeyen ve dinleyene bir anlam ifade etmeyen sesler ya da insanı rahatsız eden düzensiz ve yüksek seslerdir. Ses kirliliğinin yaratan önemli etmenler;


  Sanayileşme
  Plansız kentleşme
  Hızlı nüfus artışı
  Ekonomik yetersizlikler
  İnsanlara, gürültü ve gürültünün yaratacağı sonuçları konusunda yeterli ve etkili eğitimin verilmemiş olmasıdır.
  Ses kirliliği, insan üzerinde çok önemli olumsuz etkiler yaratır. Bu etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  İşitme sistemine etkileri: Ses kirliliği işitme sistemi üzerinde, geçici ve kalıcı etkiler olmak üzere iki çeşit etki yapar. Ses kirliliğinin geçici etkisi, duyma yorulması olarak da bilinen işitme duyarlılığındaki geçici kayıplar şeklinde olur. Duyma yorulması düzelmeden tekrar gürültüden etkilenilmesi ve etkileşmenin çok fazla olması durumunda işitme kaybı kalıcı olur.
  Fizyolojik etkileri: İnsanlarda görülen stresin önemli bir kaynağı ses kirliliğidir. Ani olarak oluşan gürültü insanın kalp atışlarında (nabzında), kan basıncında (tansiyonunda), solunum hızında, metabolizmasında, görme olayında bozulmalar yaratır. Bunların sonucunda uykusuzluk, migren, ülser, kalp krizi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar. Ancak en önemli olumsuzluk kulakta yaptığı tahribattır.
  Psikolojik etkileri: Belirli bir sınırı aşan gürültünün etkisinde kalan kişiler, sinirli, rahatsız ve tedirgin olmaktadır. Bu olumsuzluklar, gürültünün etkisi ortadan kalktıktan sonra da sürebilmektedir.
  İş yapabilme yeteneğine etkileri: Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği, iş veriminin düşmesi, kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.
  Ülkemizde, insanları gürültünün zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri içeren ve çevre yasasına göre hazırlanmış olan "Gürültü kontrol yönetmeliği" uygulanmaktadır. Ancak yönetmeleğin hedeflerine ulaşabilmesi için insanların bu konuda eğitilmeleri ve bilinçlendirilmeleri gerekir.

  Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

  * Ses kirliliği aşağıdaki uygulamalarla önlenebilir;
  * Otomobil kullanımını azaltacak önlemler alınmalıdır.
  * Ev ve iş yerlerinde ses geçirmeyen camlar(ısıcam gibi) kullanılmalıdır.
  * Eğlence yerleri vb. ortamlarda yüksek sesle müzik çalınması engellenmelidir.
  * Gürültü yapan kuruluşlar şehirlerin dışında kurulmalıdır.

  Radrasyon

  Radyoaktif element denilen bazı elementlerin atom çekirdeğinin kendiliğinden parçalanarak etrafa yaydığı alfa, beta,ve gama ışınlarına radrasyon denir. Çevreye yayılan bu ışınlar, canlı hücreleri doğrudan etkileyerek mutasyon denilen genlerdeki bozulmaya neden olur. Çok yoğun olmayan radrasyon, canlının bazı özelliklerinin değişmesine neden olurken yoğun radrasyon, canlının ölümüne neden olabilir. Örneğin; 1945’te Japonya’ya atılan atom bombasın, atıldıktan sonra 7 gün içinde, vücutlarının tamamı 10 saniye radrasyon almış insanların %90’ı hiçbir yara ve yanık izi olmadan öldü. 26 Nisan 1986’da Çernobil’deki nükleer kazanın; ani ölümler, gebe kadınlarda düşük olayları kan kanseri, sakat doğumlar gibi olumsuz etkileri oldu.
  Bir çevredeki belli bir dozun üzerinde olan radrasyon, canlının vücut hücrelerini etkileyerek doku ve organlarda bozulmalara ,anormalliklere, üreme hücrelerini etkileyerek doğacak yavrularda sakatlıklara neden olur. Uzun süre radrasyon etkisinde kalmanın yaratacağı sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  Radrasyonun Etkileri  Kanser oluşması
  Ömrün kısalması
  Katarakt oluşması,

  Radrasyonun Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?  Özel giysiler(kurşun önlük,özel maske)kullanılmalıdır.
  Radrasyon kaynağından uzak durulmalı, en kısa sürede radrasyonlu ortam terk edilmelidir.
  Radrasyonlu cihazlarla yapılan teşhis ve tedaviye sık sık başvurulmalıdır

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. ilk köy yerleşimi hangisidir?
  By Kayıtsız in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-03-2011, 10:50
 2. En Yüksek Ses Hangisidir?
  By Mr. NuteLLa in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-19-2009, 13:30
 3. Bir kadının en mutlu anı hangisidir?
  By ħєчħαт * in forum Hanımların Yeri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 08-09-2008, 22:04
 4. En güçlü çar hangisidir tartışmasına son :)
  By ViperMoon in forum Multiplayer Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-28-2008, 19:29
 5. TUZ GÖLÜNÜN ŞEKLİ DEĞİŞTİ [Küresel Felaket Kapıda Uyanın!!!]
  By yakışıklı_33 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-25-2007, 16:30

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375