+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

toprak, toprağın oluşumuyla ilgili resimli akış haritasını nereden bulabilirim?

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  toprak, toprağın oluşumuyla ilgili resimli akış haritasını nereden bulabilirim? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  Tehlike toprak, toprağın oluşumuyla ilgili resimli akış haritasını nereden bulabilirim?

  toprağın oluşumuyla ilgili resimli akış haritasını nereden bulabilirim?

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: toprak

  toprak oluşumu alçak basınç, düşük sıcaklık, su ve bitki örtüsü Maruz, kayalar mineraller ayrışan bu form toprak ve yem bitkileri.
  toprak profili bir toprak kesiti, çeşitli bölgeler veya ufuklar oluşur. Her birinin kendi anlamı ve işlevi vardır.
  çökeller doğal erozyon ile toprak denize doğru ama süreci, seggregates ince parçacıklar yeni topraklar ve tortul kaya oluşturmak üzere taşınır.
  toprak siparişler Toprakların, dolayısıyla yeryüzünde kendi yakın benzerlik önemli ekosistemleri oluşan aynı koşullar oluşur.
  buharlaşma ve yağış Yağış ve buharlaşma toprak verimliliğini ve üretkenliğini, ama aynı zamanda erozyona duyarlılık için gereklidir. İdeal olarak, yağış sadece ama, buharlaşma aşmalıdır dünya geniş alanlar bu olumlu koşullar paylaşmayın.
  ilgili bölümler
  Masa türlerinden oluşan kaya ve taş, toprak, toprak siparişler, toprak kimyası
  Başlangıçta Begin de , toprak bilim kütüğü: ekoloji, sürdürülebilirlik, doğurganlık, erozyon, koruma, tehdit, vs
  - ev - toprak index - Rev 20001205,20010411,20051121,20070718,

  Tektonik karıştırma
  bölümünde oşinografi / tektonik plakalar , ve kıtaların sürüklenen kıtasal kabuğun oluşumunu ayrıntılı daha beraberdir ele almıştır. Bu diyagram o bölümün parçasıdır. O zaman Eons içinde kıta kabuğunun oluşumu (milyarlarca yıl), ilk hızlı, daha sonra gittikçe daha yavaş (alt tablo) gösterir. Üst okyanus plakası kıtanın birleştiği yer kabuğunun üzerinden bir kesit gösteriyor. plaka çakmak kıta altına dalan olduğundan ve kıta üzerine okyanus ve karasal sediment temizleyicileri de sıcak, plastik bölge içine aşağı sürüyor. su çok az anlaşılmıştır 'ateşleme' yüksek basınç ve sıcaklık altında, altında, sediment kıtanın kendine yol kabardığını, öfkeli eritir. Sinirlarda Özellikle de nerede kıta kabuğunun volkanları ve oluşturulmuştur sıcak lav arazi üzerine yatırdı, ince olduğunu. Kül volkanlar ilk şiddetli dönemlerinde uzaklara yayılır. Gazlar sadece deniz ve kıta üzerine aşağı yağdı olmak, atmosfer girin.


  üst şemada gösterilen kaya oluşum süreci karıştırma hem tek hem de seggregation biridir. toprak, kayalar hava ve form toprak üzerinde. Hem akan su ile taşınan, aşınmış ve denizde onlar kadar, her zaman sonuna kadar aşağı tepeye yatırılır. Besin ve diğer çözünmüş kimyasal maddeler, denize taşınan ve ölmek ve okyanus altındaki üzerine mineraller (vücut ve kabuğu) kendi kargo ile komple aşağı yağmur plankton organizmalar tarafından kullanılır. okyanusa uzaklarda ince toz üfleme arazi üzerinde Rüzgâr üfler. Ama sonunda, bütün bir sonraki bölümde ele magma odası kazan, birlikte erimiş olmak 'halının altına' süpürüldü alır.

  Kaya oluşumu


  erimiş magmanın kıtasal kabuk ile yitim zonu yukarı kabarcıklar gibi, yavaş yavaş soğur erimiş magma ile (üstte çapraz bölümüne bakınız) odaları oluşturur. Bu süreç içinde, elementler (mineraller yapılmış olan) bölgelerde dışarı ayrı. hafif elementlerin üst şamandıra süre ve gazlar da orada yükselişi Ağır elementler dibine çöker. kendi bölgelerinde, elementler mineraller oluştururlar. Mineraller genellikle sonuçta muazzam bir değişkenlik yapar farklı kompozisyonlar bir dizi izin elementlerin kombinasyonları kristalize vardır. sürecinde 'sıvı çözüm' olarak, mineraller tahmin edilebilir şekillerde ve sekanslarda seggregate. Bu detaylı olarak daha açıklanmıştır rock sınıflandırma tablosu.
  Erimiş magma süreç içinde volkanlar oluşturan, yüzey boyunca kendini itebilir. İlk yıllarda, bir yanardağ hafif malzeme ve büyük baskı altında gazlar belches. Bu tür yanardağlar (Mt St Helens), toz püskürtme 'riyolitik' ve atmosferde yukarı yüksek kül. basıncı daha fazla malzeme getirmek için yetersiz kadar yanardağ azalır altında magma odasında basınç gibi, yanardağ da sakinleştiriyor, sonunda, hiç yüksek yoğunluklu sıvı lav sızmaya. Magma odası ve yavaş yavaş soğur yanardağ ölür. Bazen magma odası içinde kilitli bütün hazineleri ile toprak içinde yavaş yavaş katılaşabilme, yüzey ulaşamaz. Bu süreç içinde mineraller güzel ve büyük kristaller forma zamanımız var. Kaya böylece oluşmuş, gösteren bu açıkça (granit, gabro, peridotit, kıymetli taşlar).

  şemada tek ve (erimiş magmadan) kaya volkanik ve çeşitli görebilirsiniz onlar nasıl bağlantılı. çeşitli mineraller (kuvars, feldispat ve benzeri) ve belirtilen kaya kendi oranları ondan oluşan şeması içinde. Alt sağ sol üstünden, bir, bir magma odası ile kesit hayal edebiliyorum üst (kuvars) üzerine hafif elementlerin, aşağıda ağır olanlar (olivin). Bu doğrultuda, rock (özgül kütle, su görece) kuvars için 2.4 'ten, değişikliklerin de yoğunluk olivin için 3.4 üzerinden. kazanın alt etmek batan ağır malzemeler, şemada gösterildiği değil metal cevherleri vardır.

  Kayaçlar, kabuk dışında kurulan ve hızla soğutma, yavaş soğutma ile o kurdu içinde ise, ekstruzif denir, müdahaleci. Bu yaş olarak volkanlar kaynaklanan kaya sağ adlarının sol türlü ekstruzif serisi, (rock da yoğun olur). İlk riyolit (köpüklü kaya, kül) sonra (arasında), andezit (katı lav) ve bazalt (krater fiş) dasit. Müdahaleci serisi hafif granit ile başlar ve ağır peridotit ile biter. Ayrıntılar için daha görmek kayaç sınıflaması tablo .

  Nerde ne kadar ömrü sonu için önemli mineraller? kazan, onlar kitle tarafından seggregated vardır. kuvars SiO2 veya ilgili silikatlar olduğu kazanlarda ana madde düşünün. Gönderen unsurları tablo periyodik , atom kütlelerinin bulunabilir: O = 16, Si = 28. Ana besinler şunlardır: N = 14, Mg = 24, P = 30, S = 32, K = 39 = 40 Ca. Mg ve Ca amfibol, piroksen, olivin, feldispat bulunur. potas feldispat içinde Potasyum (K). Fosfor (P), kükürt (S) ve azot bu kayaları temsil edilmemektedir.

  Ne hatırlamak önemlidir çökeller ile iyi karma kazan başlayarak olmasıdır, oluşan kayalar, farklı özellikleri ile bitirmek ve böylece onlardan oluşan topraklar. Bu minerallerin seggregation ilk adımdır. Sedimantasyon ve katı madde taşınımı başka biri. Ancak toprak oluşum sürecine ilk dönelim.

  Toprak oluşumu


  En önemli bilimsel bulgulardan biri ne kadar toprak formları kendiliğinden kaya. rüzgar, yağmur, dolu ve buz, buz içine genişleyen su muazzam levering güçleri tarafından sıcak ve soğuk, saldırı ile deformasyon gibi fiziksel faktörlerin etkisiyle, katı kaya küçük parçalara (resme bakın) paramparça olduğunu. Ama ancak küçük bu parçalar, hala ana kaya gibi aynı özelliklere sahip.
  yüksek basınç ve sıcaklık altında oluşan olan kaya minerallerin kristalleri biraz yüzey basınç ve sıcaklıkta kararsızdır. Özellikle mineral çözünen bileşenleri uzak etch asitler tarafından saldırıya zaman, kristalleri çok yavaş da olsa, ayrı düşmek. Ama, spontan ayrışma denir bu bitkilerin etkisi ve asit (kimyasal ayrışma) altında oldukça hızlanır.
  ayrışma sürecinde, dört bileşenden yayımlanır:
  solüsyonu (katyonlar ve anyonlar), bitki besleme bazında mineraller.
  demir ve alüminyum oksit (Al2O3 sesquioxides, Fe2O3).
  silis çeşitli şekillerde (silisyum oksit bileşikleri).
  Çok ince silt (çoğunlukla ince kuvars) ve kaba kuvars (kum) olarak istikrarlı atıklar. Bu bitkiler için hiçbir besleyici değeri yoktur.
  oluşumu toprak Faktörler:
  ana malzeme
  zaman
  iklim
  atmosferik kompozisyon
  topografya
  organizmalar

  sıcaklık ve yağış bağlı olarak, yeni mineraller oluşur. demir ve alümin oksitler kil formu silis ile birleştirir. Ilıman bölgelerde üç tabakalı kil, hangi zayıf, oluşan nem altında şişer ve takunya. O bol miktarda su absorbe edebilir ancak bitki kökleri üzerinde oldukça ağır, toprak organizmaları ihtiyaç oksijen engelliyor. kil bir ücret yüzey alanına sahip olduğundan, bağlama ve mineral ve besin (Katyon Değişim Kapasitesi) muhafaza edebilmektedir. bitkiler için değerli beslenme üç tabakalı killer şehrinde uzak leach olmayacaktır.
  İki tabakalı killer ama ekilebilir kolayca kuru toprakların üreten sıcak, nemli tropikal bölgelerde oluşur. Bu killer, çok su veya besin tutmak mümkün değildir, ancak hala çok kum daha iyidir.

  Toprağın verimliliği esas olarak toprakta kil kaynaklanmaktadır. kil parçacıklarının çok (en az 2 mikron), bir bu bileşen kolayca topraktan çıkıp aşınmış olduğunu hayal edebiliyorum küçük olduğunu bilerek. Küçük boyutu yağmurlar bittikten sonra uzun bir süre bulanık kalan akarsu, göl ve okyanus suyu ile sonuçlanan, suda hızla dışarı sedimenting önler.
  kum, kil ve kum karışımı bir tın denir. Bu şemada, üçgenin üç olası tüm kombinasyonlarını temsil eder. Toprak uzman olarak şemada gösterilen çeşitli loams için adları kullanabilirsiniz. Bir balçık kurutulmuş olabilir ve laboratuvar dövülerek ve partikül boyutu ile karıştırmak ayırmak için elekler geçti. diyagram itibaren, 'tın' resmi kompozisyon varılabilir - kum: silt: kil = 40:40:20. (Çizgiler her tarafına paralel çizin ve okuma sol değerler.)

  Kum ama çok işe yarar ve iyi su veya besin tutmak olmaz. Balçık, besin değeri, makul uygulanabilir kötüdür ama kuyu suyu tutar. Kil, kolayca çalışmak, kompakt zor, ama kuyu suyu ve besin tutar, ama bitki bu açıklaması yapmaya isteksizdir. şemada görüldüğü gibi, üç temel bileşenler elde edilen çeşitli loams, işlenebilirlik, su tutma kapasitesi ve katyon değişim kapasitesi (CEC) değişen var.

  Sadece sıcaklık ve nem toprak oluşumu değil, aynı zamanda yeraltı masa ve diklik ve yükseklik seviyesini etkiler. Görüldüğü gibi, toprak oluşumu farklı topraklarda, her biri farklı ihtiyaçların neredeyse sınırsız sayıda sonuçlanan birçok faktör, bölgesel ve yerel bağlıdır. Besin nedenle dikkatli uygulama ve gözlem gerektiren, yama yama arasında önemli ölçüde değişebilir.

  Toprak profili
  toprak kaya altında oluşur Oysa o top uzak aşınmıştır. bitki yaşamının bir kapak, ama kurmak için toprak tabakası izin aşağı erozyon yavaşlatır oluyor dahası da var.
  temel kaya Sadece yukarıda, son zamanlarda yine hava toprak ve yıpranmış içeren, C-ufuk. Bu besin bakımından zengindir. Çoğu bitki kökleri tüm toprak organizmaları ve anlaşılması halinde bir-ufuk. Onun besin bitki veya aşağıya doğru yıkanır, bu yüzden nispeten besin, yoksul ama yaşam açısından da zengindir tarafından kullanılmıştır. Buna karşılık, B-ufuk bölge nerede alttan yeni malzeme ve üzeri birikir gelen besin. Bazen geçirimsiz bir katman veya pan yeni besin bu gençleştirici kaynağına erişmek için bitkiler inkar (podsol) yukarıda oluşur. toprak yüzeyinde, genellikle ince bir tabaka, yaprak çöp ve diğer organik madde bakımından zengin bulunur.

  ufuk ufuklar toprak açıklamalar ayrıntılı
  O havalandırma ücretsiz şartlar altında biriken bitki örtüsü, oluşan gelen madde organik ağırlıklı.
  A eluvial (outwash) ufuk madde) organik (çürümüş humified bazı oluşan başlıca mineral madde ile karışık.
  E ufuklar altında çok daha az organik madde ve / veya demir ve / veya kil olan güçlü eluviated ufuklar. Genellikle kuvars soluk renkli yüksek ve.
  B illuvial (inwashed) ufuk meselesi organik veya demir karakterize tarafından konsantrasyonlarda kil. Bazı kireç K. adlı birikerek birikimi, ancak eğer bir aşırı, bir ufuk
  K karbonat sezilebilir ufuk içeren, genellikle başlıca kireç veya kalsiyum karbonat.
  G engellenmesi havalandırma gleyed ile koşullar) altında azaltılması (anoksik form ufuklar, renk grimsi mavimsi yansıtılır, yeşilimsi veya.
  C malzeme taze ana özellikleri eksik malzeme yıpranmış ebeveyn Solum ve benzer daha.
  R regolith, konsolide olmayan ana kaya ya da ana malzemesi.
  Toprak ve üst toprağın yaklaşık 1 ton at / ha / y, ortalama 200-400 yılda 1mm oranında doğal olarak üretilmektedir. Tam bir toprak profiline 2000 gelişir - 10.000 yıl, insanlar için uzun ama kısa gezegen için bir dönem. Dünya çapında, tarımsal toprak 10-40 kat daha hızlı doğal yerine daha bir hızla kaybolur. çiftçilik 200 yıl önce başlamasından bu yana ABD 80mm kaybetti. yaklaşık 18 t Bu miktar / ha / y. Çin / ha / yıl 40 ton kaybedecek gibi görünüyor. tarım arazisi Dünya çapında kaybı 1200000000 ha (/ y% 0,5) dünya çapında toplam, yılda 6 milyon hektardır. Bu insanların kendi toprakları yönetmek şekilde geliştirmek için mücbir sebepler vardır.

  Çökeller

  Toprak erozyonu, doğal bir süreç, minerallerin devasa döngüleri bir parçasıdır. toprak sarsar gibi, onun parçacıkları sonunda kendi alt ulaştığı yavaşlaması her zamankinden daha hızlı akan nehirler, doğru aşağı-tepe taşınmaktadır. su, ilk kaba malzeme yerleşir, aşağı kömür topakları, shingle ve çakıl yavaşlar gibi. Daha sonra kum, silt ve nihayet çamur. Bir nehir, toz ve kum taşkın ovaları içinde olan dünyanın en verimli ve uygulanabilir toprakların bazı oluştururken, bazı çamur tevdi edilir. haliçler olarak, gelgit ve dalga etkisi altında, ince parçacıklar ve yıkanır kum daire geride bırakılır. deniz seviyesi düşer, bu topraklarda uygulanabilir ama besinlerin yetersiz olduğunda.
  deniz, ona benzer bir şey olur. ince partiküller uzak uzak dışında gerçekleşmesi ise, parçacıklar birikir kaba kıyıya kapatın. kalın tabakalar oluşturduğu gibi, su ve dışarı çıkması tortu yeni kayaçlar, tortul kayaçlar şeklinde sıkıştırılır. Bu yeni ana kaya yaratan tektonik upheaval tarafından itilmiş olabilir, şekillendirme toprak ve yıpranmış olma vb. Tortul kayaçlar: çakıltaşı, kumtaşı, çamurtaşı ve kireçtaşı.

  , Derin aşağı itiliyor ya da güçler çarpışan tarafından, aşırı baskıya maruz zaman sedimental rock gnays, şist, grovak ve mermer gibi yeni, daha sert rock formlara metamorphose olacaktır. orijinal volkanik kayalar gibi bu hava, kum, silt ve kil formu için.

  Şimdi rock / mineral döngüsü / toprak bizim açıklama tam daire geldik.

  Toprak siparişler

  onlar sıcaklık ve nem aynı koşullara bağlıdır çünkü dünyanın ana toprak siparişler ana karasal habitatlar izleyin. bölüm için lütfen bakın akımları oşinografi / düşüyor yağmur iklimi nasıl çalışma konusunda gelmiştir ve nereye.
  Bu diyagram çöle tundra bir kuzey-güney (sol-sağ) toprak kesitinde değişik toprak emir arkasında ilkeleri göstermektedir. Üst kısmı sıcaklık, yağış ve buharlaşma üç grafik gösterir. Potansiyel buharlaşma tamamen sıcaklık tahmin edilebildiği toprak bir özelliğidir. Sıcaklık arttıkça, su moleküllerinin öngörülebilir bir potansiyel kaybı (potansiyel buharlaşma) ile sonuçlanan, daha uçucu hale gelir. yağış ve buharlaşma arasındaki fark bitki örtüsü için kalır şeydir. Dünyada geniş alanlarda bu durumda en az bir sezon var. Sadece birkaç yerde her mevsimde yağmur var; Yeni Zelanda bunlardan biri olmak.
  Tundra çözülme yosun ve likenler bir bitki örtüsü, sadece ve ışık sezonunda kısa büyüyen sadece yeteneğine sahip. Onların toprak ve tamamen asla çözülme mümkün bataklık olan yeraltı tablo kalıcı (permafrost) dondurulur. yağış ve buharlaşma arttıkça, topraklar daha güneye Bu bölgenin gelişebilir.

  Tayga kozalaklı orman yazları sadece soğuk büyümeye sadece edebilmek için. yağış aşan buharlaşma ile ve ağaçlar 'reçineler, besin ve killer ile asitlendirildikten topraklarda bir ufuk kumlu bırakarak, en kil B horizonu bulunan gri podsols şekillendirme, aşağıya doğru yıkanır.

  Derin toprak alanlar enlem-are oluşan bir orta, hybernating kış ılıman iklim ay yaz eşittir yağış. Uzun Yaprak döken ormanların artık büyümek kabaca buharlaşma. Bu koşullar altında, üretken gri / kahverengi topraklar oluşur.

  derinleştirmek gibi su toprak tablo indiği ileri, sıcak iken, kuru şartlarda prairies ve savana olan olumlu için. derin olan besinleri çözerek yemeğe karışmasına kil ama yeterli değil korumak için asitlik yeterli üretmek çimenler köklenme tarafından doldurulur. Bu koşullar altında, verimli siyah Chernozem toprak, humus bakımından zengin oluşur.

  su tablo daha da inerken ve buharlaşma çok yağış aşarsa, toprak / tarçın renkli ve verimsiz kestane olur. Step meralar, Akdeniz maki ve Kaliforniya chaparral çöl edilmistir sadece uzak bir adım. Mevsimsellikten, bu topraklar bu kadar iyice yerine kil, demir oksit oluşur ki kuru. Bu tarçın renkli topraklar çok az kil içeren ve çok humus ve organik madde açısından fakir.

  Çöl topraklarda ayrışma yavaş ve uygulanır karakterize tarafından erozyon şiddetli. Onlar çok kötü kolayca rüzgar ve zaman zaman yağmur rahatsız. alçı gibi kalsiyum içeren mevduat şeklinde Ufuklar.

  Değil topraklarda gösterildiği orman resmi olan yağmur. yoğun yağış nedeniyle su tablasının yıl çoğu, yüzeye neredeyse uzanır. Derin toprak ve geliştirmek değil, tüm mineral ve besin üzerinde bitki örtüsü ve zengin, derin organik O-ufuk saklanır. Bir hayvan ölürse ve parçalanır diğer bazı ağaç veya ayrışmış olur bir yaprak tutuyor eğer Ağaçlar sadece büyüyebilir. Bu ekosistemler çok zengin bir görünüm de, üretken olmayan ve insan sömürüsü için uygun değildir.

  Ayrıntılar için daha bakın kaya ve toprak sınıflandırma / toprak emir .

  Buharlaşma ve yağış

  Bir önceki bölümde, bir toprak ve bitki örtüsü profili şemada SSCB'nin en verimli bölgelerde koştu izledi. yağış ile sadece buharlaştırma aşan. Çok verimli siyah-toprak bölgeler kırpma için çok uygun gelişti. Ama dünyanın büyük alanlar gibi dengeli durumlara zevk almıyorum. Bu bölümde yağış ve buharlaşma nedenleri güneş radyasyonu, nasıl bağlantılı olduğunu keşfedeceksiniz.

  buharlaşma yağış aşarsa, toprak kurak olur. yağış kaybı aşarsa, toprak bataklık haline gelmiştir. Her iki durumda da verimlilik önemli ölçüde azaltılır. yağış iki potansiyel buharlaşma, bazı tropikal yağmur ormanları bulunur geçtiği durumlarda, ekosistem insanlar tarafından istismar sürdürmek değildir. Aynı şekilde buharlaşma iki faktör, çöller ve kuru toprakta yağış aşıyor topraklar. Bu topraklarda ya hiç, ya da modern tarım tarafından yararlanılması gereken itina ile çiftlik olmak, yalnız bırakılmalıdır. Bu harita veya çok ıslak kuru alanlarda gösterir. insan teknolojinin sürdürülebilir geliştirmek unutmayın.
  tarıma uygun olmayan tüm diğer alanlarda eklendiğinde: dağlar, buz örtüsü, tundra ve tayga (kuzey ormanları) bile büyük bir kısmı, çok az elverişli arazi kalır.

  ziyaret, dünya bitki örtüsü orijinal için haritaların verimlilik okyanuslar / .  Yetmişli yılların başında ise, klimatolojik ve ekolojik çalışma, gelişmiş ve gelişmiş ekolojik teoriler kanıtladı Rus bilimadamı Mikhail İvanoviç Budyko tarafından yapıldı gelişmiş. Budyko yeryüzünün ısı dengesini hava gibi, onun olayların birçok sürücüler görülmektedir. Dünya'nın yüzeyindeki Bu ısı veya radyasyon dengesi olarak tanımlanabilir:
  radyasyon dengesi = güneş radyasyonu - atmosfere ısı - toprak ısı / deniz - yatay ısı taşıma

  Isı kaybı su yatay taşıma nedeniyle, çok küçük, bu yüzden radyasyon dengesini değiştirmek gibi, işi yapmak için üzerine bıraktı güneş ısı miktarı ve ortalama (ama her yerde) ve toprak ısınmanın ısı kaybı ortadan kaldırır statüko; nem uçucu ve benzeri, toprak ısınma. Budyko aşağıda gösterilen harita yapmak için radyasyon dengesi ölçüldü.


  Akış, nehir ve denize arazi üzerine su akışı, temelde:

  akış = yağış - buharlaşma - toprak drenaj yoluyla.
  toprakta drenaj küçük olduğu için, ikinci tur buharlaşıp vermedi su ağırlıklı bağlıdır. Yerel koşullara toprak gözenekliliği, toprak derinliği ve su miktarı gibi bitkiler tarafından transpired, akış etkiler. İkinci ve buharlaşma aynı ısı gerektirir böylece buharlaşma dahil edilebilir. Topraklar, ancak gözenekli olabilir sonuçta onlar emdirmek olacaktır. Toprak gözenekliliği ve bu neden zarar ikinci tur öncesi büyük yağmurlar suda yağmurlar arasında nem saklamak için, ama sonunda toprak doyurabilecek olacak edebilmek için önemlidir. yelpaze tüm sol alt köşeden başlayarak yatay bir bit var eğrileri unutmayın. Toprağın doyma noktasına ulaşıncaya kadar yağış arttıkça, yüzey akış gerçekleşmez. Oradan ikinci tur artar hızla değil, hızla kendisi için buharlaşma sıfır ve ikinci tur yağışın% 100 ilk eğri olarak. Kışın yağış ve yüksek radyasyon dengesi tersi doğrudur yaz aylarında ise yüksek akış sonuçlanan düşüktür. Teori böylece dikkatle yorumlanmalıdır.

  diyagramı (70 0'dan radyasyon dengesi) örtü olarak aşağıdaki haritada gösterildiği dünyanın en alanlarında eğrileri. O 0.5m/yr ve akış kolayca aşıldı olduğu görülebilir. akış yağış oranı% 25 (yeşil hat) altında kalmak ise, sürdürülebilir tarım 0.4 ila 1.0 m / yıl yağış sadece başarılabilir. radyasyon dengesi 50 ve 70 arasında olan Yeni Zelanda,, sürdürülebilir tarım 0.7 ve / yıl 1,0 m arasında yağış olan bölgelerde elde edilebilir. Haber bazı akış (yıkayın) topraktan fazla tuz eluviate için gerekli olduğunu söyledi. Görüldüğü gibi, sürdürülebilir tarım, başarmak zordur ama bu konuda erozyon ve sürdürülebilirlik bölümlerde daha.
  kara yüzeyleri ve okyanuslar için su dengesini su döngüsü rakamlarla:
  yağış = buharlaşma + akış + drenaj
  akiferlerin toprak değişiklikleri su seviyeleri içine Drenaj ve nehirler üzerinden akış nedeniyle yatay su yerinden büyük ölçüde katkıda bulunmaz, bu nedenle ihmal edilebilir. Tablo tüm kıtalarda ve okyanuslarda için gerçek değerleri göstermektedir. okyanuslar için denklem haline unutmayın:

  Fazla = yağış + akış - buharlaşma
  Bu buharlaşma ile su kaybı olduğunu ve sürekli olarak diğer okyanusların su ödünç, yani Atlantik 12 cm / yıl 'lık bir sıkıntısı var unutmayın. Aynı şekilde Pasifik / yıl 3 cm fazlalığı var. okyanusların yüzey çok daha büyük olduğu ve Antarktika ve Güney Okyanusu eksik karadan toplam yüzey akış, okyanuslara toplam akış farklı göründüğüne dikkat edin.

  ve okyanuslar kıtada su dengesi
  kıta /
  okyanus yağmur / kar
  cm / yıl Buharlaşma
  cm / yıl çalıştırmak-kapalı
  cm / yıl akış%
  / Aşırı
  Avrupa
  Asya
  Afrika
  N Amerika
  S Amerika
  Avustralya
  Tüm arazi 77
  63
  72
  80
  160
  45
  80 49
  37
  58
  47
  94
  41
  48.5 28
  26
  14
  33
  66
  4
  31.5 % 36
  % 41
  % 19
  % 41
  % 41
  % 9
  % 39
  Atlantik
  Pasifik
  Hint
  Okyanuslar 101
  146
  132
  127 136
  151
  142
  140 23
  8
  8
  13 -12
  +3
  -2
  0


  Kaynak: MI Budyko, Küresel Ekoloji, 1977

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. akış sensörü çizimi indir
  By physit in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-31-2011, 20:55
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-24-2008, 15:22
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-19-2008, 01:11
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-06-2008, 13:05
 5. Aşk ile ilgili Resimli Şiirler ( Aşk Resimli Şiirleri)
  By Asi_Kız in forum Resimli Şiirler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-30-2008, 16:24

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375