+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Brezilya Çocukları, Brezilya Çocukları Giyim Tarzı, Brezilya Ve Çocukları Hakkında

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Brezilya Çocukları, Brezilya Çocukları Giyim Tarzı, Brezilya Ve Çocukları Hakkında Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  blush2 Brezilya Çocukları, Brezilya Çocukları Giyim Tarzı, Brezilya Ve Çocukları Hakkında





  Merhaba,yİgenİm 23 nİsan haftasinda brezİlya Çocuklarini canlandiracaklar ve sunum yapcaklar,netten İstenİlen bİlgİlere Çok net sahİp olamiyrum.sİzden İstedİĞİm;brezİlya Çocuklarinin hayati,kiyafetlerİ,yİyeceklerİ,oyunlari,ÜnlÜ yerlerİ,vede brezİlya resİmlerİ,lÜtfen acİl yardimci olursaniz sevİnİrİm.
  email adresi vermeniz yasaktir...
  Konu cicekbahcesi tarafından (04-13-2011 Saat 16:15 ) de değistirilmistir.

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374626

  Tanımlı Ce: Ödev ve acİl

  Tarih [değiştir]

  21 Nisan 1500 yılında Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabrol, Hindistan'a gidiyorum zannıyla Güney Amerika'ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına zaptettiğini ilan etti. 1530 yıllarında Martin Alfonso de Sousa liderliğindeki bir keşif gezisi esnasında, stratejik noktalar olan yerlere, Rio de Janerio ile bir yıl sonra da bugünkü Santos şehrinin banliyosü olan Sao Vicente şehirlerini kurdular.:
  Piratiningo şehri de, 1532 yılında Sao Vicente yakınlarında yüksek bir bögede kuruldu. Portekizlerin İspanya hakimiyetine girdiği 1580'den 1640 tarihine kadar Brezilya bir İspanya sömürgesi oldu. 1640'ta Portekizliler Brezilya'yı tekrar ele geçirdiler. Hükumet merkezi 1763'te Salvador'dan Rio de Janerio'ya taşındı. Zira burası coğrafi ve stratejik bakımdan merkez olmaya daha uygundu.
  1698 yılında Sao Paulo'da bol miktarda altın bulundu. Daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu. Bölgede çeşitli feodal gruplar ortaya çıktıysa da fazla yaşamayıp yeniden birlik sağlandı.
  1572 yılında Brezilya'yı yönetim bakımından Salvador ve Rio de Janerio'dan ibaret olmak üzere ikiye ayıran sistem, 17. yüzyıl çeyreğine kadar devam etti. On altı ile on yedinci yüzyılda İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmek istedilerse de muvaffak olamadılar. 1807'de Portekiz'in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya'ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio'da kurdular.
  Bu esnada Brezilya'nın nüfusu 2.500.000 olup, bunun 400.000'i beyaz 1.300.000 zenci ve 800.000'ini yerli halk teşkil ediyordu. Zenciler büyük şekerkamışı çiftliklerinde ve madenlerde çalıştırılmak üzere 1538 yılında Afrika'dan köle olarak getirilmişlerdi. 1819'da Napolyon'un Avrupa devletlerine yenilmesi üzerine Portekiz kralı, yeğeni Don Pedro'yu, Brezilya Genel Valisi bırakarak Portekiz'e geri döndü.
  1822'de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Don Pedro Jose Boni Facia deAndrada Silvan'ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822'de bağımsızlıklarını ilan edip, 1824'te liberal bir anayasa kabul ettiler. Düzensiz savaşlardan sonra Portekizliler Brezilya'nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldılar. Brezilya 1889 yılına kadar krallıkla idare edildi.
  Latin Amerika'da en uzun süre krallıkla idare edilen tek ülke Brezilya idi. 1831 yılında Don Pedro, oğlu İkinci Don Pedro'ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı. İkinci Don Pedro zamanında modern Brezilya'nın temelleri atıldı. 1888'de 800.000 köylüye hürriyet verildi. 1889'da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu. 1914'te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı. İstikrarsız bir ülke olup, sık sık anayasa değişiklikleri ve ihtilaller olmaktadır.
  İklim [değiştir]

  Brazilya'da tropik bir iklim mevcuttur. Yazlar doğu ve kuzey doğu bölgsinde sıcak,kışlar kıyıda 20 dereceye kadar ulaşabilir. Brazilya'nın dağlık arazisin'de daha soğuk. Güney'de nemli ve astropikal bir iklim vardır.
  Ay 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
  Minimum Sıcaklık (°C) 23 23 22 21 19 18 17 18 18 19 20 22
  Maksimum sıcaklık (°C) 29 29 28 27 25 24 24 24 24 25 26 28
  Nem (%) 76 78 81 80 79 78 77 75 78 77 77 77
  Yağmurlu günler 13 11 12 10 20 7 7 7 11 13 13 14
  Genel olarak Brezilya'nın iklimi her tarafta aynı olduğu zannedilirse de, ülkede çeşitli iklim farklılıkları görülür. Brezilya'da görülen en yüksek sıcaklık kuzeydoğu alçak bölgelerinde kaydedilmiştir. Burada absorbe edilen yüksek miktardaki güneş ışınları, sıcaklığı 38 °C'ye kadar yükseltir. Kuzeyde Amazon Havzasında elde edilen sonuçlara göre senenin çoğu nemli ve sıcak geçmektedir. Yıllık yağış ortalaması 2000 mm'dir.��Kuzeydoğu sahilleri tropikal nemli bir iklime sahip olup, kışla beraber gelen yağışlı mevsim (mayıstan ekime kadar) kuzey sahillerine soğuk hava getirir. Kuzeydoğudaki nemli bölgelerin iç kesimleri çöldür. Brezilya'nın kuzeydoğusunda Sertao denilen sürekli kurak bölgelerde kaktüs ve diğer bitkiler bulunur. Amazon bölgesi hariç yaz mevsimi yağışlı mevsimdir. Senenin geri kalan zamanında hava normal geçer. Genelde sahilden içeri gittikçe yağışlar artar. Ancak nemli yağmur getiren sert rüzgarlar, iç kısımlara gittikçe dağ engelleriyle karşılaşır. Sao Paulo'nun tam güneyinde İtapanhau bölgesinde Serra do Mar bariyeri (seti) senede 4500 mm yağmur düşmesine sebep olur. iklim şartlarını kontrol eden en önemli faktör, yüksekliktir. Çünkü ortalama 300 m yükseklik için yaklaşık 1,8 °C sıcaklık düşer. Bu sebeple 20° güney enleminde yer alan ve 850 m yükseklikteki Belo Norizonte şehrinde yıllık sıcaklık ortalaması 20 °C'dir. Güney Brezilya'daki 900 metre yükseklikteki platolarda çoğu zaman kar yağmaktadır.��Bitkiler genellikle iklim ve toprak durumuna sıkı sıkıya bağlıdır. Brezilya bitkileri üç grupta incelenir. Hemen hemen Brezilya'nın yarısı ormanlarla kaplıdır. Ormanlar dört ana grupta toplanır: Selva, mata, araucaris, caatinya. Amazon Havzasında yer alan ekvatoral sığ yağış ormanlarındaki ağaçlara "selva" denir. Dünyanın en büyük tropikal yağışlı ormanlarıdır. Ziraat terimleri arasında çok manidar bir terim de Doğu Brezilya'nın tropikal, yapraklarının yarısını döken "mata" tabiridir. Bu ormanlar Brezilya'da iyi toprağın, humusun ve geniş çiftliklere müsait yerlerin bir sembolüdür. Bu ağaçlar kesilerek ziraat için organik bakımdan zengin topraklar elde edilmektedir.��Brezilya'nın güney yüksek dağlarındaki ormanlarda bulunan "araucaria" ağacı, Brezilya'da inşaat kerestesi olarak çok kullanılır. Bilhassa hızla gelişen şehirlerde dökülen betonlara şekil vermek için, yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ancak çok fazla kesim yapıldığı için tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Caatinga denilen dikimli orman, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde bulunur. Burada Lokustlar ve çöl bitkileri bulunur.��Genel olarak otluklar bakımından Brezilya'nın merkez kısmının büyük bir bölümünü kaplar. Brezilya'nın yeni başşehri Brasilia bu savan bölgesinde kurulmuştur. Kuzey Amerika'daki çayırlar kadar bir münbit arazi değildir. Campos denilen otlakların başlıcaları Brezilya'nın güneyinde ve bazı iyi sulanan merkez platolarda yer alır. Amazon bölgesinde de otlak araziler bulunur.
  Brezilya Hakkında [değiştir]

  Resmî dili Portekizce olan Brezilya’da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.
  Son ekonomik göstergeler (2008) [değiştir]

  Nüfus: 190.495.4 (milyon)
  Milli gelir: +4.2 (2007 4. Çeyrek)
  Sanayi üretimi: +8.5 (2008 Ocak)
  Enflasyon: +4.6 (2008 Şubat)
  İşsizlik: 8.0 (2008 Ocak)
  Ticaret dengesi: +36.5 (2008 Şubat)
  Cari işlemler dengesi: -1.2 (2008 Ocak)
  Dolar kuru: 1,68
  Faiz: 11,18
  Nüfusu 1 milyonun üzerinde on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (11 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (6,6 milyon).
  Kişi başına gelirin 13.000 dolar olduğu nüfusunun %81’i Katolik, %18’i Protestan, %1’i ise Müslüman ve Musevidir. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de gitmektedirler.
  Brezilya’da 8 senelik zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ve ücretsiz sağlanmaktadır. Bunun yanında, yüksek öğretim de dahil olmak üzere, devlet okullarının yanı sıra özel okullar da etkinlik göstermektedirler.
  Beş kez Dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya'nın Dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır. Ayrıca Capoeira ve samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir. Dünya Futbolu'na önemli oyuncular katmıştır ve katmaktadır.






  Göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşımış. Aynı zamanda bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlar. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı, Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişler.

  Ulusal bir yemek: Feijoada
  Aslında ulusal bir Brezilya Mutfağı’ndan bahsetmek zor. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmış. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru. Ancak yi ne de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilya ailesinde haftada en az bir kez pişen yemekler de var. Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada”. Salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişiriliyor. Yemeğin yanında garnitür olarak pirinç, lahana gibi yiyecekler yeniyor. Üzerine fasulye, limon, biber, manyoka unu ve portakal dilimlerinden hazırlanmış bir sos dökülüyor. Cumartesi günü tüm lokantalarda öğle yemeği olarak bu yemek çıkarılıyor. Genelde hafta boyunca, pirinç, fasulye, kurutulmuş et, ve manyokayla beslenen Brezilyalılar, cumartesi günleri sindirimi oldukça güç olan feijoada yemeyi adet haline getirmişler. Portekiz Mutfağı’nda balık ve diğer deniz ürünleri ne kadar önemli yer tutarlarsa tutsunlar, Brezilyalılar mutfaklarında sadece yengeç, istakoz ve karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişiriyorlar. Diğer deniz ürünlerine ise pek rağbet etmiyorlar. Sadece kıyı bölgelerinde kızarmış balık, kalamar ve ahtapot yaygın olarak tüketiliyor.

  Yöresel Mutfaklar:
  Kuzeydoğu bölgesinin Afrika – Portekiz karışımı mutfağı, yöresel mutfaklar arasında en zengin olanı. Şekerkamışı tarımı için ülkeye getirilen ilk göçmenlerden kalan bu mutfakta, çeşit çeşit soslar, baharat, palmiye yağı ve hindistancevizi kullanımı yaygın. Kuzeyde, Para ve Maranhao bölgelerinde gerçek kızılderili mutfağı ortaya çıkıyor. ilk tadışta lezzetsiz ve kokusuzmuş gibi gelen bu yemekler, başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz yöre kaplumbağaları, iguanaları, yılanları, balıkları, yosunları, bitkileri ve ülkenin her yanında tüketilen manyokayı tatma olanağı sağlıyor. Madenierin bulunduğu orta kesim, av, hayvancılık, fasulye, pirinç, ve mısır üretim bölgesi. Burada hemen hemen her gün aynı şeyler yeniyor; fasulye, manyoka unu, pirinç ve güneşte kurutulmuş et.

  Her an her yerde: Kahve
  Brezilya’da günün her saati, küçük aralarla “cafezinho” adı verilen küçük fincanlarda kahve içiliyor. Bununla birlikte içine şekerkamışından elde edilen sert ve hoş kokulu “cachaca” alkolü katılmış “batida” adı verilen bir aperatif meyve suyu da sıklıkla tüketiliyor. Et yemeklerinin yanında ise kaliteli sek şaraplar tercih ediliyor.



  Brezilya mutfağı, ete, balığa, deniz ürünlerine ve pirince dayalıdır. Kuzeydoğu'da ve kıyı şeridinde balık, gibi deniz ürünleri hem çok lezzetlidir, hem de çok boldur. Bu yüzden Brezilyada balık, ete göre daha çok tüketilir, Aynca İtalyan Mutfağı etkisi ile çok da makarna yenir.
  Brezilyalılar genellikle yemek pişirmede ızgara, sote, fırında, tencerede pişirme ve kaynatma tekniklerini kullanırlar.
  Brezilya Mutfağı genelde Portekiz, İtalyan, İspanyol, Avusturya, Afrika ve Rus Mutfaklarından etkilenmiştir. Bu mutfakta özellikle Orta ve Güney Afrika Mutfaklarının büyük etkisi vardır. Brezilya'ya Portekizlilerle gelen Afrikalılar bu mutfağı çok etkilediler. Bugün Brezilyalıların adeta milli yemeği haline gelen "siyah fasulye" yemeği, Afrika Mutfagı'ndan etkilenerek ortaya çıkmış tabii sonra da Avrupa Mutfağı etkisi ile gelişmiştir. Bu yemeği kuzeydoğuda yerliler çeşitli kokulu otlar kulîanarak çok değişik ve kendilerine özgü bir şekilde hazırlarlar.
  Brezilya dünyanın en lezzetli etlerini üreten bir ülkedir. Onun için Brezilyalıların bir diğer milli yemeği de "Chourasco" dedikleri mangalda ızgaradır.
  Brezilya'da çok zengin bir pasta ve tatlı kültürü vardır. Brezilya tatlıları genelde meyve ile yapılır. Özellikle meyveden yapılan "mousse" yani köpüklü tatlılar çok yaygındır. Mango ve portakal "mousse"ları en tanınmış olanlarıdır. Aynca meyveli pudingler de Brezilya Mutfağı'nın önemli tatlılarındandır. Brezilya'da tatlı kültürü özellikle 18. yüzyılda ülkeye gelen Avusturyalıların etkisi ile başlamıştır. Bu yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında güneye inen Avusturyalılar kendilerinin ünlü pasta ve tatlı kültürünü bu ülkeye de yerleştirmiştir. Tabii Portekiz Mutfağı'nın tatlılara olan etkisi ve katkısı da çok büyüktür. Avusturya ve Portekiz etkisi ile yayılan pasta ve tatlılar Brezilya yerlilerinin de katkılarıyla özgünlesmiştir.
  Brezilyalılar dünyanın en önemli kahve tüketicileridir. Brezilya kahve üretiminde ve ihracatında dünyada birincidir. Brezilyalılar kahveyi sütsüz, sade ve çok sert olarak içerler. Her Brezilyalı günde en az 10-12 fincan kahve içer.
  Brezilyalılar sabah kahvaltısında kahve, süt, meyve suyu, özellikle portakal suyu içerler ve ekmek, tereyağı, meyve yerler. Özellikle "papaya" sabah kahvaltısında meyve olarak önemli bir yer tutar.
  Öğle yemekleri genelde hafif olan Brezilyalılar, bu yemekte mutlaka siyah kuru fasulye, pirinç, et ve özellikle de bol miktarda sebze yerler. Patates, taze sebzelerin yanında mutlaka yer alan bir sebzedir. Yemek daima bir tatlı ile biter.
  Akşam yemeği ailenin en önemli yemeğidir. Tüm aile aynı sofra başında toplanır ve hep birlikte yemeklerini yerler. Akşam yemeklerinde genellikle önce çorba içilir, daha sonra ise balık, et, tavuk eti, sebze ve tabii siyah fasulye ve pirinç yenir. Akşam yemeği de mutlaka bir tatlı ile biter.


  alinti

 3. #3
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374626

  Tanımlı Ce: Ödev ve acİl

  Resmi Dil PortekizceBaşkent BrasiliaEn büyük şehri Sao Paulo Devlet BaşkanıLuiz Inácio Lula da SilvaYüzölçümü - Toplam - % su5 8,511,965 km2 065% Nüfus - Toplam ( 2000) - Yoğunluk5174,468,575 205/km² Bağımsızlık - İlan tarihi - Tanınma From Portekiz 7 Eylül, 1822 29 Ağustos, 1825 GDP (base PPP) - Toplam ( 2002) - GDP/head 10 7 sırada(ekonomik büyüklük) 1,34 trilyon $ 9,300 $ Döviz Birimi RealYerel saat GMT -2 to -5Milli marş Hino Nacional BrasileiroInternet alan adıBRÜlke telefon kodu55Resmi adı Brezilya Fedaratif Cumhuriyeti olan devletin başkenti Brasilia'dırNüfusu yaklaşık 175 milyon olan ükenin yüzölçümü 8511965 km2, dini hıristiyanlık ve resmi dili Portekizce'dir

  Güney Amerika'nın doğusunda yer alan bir devlet Güney Amerika'nın en kalabalık ve en büyük ülkesidir Dünyanın yüzölçümü bakımından beşinci, nüfus bakımından sekizinci büyük ülkesidir Güney Amerika'nın yarısı kadardır Doğusunda Atlas Okyanusu olup bu okyanusta 7250 km kadar bir kıyıya sahiptir Ekvador ve Şili hariç Güney Amerika'daki bütün ülkelerle komşudur
  Tarihi

  21 Nisan 1500 yılında Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabrol, Hindistan'a gidiyorum zannıyla Güney Amerika'ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına zaptettiğini ilan etti 1530 yıllarında Martin Alfonso de Sousa liderliğindeki bir keşif gezisi esnasında, stratejik noktalar olan yerlere, Rio de Janerio ile bir yıl sonra da bugünkü Santos şehrinin banliyosü olan Sao Vicente şehirlerini kurdularPiratiningo şehri de, 1532 yılında Sao Vicente yakınlarında yüksek bir bögede kuruldu Portekizlerin İspanya hakimiyetine girdiği 1580'den 1640 tarihine kadar Brezilya bir İspanya sömürgesi oldu 1640'ta Portekizliler Brezilya'yı tekrar ele geçirdiler Hükumet merkezi 1763'te Salvador'dan Rio de Janerio'ya taşındı

  1698 yılında Sao Paulo'da bol miktarda altın bulundu Daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu Bölgede çeşitli feodal gruplar ortaya çıktıysa da fazla yaşamayıp yeniden birlik sağlandı

  1572 yılında Brezilya'yı yönetim bakımından Salvador ve Rio de Janerio'dan ibaret olmak üzere ikiye ayıran sistem, 17 yüzyıl çeyreğine kadar devam etti On altı ile on yedinci yüzyılda İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmek istedilerse de muvaffak olamadılar 1807'de Portekiz'in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya'ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio'da kurdular Bu esnada Brezilya'nın nüfusu 2500000 olup, bunun 400000'i beyaz 1300000 zenci ve 800000'ini yerli halk teşkil ediyordu Zenciler büyük şekerkamışı çiftliklerinde ve madenlerde çalıştırılmak üzere 1538 yılında Afrika'dan köle olarak getirilmişlerdi 1819'da Napolyon'un Avrupa devletlerine yenilmesi üzerine Portekiz kralı, yeğeni Don Pedro'yu, Brezilya Genel Valisi bırakarak Portekiz'e geri döndü

  1822'de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Don Pedro Jose Boni Facia de Andrada Silvan'ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822'de bağımsızlıklarını ilan edip, 1824'te liberal bir anayasa kabul ettiler Düzensiz savaşlardan sonra Portekizliler Brezilya'nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldılar Brezilya 1889 yılına kadar krallıkla idare edildi

  Latin Amerika'da en uzun süre krallıkla idare edilen tek ülke Brezilya idi 1831 yılında Don Pedro, oğlu İkinci Don Pedro'ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı İkinci Don Pedro zamanında modern Brezilya'nın temelleri atıldı 1888'de 800000 köylüye hürriyet verildi 1889'da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu 1914'te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı İstikrarsız bir ülke olup, sık sık anayasa değişiklikleri ve ihtilaller olmaktadır Fiziki Yapı

  Brezilya'nın en kuzey ve güney noktası arasındaki noktayla doğu ve batı noktaları arasındaki mesafe hemen hemen birbirine eşittir (4225 km) Genel olarak yüzey şekilleri iki geniş kategoride incelenir

  1 Kuzeyde Amazon Nehri havzasının, batıda Parana ve Paraguay nehri sisteminin geniş düz ovaları

  2 Doğudaki Brezilya yüksek yaylaları ve kuzeyindeki Cuiana yaylalarıdır

  İki geniş nehir sistemi, iki yüksek dağlık bölge arasında sınırsız bir hal alır Hemen hemen bütün Brezilya'nın yarısından fazlası deniz seviyesinden 200 metreden az yüksek yerler olmasına rağmen, nüfusunun hakim kısmı daha ziyade yüksek yerlerde bulunur Ülkenin hemen hemen % 4'ü deniz seviyesinden 900 m yüksekliğin üzerindedir Brezilya'nın en yüksek dağı Pico da Bandeira olup, 2890 m'dir

  Akarsular


  Büyük Amazon Nehri dünyanın en geniş ve çok su taşıyan nehridir Peru'da And Dağlarının doğusundan çıkar ve Brezilya ovaları içinde akar Atlas Okyanusundan Peru içlerine kadar nehir taşımacılığına elverişlidir Denize döküldüğü yerde muhtelif kanallar ve birçok adalar meydana getirir En büyük ada Marajo Adası olup, 26 km2dir Amazon'un önemli kolları, Tocantins, Araguaia, Xingu ve TopajosturDiğer önemli nehri, Parana Nehridir

  Göller

  Brezilya'da iki önemli göl vardır Bunlar Lagoa dos patos ve Lagoa'dır


  İklim

  Genel olarak Brezilya'nın iklimi her tarafta aynı olduğu zannedilirse de, ülkede çeşitli iklim farklılıkları görülür Brezilya'da görülen en yüksek sıcaklık kuzeydoğu alçak bölgelerinde kaydedilmiştir Burada absorbe edilen yüksek miktardaki güneş ışınları, sıcaklığı 38°C'ye kadar yükseltir Kuzeyde Amazon Havzasında elde edilen sonuçlara göre senenin çoğu nemli ve sıcak geçmektedir Yıllık yağış ortalaması 2000 mm'dir

  Kuzeydoğu sahilleri tropikal nemli bir iklime sahip olup, kışla beraber gelen yağışlı mevsim (mayıstan ekime kadar) kuzey sahillerine soğuk hava getirir Kuzeydoğudaki nemli bölgelerin iç kesimleri çöldürBrezilya'nın kuzeydoğusunda Sertao denilen sürekli kurak bölgelerde kaktüs ve diğer bitkiler bulunur Amazon bölgesi hariç yaz mevsimi yağışlı mevsimdir Senenin geri kalan zamanında hava normal geçer Genelde sahilden içeri gittikçe yağışlar artar Ancak nemli yağmur getiren sert rüzgarlar, iç kısımlara gittikçe dağ engelleriyle karşılaşır Sao Paulo'nun tam güneyinde İtapanhau bölgesinde Serra do Mar bariyeri (seti) senede 4500 mm yağmur düşmesine sebep olur

  İklim şartlarını kontrol eden en önemli faktör, yüksekliktir Çünkü ortalama 300 m yükseklik için yaklaşık 1,8°C sıcaklık düşer Bu sebeple 20° güney enleminde yer alan ve 850 m yükseklikteki Belo Norizonte şehrinde yıllık sıcaklık ortalaması 20°C'dir Güney Brezilya'daki 900 metre yükseklikteki platolarda çoğu zaman kar yağmaktadır

  Bitki Örtüsü ve Hayvanlar

  Bitkiler genellikle iklim ve toprak durumuna sıkı sıkıya bağlıdır Brezilya bitkileri üç grupta incelenir

  Ormanlar


  Hemen hemen Brezilya'nın yarısı ormanlarla kaplıdır Ormanlar dört ana grupta toplanır: Selva, mata, araucaris, caatinya Amazon Havzasında yer alan ekvatoral sığ yağış ormanlarındaki ağaçlara "selva" denir Dünyanın en büyük tropikal yağışlı ormanlarıdır

  Ziraat terimleri arasında çok manidar bir terim de Doğu Brezilya'nın tropikal, yapraklarının yarısını döken "mata" tabiridir Bu ormanlar Brezilya'da iyi toprağın, humusun ve geniş çiftliklere müsait yerlerin bir sembolüdür Bu ağaçlar kesilerek ziraat için organik bakımdan zengin topraklar elde edilmektedir

  Brezilya'nın güney yüksek dağlarındaki ormanlarda bulunan "araucaria" ağacı, Brezilya'da inşaat kerestesi olarak çok kullanılır Bilhassa hızla gelişen şehirlerde dökülen betonlara şekil vermek için, yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır Ancak çok fazla kesim yapıldığı için tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır Caatinga denilen dikimli orman, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde bulunur Burada Lokustlar ve çöl bitkileri bulunur

  Savanlar


  Genel olarak otluklar bakımından Brezilya'nın merkez kısmının büyük bir bölümünü kaplar Brezilya'nın yeni başşehri Brasilia bu savan bölgesinde kurulmuştur Kuzey Amerika'daki çayırlar kadar bir münbit arazi değildir

  Otlaklar

  Campos denilen otlakların başlıcaları Brezilya'nın güneyinde ve bazı iyi sulanan merkez platolarda yer alır Amazon bölgesinde de otlak araziler bulunur

  Brezilya'da hayvanlar, bilhasa balıklar, kuşlar ve böcekler yönüyle çok farklılıklar gösterir Asya, Afrika hatta Kuzey Amerika ile mukayese edilirse Brezilya'da bazı büyük memeliler bulunmamaktadırKuzeydeki ormanlar hayvanlar bakımından, bilhasa maymun ve kuşlar bakımından zengindir Balık gibi bazı hayvanlardan ticari olarak istifade edilir Böcekler tarım için ciddi tehlike arz etmektedir 200 çeşitten fazla zehirli yılan mevcuttur Ancak yılanlar nadir olarak meskun yerlerde görünmektedir Birçok vahşi hayvanlar avlanmak sebebiyle ortadan kaybolmuşlardır


  Nüfus ve Sosyal Hayat


  Nüfus: Brezilya, sosyal bünyesi bakımından çok büyük farklılıklar arz eder Güney kesimleri, daha fazla şehirleşmiş, daha fazla (tarım dahil)sanayileşmiş ve siyasi ve sosyal ağırlığa sahiptir

  Kuzey ve kuzeydoğu kesimleri ise, kırsal bölgeler olup, daha ziyade aristokratlaşmıştır Bu sebepten dolayı tarihçiler Brezilya'dan bahsederlerken, kuzey ve kuzeydoğudaki an'anevi ziraatle meşgul olan aristokrat sınıfla, güney kesimindeki sanayileşmiş demokrat sosyal sınıfı birbirinden ayırırlar

  Brezilya'da nüfus artışı çok fazladır Yirminci asrın sonlarında dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi olacağı tahmin edilmektedir: Brezilya nüfusu 4 etnik gruptan meydana gelmektedir: Yerli Kızılderililer, KoloniciPortekizliler, Afrika zencileri ve 1850'den beri Avrupa ve diğer memleketlerden gelen göçmenlerdir Nüfus sayımı kayıtlarına göre nüfusun % 62'si beyazlar, % 11'i zenciler, % 27'si kahverengi derililerden meydana gelir

  Ancak farklı ırklar arasında evlenmeler sebebiyle melez halk artmaktadır Brezilya'ya dışardan oldukça fazla göç yapılmıştır Halen Brezilya'da 300000 insan, Portekiz doğumlu olarak yaşamaktadır 1875 ile 1960 yılları arasında Brezilya'ya 5 milyon Avrupalı göç etmiştir

  Halkın % 90'ı Roma Katolik mezhebine mensuptur % 5 civarında Protestan bulunur Brezilya'da diğer bir dini grup, Ruhçular (Spiritualistler)dır Bunların 2 binden fazla toplantı yerleri vardır Ailede baba hakimdir Ancak son zamanlarda bu hakimiyet zayıflamıştır Resmi dili Portekizcedir

  Brezilyalılar yazın ve havanın normal olduğu kış günlerinde sokağa dökülürler Evlerini açık, ancak gölgeli yerlere bina ederler Müzik ve samba halkın çok fazla rağbet ettiği oyunlardır Sporun her çeşidi yapılmaktadır Bilhassa futbolda dünyada söz sahibidir 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Dünya Kupasını kazanmıştır

  Nüfusun bir kısmı sahildeki yerleşim merkezlerinde toplanmıştır En önemlileri Sao Paulo ülkenin eski başşehridir Yeni kurulan başkent Brasilia, Salvodor, Parto Alegre diğer önemli şehirlerdendir

  İdare


  Brezilya 22 eyaletten meydana gelen federal bir cumhuriyettir Başkanlık sistemi ile yönetilir Parlamento, Senato ve Millet Meclisinden meydana gelir Her eyaletten 3 senatör 8 yıllığına, millet vekilleri 4 yıllığına seçilirler Eyaletlerde ayrıca halk tarafından seçilen bir vali ve bağımsız yargı organları bulunur Okur-yazar 18 yaşını doldurmuş her Brezilyalının oy kullanması mecburidir Erler oy kullanamaz 67 yaşından büyük olanlar için de oy kullanmak mecburi değildir Vergiler eyaletler tarafından toplanır

  Eğitim

  Okuma-yazma bilmeyenlerin oranı bazı kırsal bölgelerde çok yüksektir Sao Paulo, Rio Grande do Sul, Minas Geraıs'de ise düşüktür Anayasada eğitim için devlet gelirlerinin % 10'u ayrılmıştır İlköğretim mecburidir Üç çeşit ilkokul vardır Yaygın olanı devlet ilkokulu olup, eyalet yöneticileri tarafından idare edilir İkincisi belediye okulları, üçüncüsü de özel ilkokullardır İlkokul 4 senedir ve 7 veya 8 yaşında öğrenci kabul eder Ortaokullar Kuzey Amerika'daki ortaokullara benzetilmektedir Brezilya'da ilk üniversite 1920'de kurulmuştur Bununla beraber 20 yüzyılda da dikkate değer gelişmeler olup yeni üniversiteler de kuruldu Bazı üniversiteler kilisenin kontrolü altındadır En büyük üniversitesi Brezilya Üniversitesi olup, Rio de Janerio'dadır
  Ekonomi

  Brezilya ekonomisi İkinci Dünya Savaşından sonra kısa bir duraklama göstermesine rağmen, sonradan büyük bir gelişme göstermiştir Ancak enflasyon %'si bakımından dünyada en ileri ülkeler arasında olup, binli rakamlara ulaşmıştır 1967 ve 1986 senelerinde olmak üzere iki kere para birimi değiştirilmiştir

  Tarım

  Brezilya, sanayisinin gelişmesine rağmen, genel olarak tarım ülkesidir Ekilen arazinin yarıdan fazlası gıda ürünleri olmasına rağmen yine de gıda ihtiyacının bir kısmını dışardan ithal etmektedir

  Brezilya dünyanın en büyük kahve üreticisi ve ihracatçısıdır Ancak bu kahve Amerika kıtasındaki ülkelerin ihtiyacını ancak karşılamaktadır Pamuk üretimi de gelişmiş olup, kahve ile birlikte döviz kaynağını teşkil etmektedir Şekerkamışı ve kakaonun da az bir kısmını ihraç etmesine rağmen, büyük bir kısmını iç tüketim için kullanmaktadır

  Değerli kerestelik ağaçlar, pirinç, taze fasulye, pamuk, kahve, şekerkamışı, kakao ve mısır başlıca ürünleridir Ülkenin bazı yerlerinde az miktarda portakal, muz, yerfıstığı, tütün, elyaf ve bazı sebzeler yetiştirilir

  Brezilya sığır yetiştiriciliğinde, dünyanın önde gelen ülkelerindendir Çiftliklerde bol miktarda et için sığır yetiştirilir Brezilya'da ziraat iki gruba ayrılır:

  1 Rio de Janerio'nun kuzey kısımlarında iptidai usullerle yapılan ziraat

  2 Ülkenin güneyinde daha çok modern aletlerle yapılan ziraattır

  Ormancılık ve balıkçılık


  Brezilya'da ormanlardaki araucaria ağaçları kerestecilikte yaygın olarak kullanılmaktadır Amazon ormanlarındaki ormanlar, yeni yeni üretime girmektedir Balmumu, kabuklu bitkiler, zamk ağacı, pazarlanabilir orman ürünleridir Ancak bu bitkilerin hiçbiri henüz pazarlama ortamına girmemiştirOrman ürünleri aynı zamanda tıp sahasında da kullanılır İpeka şurubu, kokain, afyon vb uyuşturucular bu tip orman ürünlerinden elde edilir Balıkçılık gün geçtikçe artmakta ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır

  Sanayi


  Son yıllarda Brezilya mamul sanayi ürünleri ihracatı, tarım ürünlerinden daha fazla olmuştur Sanayide elektrik ve enerji açığını önlemek için dünyanın en büyük hidro-elektrik santralını kurmuştur 1976'da başlanılan bu İtaipu Barajı 1980'de tamamlanmış olup senede 100 milyar kilowatt/saatten fazla elektrik enerjisi üretebilmektedir 1977'de Almanlarla teknik işbirliği yapılarak nükleer santraller işletilmeye başlanmıştır Demir-çelik, dokuma, kağıt, cam, tekerlek, plastik vb imalinde fabrikalar kurularak, kendi kendine yetecek hale gelmektedir Yıllık çelik üretimi 20 milyon tona ulaşmıştır

  Madenler


  Brezilya zengin maden yataklarına sahiptir On sekizinci yüzyıldan itibaren zengin altın, elmas madenleri bulunmuştur Brezilya aynı zamanda dünyanın en bol demir rezervlerine sahiptir Amapo bölgesinde bol miktarda manganez çıkarılır Salvador yakınlarında petrol bulunmuştur Brezilya'da çok az kömür yatakları bulunur Dışardan ithal yolu ile açığını kapatır

  Ulaşım

  Brezilya'nın ulaşım güçlüğü önemli meselelerdendir Coğrafi yapısından dolayı modern kara yollarının kurulması gecikmiştir Yeni yeni ulaşım gelişmekte ve modern hava limanları kurulmaktadır Amazon nehri ve kolları üzerinde gemicilik ve taşımacılık ileri bir seviyededir
  alinti

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Brezilya Mutfağı - Brezilya Mutfağı Hakkında Bilgiler
  By HaZzAL in forum Dünya Mutfakları
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 03-13-2010, 16:29
 2. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05-19-2009, 13:11
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2009, 09:48
 4. Brezilya, Brezilya Resimleri, Brezilya Hakkında Bilgi
  By K-H-7 in forum Dünyadaki Güzellikler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-16-2008, 17:06
 5. Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 02-11-2008, 19:11

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375