+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Toprak ile güsül abdesti nasıl alırım?

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Toprak ile güsül abdesti nasıl alırım? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  clever-man Toprak ile güsül abdesti nasıl alırım?

  toprak ile gusuül abdesti nasıl alırımm ??

 2. #2
  Onursal Üye Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını Cr4zyjojo Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu Yer
  Sivas/Merkez
  Mesajlar
  3.315
  Blog Yazıları
  112
  Tecrübe Puanı
  107374589

  Tanımlı Ce: Toprak ile güsül abdesti nasıl alırım?

  TEYEMMÜM
  Teyemmüm, toprakla temizlenmek demektir. Abdest almak veya gusül etmek için, su bulunmazsa veya su olduğu halde kullanılması mümkün olmayan durumlarda, temiz toprak, kum, kireç ve taş gibi toprak cinsinden temiz bir şey ile teyemmüm edilir.

  Teyemmüm, abdest ve gusül için bir kolaylıktır. Dînimizde, toprak ile teyemmüm de, su ile temizlenmek gibidir. Dînimiz bir çok kirliliğin toprak ile temizlenebileceğini açıkça bildirmektedir.

  Teyemmümü gerektiren başlıca hâller şunlardır:

  1- Abdest ve gusül için temiz su bulamamak (Şehirde her zaman su aramak farzdır).

  2- Su kullanmaya mâni olan hastalık, su kullanınca soğuktan ölmek veya hasta olmak tehlikesi bulunmak.

  3- Suyun yanında düşman veya yırtıcı, zehirli hayvan bulunmak.

  4- Hapiste olup, su kullanmamak.

  5- Ölümle tehdit edilmek.

  6- Yolcu olup, yanında içme suyundan fazla su bulunmamak.

  7- Kuyudan su çıkarmak imkânı olmamak.

  Teyemmümün Farzları
  Teyemmümün farzı üçtür:

  1- Niyyet etmek.

  2- İki elin içini temiz toprağa sürüp, yüzün tamamını mesh etmek.

  3- Elleri temiz toprağa vurup, önce sağ ve sonra sol kolu mesh etmek.

  Teyemmümün farzı ikidir, diyenler de vardır. İkinci ve üçüncü farzı bir farz olarak söylemektedirler. İki şekli de doğrudur.

  Teyemmümün Sünnetleri:
  1- Besmele ile başlamak.

  2- Toprağa avucun içini koymak.

  3- Avuçları toprak üzerinde ileri ve geri çekmek.

  4- Avuçta toprak varsa, toprak kalmayıncaya kadar, iki eli, baş parmakları ile birbirine çarpmak.

  5- Elleri toprağa koyarken parmakları açmak.

  6- Evvelâ yüzü, sonra sağ kolu, sonra sol kolu mesh etmek.

  7- Abdest alır gibi, çabuk yapmak.

  8- Kollarda ve yüzde mesh edilmedik yer kalmamak.

  9- Teyemmümden önce, umduğu yerde su aramak.

  10- Elleri, toprağa vurarak, kuvvetle koymak.

  11- Kolları mesh etmek.

  12- Parmakların arasını mesh etmek ve bunu yaparken yüzüğünü oynatmak.

  Teyemmümde Şunlara Dikkat Etmelidir:
  1- Abdestsiz bir kimse talebesine göstermek için, teyemmüm ederse, bununla namaz kılamaz.

  2- Teyemmüm ile namaz kılabilmek için, yalnız teyemmüme niyyet etmek yetişmez. Namaz için de niyyet etmek lâzımdır.

  3- Bir topraktan birkaç kimse teyemmüm edebilir. Çünkü, teyemmüm edilen toprak ve benzerleri müsta'mel olmaz. Teyemmümden sonra elden, yüzden dökülen toz müsta'meldir.

  4- Teyemmüm edilebilecek şey ile, teyemmüm edilemiyecek şey karışık ise, yarıdan çok olan hangisi ise onun ismi verilir.

  5- Bir teyemmüm ile çeşitli namaz kılmak câizdir.

  6- Müsâfir, iki kilometreden az uzakta su bulunacağını alâmetlerle veya akıllı, bâliğ ve âdil bir müslümanın haber vermesi ile, çok zannettiği zaman, her tarafa doğru ikiyüz metre giderek veya birini göndererek araması farz olur. Çok zannetmezse, suyu araması lâzım olmaz.

  7- Bir kimse, suyu sormadan teyemmüm edip, namaza dursa, sonra yanında bulunan âdil bir şahıstan, su olduğunu haber alsa, abdest alıp, namazını iâde eder.

  8- İki kilometreden uzakta su varken, teyemmüm ile namaz kılmak câizdir.

  9- Eşyası arasında su bulunduğunu unutan kimse, şehirde, köyde değilse, teyemmüm ile namaz kılabilir.
  10- Suyun bittiğini zanneden kimse, namazdan sonra suyunu görse, teyemmüm ile kıldığı namazı iâde eder.

  11- Müsâfirin, yanında bulunanlardan su istemesi vâcibdir. Su vermezlerse, teyemmüm ile kılar. Arkadaşı suyu, piyasadaki fiyatına satarsa, fazla parası olan müsâfirin satın alması lâzımdır. Sâhibi suyunu gaben-i fâhiş ile satarsa, teyemmüm ile kılması câizdir. Piyasa fiyatına alacak fazla parası yoksa, yine teyemmüm eder.

  12- Çölde, yollarda içmek için konulan su varken, teyemmüm edilebilir.

  13- Su az ise, cünüb olan kimsenin, hayzlı kadından, abdestsizden ve meyitten önce yıkanması lâzımdır. Suyun sâhibi başkalarından önce yıkanır. Sâhibleri ayrı ayrı olan sular, bir araya getirilince, önce meyyit yıkanır.

  14- Cünüb bir kimse, teyemmüm ettikten sonra, abdesti bozulsa, cünüb olmaz. Az su varsa, yalnız abdest alır.

  15- Cünüb kimsenin vücud yüzeyinin yarıdan fazlası yara veya çiçek, kızıl gibi ise teyemmüm eder. Derisinin çoğu sağlam ise ve yaralı kısımları ıslatmadan yıkaması mümkün ise gusl eder. Yaralı kısımları ıslatmadan yıkanamazsa yine teyemmüm eder.

  Teyemmüm Nasıl Yapılır?
  1- Önce cünüplükten veya abdestsizlikten temizlenmek için niyyet edilir. Teyemmüm ile namaz kılabilmek için, yalnız teyemmüme niyyet etmek yetişmez. İbâdet olan bir şeyi, meselâ, cenâze namazı, secde-i tilâvet yapmak için veya abdest için veya gusül için teyemmüm etmeye niyyet lâzımdır.

  Teyemmüme niyyet ederken, abdest ile guslü ayırmaya lüzum yoktur. Abdest için niyyet etmekle, cünüplükten de temiz olur. Cünüplükten temizlenmeye niyyet edilen teyemmüm ile namaz kılınabilir. Abdest için ikinci teyemmüme lüzum yoktur.

  2- İki kolu dirseklerinden yukarı sıvalı olarak, iki elin içini temiz toprağa, taşa, toprak veya kireç sıvalı duvara sürüp, en az üç parmağı değmek üzere, iki avucu ile yüzünü bir kere mesh etmek, ya'nî sığamak. Eli, yüzünün iğne ucu kadar yerine değmezse, teyemmüm yapılmış olmaz.

  Yüzü tam mesh edebilmek için, avuçlar açık ve dört parmak birbirlerine yapışık ve iki elin ikişer uzun parmaklarının uçları birbirlerine değmiş olarak, avuç içleri saç kesimine koyup, çeneye doğru yavaşça indirilir. Parmaklar yatay vaziyette alnı, göz kapaklarını, burnun iki yanını ve dudakların üzerlerini ve çenenin yüz kısmını iyice sığamalıdır. Bu esnada avuç içleri de yanakları sığar.

  3- İki avucu tekrar toprağa sürüp, birbirine çarparak, tozu toprağı silkeledikten sonra, önce sol elin dört parmağı içi ile, sağ kolun alt yüzünü, parmak ucundan dirseğe doğru sağlayıp sonra, kolun iç yüzünü, sol avuç içi ile, dirsekten avuca kadar sığamak ve sonra sol baş parmak içi ile, sağ baş parmak dışını sığamaktır. Yüzüğü çıkarmak lâzımdır. Sonra, yine böyle sağ el ile, sol kol sığanır. El ayasını toprağa sürmek lâzımdır. Toprağın, tozun elde kalması lâzım değildir.

  Abdest ve gusül için teyemmüm aynıdır.

  Teyemmümü Bozan Şeyler
  Teyemmümü gerektiren özür hâli ortadan kalkınca, su bulununca, abdesti ve guslü bozan hallerde, teyemmüm de bozulur.

  Abdestin, Guslün ve Teyemmümün Faydaları
  İbâdet maksadıyla yapılan her iki temizlik, beden sağlığımız için pek çok faydaları hâsıl etmektedir. Bedenî faydalarının yanında, ruh sağlığı yönünden de faydası çoktur. Tesbit edilen sayısız faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  1- Günlük hayatımızda, ellerimizin dokunmadığı yer, kapmadığı mikrop kalmıyor. İşte abdest alırken, el, yüz ve ayakları yıkamak, cilt hastalıkları ve iltihapları için en güzel bir korunmadır. Mikroplar, parazit bakteriler vücûda hep deri yoluyla dahil olurlar.

  2- Solunum sistemimizin bekçiliğini yapan burnu yıkamakla, toz ve mikrop yığınlarının vücuda girmeleri önlenmiş olmaktadır.

  3- Yüzün yıkanması da cildi kuvvetlendirir, baştaki ağırlığı ve yorgunluğu hafifletir. Damarları ve sinirleri harekete geçirir. Devamlı abdest alanlar, ihtiyarlasalar bile yüzlerindeki güzelliklerinin gitmemesi bu yüzdendir.

  4- Cünüplüğe sebep olan hallerde büyük bir enerji harcanmakta, kalb ve dolaşım hızı artmakta, solunum hızlanmaktadır. Vücûdun aşırı çalışmasıyla da yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve gevşeklik hissedilmekte, genellikle zihnî faaliyetler oldukça yavaşlamaktadır. Gusül ile vücut eski zindeliğini kazanır. Vücûdu belirli aralıklarla devamlı yıkamak, koruyucu hekimlik yönünden fevkalâde önemlidir.

  5- Vücûdumuzun normalde bir statik elektrik dengesi vardır. Vücut sağlığı bu elektriksel denge ile yakından alâkalıdır. Bu denge, psikolojik gerilimler, iklim şartları, giyim eşyaları, yaşama ve işyerleri ve bu arada guslü gerektiren hallerle bozulur. Bu elektriksel yük, öfke hâlinde normalin dört katına, guslü gerektiren hallerde 12 katına çıkmaktadır. Günümüzde "Kızıl ötesi" (Enfra-rouje) ışınlarla dış derinin özel fotoğrafları çekilmiş, bu fotoğraflarda cinsî münasebetten sonra, vücûdun bütün yüzeyinin fazla statik elektrik tabakasıyla örtüldüğü tesbit edilmiştir. Bu tabaka, derinin oksijen alışverişine engel olduğu gibi, cildin renginin bozulmasına ve çabuk kırışmasına sebep olur. Bu durumdan kurtulmak için vücûdun iğne ucu kadar yer dahi kalmayacak şekilde tamamen yıkanması gerekir. Böylece su zerreleri, olumsuz elektrik gerilimini alarak, vücûdu topraklıyor ve yeniden normale döndürüyor. Bu açıdan gusül, tıbbî yönden de mutlaka yapılması gereken bir temizliktir.

  6- Abdest ve gusül, dolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkilerde bulunmaktadır. Damarlardaki sertleşme ve daralmayı önler. Abdestte mevzi bir uyarılma vardır. Lenf sistemi, en önemli merkezlerinden biri olan burun arkası ve bademcikler yıkanarak uyarılmaktadır. Ayrıca boyun ve yanlarının yıkanması da, lenf sistemine te'sir eder. Abdest ve gusülle kolaylaşan lenf dolaşımı sâyesinde, lenfosit denen savaşçı hücreler vücûdu zararlı unsurlardan korurlar ve vücut direncini arttırırlar.

  7- Su bulunmadığı zaman toprakla yapılan teyemmüm de büyük ölçüde vücuttaki statik elektriği yok etmekte, topraklamaktadır.

  Alıntıdır.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Namaz'da nasıl zevk ve lezzet alırım?
  By Kahramankentli in forum Namaz
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-18-2011, 23:28
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-23-2011, 00:35
 3. O enerjiyi toprak nasıl hazmedecek bilemiyorum...
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-02-2011, 17:13
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-24-2008, 15:22
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-06-2008, 13:05

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375