+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Sanal Seyahat acentacılığı

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Sanal Seyahat acentacılığı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  Tanımlı Sanal Seyahat acentacılığı

  Yeni turizmde sanal seyahat acentacılığı nasıl bir gelişim göstermiştir ? sanal seyahat acentacılığı ne zaman yaygınlaşmıştır ? yerinde satış yapan acentalara karşı üstünlükleri ve eksiklikleri nelerdir

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: Sanal Seyahat acentacılığı

  Turizm günümüz global dünyasının en önemli ticaret alanlarından biridir. Dünya ticaret hacminin önemli bir oranı turizm faaliyetlerinden oluşmaktadır. Turizm; konaklama , ulaştırma, yeme içme, eğlence sektörlerinin yanı sıra yarattığı turistik ürünlerde tüm bu sektör ürünlerini birleştiren seyahat acenteciliği sektöründen oluşmaktadır.
  Turizm, tekstil ve otomotiv ile birlikte en fazla yatırım yapılan sektördür. Her yıl 2 milyar dolara yakın turizm yatırımı gerçekleştirilmektedir. Turizm, döviz kazandırıcı sektör olduğu kadar, istihdam yaratıcı özelliğiyle de ülke ekonomisinin lokomotifidir. 50’yi aşkın sektör, turizme girdi sağlamaktadır. Yüksek sezonda 1,5 milyon kişiyi istihdam eden turizm,
  toplam istihdamın %6,5‘ini oluşturmaktadır
  Seyahat Acenteleri yarattıkları turistik ürünlerde tüm turizm sektörlerinin tüketicilerle bulaşmasını sağlarlar. Seyahat acentelerinin verdikleri hizmetlerin oluşturduğu ürünler sektörel özelliklerden ötürü diğer sektörlere göre farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklara kısaca göz atıldığında;

  - Üretim süreklilik gösterir.
  - Üretim stoklanamaz.
  - Emek yoğun bir iş alanıdır.
  - Girdileri yüksektir
  - Satılamayan ürünlerin tekrar satılması imkansızdır.
  - Ürünlerin sürekli yeni ürünlerle desteklenmesi gerektiği görülmektedir.

  Seyahat acentelerinin çalışma alanları ulaşım araçları biletleri satışı, otel rezervasyonları, kültürel tur organizasyonları, yurt dışı tur organizasyonları, toplantı organizasyonları, incoming (yurt dışından yurt içine turist getirme), Kongre–konferans organizasyonu, kiralık araba, turistik enformasyon ve tanıtım malzemeleri satışı gibi bir çok konuda faaliyet gösterirler.
  Seyahat acentaları faaliyet gösterdikleri ülke ekonomilerine önemli katkılar sağlarlar. Bu katkılar onlara ticari anlamda kazanç sağladığı gibi, ülke turizminin gelişmesinde de önemli görevler yüklemiştir. Seyahat acentaları;
  - Turizmin gelişimine öncelik ederler. 1980 ‘li yıllarda Türkiye de bir milyon civarında olan turist sayısının 2008 yılında 26,3 milyon kişiye, turizm gelirinin de 21,9 milyar dolara ulaşmasında, yatak kapasitesinin yüz elli binlerden yaklaşık bir milyon yüz elli binlere ulaşmasında en önemli katkı hiç şüphesiz seyahat acentaları ve tur operatörlerindedir.
  - Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye 2008’de turist sayısı ve gelir açısından dünyanın ilk 10 ülkesi içine girmiştir. Turizm, Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörüdür. Bu oransal büyümenin Türkiye gayrisafi milli hasılasına etkisi de yaklaşık yirmi kat artışla yirmi milyar dolarları bulmasında da seyahat acenteleri diğer turizm endüstrisi elemanları gibi önemli görevler üstlenmiştir. Bugün yaklaşık şubelerle toplam sayısı beş bin üç yüzleri bulan Türk seyahat acentaları bağlı bulundukları meslek odası TÜRSAB ile Turizmin önemli yapı taşlarındandır. Turizmin ülke istihdamına katkısını düşündüğümüzde seyahat acentalarının turist getirici etkisi bu katkının büyümesine yardımcı olmaktadır.
  - Tanıtma ve pazarlama faaliyetlerine katkı sağlarlar. Ülkelerin tanıtımlarında resmi tanıtım ofislerinin yanında seyahat acentalarının yapmış olduğu satış ve pazarlama faaliyetleri de önemli katkı sağlar.
  -Seyahat acentaları tüketicilere turizm konusunda her türlü bilgiyi sunarken danışmanlık görevi üstlenmiş olurlar. Bu danışmanlık görevinden de herhangi bir ücret talep etmemektedirler.
  -Yeni turistik destinasyonların oluşumunda, tüketicilerin talepleri çerçevesinde yeni ürünler yaratmak da seyahat acentalarının görevlerindendir. İnsanlardaki gezme görme merakına öncülük yapmak onların yeni ürünlere yönelimlerini sağlamakta bu görevlerdendir.
  Bu çalışmada turizmin önemli yapı taşlarından seyahat acentalarının kullandıkları doğrudan pazarlama teknikleri ve bu tekniklerden İnternetin günümüzde acenteler için taşıdığı önem üzerinde durulacaktır. Bir pazarlama iletişimi unsuru olarak internetin seyahat acentesi müşterilerinin satın alma sürecindeki rolü acentalar üzerinde yapılan araştırmayla irdelenecektir. İnternetin, geleneksel doğrudan pazarlama teknikleri düşünüldüğünde yaratmış olduğu toplam etkinin pazarlamada nasıl bir devrim gerçekleştirdiğinin incelenmesi de yine bu çalışmada ulaşılmak istenen hedeflerdendir.


  PAZARLAMA İLETİŞİMİ AÇISINDAN DOĞRUDAN PAZARLAMADA İNTERNETİN ARTAN ÖNEMİ

  İnternetin giderek daha popüler olması seyahat acentacılığında pazarlama sistemini hızla değiştirmektedir. Yeni mecra internet önemli bir pazarlama unsuru haline haline gelmiştir. Tüketicilerin her geçen gün artan ihtiyaçları ve artan rekabet seyahat acentalarını müşterilerinin ihtiyaçlarını rakiplerinden daha hızlı ve daha doyurucu şekilde karşılama zorunluluğuna sokmuştur. Bu aşamada iletişim ön plana çıkmış, müşterileriyle doğru ve sağlıklı iletişim kurabilen acentaların başarılı oldukları görülmüştür. İnterneti en çabuk ve kolayca benimseyerek pazarlama iletişimi çabalarına dahil eden sektörlerden biri turizm sektörüdür. Günümüz turistik ürün tüketicileri seyahat hizmetlerini satın almadan önce, daha fazla bilgi sahibi olabilmek, daha iyi karar verebilmek ve seyahatlerini daha tatmin edici hale getirebilmek için sürekli olarak yeni bilgi kaynakları arayışındadırlar. Her geçen gün daha fazla turist seyahatlerini planlar ve rezervasyonlarını yaptırırken interneti kullanmaktadırlar.
  Öte yandan artan rekabet seyahat acentalarına tüketicileriyle sağlıklı iletişim kurma, ürettikleri hizmetleri rakiplerinden hızlı ve daha rahat ulaştırma gerekliliği doğurmuştur. İnternet bu ihtiyacı karşılamaktadır. İnternet seyahat acentalarının nihai tüketicilerine hızlı ve doğrudan ulaştırmalarını sağlarken aynı zamanda aracılara verilecek komisyonu da engellemektedir.

  Doğrudan Pazarlama

  Doğrudan pazarlama herhangi bir mekanda, ölçülebilir bir tepki almak yada ticari işlemi etkilemek için, bir yada birden fazla reklam medyasını kullanan etkileşimci bir pazarlama sistemidir (Odabaşı, 2005). Turistik ürünlerin tutundurmasında doğrudan pazarlama tekniklerinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. İnternetin yaygınlaşması sürecine kadar kullanılan geleneksel doğrudan pazarlama teknikleri kataloglar, doğrudan postalama, görsel ve yazılı medya ve telefonla pazarlama bugün tüm doğrudan pazarlama tekniklerini bünyesinde toplayan internete teslim etmiştir. Günümüzde hala geleneksel teknikler kullanılsa da, tüm bu teknikleri internet üzerinden kullanmak daha da yaygınlaşmaktadır.
  Çok sayıda ürünün bir arada toplanıp müşteriye sunularak sipariş alınmasının beklendiği katalogla pazarlamada amaç, müşterinin ürün hakkında tüm bilgilere hatasız ulaşması ve güven duyması sonucu satın alma davranışına yöneltmektedir. Bugün CD olarak da hazırlanabilen kataloglar bazı seyahat acentalarınca hala kullanılmaktadır.
  Telefonla pazarlamada ise potansiyel müşterilere ürünlerle ilgili bilgi aktarımı sonunda siparişe yönelmeleri hedeflenmektedir. Müşterinin yanıltılmaması ve güveninin kazanılması satış sürecini etkilemektedir. Günümüzde telefonla pazarlama özellikle cep telefonlarının kullanıldığı, yaygın olarak kullanılan bir seyahat sektörü doğrudan pazarlama kanalıdır.
  Doğrudan postalama ise yine hedef kitlelere ürünler hakkında basılı materyalin postalama yöntemiyle ulaştırılıp sonucunda satışın hedeflendiği bir tekniktir. Tüketicinin ürünleri basılı mevkutelerden inceleyip, karşılaştırıp satın alam davranışında bulunmasının sağlanmasının amaçlandığı bir tekniktir.
  Yazılı ve görsel medya doğrudan pazarlama unsuru olarak seyahat acentaları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Televizyonda özel seyahat kanalları aracılığıyla ürünleri görsel olarak tanıtılıp, telefonla siparişe yönelten doğrudan pazarlama teknikleri vardır. Aynı şekilde yazılı medya da verilen seyahat ilanları da müşterileri alıma yönelten bir doğrudan pazarlama tekniğidir.
  Tüm bu teknikleri bünyesinde bulundurmayı başaran internet ise sağladığı bir çok avantajla günümüzün bir numaralı doğrudan pazarlama aracı olma yolundadır.

  Doğrudan Pazarlama Aracı Olarak İnternet

  Pazarlama iletişiminde iletişim teknikleri kullanılmaktadır. Doğrudan pazarlamanın en yeni kanalı ise internettir. İnternet gerek pazarlamacılar gerekse tüketiciler için bireysellik ve etkileşimlilik sağlar. Geçmişte seyahat acentaları tüketicilerine kataloglar, dergiler, haber mektupları, broşürler, reklamlar gibi geleneksel medya ile ulaşırlarken, günümüzde seyahat acentaları internet yoluyla, tüketicilerine kişiselleştirilmiş içerik gönderdikleri gibi, tüketicilerde içeriği kişiselleştirebilme olanağına sahiptirler.
  Günümüzde seyahat acentaları internet aracılığıyla geçmişe oranla çok daha büyük bir kitleyle etkileşime girebilmektedir. Günümüzün bilgi çağında satın alma süreci tüketici odaklı olmakla birlikte aynı zamanda tüketici tarafından kontrol da edilmektedir. Artık tüketici istekleri ön plana çıkmaktadır, pazarlamacılar tüketicinin değişim sürecine katılmayı istemesini beklemek zorundadırlar. Tüketiciler ihtiyaç duydukları bilgiyi kendileri tanımlamakta, ilgilendikleri teklifleri ve ödemeyi düşündükleri fiyatları kendileri belirlemektedirler.
  Doğrudan pazarlamada hedef kitlenin her bir üyesine bireysel olarak ulaşmak hedeflenir. İnternette hedef kitle üyeleri tepki gösterme ve etkileşimde bulunma olanağına da sahiptirler. Bazı doğrudan pazarlama tekniklerinin bir miktar etkileşimliliğe müsait olsa da internet, pazarlama iletişiminin etkileşimliliğini değiştirmektedir. İnternet geleneksel doğrudan pazarlama, pazarlama iletişimi araçlarından tamamen farklıdır. Son yıllardaki gelişime bakıldığında prime-time televizyon izleyicilerini azaltacağı ve prime-time televizyon reklamlarından bile daha etkili olacağı ön görülebilir (Pelsmacker, Geuens & Bergh, 2001).
  İnternet ürünlerin reklam, pazarlama ve dağıtımı açısından önemli bir mecra haline gelmiştir. Günümüzde ürün stratejisi kitle üretiminden kişiye özele dönmüştür. İnternet pazarlama karmasının her unsuru üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ürün stratejisi kitle üretiminden kişiye özele dönmüştür. Dağıtım daha az önemli ve daha az pahalı hale gelmiştir. İletişim kolaylaşmış ve dünyanın her yerine rahatça dağıtım olanağı doğmuştur. Bir iletişim aracı olarak internet tıpkı kitle iletişim araçları gibi büyük kitlelere ulaşabilirken aynı zamanda mesajları kişiselleştirme ve iki yönlü iletişim olanağı da sağlamaktadır. Yeni etkileşimli mecra internet kullanıcılarının, yüksek eğitim sahibi, orta ve üst gelir grubuna mensup kişiler olması da pazarlama açısından önemli özelliklerindendir.

  Etkileşimlilik, İnternet ve Geleneksel Medya Arasındaki Farklılıklar

  İnternet ve geleneksel medya karşılaştırıldığında karşımıza en önemli farklılık olarak gönderici ve alıcı arasındaki etkileşimlilik çıkmaktadır. Hem gönderici hem de alıcı bilginin elde edilmesi ve ortaya çıkması aşamalarında etkin role sahiptirler. Yeni mecrada kullanıcı kontrolü ön plana çıkarken, kişiye özel içerik ve hızlı gönderim görülmektedir. Ayrıca tüketici kendi özel ilgi alanlarına yönelik bölümleri tercih edebilme özgürlüğüne sahiptirler.
  İnternetin geleneksel medyadan farklılığının özellikle dört alanda olduğu görülmektedir. Bunlar;
  - İletişim biçimi; oldukça senkronizedir. İletim ortakları arasında mesajın gönderilmesi ve geribildirimin alınması arasında çok kısa zaman aralığı vardır.
  - Bağlantının kontrolü; tüketicilerin bilgini sunumu ve hızı üzerinde kontrolü vardır..
  -İçeriğin kontrolü; tüketiciler seçilmiş mesajları kendilerine göre kişiselleştirirler.
  -Sosyal varlık; mecranın sosyal varlığı iletişimin daha sıcak, daha sosyal, daha duygusal ve daha aktif algılanmasına neden olur. Özellikle internette audio ve video2nun her gçen gün daha fazla kullanlması interneti daha sosyal bier iletişim aracı haline getirmekte ve e-ticaret kişisel satışın yerini hızla almaktadır.
  Kısacası internet yoluyla;
  - Marka ve ürün farkındalığı yaratılabilir,
  - ürün ve hizmetler hakkına detaylı bilgi verilebilir,
  - e- satış gerçekleştirilebilir,
  - bilgi isteminden son satışa kadar her türlü tepki alınabilir,
  - müşteri memnuniyeti sağlanarak, müşteriler korunur ve yeni müşteriler edinilebilir.

  Seyahat Acentalarında Doğrudan Pazarlama, e-Ticaret ve e- Satın Alma

  Seyahat acenteleri internete girmeden önce amaçlarını ve ulaşmak istedikleri hedefleri belirlemek zorundadırlar. Bu amaçlar satış, e-pazarlama, servis, içerik sunumu veya müşteri hizmetleri olabilir.( Öncü, 2004)
  İnternet, iletişimde bulunmak, satın almak ve satmak için çok marifetli bir yeni platform sağlamaktadır ( Kotler, 2007). Bir iletişim ve reklam mecrası olmanın yanı sıra internet önemli bir doğrudan satış kanalıdır. Tüketicilerle oluşturduğu eşsiz ilişki onu bu alanda çok güçlü kılmaktadır. Bir yandan yeni coğrafi pazarlara kolaylıkla ulaşabilme olanağı sağlarken, diğer yandan da operasyonel masrafları düşürmektedir.
  Tüketiciler açısından bakıldığında ise bireysel kontrol vardır, güncel bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir, farklı ürünler arasında karşılaştırma yapılabilir, ve satın alma gerçekleştirilebilir. Ayrıca zaman ve mekandan kaynaklanan engeller yoktur, tüketiciye rahatlık sağlar. Tüketiciler trafik, meşgul satıcılar, sırada bekleme gibi durumlarla uğraşmak zorunda kalmazlar.
  E-Pazarlama seyahat acentasının tüm ürünlerini tanıtmada ve pazarlamada kullanılır. Tanıtım internetin sunmuş olduğu sınırsız imkanlarla işletme açısından daha ekonomik olabildiği gibi etkisi de birçok araca göre daha yüksek olabilmektedir.
  E-Pazarlama işletmenin dünyaya açılmasını sağladığı gibi o pazarları tanımasında da etkili olmaktadır. Doğrudan pazarlama aracı olarak internette reklam maliyetleri de düşük ve etkisi yüksektir. İnternet üzerinden pazarlama da reklamın devamlı değişimi ve ölçümü oldukça kolaydır. İnternetten satış yapılacağı gibi satış yapmadan sadece tanıtım yapılıp müşterilerin seyahat acentalarına yönelmeleri de sağlanabilmektedir.
  Pazar araştırması yaparak hedef kitlelere internet üzerinden ulaşmak oldukça kolaydır. On–line kataloglar yaratarak seyahat acentalarının tüm turistik ürünleri bu kataloglarda sunulabilmektedirler. Bu katalogların yeni ürünlerle donatılması eski ürünlerin veya katalogdaki hataların kaldırılması ise oldukça kolaydır.
  Birçok seyahat acentası internetin büyüyen potansiyelinden yararlanmak için, kendi Web sitelerini oluşturmuş ve interneti çok çeşitli amaçlarla kullanmaktadırlar. İnternet, pazarlama ve satış aracı olarak daha sık kullanılmasının yanı sıra, rezervasyon aracı olarak da kullanılmaktadır. Bu gelişmelere rağmen, seyahat acentalarının birçoğu hala radyo, televizyon ve yazılı basın gibi geleneksel reklam medyasının tanıtımda en etkin yol olduğunu düşünmektedir. İnternet aracılığıyla alınan rezervasyonların oranları, telefon, faks gibi yollarla alınan rezervasyonlara oranla oldukça düşüktür. Fakat internet kullanıcılarının artması ve jenerasyon değişimleri, zaman tasarrufuna verilen önemin artması ve artan enformasyon yoğunluğu gibi sosyal değişimler, tüketicilerin genel anlamda ticareti kabullenmelerine yardımcı olacaktır.
  Bilişim teknolojilerinin modern organizasyonların stratejik yönetimini oldukça fazla etkilediği açıktır ve bu bir paradigma değişimi yaratmış ve “en iyi meslek uygulamaları”nı gündeme getirerek, rekabeti arttırmıştır. Turizm endüstrisi de bu yeni gelişmelerden oldukça etkilenmiş yönetim, iletişim, pazarlama ve promosyon süreçlerinde bu gelişmelerin sağladığı faydalardan yararlanma ihtiyacı hissetmiştir. E-turizm uygulamalarının en son örneği turizm merkezlerinde görülmektedir. İnternet turistlere turizm merkezleri hakkında gezi öncesi ve gezi sırasında bilgi sağlayarak küçük ve orta ölçekli işletmelere kendi ürünlerinin sunumunda yardımcı olmaktadır (Buhalis, 1998)
  İnternet kullanımı üzerine daha önce yapılan araştırmalara baktığımızda araştırmaların çoğunda İnternette iletişim uygulamalarının ,turizm dağıtım sitemleri üzerindeki etkisi bir çok araştırmacı tarafından incelendiği görülmektedir (O’Connor,1999, Sheldon, 1997; Cooper vd., 2000; Buhalis, 1998). Bu araştırma bulgularında İnternetten pazarlamanın yanında medya, telefon, katalog ve doğrudan postalama yöntemleri gibi geleneksel tekniklerin hala seyahat endüstrisi tarafından kullanıldığı sonucuna ulaşıldığı görülmektedir.
  “Farklı ülke müşterileri üzerinde internet kullanım düzeyi ve nedenleri” üzerine Sarı ve Kozak (2004) tarafından yapılan araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaştıkları görülmüştür;
  -Bilgiye kolay ulaşamamalarının en önemli nedenleri; zaman kaybetmeleri ve internet erişiminin yavaş olmasıdır.
  -Siteye güvenmedikleri, satın alma sürecinde kredi kartı kullanmak bilgisi vermek istemedikleri için internet üzerinden alış veriş yapmak istememektedirler.
  Sarıışık ve Akova (2006) “Seyahat Acentalarında İnternetin Rolü ve Önemi” üzerine 148 A grubu acenta üzerinde yaptıkları araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaştıkları görülmektedir;
  - İnternet uygulamaları seyahat acentalarının tamamında kullanılmaktadır.
  - Seyahat acentalarınının yarısına yakınında internet uygulamaları işletme içinde istihdam edilen bir personel tarafından hazırlandığı görülmektedir.
  - İşletme yöneticilerinin interneti pazarlamadan daha çok bir iletişim aracı olarak değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
  - Özellikle Amerika ve bazı Avrupa ülkelerindeki işletmelerin önemli bir kısmı internet sayfalarında müşteri görüşlerine yer verirken,Türkiye’deki seyahat acentalarının bu konuya gereken önemi vermedikleri görülmüştür.
  Travelpoint dergisinde yayınlanan bir makalede Almanyada 20000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonucuna göre seyahat pazarının yeni eğilimi olarak anlatılan ve “İnternetten araştır seyahat acentesinden satın al” olarak tanımlanan ROPO (Resarch Online-Purchase Offline ) yeni sistemle müşterinin İnterneti bilgi toplama amaçlı kullanmakta olduğunu görüyoruz.


  SEYAHAT ACENTALARI MÜŞTERİLERİNİN SATIN ALMA SÜRECİNDE İNTERNETİN KULLANIMI ÜZERİNE ALAN ARAŞTIRMASI


  Günümüzün tüm eski iletişim araçlarını yok etme gücüne sahip İnternet seyahat acenteleri müşterilerinin satın alma kararındaki etkisini ölçmek bu araştırmanın konusudur.
  Bu çalışmada, Seyahat acentelerinin kullandıkları doğrudan pazarlama tekniklerinin başarı derecelerini ölçmek, internetin seyahat acenteleri açısından önemini irdelemek amacıyla bir alan araştırması yapılmıştır.

  Yöntem

  Araştırmamızın asıl amacı, doğrudan pazarlama aracı olarak İnternetin seyahat acentası müşterilerinin satın alma kararlarındaki etkisini ortaya çıkarmaktır. Seyahat acentaları müşterilerinin interneti bir satın alma aracımı yoksa sadece ürünler hakkında bilgi topladıkları bir enformasyon deposu olarak mı kullandıkları da bu araştırmanın ulaşmak istediği bir diğer konudur.
  Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. İstanbul’da faaliyet gösteren 5 A grubu seyahat acentasının müşterilerine uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bu seyahat acentalarının faaliyet alanlarında iç turizmin yoğun olarak kullanılıyor olması göz önünde tutularak seçim yapılmıştır. Çalışmada yerli turist üzerinden sonuca ulaşılmak istenmiştir. Amaç Türk turizm tüketicisinin eğilimlerini ortaya çıkartmaktır.
  Tursab’ın (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) internet sitesindeki 2008 verilerine göre iç turizmle uğraşan 5 A grubu seyahat acentasının detaylı adres bilgilerine ulaşılmıştır. Bu seyahat acentalarının İstanbul merkezli olmaları seçilmelerinde etken olmuştur. Seyahat acentelerinin her birinde bir öğrenci görevlendirilerek gelen müşterilerden istekli olanlar üzerinde bir haftalık süreçte her bir seyahat acentasından 30 anketin geri dönüşümü sağlanmıştır.
  Anket formu için yazın taraması yapılmıştır. Seyahat acentalarına yönelik yapılmış araştırmalar, Ozturan ve Roney’in 2004 yılında seyahat acentelerine yönelik yaptıkları bir araştırma için geliştirdikleri anket formu incelenmiştir. Anket soruları hazırlanırken seyahat acentaları müşterilerinin özelliklerini içeren sorular kapalı uçlu seçilmişlerdir.
  Beş seyahat acentası müşterisi ile anket sorularının anlaşılırlığı üzerine testler yapılmış ve anlaşılmayan sorular üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Hazırlanan anket formları oluşturulan öğrenci gruplarıyla önceden belirlenen seyahat acentalarında öğrencilerin 6 gün boyunca çalışmaları sağlanarak anketlerin yanıtlanması sağlanmıştır. Her on işyerinden iki öğrencinin vardiyalı çalışma sisteminde sorumlu olması sağlanmıştır. Anket çalışmasında 10 öğrenci görev almıştır. Toplam 150 seyahat acentesi müşterisinden anketin geri dönüşümü sağlanmıştır. Değerlendirmede SPSS istatistik programından yararlanılmış, tek yönlü Annova ve Scheffe testlerine başvurulmuştur.

  Bulgular ve Tartışma

  Seyahat acenteleri müşterilerinin demografik özelliklerinin irdelendiği anket sorusunda %60‘ının bir firmada yönetici veya yardımcı yönetici pozisyonunda çalışanlar tarafından yanıtlandığı anlaşılmaktadır. %55’nin yüksek lisans, lisans derecesinde eğitime sahip olduğu yine elde edilen bulgular arasındadır. Ankete katılanların %55 ‘i kadın diğerleri erkektir. Ankete katılanların %35’nin 35-40 yaş aralığında, %30 ‘nun 45-50 yaş aralığında olduğu görülmektedir. Test sonucunda seyahat acentası müşterilerinin farklı görüşler sunduğu, bunda da aralarındaki yaş farkının sebep olduğu görülmüştür.
  “Seyahat ederken interneti ne amaçla kullandığınız?” sorusuna katılımcıların %70’i interneti tüm seyahat acentelerinin ürünlerini karşılaştırıp kendilerine en iyi hizmeti sunacak firmanın seçimi için kullandıklarını belirtmişlerdir.
  “Turistik ürününüzü seçerken İnterneti ne sıklıkla kullandığınız” sorusuna ise katılımcıların % 90 ‘nı seyahatlerinin hepsinde internetten bilgi topladıklarını belirtmişlerdir.
  “İnternetten turistik ürün almayı güvenli buluyormusunuz” sorusuna ise katılımcıların %30’u güvenli bulduğunu belirtmiştir.
  “Türkiyedeki Seyahat acentalarının internet sitelerindeki uygulamaları başarılı buluyormusunuz” sorusuna katılımcıların % 86’sının başarılı bulmadığı görülmektedir.
  “Seyahat acentanızın internet sitesine kolay ulaşabiliyormusunuz” sorusuna katılımcıların % 40 ‘ı kolay ulaşamadıklarını belirtmişlerdir.
  “Seyahat ettiğiniz firmanın internet sitesinde hangi bilgilere ulaştığınız” sorusuna katılımcıların % 34’ü firma bilgilerine, % 46’sı ise firmanın ürünlerine uyguladığı promosyonlara ulaşmak için kullandığını belirtmişlerdir.
  “Seyahat acentenizin internet sitesinde müşteri düşünceleri yer alıyor mu” sorusuna %92’sinin hayır yanıtını verdikleri görülmektedir.
  “Seyahat ettiğiniz firmanın ürünleri hakkında müşteri şikayetleri sizin karar vermenizde önemlimi” sorusuna katılımcıların % 38’ü çok önemli, % 42 si önemli, % 10’nu ise önemsiz yanıtını vermişlerdir.
  İnternette müşteri şikayeti fazla olan firmalardan alım yaparken bu şikayetlerin karar verme sürecinize etkisine % 80 inin olumsuz karar verdiklerini belirttikleri görülmektedir.
  “Bir destinasyona seyahat etmeyi planlarken nereden bilgi toplarsınız” sorusuna katılımcıların % 40’ı internet gazetelerindeki seyahat haberlerinden, % 32’si bölgenin kendi portalından , % 20’si seyahat acentası internet sitesinden yanıtını vermiştir.
  “Seyahat acentasının internet sitesinden hiç ürün satın aldınız mı” sorusuna katılımcıların % 38 hayır yanıtını verirken, % 34 anket katılımcısı en az bir ürün aldığını belirtmiştir. Bu katılımcılara aldıkları ürünün ne olduğu sorulduğunda ürün alanların %78’i havayolu uçak bileti alırken, %8’i otel rezervasyonu aldığını belirtmiştir. Yine alım yapan katılımcıların yaşlarına bakıldığında seyahat acentasından alım yapanların % 65nin 30-40 yaş aralığında olduğu görülmektedir.
  “İnterneti seyahat planınızın hangi aşamasında kullanıyorsunuz” sorusuna katılımcıların % 46’sı bilgi toplama, % 18’i ise satın alma aşamasında kullandığını belirtmektedir.
  “Seyahat planınızda karar vermenizde en etkili doğrudan pazarlama aracı” sorulduğunda internet %38 lik bir oranla birinci olarak belirtilmektedir. Anket katılımcılarının % 22’si seyahat kataloglarını, %16’sı firma gazete ilanlarının karar vermelerinde etkili olduğunu belirtmişlerdir.


  SONUÇLAR

  Bu çalışmada seyahat acentesi müşterilerinin karar verme sürecinde İnternetin etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.
  Global dünyada, geleneksel doğrudan pazarlama uygulamalarından doğrudan postalama, kataloglar, medya aracılığıyla pazarlama, etkileşimli medya, telefonla pazarlama ve İnternet seyahat acentelerinin de kullandığı doğrudan pazarlama teknikleridir. Bu tekniklerden İnternet her geçen gün önemini daha da arttırmaktadır. Yakın gelecekte tüm doğrudan pazarlama teknikleri internet üzerinden gerçekleşecektir. Modern pazarlamanın bir sonucu olarak İnternet üzerinden e-kataloglar, e-postalar, İnternet gazeteleri ve e-panolar sayesinde küresel dünyada seyahat acentalarının müşterilerine ulaşabilmeleri daha kolay olacaktır.
  Seyahat acentası müşterileri günümüzde İnterneti bir bilgi toplama aracı olarak görmektedir. Gidecekleri destinasyonla ilgili her türlü bilgiyi internetten toplayıp neyi nereden alacağını öğrenip alım aşmasında ilgili seyahat firmasının ofislerini tercih etmektedir. Bunda İnternetten alımı henüz güvenli bulmamaları, seyahat firmalarının ofislerinde bir muhatap bulmaları etken olmaktadır. Müşterilerin daha genç yaş grubunda olanların İnternetten alımı daha fazla kullandıkları görülmektedir. Jenerasyon değişimlerinin İnternetin yüksek oranda satın alma aracı olarak kullanımında pozitif bir rol alacağı kesindir. Günümüzde her yaş grubundan tüketicinin internetten, turistik ürünlerle ilgili her türlü bilgiye ulaşabildikleri görülmektedir.Önümüzdeki yıllarda güvenlik duvarlarının aşılmasıyla bilgi toplamanın yanında seyahat ürünlerinin sanal acentadan alınması oranı da yükselecektir.
  Seyahat acentalarının ürünleri hakkında müşteri şikayet ve dileklerini de sanal sitelerinde yer vermeleri onların müşteri odaklı oldukları konusunda yeni müşterileri üzerinde olumlu etki yapacaktır. Müşteri talepleri göz önüne alındığı taktirde internetin müşteriler üzerindeki satın alma kararlarına etkisi artacaktır.
  Seyahat acentalarının internet sitelerindeki ulaşılabilirliklerinin kolaylaştırılması ve sanal acentalarındaki bilgilerin daha doyurucu olmasıyla müşterilerinin satın alma kararında daha etkin yer almaları beklenmektedir. İnternet üzerinden tüm doğrudan pazarlama tekniklerini kullanan seyahat firmaları daha ekonomik yöntemlerle ve ölçülebilir çalışmalarla daha etkin pazarlama teknikleri kullanmış olacaklardır.
  Seyahat acentelerinde İnternetin doğrudan pazarlama aracı olarak kullanılmasıyla işletmeler ölçülebilir ve yüksek düzeyde kontrol edilebilir bir yapıya sahip olacaklardır Pazarlama programlarını kapsamlı bir veri tabanıyla yönlendirmek daha basit olacaktır. Analizlerin kişiselleştirilerek birey veya firma düzeyinde yürütülmesi daha basit hal alacaktır. Kısaca daha az bütçeyle daha etkin bir doğrudan pazarlama tekniği için tüm seyahat acentalarının internet kullanımını arttırması küresel dünyadaki rekabet edebilirliklerini pozitif yönde etkileyecektir.


  KAYNAKLAR


  Batman, O., Kılıç, İ., kılıç, g., (2002), “İnternetin Seyahat İşletmelerinin Pazarlamasına Olan Etkileri”, Haftasonu SeminerleriVIII- turizmde Bilgi Teknolojileri, 9-11 Kasım 2001, Nevşehir.
  Bawisw, P., Elberse, A., Vhammond, K., (2002), “marketing and tje Internet: a Research Review”, London Business School.
  Bengshir, A., Türksel, K., (1996), “Bilgi Teknolojileri ve Örgütsel Değişim”, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, TODAİE, Yayın No 274
  Blythe, J. (2000), “Marketing Communications”, Pearson Education Limited.
  Bolin, R. (2002), “Domestic Tourism Internet User: Piining Down the e- Tourist”, Paper presented at the 12th Internatinal Research Conference At The Counsil For Australian University Tourism and Hospitality Education, Tourism and Hospitality On the Edge, Fremantle, Australia
  Bozkurt, İ. (2004), “İletişim Odaklı Pazarlama”, Media Cat Yayınları
  Brıan, W., (1998), “Your Networks Not Ready For e-Commerce” Network Competing 9(22)
  Buhalis, D., “Information Technology as a Strategic Tool for Tourism and Hospitality Mangement in the New Millenium”, Comprehensive IT in Tourism.
  Buhalis, D., (1997), “Information Technology as a Strategic Tool for Economic, Social, Cultural and Environmental Benefits Enhancement of Tourism at Destination Regions”, Progress in Tourism and Hospitality Research, Volume 3.
  Çetinkaya, A.Ş., (2002), “Konaklama ve Seyahat İşletmelerinde İnternet Kullanımı”, Turizm-de Bilgi Teknolojileri, Haftasonu Seminerleri, Nevşehir, 33–75.
  George, B., ve Stefanos, V., (1999), “Some Attitudinal Predictors of Home-Shopping Through The Internet”, Journal Of Marketing Management, 15(5), 361–385.
  Gronroos, C., (1994), “From Marketing Mix to Relationship Marketing”, Management Decision, 32(1), 4–20, Aktaran; Bora, A., (2002)“İş Hayatında İnternet Kullanımı ve Elektronik Ticarete (E-Commerce) Genel Bir Bakış” Standart Dergisi, Ekim.
  Karafakıoğlu, M. (2005), “Pazarlama İlkeleri”, Literatür Yayıncılık
  Kotler, P., Armstrong, G. (2008), “Principles of Marketing”, Pearson Education Limited
  Kozak, N. (2006), “Turizm Pazarlaması”,, Detay Yayıncılık
  Odabaşı, Y., Oyman, M. (2005), “Pazarlama İletişimi Yönetimi”, Media Cat Yayınları.
  Ozturan, M., Roney, S. A., (2004). “Internet Use Among Travel Agencies in Turkey: An Exploratory Study”, Tourism Management 25 259–266.
  Öncü, F., ”E-Pazarlama-İnternet Olanaklarıyla Ürün ve Hizmetin Hedef Pazara Sunulması ve Satışı”, Literatür Yayıncılık, İstanbul.
  Pelsmacker, P.D., Geuens, M., Bergh, J.V.d. (2001), “Marketing Communications”, Pearson Education Limited
  Pickton, D., Broderick, A. (2001), “Integrated Marketing Communications”, Pearson Education Limited
  Sarı, Y., Kozak, M. (2004), “ Yabancı Turistlerin İnterneti Kullanma Eğilimleri; Uluslar Bazında Bir Araştırma”, Anatolia, Vol. 15 (2), 169-184.
  WTO (2001), “e-Business For Tourism: Practical Guideless For Tourism Destinations and Business”, Madrid: wto

  alinti

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Astral seyahat,astral seyahat teknikleri
  By holocoust in forum Parapsikoloji
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-12-2009, 23:44
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-03-2009, 20:10
 3. Astral Seyahat-Astral Seyahat Hakkında-Parapsikoloji
  By küppra in forum Parapsikoloji
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 09-07-2008, 16:37
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-02-2007, 01:01
 5. 25 yıldır sanal sanal gülüyoruz !
  By CUÇİ in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-20-2007, 11:21

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375