+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

korkunca şişen balık

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  korkunca şişen balık Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  flowers korkunca şişen balık

  korktuğu zaman şişen bi balık var mıdır hani şu hep çizgi filmlerde gördüğümüz ...
  eğer varsa rica etsem ismini ana söyleyebilir misiniz ....
  o balık benim çocukluk hayalim onu bulup beslemek istiyorum tabi varsa öyle bi balık

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: korkunca şişen balık 3. #3
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: korkunca şişen balık

  balon balığı =))

 4. #4
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: korkunca şişen balık

  Diğer bilinen isimleri: Akciğer (veya Körük) balığı, Şişen balık, Üfleyici, Şişe balığı, Küre balığı, Sea squab (Piyasa ismi)

  SİSTEMATİĞİ

  Phylum : Vertebrata
  Subphylum : Craniata
  Classis : Osteichthyes
  Subclassis : Actinopterygii
  Ordo : Tetradoniformes
  Subordo : Tetradontoidei
  Familia : Tetradontidae
  Genus : Sphoeroides
  Species : maculatus

  Bilimsel ismi : Sphoeroides maculatus

  Authority :
  Bloch ve Schneider

  • Cinse ait ismi Yunanca’da “küre” ve “benzemek” anlamına gelen kelimelerden kaynak almıştır. Balığın önden görünüşüne ithafen böyle bir isimlendirme yapılmıştır. Latince bir kelime olan tür adı “maculatus” benek benek olmak anlamına gelir.  BALON BALIĞI HAKKINDA

  Kıyı balıkçılığını artıran 2. Dünya Savaşı sırasında etin vesikayla dağıtılmasının bir sonucu olarak Balon balığı önemli bir mahsül haline geldi. 1945 yılında New York bölgesindeki en büyük av neredeyse 1.060 t idi. O tarihten sonra avlanma 430 t’den aza düştü. 1963’te kurulan neredeyse 1 milyon tuzak ile av sayısı tekrar yükseldi ve 1969’da tekrar 40 t’ye kadar azaldı. New York ’taki Balon balığı bulunan bölgelerdeki azalma, fiyatlarda büyük bir düşüşe neden olan Chesapeake Bay dalyanının gelişmesine bağlandı.

  Long Island ’ın doğu kıyısındaki koylarda yapılan Balon balığı avının azalması; açık denizlerde balık avının başlamasına, tuzakla avlanmanın azalmasına ya da doğal sebeplere bağlanabilir. Bu azalma önemli boyutlarda olmuştur. Şöyle ki 1963 ’te 385 t ’nin üzerinde av yapılırken, 1969 ’da bu sayı 41 t’ye düşmüştür. Sonuçlar, Long Island ve okyanustaki Balon balığı dalyan çalışmalarındaki son yükselmelere dayanır. Bu da gösterir ki; dalyan çalışmaları hemen hemen devlet sularındaki kaynakları istismar etmiştir. Balon balığı, New York kıyı balık ihracatının önemli bir türü sayılır. Ne yazık ki Balon balıkları Long Island’ın doğu kıyılarındaki balık ihracatının önemli bir parçasını oluşturmaz. Bundan dolayı da oradaki balık ticaretini de etkilememiştir.

  1960-1963 yılları arasında kuruluşlarının sayısında gerçekleşen artış, gerçek bir bolluğa ulaşılmış olmasına bağlanır. Bu da dalyan çalışmalarının değişimlere uğramasıyla gerçekleşmiştir. 1960’tan 1962’ye kadar Greath South Bay’daki avlanma 58.000 den yaklaşık 314.000’e yükselmiştir. 1963 yılında avlanma önceki yıllara oranla daha az olmuştur.
  Balon balığı; temizlenip, derisi yüzülüp, “sea squab” market ismiyle taze balık ticaretinin bir parçası olarak satıldı. Etinin protein kalitesi hemen hemen proteininkine denktir. Bolluk zamanında, talep edilenden fazla avlanan Balon balıklarının bir kısmı gelecekteki satışlar için dondurulmuş, bir kısmı da balık yemi olarak kullanılmıştır.


  DOĞAL YAŞAM ALANLARI HAKKINDA


  Ergin balon balıkları, nehir ağzının med-cezir seviyesinden kıyıdan birkaç kulaç mesafedeki derinliklere kadar bulunan kıyı balıklarıdır. Kumsal alanları ve gemi enkazlarının yakınını veya üzerini tercih ederler. Ayrıca çamurda, deniz kabuklarında ve çakıl zeminde de bulunabilirler.

  Balon balıkları yumurtalarını kıyıya yakın sığ sularda bırakırlar. Larvaları pelajik canlılardır.

  ÜREMELERİ


  Cinsiyetleri ayrı olan canlılardır. Dişiler de erkekler de ikinci büyüme mevsimlerinde cinsel bakımdan ergin duruma gelirler. Yumurtlama yeteneği olan bireyler 88 mm kadar küçük boyutta olabilirler. Doğurma alışkanlıkları ile ilgili çok az şey bilinmektedir. Ama, birden fazla eşi olan ve rasgele çiftleşen bireyler olabilirler. Yumurtaların döllenmesi haricidir.  ÇİFTLEŞMELERİ

  Yumurtlama mevsimleri ilkbahar sonunda başlar, bütün yaz boyunca devam eder ve sonbahar başında sonlanır. Bu Chesapeake’de görülen bir özelliktir. Cope Hatteras’ın güneyinde yumurtlama mevsimleriyle ilgili her hangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.

  Çiftleşmeleri henüz gözlenememiştir ama gün ışığının olduğu saatlerde yumurtladıkları tahmin edilmektedir. Ayrıca ebeveynlerin yumurtalarını koruduklarına dair bir delil de bulunamamıştır.

  Bir yumurtlama mevsiminde kaç kez yumurta bıraktıkları bilinmiyor ama erkeklerin çirfleşmeye hazır oldukları dönem dişilere oranla daha uzun olduğundan erkeklerin birkaç defa sperm bırakabilecekleri düşünülüyor. Çiftleşmenin en başarılı olduğu dönem Haziran ve Temmuzdur. Bu dönemde erkekler çiftleşme yeteneklerinin en az olduğu zamanı yaşarlar.


  YUMURTALARI

  Yumurtalar şeffaf, küresel, düz ve yapışkan bir tabakayla kuşatılmış ve simetrik olmayan bir yapıdadır. Yapışkan olmaları nedeniyle bir araya gelip bir kütle oluştururlar. Bir kap içine alındıklarında tek bir tabaka halinde dizilirler ve yapışkan zarları altıgen bir görünüm alır.

  Yumurtaların ekvatoral bölgesinde 3,4 mm kalınlığında erime oranı düşük çok sayıda renksiz yağ damlacıklarından oluşan köpüksü bir küme oluşur. Blastodermin gelişeceği bölgede gevşek, yeşil yapıda bir kısım meydana gelebilir.


  EMBRİYOLAR

  Balon balığı yumurtaları için kuluçka süresi 20 C deki suda 112 saattir. Döllenmeyi izleyen iki saatte ilk hücre bölünmesi tamamlanır ve 16 saatlik bir sürede genetik materyal şekil almaya başlar. 24 saatte embriyo belirgindir ve 44 saat tamamlandığında yumurta sarısının yarısı harcanmış durumda olur. 70. saatte omurgaya ait kısımlar belirgindir ve dağınık siyah kramatoforlar embriyonun her yerinde görülür. Artık gözleri belirgindir, kuyruk ucu serbest hale gelmiştir ve yağ damlacıkları yumurta sarısının dorsal kısmında toplanmıştır. 90. saatte kırmızı ve turuncu kramatoforlar mevcut olan siyah kramatoforlara eklenir. Birkaç küçük siyah kramatofor burun ucunda ve irisin arka kısmında mevcut hale gelir. Sayısız, büyük, siyah dendritik kramatoforlar yumurta sarısının ventral yüzeyinde ortaya çıkarlar. Yağ damlacıkları birkaç büyük damlacık halinde bir araya gelirler. Embriyo yumurtadan çıkmadan hemen önce embriyonun pigment içeriği artar. Hücrelerin pigment oluşturması posterior yönde genişler ve birdenbire embriyonun kıç tarafıyla sinir kordonu arasında durur. Pigment oluşumunun bitmesiyle, embriyonun dorsal yüzeyinde çok güzel bir görünüme sahip olan, yoğun, sarı benekler ortaya çıkar.

  LARVALAR


  Çoğu larva önce 2,4 mm uzunluğundaki kuyruğunu yumurtadan çıkarır. Küçük yumurta sarısı halen yağ damlacıklarını içermektedir. Larvanın vücudundaki pigment oluşumu çok sayıda kırmızı, turuncu, sarı ve siyah kramatofor içerir. Vücudun etrafında sayısız küçük tümsekçikler vardır. Larva yumurtadan çıktıktan 24 saat sonra burun delikleri görünür durumdadır. Yanal organlar görünmeye başlar. Göğüs boşluğuna ait elemanlar görünür durumdadır ve gözbebeği siyahtır. 48 saat sonra yumurta sarısı iyice azalmıştır. Ağız ve anüs açılır ve gözün renkli kısmında yeşil pigment oluşumu ortaya çıkar. 72 saat sonunda ağız artık fonksiyonel hale gelmiştir. Larva 7 mm boyuna geldiğinde ergin özellikleri göstermektedir ve şişme yeteneğine sahiptirler. Ama boyut olarak erginlerden daha cılızdırlar. Daha büyük gözleri vardır ve ergin renklerinin hepsine sahip değillerdir.


  GENÇ BİREYLER

  Genç bireylerin genel morfolojileri erginlerinkine eşittir ama renk oluşumları bakımından farklılıkları vardır. Genç balık 40-100 mm uzunluğundaki bireylerde görülmeye başlayan koyu, siyah beneklere sahip değildir. Genç bireylerdeki yanal, büyük, koyu işaretler yumurtamsı şekil alırlar ve ergin desenine ulaşırlar. Diken gelişimi en az 10 mm boyundaki bireylerde ortaya çıkar.  ERGİNLER


  Su sıcaklığındaki anı değişimlerin etkileri üzerinde yapılan labaratuvar çalışmaları, balon balıklarının sıcak etkiye soğuk etkiden daha çok dayandıklarına işaret eder. 72 saatlik süre boyunca dayanabildikleri en yüksek sıcaklık 32,5 °C dir ve 8 °C den alttaki sıcaklıklara dayanamazlar.

  YIRTICILARI

  Balık avlayan kuşlardan Pandion haliaetus’un balon balıklarını avlıyor olabilecekleri düşünülmektedir. Ama buna dair bir kanıt bulunamamıştır. Bu konuda elde edilen tek veri bu kuşların balon balıklarına başarısız saldırılarda bulunduğudur. Çünkü balon balıkları kendilerini şişirerek kuşun pençelerinden kurtulmaktadır


  PARAZİTLERİ

  • Nematodlardan

  Asccaris spp.
  A. Habena

  • Cestodalardan
  Tetrarhynchus bisulcatus

  • Trematodlardan
  Distomum vibex
  Gasterostomum gracilescens


  BESLENMELERİ

  Genellikle omurgasızları avlayarak beslenirler. Güçlü çeneleri yakaladıkları her şeyi ısırıp, yutmalarını sağlar. Krustaselerin sinir düğümünü koparıp onları felç etmek üzere ilk önce önden ısırır. Mavi yengeçlere saldırmak üzere gruplar oluşturdukları bilinir.


  BESİNLERİ

  • İstiridyeler
  • Midyeler
  • Karından bacaklılar – Haminoea
  • Midye benzeri deniz kabukluları
  • Karidesler – Crago vulgaris
  • Pagurus yengeçleri
  • Deniz kestaneleri
  • Konik kabuklu deniz hayvanları
  • Algler
  • Deniz yosunları


  BÜYÜME

  Omurgalı olan balon balıklarının büyüme belirtileri yaşlarının tayin edilmesinde kullanılır.

  Her yaş grubu için dişiler erkeklerden daha büyüktür. Büyümelerinin önemli kısmı ilk büyüme sezonlarında, Hazirandan Ekime kadar olan dönemde gerçekleşir.

  METABOLİZMALARI


  Deney sonuçlarına göre balon balıkları tembel canlılardır. Bunun nedeninin kanlarındaki hücre ve kimyasal madde oranları olduğu belirlenmiştir.


  HAREKETLERİ

  Vücut hareketi olarak yüzgeçlerini kullanarak yer değiştirirler. Gün ışığında su içinde ilerlerler, gece ise dipte hareketsiz olarak dururlar. Genç bireyler büyük belirsiz yönlerde hareket eden gruplar halinde bulunurlar. Erginler ise genellikle yalnız ve serbest hareket ederler.


  UYARANLARA VERDİKLERİ TEPKİLER

  Balon balıkları geçici süreler için kendilerini şişirme yeteneğine sahiptirler. Şişirme mekanizması güçlü kaslar yardımıyla ağızdan hava veya su emmeyi kapsar. İçlerine çektikleri hava veya suyu karın bölgelerinde bulunan halka şeklindeki bir sfinkter ile içerde tutarlar. Ağızda bulunan ve aşağı doğru duran solunum kapağının bu sistemde işlevi ya çok azdır yada yoktur. İçerde tutulan sıvı, sfinkterin rahatlamasının ardından, önce aralıklarla gelen fışkırtmalarla, sonra onu takip eden bir akımla ve son olarak damlalarla balığın vücudundan dışarı atılır.

  Balon balıklarının maksimum büyüklükleri 35,6 cm’dir. Ama çoğunluğu 25,4 cm’den küçüktür. Belirli bir uzunluktaki erkeklerin ağırlığı dişilerden daha azdır. New Jersey’de yapılan araştırmalarda dişilerin genel ağırlıklarının 82 gr olduğu saptanmıştır. Virginia’dan toplanan örneklerle yapılan araştırmalarda %99’unun 89 gr ağırlığında olduğu saptanmıştır. Balon balıklarının yumurtlamadan önce ve sonra ölçülen ağırlıklarına göre üreme periyotlarından sonra (Temmuz-Kasım) daha uzun ve daha ağır oldukları saptamıştır.
  alıntıdır

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10-26-2009, 22:21
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-06-2009, 08:24
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-27-2008, 09:49
 4. Korkunca Gözler Neden Fırlar
  By -külkedisi- in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2008, 13:25
 5. İnsan korkunca niçin dişler birbirine vurur?
  By Mr. NuteLLa in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2008, 11:54

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375