+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

sığla agaci

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  sığla agaci Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  fidan
  Misafir

  Tanımlı sığla agaci

  sığla ile ilgili 5 sayfalık bilgi ?

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: sığla

  Sığla Ağacı ve Yağı (Liquidambar orientalis): Anadolu, Amerika ve Çinde yetişen, 15-20 metre yüksekliğinde, çınar görünümlü bir ağaç olan Sığla Ağacı ve bu ağaçtan elde edilen Sığla Yağı haricen ve dahilen kullanılır. Sığla Ağacı, Günlük ve Buhur olarak da bilinir.

  Sığla Ağacının ve Sığla Yağının Faydaları: Sığla Yağı yatıştırıcı özelliği nedeniyle özellikle romatizma ağrılarını azaltmakta etkilidir. Mikrop öldürücü etkisi ile özellikle uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında faydalıdır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Dahilen kullanıldığında ise göğsü yumuşatır, balgamı söktürür ve nefes darlığını giderir. Vücuda kuvvet verir. Adet söktürücüdür. Çiğnenirse dişetlerini güçlendirir. Başta mide ülseri olmak üzere, mide hastalıklarında faydalıdır.

  Sığla Ağacı ve Sığla Yağı Nasıl Kullanılır? Sığla ağacının kabukları günlük ya da buhur olarak adlandırılır ve tütsü olarak kullanılır. Sığla Yağı ise ilaç olarak ve parfüm yapımında kullanılır. Kuru üzümle birlikte yenirse, zihni açar, öksürüğü keser ve kusmayı önler. Ter kokularını gidermekte etkilidir. Sığla yağı parfüm kokusunun uçmasını engellediği için parfümlerde, cildi yumuşattığı için sabunlarda kullanılır.


  Anadolu sığla ağacı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kontrol edilmemiş

  Anadolu sığla ağacı

  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Plantae (Bitkiler)
  Bölüm: Magnoliophyta
  (Kapalı tohumlular)
  Sınıf: Magnoliopsida
  (İki çenekliler)
  Takım: Saxifragales
  Familya: Altingiaceae
  (Acıfındıkgiller)
  Cins: Liquidambar
  Tür: L. orientalis
  Binominal adı
  Liquidambar orientalis
  Mill.
  Diğer adları
  Günlük ağacı, Ak amber
  Dış bağlantılar
  Wikimedia Commons'da Anadolu sığla ağacı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
  Wikispecies'de Anadolu sığla ağacı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
  Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis), Altingiaceae familyasından dünyada yalnızca Türkiye'de Fethiye ve Muğla civarında yetişen endemik sığla ağacı türü. Ağaç, 20 metreye kadar boylanabilir, görünüş olarak çınara benzer. Karaçamlarla karışık ormanlar oluşturur. Uzun ömürlü bir ağaçtır.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Özellikleri
  1.1 Kabuk
  1.2 Sürgünler
  1.3 Yapraklar
  1.4 Çiçekler
  1.5 Meyveler
  2 Sığla yağı
  2.1 Tarihte
  2.2 Eldesi
  2.3 Bileşimi
  2.4 Kullanımı
  3 Dağılımı
  4 Galeri
  5 Ayrıca bakınız
  6 Dış bağlantılar
  Özellikleri [değiştir]

  Kabuk [değiştir]
  Kabuk gençken çatlaksız yaşlıyken çatlaklıdır. Kabuklar gençken rengi grimsi, yaşlanınca grimsi kahverengi veya kahverengiye döner.
  Sürgünler [değiştir]
  Genç sürgünler önce yeşilimtrak, sonra kırmızımsı-kahverengi olup, incedir. Çıplak ve parlak olan sürgünler üzerindeki lentiseller küçüktür ve çıplak gözle görülebilir. Yan tomurcuklar sürgünlere çok sıralı sarmal dizilmiştir ve sürgüne az çok yatıktır. Tepe tomurcuğu yan tomurcuklardan biraz daha büyüktür. Yumurta şeklinde, elipsoid ve sivri uçlu olan tomurcuklar parlak olup pulların kenarı hafif kirpikli, kahverengi sürmeli ve çıplaktır. Pulların rengi elma yeşili-kahverengidir. Ovuşturuldukları zaman aromatik olup, üzerinde 3 adet iletim demeti izi taşır.
  Yapraklar [değiştir]
  Beş loplu ve ışınsal damarlı olan yapraklarda her bir lop genellikle ikincil olarak loplara ayrılır. Ucu küt veya sivri olan lopların sayısı ender olarak 3 veya 7'dir. Yaprakların kenarı ince ve muntazam dişlidir. Yaprak ayasının tabanında, ana damarların birleştiği yerde tüy demetleri saplanmış olup, bazı yapraklarda söz konusu tüyler yok denecek kadar azdır. Üst yüzleri tamamen çıplak ve parlak yeşildir. Yaprağın sapı ince ve oldukça uzundur. Erkek çiçekler kurul şeklinde ve tomurcukların üst ekseninde bulunanlar sık ve sapsız, alt tarafında bulunanlar ise daha seyrek olarak yerleşmiştir.
  Çiçekler [değiştir]
  Çiçekler küre şeklinde, üzerleri küçük kırmızımsı çiçeklerle bezenmiştir. Çiçek olgunlaşınca dikenli kozalağa dönüşür ve grimsi-yeşil renk alır. Dişi çiçekler ilk oluştukları zaman renkleri yeşil olup daha sonraları kırmızımsı renk alır. Üzerleri hafif tüylü olup, meyve içinde dökülmeden kalırlar ve sertleşip odunsu bir yapı kazanırlar.
  Meyveler [değiştir]
  Meyve uzun bir sapın ucunda, aşağıya doğru sarkık olarak durur. Olgunlaştıkları zaman sertleşir, kapsüller açılır ve tohumlar dökülür. Çok küçük kanatlı olan tohumun rengi koyu kahverengidir, basık, dip tarafı yuvarlak, uç kısmı sivridir. Tohum kabuğu parlak, ince ve serttir.
  Sığla yağı [değiştir]

  Sığala yağı iyi bir antiseptiktir. Eczacılıkta, parfümeride ve ayrıca buhur olarak kilise vb. yerlerde kullanılır. Kuru yongaları çeşitli ayinlerinde tütsü olarak kullanıldığından ağaca "günlük ağacı" denir.
  Ağacın kabuğunun yaralanmasıyla, özünden elde edilen bir çeşit balsam olan "Sığla yağı" özellikle parfüm sanayinde kullanılan önemli bir hammaddedir. Ağacın önemi, elde edilen bu yağdan kaynaklanmaktadır.
  Eskiden Türkiye'de 20 ton dolaylarında sığla yağı elde edilirken, günümüzde ormanların azalmasıyla yılda ancak 3-4 ton sığla yağı elde edilebilmektedir. Yağa, yurtiçinden ve yurtdışından yoğun talep olmakla berbaber, yeterli miktarda üretim olmadığı için bu talep karşılanamamaktadır. 2000'li yıllarla birlikte artık parfümeri sanayinde sentetik fiksatörler kullanıldığından eskiden olan talepler azalmış ve sığala yağı üretimi 1 tona kadar düşmüştür.
  Tarihte [değiştir]
  Geçmişte Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın "aşk iksiri" ve parfüm olarak kullandığı sığala yağı, Hipokrat döneminden beri ilaç olarak da kullanılmıştır. Eski Mısırlılar sığala yağını mumyalama işlemleri sırasında da kullanmışlardır. Batmış Fenike gemilerinden çıkarılan içi sığala yağı dolu amforalar geçmişte sığla yağının Akdeniz ticaretinde önemli bir yer tuttuğunu göstermektedirler.
  Eldesi [değiştir]
  Sığla yağı elde etmek için bahar aylarında ağacın gövdesine çizikler çizilir. Temmuz ayından itibaren gövde üzerinde biriken salgı ve kabuklar özel bıçaklar ile kazınarak toplanır. Bu salgı ve kabuklar sıcak su ile kaynatıldıktan sonra özel preslerde sıkılarak sığala yağı elde edilir.
  Bileşimi [değiştir]
  Sığla yağının bileşiminde kokusunu veren sinnamik asit, uçucu yağlar ve reçine bulunur.
  Yağ, antiseptik özelliğe sahiptir. Parazitlere karşı etkilir. Ciltte yumuşatıcı, rahatlatıcı, iltihap giderici ve yara iyi edici etkileri bulunmaktadır. Halk tarafından özellikle mide rahatsızlıklarında ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda temizleyici ve ter kokularını giderici olarak da kullanılır.
  Kullanımı [değiştir]
  Bu yağ, parfümeride sabitleyici (fiksatör) olarak kullanılmaktadır. Yani parfüm içersindeki güzel kokuların uçmamasını sağlar. Bu nedenle sığla yağı parfüm sanayinde önemli bir hammaddedir. Bunun yanı sıra sığla yağıyla yapılan sabunlar cilt yumuşatıcı etkiye ve güzel kokuya sahiptir.
  Dağılımı [değiştir]

  Türkiye'de doğal olarak bulunan Anadolu sığla ağacı, özellikle Marmaris çevresi,Fethiye, Köyceğiz ve Dalaman Çayı dolaylarında endemik olarak bulunur. Isparta ve Burdur arasında da dar bir yayılışı bulunmaktadır. Türkiye'de iki alt türü bulunmaktadır. Bu bölgelerde eskiden ormanlar oluşturan ağaçlar, günümüzde küçük korular halinde bulunmaktadır.

  vkipedi

  Sığla, her derde deva
  Güncelleme:27 Nisan 2009 10:50
  MUĞLA (İHA) - Doğayla Barış Çevre Eğitim ve Sanat Derneği Başkanı Yüksek Jeoloji Mühendisi Hakkı Çopuroğlu, nesli gün geçtikçe tükenmekte olan, Türkiye'de sadece Muğla'nın tatil cennetleri Dalaman, Köyceğiz ile Marmaris ilçelerinde bulunan Günlük (Sığla) ormanlarının, bir çok rahatsızlığın yanı sıra alzheimer ve kanser gibi hastalıklara iyi geldiğini iddia etti.

  Hakkı Çopuroğlu, sığla ağaçları sayesinde Türkiye'nin her yıl 3 ile 5 milyar dolar gelir elde edeceğini de ileri sürdü. Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'nın (ÖÇKK), birer sivil toplum örgütü olan Tarımsal Kalkınma Vakfı ile Doğayla Barış Çevre Eğitim ve Sanat Derneği'nin aracılığıyla yürüttüğü ‘Sığla eylem planı' kapsamında, Marmaris'te ‘Sığla Eğitim Koordinasyonu Merkezi' açıldı. Açılışta, gazetecilere konu hakkında bilgi veren Tarımsal Kalkınma Vakfı Başkanı Yaşar Dostbil, eylem planı kapsamında, Türkiye'deki sığla ormanlarının haritasının çıkartıldığını belirterek şöyle konuştu: "Maalesef, Türkiye'de şu anda tamamı Muğla ili sınırları içerisinde 1600 hektarlık sığla ormanı var. İşte eylem planının bu ikinci aşamasında, sığla ormanlarının rehabilite edilip, iyileştirilmesi, genişletilmesi, en faydalı şekilde kullanılması için köylü ve öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları yürütülecek. Eskilerde 178 ton çıkarılırken şimdilerde 178 kilogram dahi elde edilemeyen sığla yağının üretiminin arttırılması hedeflenecek.

  Çünkü, yağ veren sığla ağaçları dünya üzerinde sadece Türkiye'de var ve maddi olarak da çok değerli" Doğayla Barış Çevre Eğitim ve Sanat Derneği Başkanı Hakkı Çopuroğlu ise, yağı ve reçinesi Hipokrat döneminden beri sağaltıcı etkileri nedeniyle ilaç olarak da kullanılan, cildi yumuşatan, temizleyen, parfüm sanayinde sabitleyici görevi yaparak güzel kokuların uzun süre uçmamasını da sağlayan sığlanın insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu belirtti. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı örnek verdi. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal uykusuzluk çektiği dönemde, Okluk koyuna geldiğinde kendisine hazırlana hamakta, sığla ağaçlarının altında 6 saat çok güzel uyuduğunu ve bu yüzden buraya Cumhurbaşkanlığı konutunu yaptığını iddia etti. Sığla ormanlarının ve sığladan elde edilen ürünlerin, alzheimer ve kanser dahil bir çok hastalığa iyi geldiğini savunan Hakkı Çopuroğlu, "Sığlanın yağı çok kıymetli. Bunun yanısıra sığla ağaçları, çevresine salgıladığı antioksidon pozitif iyonlar sayesinde, stres, alzheimer ve kanser gibi hastalıklara iyi geliyor. Bu tür hastalar, sığla ormanlarının bulunduğu yerlerde sağlığına kavuşabiliyor. Sığlanın daha geniş alanlara yayılarak, verimli şekilde kullanılması halinde, gerek sağlık turizmi, gerekse ilaç ve parfüm sanayi yoluyla Türkiye ekonomisine yılda 3 ila 5 milyar dolar katkı sağlayacaktır. İnanın bunlar, kesinlikle hayali rakamlar değil. Çünkü, insan, sağlığı mevzubahis olduğunda parayı düşünmez harcar" dedi.
  Fotoğraf sanatçısı Mustafa Kılıç da, Sığla ağacının sadece Muğla bölgesinde yetiştiğini ve bu ağacın yağından midesi için şifa bulduğunu belirterek şunları söyledi: "Sığla ağacı sadece Muğla bölgesinde yetişiyor. 10 yıl önce benimde midemde bir rahatsızlığım vardı. Marmaris'te yetişen sığla ağacının yağını bir köylüden aldım ve uzun süre kullandım. Bu yağı kullandıktan sonra şifa buldum ve midemdeki rahatsızlık geçti" diyerek Sığla ağacının korunması gerektiğini belirtti.

  alinti

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Sığla, Styrax Faydası Alternatif Tıp Tedavisi
  By Boramir!! in forum Alternatif Tıp
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-29-2008, 23:28

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375