+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Birisini cok sevdim.

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Birisini cok sevdim. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  miraç
  Misafir

  Tanımlı Birisini cok sevdim.

  ben birini çok seviyorum.ALLAH a bu hususta dua ediyorum bizi kavuştursun diye.Yanlış yaptığım bir şey var mı yani hayırlısını isteyip illa bizi kavuştur diye dua etmeyeyim mi? teşekkürler
  Konu cicekbahcesi tarafından (05-09-2011 Saat 15:47 ) de değistirilmistir.

 2. #2
  Yönetici güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  3.120
  Blog Yazıları
  51
  Tecrübe Puanı
  107374595

  Tanımlı Ce: soru

  Sevmek ve sevilmek

  “Allah için sevmemiz” ve “Allah yolunda sevdiklerimiz” imanımızla bağlantısı olan¸ dolayısıyla bizi Allah’a yaklaştıranlar listesindedir. Bu yapıda oluşan kardeşliğimizi ve kardeşlerimizi korunması zorunlu önceliklerimize¸ imanî muhtevalı gündemimize koymak zorundayız.


  Sevmek ve sevilmek¸ kardeş olmak insan kalbinin fonksiyonlarındandır.
  Kalb ise¸ iman hakikatinin merkezidir.
  Orada olup biten her şey gibi¸ sevmek te iman ile bağlantılı; ecri veya vebali olan işlerdendir.
  1 - Peygamber sallu aleyhi ve sellem efendimiz Esnar hakkında: “Onları ancak mümin sever ve onlara ancak münafık buğz eder.” buyurmuştur. Başka bir hadislerinde de¸ bir insanın sevdiğini sadece Allah Teala için sevmesini “imanın tadına varmak” olarak tarif etmiştir. Ebu Davud’un rivayet ettiği bir hadiste de sevgili Peygamber sallu aleyhi ve sellem efendimiz: “Allah için seven¸ Allah için buğz eden¸ Allah için veren¸ Allah için alıkoyan imanını kemale erdirmiştir.” buyurmuştur.
  Müslim’in Ebu Hureyre’den rivayet ettiği bir hadiste ise sevgili Peygamber sallu aleyhi ve sellem efendimiz Allah rızası uğurundaki sevmeyi cennete giden yol güzergahında anmaktadır: “Ruhumu elinde tutan Allah’a yemin ederim ki; iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz şeyi size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.”
  Buna göre “Allah için sevmemiz” ve “Allah yolunda sevdiklerimiz” imanımızla bağlantısı olan¸ dolayısıyla bizi Allah’a yaklaştıranlar listesindedir. Bu yapıda oluşan kardeşliğimizi ve kardeşlerimizi korunması zorunlu önceliklerimize¸ imanî muhtevalı gündemimize koymak zorundayız.
  Allah için sevmenin en üstün örneklerini tarihe kaydederek giden ashab-ı kiramı ve onların tavırlarını bize aktaran Kur’an-ı Kerim’i iyi düşünüp anlamalıyız. Din kardeşini kendine tercih eden¸ verirken alır gibi haz duyan insanlar şüphesiz örnek insanlardır.
  Allah’a imandan sonra¸ yeryüzü şartlarında müminleri ayakta tutan ve cemaat olma¸ farklı olma özelliğini koruyan unsur kardeşlik ve o kardeşliğin gerekleridir.
  2- Bütün ibadetlerde olduğu gibi¸ “Allah için sevme”nin de¸ ona ibadet kimliği kazandıracak şartları vardır:
  -Yalnız Allah için olan sevgi¸ ırk¸ renk ve ülke etkisinde olmamalıdır. Bir gurup¸ cemaat¸ akrabalık gibi daire ile daraltılmamalıdır.
  - Allah’a isyan olan bir eksende oluşmamalıdır.
  - Kenetlenme ve nasihat ilkesi etrafında yoğunlaşmalıdır.
  - Seven sevdiğine sevgisini iletmelidir.
  3- Allah yolunda olan sevgiyi “Allah Yolu” ile bağlantılı yapan en önemli göstergelerden birisi sevgili Peygamber sallu aleyhi ve sellem efendimizin şu hadisinde işaret edilen kalitedir:“Sizden biriniz kendisi için sevdiğini kardeşi için de sevmedikçe iman etmiş olamaz.”
  4- Birbirlerini Allah için sevenler¸ aralarında bu sevginin kökleşmesi için gerekli maddi sebeplere de önem vermelidirler: Selam¸ hediyeleşme¸ fedakarlık¸ ziyaretleşme¸ zor vakitlerde ilgi¸ alaka¸ dua¸ ikram.. Gıyabında kardeşi müdafaa etme..
  Peygamber sallu aleyhi ve sellem buyurdular ki:
  “Sevdiğini severken aşırı gitme¸ bir gün sevmediğin birisi olabilir. Buğz ettiğine de aşırı gitme¸ bir gün dostun olabilir.”
  5- Evlilikten ticarete varıncaya kadar sosyal ilişkilerimizde de kardeşliğimiz ve kardeşlerimiz önalana çıkmalı¸ onlar ilk tercihimiz olmalıdır. Ancak¸ müminin her zamanki ölçüsü: “Ne zarar vermek ne de zarar görmek”ten uzak kalmak olduğu asla unutulmamalıdır. Şeytan ve nefislere yol açacak ihmallerden ve hatalardan uzak durulmalıdır. Zarar vermek de yok zarar görmek de. Kalbime en rahat dost¸ onula olduğumla kendimle oluyor gibi rahat olabildiğim dosttur. (Cafer-ı Sadık ra)
  6- Sevgili Peygamber sallu aleyhi ve sellem efendimiz¸ severken de¸ buğz ederken de belli bir mesafenin korunmasını¸ sonra sıkıntı doğuracak aşırılıklardan kaçınılmasını tembih etmiştir. Duygusal hareketlerden ve fevri kararlardan uzak durulmalıdır. İstişaresiz iş yapmak¸ tecrübeyi¸ birikimi görmezlikten gelmek mümine yaraşmayan uygulamalardır.
  7- Müslümanın müslüman kardeşi üzerinde altı hakkı vardır. Bu haklar kardeşlik ve sevginin yürüyebilmesinin şartlarındandır: Selam¸ davete icabet¸ nasihat talebine cevap¸ hapşırması halinde dua¸ hastalığında ziyaret¸ ölümünde cenazesine iştirak.
  8- Teşvik edilen KARDEŞ; akıllı¸ ahlaklı¸ fıskı ve bid’ati olmayan¸ dünyalık delisi olmayandır. Onu arayıp bulmak ve öyle olmak zorundayız.
  9- Kardeşliğin Allah için olabilmesi şu hakların gözetilmesi ile olur:
  a- Mal Hakkı:
  Kardeş mala tercih edilmelidir. Selef-i Salihin kardeş bildiklerini mali destek konusunda üç türlü değerlendirirlerdi:
  Birincisi: Kardeşini hizmetçisi seviyesinde görmektir ki. Bu da¸ ihtiyacı halinde istemesine meydan vermeden destek olma seviyesidir.
  İkincisi: İnsanın kardeşini kendisi ile aynı görüp onunla bölüşebilmesidir.
  Üçüncüsü ise: Onu kendisine tercih etmesidir ki¸ sıdıkların makamıdır bu makam.
  b- Dil Hakkı:
  Onu rencide edecek sözlerden gıyabında ve huzurunda kaçınmak¸ zor durumda bırakacak sorular sormamak¸ yalana teşvik etmemektir.
  c- Küçük hataları ve yanılgıları bağışlamak ta Allah için olan kardeşlikte bir haktır.
  d- Dua Hakkı:
  Kendisi için dua eder gibi kardeşi için de dua etmelidir.
  e- Külfet ve sıkıntı getirmeme Hakkı:
  Kardeşler birbirlerinin duygularını su-i istimale neden olacak şekilde külfetli ve sıkıcı olmamalıdırlar.
  Nureddin Yıldız
 3. #3
  Yönetici güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık Baktabul'un Çılgını güle_aşık - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  3.120
  Blog Yazıları
  51
  Tecrübe Puanı
  107374595

  Tanımlı Ce: soru

  Yokluk aleminden varlık alemine geldik. Biz yok idik ve eğer Rabbimiz tarafından yaratılmasaydık asla var olamayacaktık. Var olmakla kalmadık insan olarak yaratıldık. Rabbimiz bizi sevdi de var etti. Rabbimiz bize değer verdi de bizi yarattı. Sevene karşılık sevgi gerek. Seven hele Yaratan Rab olunca o zaman sevgiyi derinleştirmek gerek. Sadece Yaratanı değil yarattıklarını da sevmek gerek.
  Yaratılmışların özünde Yaratan vardır. Bu sebeple yaratılanlar yaratandan dolayı sevilmelidir. Allah için sevmek, sevginin merkezine Yaratanımızı koymak demektir. O’nun rızasına nail olmak için sevmek, O’nun bizi sevmesi için sevmek, O’nun sevgisine layık olmak için sevmek velhasıl O’nun için sevmek sevgiye gerçek misyonunu yükleyecektir.

  İnsanoğlu yaratılış itibariyle bir şeyleri sevmeye meyyaldir. Herkes farklı bir şeyleri sever. Bazıları maddeyi sever, maddede her şeyi aramaya çalışır, madde onun için değerlidir. Elde edilen şeyler ona zevk verir, keyif verir. Elde olmayan şeyler için sıkıntılar ile kendini harap eder. Dünya onun için her şeydir. Dünyalık her şeydir. Para maddenin merkezinde bulunur. Maddeyi sevenler maddi güce önem verir. Maddi güce önem veren her şeyin üstesinden kendisinin gelebileceğine inanır sonuç itibariyle aldanır. Böyle bir aldanma için Yüce Rabbimizin bir uyarısı vardır. Kur’an-ı Kerim’de bir ayette şöyle buyrulmaktadır.

  قُلْ إِنكَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَآؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْوَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُتَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُم مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍفِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُواْ حَتَّى يَأْتِيَ اللّهُ بِأَمْرِهِ وَاللّهُ لاَ يَهْدِيالْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ

  “De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size Allah'tan, Resûlünden ve Allah yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyin. Allah fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez.”
  [1]
  Kimi insan insanı sever ona değer verir. İnsanın olmadığı bir hayatı benimsemez. Hümanist yaklaşır. İnsanın her şeyin özüne yerleştirir. Bir bakıma güzel olan bu durum insana kendisinde olmayan birçok gücün yüklenmesiyle yanlış sevgi şekilleri ortaya çıkar. Kadınlar erkekleri, erkekler kadınları sevmeye meyilli yaratılmıştır. Neslin devamı, hayatın paylaşılması için bu şarttır. Bazı insanlar bu sevgide yanlış yollara düşer, aşırıya gider bir insan için hayatını heder eder. Bazıları sevdiğine ulaşamadığı için Dinin haram kıldığı cana kıyar, intihar eder, kaybedenlerden olur. Bazen de Mecnun misali kişi Leyla’sını sever ama bu sevgi Leyla’da kalmaz onu geçip Rabbe ulaşır. İşte Rabbe ulaşan bu sevgide fayda vardır. Yüce Rabbimiz Müminlerin Allah’a olan sevgisini şöyle bildirmektedir. “İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını ‘eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür.”
  [2]
  Sevileni Allah için sevmek, Sevilenden hiçbir karşılık beklememektir. İyilik yapıldığı zaman artan, kötülük yapıldığı zaman azalan bir sevgi değildir Allah için sevmek. Allah için seven kişinin dudaklarından şu mısralar dökülür.

  Gelse celâlinden cefâ,

  Yahut cemâlinden vefâ,

  İkiside cana safa:

  Kahrın da hoş, lûtfun da hoş.

  Müminler birbirlerini Allah için severler, Allah için sevmelidirler. Yüce Rabbimiz Fetih süresinin son ayetinde müminlerin birbirlerine karşı merhametli oldukları şöyle vurgulanmaktadır.

  مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْتَرَاهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً سِيمَاهُمْفِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ

  “Muhammed, Allah’ın Resülüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde halinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir.”
  [3]
  Sevgili Peygamberimizde bir hadislerinde müminlerde bulunacak şu özelliklerin imanın tadının alınmasına vesile olacağını bizlere şöyle bildirmektedir. “Üç özellik vardır; bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını tadar: Allah ve Resûlünü, (bu ikisinden başka) herkesten fazla sevmek. Sevdiğini Allah için sevmek. Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.”
  [4]
  Gönül mutlak manada bir şeylerle dolmaktadır. Bu doluşun adı sevgide olabilir, nefrette olabilir, başka şeylerde olabilir. Gönül boş kalmayacak ise ve dünya ve ahirette huzurlu bir yaşam geçirmek için gönlün sevgiyle dolup, nefret bir tarafa atılması gerekiyor ise, bu sevginin adı Allah (c.c.) olmalıdır. Böyle bir sevginin faydası elbette kendimize olacaktır. Dünyada Allah için sevmenin karşılığını tam anlamıyla alınmasa bile, mahşer meydanında gölgenin olmadığı bir zaman diliminde herkesin sıkıntı içerisinde beklediği ve bu bekleyişin bir an önce bitmesi için yalvardıkları bir zamanda arşın gölgesinde gölgelenmek ile karşılığı alınmaya başlanacaktır. Resul-ü Ekrem (s.a.s.) bir hadislerinde şöyle buyuruyor. “Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teâlâ, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır:

  1.Âdil devlet başkanı,

  2.Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç,

  3.Kalbi mescitlere bağlı müslüman,

  4.Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan,

  5.Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine “Ben Allah’tan korkarım” diye yaklaşmayan yiğit,

  6.Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse,

  7.Tenhâda Allah’ı anıp göz yaşı döken kişi.”
  [5]
  Sevgi imanın bir gereğidir. Sevgi imanın bir tezahürüdür. İman olan kalpte sevgi eksik olmaz. İmanı kamil olan bir kalpte Allah rızası için sevmek eksik olmaz. Gerçek anlamda iman etmenin yolu inanan kardeşlerimizi Allah için sevmekten geçmektedir. Mümin diğer mümin kardeşinin, rengine, ırkına veya kim olduğuna bakmaksızın sevmelidir. Çünkü İnananlar kardeştir. Yaşam bulduğumuz bu asırda müslüman kardeşlerimizin içinde bulunduğu sıkıntılar olabilmektedir. Bu sıkıntılar ile sıkıntılaşmak gerekir. Bu sıkıntıların hayattan atılması için dua edilmesi gerekir. Efendimizden yine bir hadis aktarmak suretiyle konumuzu daha iyi anlayalım. O şöyle buyurmaktadır.
  وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لا تَدْخُلُوا الجَنَّةَ حَتَّى تُؤْمِنُوا ، ولا تُؤْمِنُوا حَتَّى تَحَابُّوا ، أَوَ لا أَدُلُّكُمْ عَلَى شَيءٍ إِذَا فَعَلْتُمُوه تَحَابَبْتُمْ ؟ أَفْشُوا السَّلامَ بينَكم

  “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!”
  [6]
  İman kalpte olur, imanın gereği olan amellerde yapılır ise Yüce Allah böyle insanların kalbine gerçek sevgiyi yerleştireceğini bildirmektedir. İlgili ayette şöyle buyrulmaktadır. “İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman, onlar için bir sevgi kılacaktır.”[7] Yukarıda zikretmiş olduğumuz hadisle ayeti birleştirir isek, İman edilirse ve Yaratanın isteği ameller yerine getirilir ise sevgi kalpte var olacak, Sevgi kalpte bulunduğu müddetçe ve bu sevgi ile inananlar sevilirse iman kamil olacaktır.

  Allah için sevilmenin bir karşılığı vardır. Oda Allah tarafından sevilmektir. Bu sevginin yolu ise öncelikle Alemlere rahmet olarak gönderilen, Ümmeti olmakla şeref duyduğumuz gözümüzün nuru gönlümüzün sultanı Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) Efendimize tabi olmaktan, O’nun sünnetine uymaktan geçmektedir. Yüce Rabbimiz bu hususu ayet-i kerimede şöyle bildirmektedir.

  قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَفَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

  “(Resûlüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.”
  [8]Allah-u Teala tarafından sevilen bir insanı alem sevmektedir. Tekrar tekrar ifade etmek gerekirse Sevgimizin temelinde Allah Rızası olması kendi lehimizedir.
  Gönülde sevgi olmayınca etrafta hiçbir kimselerde olmayacaktır. İnsanları bir araya getiren sevgidir. Kaba davranışlı olanlar, gönül kıranlar dünyada kendilerini yalnızlığa mahkum etmişlerdir. Yüce Yaratan Sevgili Peygamberimize hitaben bizlere şöyle buyurmaktadır. “O vakit Allah'tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et; iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah'a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever.”
  [9]
  İnsanoğlu sevgiye, sevmeye sevilmeye muhtaçtır. Sevilmeyen insanlar içe kapanık olurlar, insanlarla iletişim kuramazlar. Sevmeyen insanlar etrafa neşe vermezler, onlarla hiç kimse beraber olmak istemez. Sevgisiz bir kalp olmaz. Sevgisiz bir gönül boş bir kap gibidir. Sevgiyi kalbe yerleştirene sevmek ise Sevgilerin en büyüğüdür. Bu sebeple her neyi seviyorsak sevelim işin özünde Allah sevgisi olsun. O zaman sevgilerimiz asıl anlamına kavuşacaktır.

  Bu yaşama bir kez gelmekte ve ayrıldıktan sonra bir daha dönme imkanı bulamamaktayız. Ölüm yakaladıktan sonra keşkeleri sıralasak da hiçbir fayda elde edemeyeceğiz. Bu sebeple Yunusun şu mısrasına kulak vermeliyiz.

  "Gelin tanış olalım

  İşi kolay kılalım

  Sevelim, sevilelim

  Dünya kimseye kalmaz."

  Ana-babasını, eşini, çocuğunu, işini, arkadaşını ve insanları Allah için seven onlardan gelenlere daha rahat katlanacaktır. Temelinde Allah olan her şeyde bereket vardır. Sevgilerinde bereketlenmesi için Allah için sevmeye hepimiz mecburuz. Bu dünyaya kavga etmeye gelmedik. Bu dünyaya hayatımızı perişan etmek için, ahiretimizi hüsrana ulaştırmak için gelmedik. Bu dünyaya sevmek ve sevilmek için geldik. Bu dünyaya huzur ve mutluluk bulmak için geldik. Yunus Emre bu hususu şöyle dizeleştirmektedir.

  "Ben gelmedim davi için

  Benim işim sevgi için

  Dostun evi gönüllerdir

  Gönüller yapmağa geldim."

  Vaazımızı İmam-ı Müslim’in kitabında yer alan ve Sevgili Peygamberimizin anlatmış olduğu bir menkıbe ile sonlandırıyorum. Ebu Hureyre’den rivayetle Efendimiz şöyle bir olayı bizlere aktarmıştır. «Bir adam başka bir köydeki kardeşini ziyaret etmiş. Bunun üzerine Allah onun için yoluna bir gözcü melek oturtmuş. Adam meleğin yanına gelince (ona) :

  — Nereye gitmek istiyorsun? diye sormuş. Adam :

  — Şu köydeki kardeşime gitmek istiyorum! cevâbını vermiş. Melek :

  — Onun üzerinde ıslâhına çalıştığın bir nimetin var mı? diye sormuş. Adam :

  — Hayır! Şu kadar var ki, ben onu Allah (Azze ve Celle) için sevdim, cevabını vermiş. Melek :

  — O halde ben senin o kardeşini Allah için sevdiğin gibi, Allah da seni sevdiğini bildirmek üzere Allah'ın sana gönderdiği elçiyim.» demiş.
  [10]
  Yüce Rabbim bizleri Kendi Rızası için sevenlerden eylesin. Bizi birbirimizden ayırmasın. Cumanız mübarek olsun. Allah’a emanet olun.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Birisini İkna Etmenin Basit Yolları
  By TheJalon in forum Off Topic
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-03-2012, 01:45
 2. 'O günlerde canım birisini öldürmek istiyordu'
  By "SenSiziM" in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2009, 00:24
 3. Kenan Doğulu Sevdim(Sevdim Şarkı Sözü)
  By ~aTRoPa~ in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-14-2009, 19:27
 4. Sevdim Şarkı Sözü-Hülya Avşar(Sevdim)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-10-2008, 01:39
 5. Az Mı Sevdim-Soner Arıca(Az Mı Sevdim Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-09-2008, 19:48

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375