+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  bilinmeyen
  Misafir

  soss fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar

  fırlatılarak yapılan spor ve oyun adları acil lazım yarın öretmene vericem çıkarsa eyer hep burdan kulanırım ödevleri firizbi gibi fırlatılarak oynanan bir oyun ve spor nütfen çıksın ödevlerim çok acil

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar

  Disk Atma  Kurallar

  Disk atma kategorisi kuralları :

  Olaylar :

  Olimpiyatlarda disk atma kategorisi altı raunttan oluşur. Sporcular ellerindeki objeleri en uzağa atmaya çalışır. Antik olimpiyatlarda fırlatma dalında uzaklık değil başka kriterler dikkate alınırdı. Atış kategorisinde koşuyla başlayan tek olay cirit atmadır. Atlayış kategorinde de diğerlerinde olduğu gibi sporcunun en iyi performansı dikkate alınır.

  Zaman limiti :

  Bir sporcu atışı gereksiz yere geciktirirse hakem tarafından cezalandırılabilir. Genellikle zaman limiti bir dakikadır.

  Diğer kurallar :

  - Eğer sporcun atış yapmasına engel olacak bir durumla karşılaşırsa hakem , atışı tekrarlatabilir.
  - Sporcu yarış alanını hakemden izin alarak terk edebilir.
  - Atletler sağlık konuları hariç hiçbir şekilde dışarıdan yardım alamazlar.
  - Cirit atıcıları çevrelerinde tam olarak 360o dönmek zorunda değildir.
  - Sporcu atışını yaptıktan sonra atış yaptığı yerden arka taraftan çıkarak ayrılır.

  Ekipmanlar :

  Cirit : Ciritte üç bölüm vardır : mızrak , baş ve kabza. Mızrak ciritin ucundaki sivriltilmiş metal kısımdır. Kabza sporcunun tuttuğu ve ciritin ağırlık merkezini de içine alan bölümdür. Erkeklerin kullandığı cirit 2.6 m - 2.7 m arası ve en az 800 gram ağırlığındadır. Bayanların kullandığı cirit ise 2.2 m - 2.3 metre arası ve en az 600 gram ağırlığındadır.

  Çekiç :

  Çekiç de üç bölümden oluşmaktadır : baş , kabza ve bağlantı kısmı. Baş kısmı çapı erkekler dalında 110 - 130 mm , bayanlar dalında ise 95 - 110 mm olan bir toptur.Bağlantı kısmı tutulan yere bağlantıyı sağlayan kısımdır. Erkekler için tüm çekicin ağırlığı en az 7.26 kg ve 117.5 - 121.5 cm arası uzunlukta olmalıdır. Bayanlar dalında ise çekiç en az dört kilogram olmalı ve 116 - 119.5 cm arası uzunlukta olmalıdır.

  Gülle :

  Gülle ağır , yuvarlak metal bir toptur. Erkekler dalında 110 - 130 mm arası çapında , bayanlar dalında ise 95 - 110 mm arası olmalıdır.

  Disk :

  Disk odundan yapılmış bir dairedir ve çevresi metalle çevrelenmiştir. Erkekler dalında 2.005 - 2.025 kg arası ağırlıkta ve 21.8 - 22.1 cm arası bir çapta olmalıdır. Bayanlar dalında ise 1.005 - 1.025 kg arası ağırlıkta ve 18 - 18.2 cm arası çapta olmalıdır.

  Fırlatma Alanı :

  Disk , gülle ve çekiç :

  Disk , gülle ve çekiç aynı yerden atılır. Sporcu atışı yapacağı dairenin içine girer ve atış sırasında vücudu bu alanın dışındaki herhangi bir yerle temas edemez. Gülle ve çekiç atılan daireler 2.135 m çapında iken , disk atılan daire daha geniş , 2.5 m çapındadır.

  Cirit :

  Cirit atma diğerlerinden tamamen farklıdır. Sporcular ciriti atmadan önce 30 - 36.5 metre arası koşu yaparlar. Sporcu koşup yolun sonuna gelince elindeki ciriti atar.


  Tarihçe

  Disk atma Kategorisi’nin Tarihi :

  Atletizmde fırlatma denildiği zaman herkesin aklına büyük olasılıkla antik zamanlardan kalma “Discobolus” ismi gelir. Discobolus bugün antik Yunan sanatının eşsiz eserlerinden birine verilen addır. Heykel disk atma ve diğer fırlatma olaylarının insanlık tarihinde ne kadar da önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Disk atma M.Ö 708 yılında yapılan antik olimpiyatlarda pentathlonun bir parçasıydı.1896′daki Atina Olimpiyatları’nda ise meydan kategorisi içine alınmıştır. Bu zamanki fırlatma aktivitesi “taş fırlatma” şeklindeydi. Sporcular 6.35 kilogramlık bir taşı şu an cirit atmakta kullanılana benzer bir teknikle atmaktaydılar. Bu yüzden atış stile de değiştirilmeliydi.
  1896 Olimpiyatları’nda gülle ve disk atma meydan kategorisinde yer alıyordu ; ancak ikisi birbirinden farklıydı. İlk olimpiyatlarda atış iki elle birden yapılırken şimdi tek elle yapılıyor. Cirit atma ilk kez 1906 Atina Oyunları’nda ortaya çıkmıştır ; ancak ciridin resmi olarak olimpiyatlara girişi 1908 Londra Olimpiyatları’nda olmuştur. Ancak antik olimpiyatlarda şimdiki gibi ciridin gittiği uzaklık dikkate alınmaz , başka kriterler dikkate alınırdı.
  19. yüzyılda Napolyon ciridin savaşta kullanılması için bir öneride bulunmuştur. Çekiç atma da bayağı eskilere uzanır. İngiltere kralı Henry VIII kendisini çekiç atarken tasvir eden bir tabloya sahiptir. Çekiç atmanın tarihi gerçekte İrlanda Taliteann Oyunları’na kadar gider. İrlandalıların kullandığı ekipmanlar bugünkülere çok benzer. Ayrıca çekiç ve cirit atma İskoçya Oyunları’nın bir parçası olarak tarihte yer almıştır.
  İlk olimpiyatlarda yapılan çekiç atma yarışmaları pek başarılı sonuçlanmıyordu ; çünkü atılan çekiçler genellikle ağaçların içinde kayboluyordu. Disk atma kategorisinin en ünlü isimlerinden biri kendi dalında dört altın madalya almayı başaran ender sporculardan olan Amerikalı Al Oerter’dır. Bayanlar dalında ise ilk şampiyon Halina Konopacka’dır . Polonyalı atlet Konopacka 1928′te bu dalda altın madalyayı alarak disk atmada altın madalya kazanan ilk bayan olmuştur
  alinti

 3. #3
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar

  Cirit atma
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Cirit atma
  Cirit atma, atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma, uzun ok / mızrak şeklindeki cirit diye anılan aletin belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordır. Cirit; metal, fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber'den yapılır. Seyirciler ve görevliler için tehlikeli olabileceği için şartların sağlanmadığı turnuvalarda diğer atletizm dallarının aksine dışında yapılmadığı olmaktadır.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Kurallar
  2 Tarihi
  3 Dünya rekorları
  4 Önemli sporcular
  4.1 bayanlar
  4.2 Erkekler
  Kurallar [değiştir]

  Cirit atma sporunda kurallar diğer atma sporlarına benzer. Yarışmacıların başta üç hakkı vardır. ilk sekizdekilerin üç hakkı daha olur. Bu atışların en uzağa olan yarışmacının bireysel derecesi olarak kaydedilir. Atışın geçerli olması için atletin belirli çizgiyi geçmemesi ve ciritin yerde ilk olarak ucunun temas etmesi şartı vardır. Ciritin ucunun değdiği ilk nokta ile atış yapılan yerin arasındaki ölçü o atışın derecesi olur.
  Cirit atmanın Disk atma, çekiç atma gibi diğer atma sporlarından en büyük farklarından biri atletin koşarak son noktaya gelip atmasına izin verilmesidir.
  Tarihi [değiştir]  Matti Järvinen
  Cirit atma sporu'na ilk kez 1908 yılında girilmiştir. Cirit atma bugün spor için kullanılsa da tarihte cirit, avlanma ve savaş amaçlı kullanılmıştır. Antik Olimpiyatlar'da bu sporun olduğuna dair bilgiler vardır. Aynı şekilde amaç maddeyi olabildiği kadar uzağa atmadır.
  Dünya rekorları [değiştir]

  Erkeklerde cirit atma dünya rekoru, 98.48 metre ile Çek Jan Železný'e aittir. Sporcu rekoru Jena, Almanya'da 25 Mayıs 1996'da kırmıştır.
  Bayanlar için rekor ise, 71.70 metre ile Küba'lı atlet Osleidys Menéndez'e aittir. Menéndez rekoru 14 Ağustos 2005 tarihinde Helsinki, Finlandiya'da kırmıştır.
  Önemli sporcular [değiştir]

  bayanlar [değiştir]
  Ruth Fuchs, Doğu Almanya
  Trine Hattestad, Norveç
  Tiina Lillak, Finlandiya
  Osleidys Menéndez, Küba
  Tessa Sanderson, İngiltere
  Fatima Whitbread, İngiltere
  Dana Zátopková, Çek Cumhuriyeti
  Erkekler [değiştir]
  Egil Danielsen, Norveç
  Breaux Greer, ABD
  Uwe Hohn, Doğu Almanya
  Arto Härkönen, Finlandiya
  Matti Järvinen, Finlandiya
  Tapio Korjus, Finlandiya
  Dainis Kūla, SSCB (Letonya)
  Gergely Kulcsár, Macaristan
  Eric Lemming, İsveç
  Jānis Lūsis, SSCB (Letonya)
  Sergey Makarov, Rusya
  Jonni Myyrä, Finlandiya
  Miklós Németh, Macaristan
  Aki Parviainen, Finlandiya
  Tom Petranoff, ABD
  Tero Pitkämäki, Finlandiya
  Tapio Rautavaara, Finlandiya
  Seppo Räty, Finlandiya
  Andreas Thorkildsen, Norveç
  Andrus Värnik, Estonya
  Jan Železný, Çek Cumhuriyeti
  Vadims Vasiļevskis, Letonya
  [gizle] g · t · dAtletizm
  Sprintler
  55 m · 60 m · 100 m · 200 m · 300 m · 400 m
  Engelli koşular
  55 m engelli · 60 m engelli · 100 m engelli · 110 m engelli · 400 m engelli
  Orta mesafe koşuları
  800 m · 1500 m · 3000 m · Hendekli koşu
  Uzun mesafe koşuları
  5000 m · 10000 m · Yarı maraton · Maraton · Ultra maraton · multiday race · Kros
  Bayrak yarışı
  4 × 100 m · 4 × 400 m · 4 × 800 m · Swedish relay
  Atmalar
  Disk atma · Çekiç atma · Cirit atma · Gülle atma · 35 lb ağırlık atma
  Atlamalar
  Yüksek atlama · Uzun atlama · Sırıkla yüksek atlama · Üç adım atlama
  Çoklu yarışlar
  Pentatlon · Heptatlon · Dekatlon · Triatlon · Duatlon
  vikipedi

 4. #4
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar

  Gülle atma, atletizmin atma sporları içinde yer alan,bir spor branşıdır.
  Metalden yapılmış, küre biçimindeki güllenin, erkekler ve bayanlar tarafından omuz hizasından en uzak mesafeye atılmasını içeren, hafif bir atletizm spor dalıdır. Eski Yunanlılar'da ve Olimpiyatlarda gülle yerine 6.5 kg ağırlığında taş veya metal parçalar ile atış yarışmaları yapıldı. Taş yerine gülle ilk kez ingilizler tarafından kullanıldı. Gülle, 1896'dan itibaren modern Olimpiyat Oyunları'nda yer aldı.
  Günümüzde gülle atma, yalnız bir el ile ve omuz ürezinden 2.135 m çapındaki daireden yararlanılarak yapılır. Gülleyi savurarak atmak yerine, adeta iter gibi atmak gerekir.
  Bu branş dalında başarılı olmak için eskiden iri cüsseli olmak büyük bir avantajdı. Ancak günümüzde, çevik ve kuvvetli olmak, atletik bir yapıya sahip bulunmak ve kurallara uygun beden hareketi çalışmaları ile büyük bir bilek eforu istemektedir.
  Güllede atma alanı beton olup; etrafında çember bulunmaktadır. Çemberin ön kenarında, atış sırasında atletin içeride kalmasını sağlayan çarpma tahtası bulunur. Çarpma tahtası ağaçtan imal edilir. içten uzunluğu 1.22 m, genişliği 114 mm olup üstü beyaza boyanır.
  Gülle düzgün ve yuvarlak olup, demir, pirinç gibi yumuşak olmayan bir metalden yapılır. içi kurşun veya benzeri bir madde ile doldurulur. Erkekler için en az 7.257 kg, bayanlar için en az 4 kg ağırlığındadır. Atış yapılan daire beton olduğundan ayakkabılarda çivi yoktur.
  Yarışmacı atış hareketine sabit duruşla başlar. Gülle tek elle çeneye yakın tutulmalı, atış süresince bu el başlangıç durumundan aşağıya düşmemelidir. Gülle hiçbir zaman omuz çizgisini geçmemelidir. Süzülüş ile gülle atışına geçilmesi arasındaki hareketler tempolu ve kesintisiz yapılır. Yarışmacı, gülle yere düştükten sonra yarışma alanının çemberin arka yarısından ve ayakta terk eder.
  Günümüzde gülle atmada güç, teknik ve zihinsel hazırlık gerektiren Amerikalı atlet Porry O'Brien'ın kendi adıyla anılan tekniği kullanılmaktadır. Burada atlet sırtı dönük bir duruşla başlayarak, 180 derece bir dönüş yaparak gülleyi daha uzağa atma olanağını bulmuştur. Dünya rekoru 23 m'yi aşarken, yurdumuzda dereceler erkeklerde 18.73'de, bayanlarda 16.96'dadır.
  Yarışmacılar üç atış hakkına sahiptirler. ilk 3 atıştan sonra en iyi sekiz yarışmacı daha sonra 3'er atış daha yaparlar. Atış sırasında yarışmacı çemberden dışarı çıkar, dengesini kaybedip ayak veya elinin biri ile dahi çemberin dışına dokunursa, gülle takozunun üstüne değerse o atış geçerli sayılmaz. Hakem sayısı sabit olmayıp, her zaman değişebilir.
  Atma uzaklığı güllenin düştüğü ilk yerin izi ile direğin iç köşesine kadar olan doğru mesafesi ölçülerek bulunur. Ölçülen uzunluk en yakın cm'ye indirgenir. Aynı dereceyi iki atletin yapması durumunda ikinci iyi derecelerine bakılarak, birinci olan atlet bulunur

  vikipedi

 5. #5
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: fırlatılarak oynanan oyun ve sporlar

  çekiç atma


  iki elle tutulan küresel ağırlığın, bir daire içinden dönerek ve hız alınarak, karşıya fırlatıldığı alan sporudur.çekiç atmanın başlangıcı m.ö 2000 yıllarında irlanda'da düzenlenen "tailteann gomes" oyunlarına dayanır. bu oyunlarda, dingilinden tutularak fırlatılan tekerleğin yerini daha sonra tahta bir tutacağın ucuna bağlanan büyük kaya parçaları aldı. 1866'dan itibaren ingiltere, irlanda ve iskoçya'da 1900'den itibaren ise olimpiyat oyunları'nda yer aldı. türkiye'ye 1950 yılında girdi, 1970'li yıllardan itibaren gelişti.

  günümüzde çekiç atıcısı demirden yapılı küresel ağırlığı 2.135 cm çapındaki daireden üç tam ve seri dönüş sonunda fırlatır. gülleden farkı bir tele bağlı olması ve 121.3 cm olan uzunluğudur. yalnız erkek atletler arasında oynanır. branş atletinin omuz adelelerinin güçlü daire içinde üç dönüşü seri yapabilecek kapasitede ve zamanlamasının iyi olması gerekir.

  çekicin fırlatılacağı, oyun alanı olarak kullanılan dairenin çevresi izleyicilerin ve görevlilerin can güvenliği için c biçiminde metal örgülü kafesle çevrilir. çekiç atış sırasında fazla esnememelidir. çekicin başlık kısmı olan top güle, som demir veya pirinç gibi sert bir madenden yapılmıştır ve yuvarlak bir şekildedir. yüzey böyle bir metalle kaplı olmak şartıyla, içi kurşun veya benzeri bir madenle de doldurulmuş olabilir. bu gülle madeni bir telle bağlı olup, en alt kısmında tek veya iki elle kavranan tutacağı 4 vardır. tutacak şekil olarak üç köşelidir. resmi yarışmalarda, çekicin ağırlığı güllenin ağırlığı kadar (7.257) kg olup 130 mm çapındadır. 3 mm çapındaki çelik telin uzunluğu ile birlikte toplam uzunluk 121.3 cm'dir. çekiç atma sporu yapan atletlerin diğer spor dallarında olduğu gibi, atlet, fanila, kısa şort, dizlik, spor ayakkabıları vardır. çekicin üçgen kulbu, parmakları zedeleyebileceği gözönüne alınarak deri eldiven de kullanırlar. çekicin giderek hızlanan biçimde döndürülmesini en yüksek dönme hızına ulaştığı anda ve yerden en yüksek bulunduğu noktada fırlatması izler. çekiç, sektör çizgilerinin içine düşmelidir. diğer yarışmalarda olduğu gibi üçer atıştan sonra eleme yapılır. eğer yarışmacı sayısı sekizden az ise genel olarak her yarışmacı altı atış hakkına sahiptir. artı atışta en iyi dereceyi yapan birinci olur. beraberlik durumunda en iyi ikinci derecelere bakılır. atış yaparken atlet, çembere ya da dışına değerse, çekiç 40 derecelik açı diliminin dışına düşerse atış geçersiz sayılır. çekiç havada kırılır ya da koparsa atış yenilenir. ayrıca atletin her atışta bir kez hareketini durdurup, atışa ara verme hakkı vardır. çekiç atışında 5 hakem değerlendirmede bulunur. hakemlerin sorumlulukları ve yerleri disk atışında olduğu gibidir.

  atış sonunda ölçüm çekicin en yakın izi ile halkanın iç kısmı arasındaki doğru boyunca cm cinsinden yapılır.

  ağırlığı gülle ile aynı olan(7.260 kg) olimpiyat disiplini.
  (pink_floyd, 04.09.2006 00:53)
  #605015
  w tavsiye !?
  elbette ki herhangi bir spor dalı için böyle konuşmak hiç de hoş değildir ama sıradan bir seyirci perspektifiyle konuşacak olursam, benim nezdimde dünyanın en saçma sporlarından biridir.. koşu, takım sporları, jimnastik falan neyse de yani biri nasıl bir süreç.. çerçevesinde çekiç atma sporuyla uğraşmaya karar verir, nasıl keşfedilir, nasıl ikna edilir merak ediyorum.. ve niye yani neden bir çekici, bir sopayı, bir diski mümkün olduğunca uzağa atmak spor olsun, keyifli olsun? evet sığ düşünüyor olabilirim ama gerçekten anlamlandıramıyorum..
  forumneurocom

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Giresun Yöresinde Oynanan Halk Oyunları
  By Mr. NuteLLa in forum Türk Halk Oyunları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-03-2009, 16:42
 2. Genleriyle oynanan bebek doğdu
  By LoNELy.RoaD in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-09-2009, 14:19
 3. Oyun oynanan eve doktor girmez!
  By ĸαяαмέŁ in forum Çocuk Sağlığı ve Eğitimi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-22-2008, 01:20
 4. genLeri iLe oynanan kediLer karanLıkta parLadı
  By ZümRüT in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12-14-2007, 15:20
 5. 'TSK oynanan oynunun farkında'
  By yaremce in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-25-2007, 09:53

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375