+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Şeytan

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Şeytan Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Kayıtsız
  Misafir

  Tanımlı Şeytan

  Şeytan cİn mİdİr ben bu soruyu Çok merak edİyorum ??

 2. #2
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Ce: Şeytan

  isimleri farklı olduğuna göre... İkisi de ayrı ayrı şeylerdir.. Şeytan ateşten, Cinler ise dumansız alevden yaratılmışlardır..
  Söylemek de fayda var; İnsan da toprakdan yaratılmıştır..

 3. #3
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: Şeytan

  ŞEYTAN MELEK Mİ CİN Mİ?
  şeytanın bir melek mi yoksa cin mi olduğuna dairyapılan ihtilaflara karşılık olmak üzerenet bir cevap vermeyi planladım.ve bu araştırmamı sizlerle paylaşmak istiyorum.bilindiği gibi İslam karşıtı düşünce bakara süresinin 34.ayetiyle kehf süresinin 50.ayetinde iblis’e verilen tanımlamanın melek mi yoksa cin mi olduğu konusundakuran-da çelişki olduğunu söylerler.ancak bunun net bir cevabının kafir cinlerden olduguna dair kuran ayetini bu yazımda göreceğiz inşallah.


  MeleklereAdem’e secde edin demiştik de iblis müstesna hepsi secde etmişlerdi.(ve iz kulna lilmelaiketi’scüdu liademe fesecüdu illa iblis) –Bakara süresi 34

  Burada iblis(şeytan) ında melekler sınıfına dahil edildiğini ancak meleklerden müstesna olarak ademe secde edilmediği ayeti beyan edilmiştir.yani melek olduğu yönde istisnalık belirtilmiştir.yani Allah iblisi meleklerden istisna etmiştir.İstisna iseistisna olmasaydı hükme dahil olacak olan yada olması doğru olan şeyin dışarıda bırakılmasını ifade eder.dolayısıyla ayette gecen illa iblis –iblis dışında cümlesimeleklerle beraber anılan bir çoğul cümleninbunun dışında bırakılan istisna tek bir kavramı belirtmektedir.

  Biraz daha açıklık getirmek istenirseAllah’ın seslendiği varlık meleklerdir.dolayısıyla çoğunluğa sesleniş tarzıcümlenin kurulumunda etmendir.dolayısıyla içlerinde ki bir istisna olan iblise seslenmesi bu secde işinde melekleri saf dışı bırakacaktır.bundan sebepçoğul olan kavrama seslenilmesi ve istisnanın iblis olması ayetin manasında doğru bir kurulumu göstermektedir.örneğin; müdür kapıdan içeri girincetüm öğrenciler ayağa kalktıyalnız öğretmen hariç. Kelimesi bu manayı teyid etmektedir.yani istisna olan bir kavramın ayetteki meleklere anlışıçoğul bir kavramla birlikte anılışından dolayıdır.

  Bir başka deyişleiblis’in kafir cinlerden oluşuna yönelikbakara süresinin 34.ayetinde bir sözden belirtilmese deayetin verdiği cümle tarzında istisna olarak belirtilmesiçoğunluk bir zannın beraberiyle getirilmesine yöneliktir..çünkü secde edenler çoğul olarak meleklerdir.

  Ayetin devamında ise; Oyüz çevirdi (eba)kibirlendi (ve’stekbere) ve kafirlerden oldu (ve kane mine’l-kafirin)


  Görüldüğü gibieylemin sonucunda verilen tepkininiblisin durum değiştirmesine vesile olduğuda buradan acık ve net olarak görülmektedir.dolayısıylaeylemden önceiblisin melek sıfatında yada meleklerin davranışlarıyla aynı davranışı göstermesi zaten vardı…yani iblis’ ve kane mine’l –kafirin
  Kafirlerden oldu-kelimesiolmazdan önceki halininmeleklerle beraber itaat ettiğini ve Allaha karşı gelmediği anlaşılmaktadır.


  “Eba-ye-‘ba-ibaen” kökünden gelen “eba” tereddütsüz düşünüp taşınarakirade ve ihtiyar ile imtina etmekkaçınmakyüz çevirmekdiretmekdayatmak demektir.

  İba fiiliistikbar (büyüklük taslamak) fiilinden önce zikredilmiştir.oysa İblis’in secdeden imtina etmesinin sebebi büyüklük taslaması olduğuna göre;onun daha önce zikredilmesi gerekirdi.Ancak bunun böyle olduğu apaçık ve ortada olduğu için buna işaret etmek gereği yoktur.(sad-38) süresinin 74.ayetinde yalnız “istikbar” (hicr 15) süresinin 31.ayetinde ise yalnız “iba” kelimesinin zikri ile iktifa edilmiştir.


  Bir başka deyişle zaten iblis’in küfretmezden öncemeleklerle birlikte anılışıo gurubun bir üyesi olduğu konusunda ayetin mana ihtivasıyla elimize bilgi olarak geçmiştir.yani çoğul bir gurubun yani meleklerin içinde olması yaratılış itibariyle farklı bir duruma sahip olsa da fark etmeyecektir.Allah’a melekler gibi itaat etmesikafir cinlerden olmamasının sebebidir.ta ki; adem’e secde emri kesin olarak verilmesine kadar.

  Bunun için Muhammed ibn ishak Hallad’dan Ata’danDavud’dan ve İbn Abbas’tan nakleder ki;o şöyle demiş:
  -İblis günah işlemezden önce meleklerden bir melek idi(davranış ve itaat olarak)ve ismi Azazil olup yeryüzünde yaşardı.Çalışma bakımından meleklerin en ileri gidenlerindendi içlerinden en bilgini idiBu husuonu kibre sevketti ve o Hınn adı verilen bir kabileden idi.

  (hadislerle kuran-ı Kerim tefsiri-İbn kesir-Çağrı yayınları-C2syf.288)


  Buradan da anlasılacağı gibidavranış ve itaat boyutunda meleklerle aynı anlamda çağrılan iblisinyaratılış itibariyle meleklerden farklı olması onun cin sıfatında olmasını gerektiriyor.ancak ayetin manasında bu böyle söylenmemektedir.söyleniş tarzında çoğunluk bir gurup meleklereve bunlarla aynı davranış içerisinde bulunan ve yaratılış itibariyle farklı olan iblise yöneliktir.ancak itaat etmemesinden sonra ayetin devamındao zaten bir cin ve kafir cinlerden oldu ayetiyle birebir teyid edilerek.anlamın iblisin meleklere ait yada cinlere mi ait olduğu ihtilafı ortadan kalkmış olmaktadır.

  Zira kehf süresinin 50.ayeti buna delil getirmektedir.

  Yine o vakti hatırla ki biz meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik. İblis hariç olmak üzere onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi Rabbinin emrinden dışarı çıktı.

  alinti

 4. #4
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374623

  Tanımlı Ce: Şeytan

  "Hani meleklere:” adem’e secde edin!” demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı. Şimdi beni bırakıp da onu ve zürriyetini (kendinize) dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar size düşmandır. Zalimler için (bu) ne kötü bir değişmedir." (Kehf, 50)
  İblis’in meleklerden olmadığına âlimlerin çoğu ittifak etmişlerdir. İblisin melek olamayacağını şöyle sıralayabiliriz:
  • Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’ de İblis’in açıkça cinlerden olduğunu buyurmuştur.
  "O, cinlerdendir. Bu sebeble meleklerden olamaz. Biz onun cinlerden olduğunu söylüyoruz, çünkü Cenab-ı Hak Kehf suresinde: "İblis müstesna (o secde etmedi). O zaten cinlerden idi" (Kehf, 50) buyurmuştur.
  Allah Teâlâ’nın: "Hatırla o günü ki (Allah) onların hepsini mahşerde toplayacak, sonra meleklere: Bunlar size mi tapıyorlardı?" diyecek. (Melekler de) "Seni (ortaktan) tenzih ederiz. Bizim yârimiz onlar değil sensin. Doğrusu, onlar cinlere tapıyorlardı " diyecekler" (Sebe, 40- 41)
  Ayetinden dolayı iblisin cinlerden olduğu belli olunca meleklerden olmaması gerekir. Bu ayet cin ile melek arasındaki farkı açıkça göstermektedir
  "İblis in cinlerden olduğu sabit olunca meleklerden olmaması gerekir. Çünkü cin, meleklerden farklı bir cinstir" diyenler vardır.” (Fahreddini Razi, Tefsir-ül Kebir)
  • İblis ateşten yaratılmış olup meleklerden farklı bir cinstir.
  İblis, ateşten yaratılmıştır. Meleklerse böyle değildir. Zira Kur’an İblis’in; "Beni ateşten yarattın "(A'raf, 12) dediğini nakletmiştir.
  Yine, “(O), cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı. " (Kehf, 50)buyurmuştur. Cinler de ateşten yaratılmıştır, çünkü Cenab-ı Hak: "Cânnı da, daha önce çok zehirleyici bir ateşten yarattık" (Hicr, 27)
  "O, İnsanı çömlek gibi kupkuru bir balçıktan yarattı. Cânnı da yalın bir ateşten yarattı" (Rahman, 14–15) buyurmuştur.
  Melekler ise, ateşten değil, nurdan yaratılmışlardır. Bir de Zühri'nin Urve'den, Urve'nin Hz.Aişe'den, O'nun da Hz. Peygamber'den (asm) rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:
  "Melekler nurdan yaratıldı; "cin" ise dumansız bir yalımdan yaratılmıştır." (Fahreddini Razi, Tefsir-ül Kebir)
  • İblis’in zürriyetinin olması onun meleklerden olmayacağını gösterir.
  “İblisin zürriyeti vardır, meleklerinse zürriyeti yoktur. Cenab-ı Hak onun niteliği hakkında;
  "Onu ve onun zürriyetini benden başka dostlar mı ediniyorsunuz?" (Kehf, 50) buyurmuştur. Bu ayet iblisin bir zürriyeti olduğu hususunda sarih bir hüküm ifade eder.
  Hasan-i Basri, Şehr b. Havşeb ve İbn-i Zeyd, İblisin, meleklerden olmadığını söylemişlerdir. Bu hususta Hasan-ı Basrinin şöyle söylediği rivayet edilmektedir:
  "İblis, hiçbir an meleklerden olmamıştır. Âdem insanların atası olduğu gibi o da cinlerin atasıdır. Onlar da Âdemoğulları gibi doğum yoluyla çoğalırlar. (Taberi Tefsiri)
  Meleklerin zürriyeti yoktur. Çünkü zürriyet, ancak erkek ve dişiden meydana gelir. Melekler arasında ise, erkek, dişi yoktur. Çünkü Cenab-ı Hak: "O müşrikler, Rahman’ın kulları olan melekleri kız addettiler. Onlar, meleklerin yaratılışına şahid mi oldular? Onların şehadetleri yazılacaktır" (Zuhruf, 19) buyurmuş. Melekler hakkında dişilikle hükmedenleri yadırgamıştır. Dişilik ortadan kalkınca, şüphesiz üreyip çoğalma ortadan kalkar; bu ortadan kalkınca da, zürriyet olmamış olur.” (Fahreddini Razi, Tefsir-ül Kebir)
  • Hz. Âdem’e secde emrini meleklerle birlikte alması, meleklerle birlikte semada bulunmasından dolayı meleklerden olduğu zannedilmiştir. Allah’a isyan edince meleklerden olmadığı anlaşılmaktadır.
  Şeytan, Hz. Âdem yaratılmadan önce, yaptığı ibadetle makamı yükselerek yedinci kat semaya kadar çıkmış ve cennet bekçiliğine yükselmiştir. Semada meleklerle birlikte bulunmasından ve secde emrinin ona da gelmesinden dolayı onun meleklerden olduğu zannedilmiştir.

  Daha sonra içinde gizlediği kibirden dolayı Hz. Âdem’e secde ile imtihan edilmiştir. Allah'ın (cc), “Âdem’e (as) secde edin” emrine karşı gelip, kibirlenerek, isyan etmiş; böylece ilahi rahmetten kovularak, insanların amansız düşmanı olmuştur.
  • İblis nefis sahibi olduğu için Allah’a isyan ederek Emrinden çıkmıştır. Melekler ise nefis sahibi olmayıp hiçbir zaman Allah’ın emrinden dışarı çıkmazlar. Bu nedenle iblis meleklerden olamaz.
  "Hani meleklere: Adem’e secde edin!” demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı." (Kehf, 50)
  Yukarda izahı geçtiği üzere, melekler masumdurlar, Allah (cc) ne emrederse itaat ederler, iblis ise böyle değildir. Bu sebeble meleklerden olmaması gerekir. İblis, meleklerden olsaydı Allah’a (cc) isyan etmezdi. Çünkü Allah (cc) melekler hakkında "Allah'ın emrine karşı gelmeyen, verilen emirleri olduğu gibi yerine getiren melekler vardır. Buyurmaktadır. (Taberi Tefsiri)
  • Melekler Allah’ın güvenilir elçileridir. İblis ise böyle değildir.
  Melekler elçilerdir. Çünkü Cenâb-ı Hak: "Melekleri elçiler kılan..." (Fatır, 1) buyurmuştur. Allah'ın elçileri ise ma'sumdurlar. Çünkü Cenab-ı Hak: "Allah, risaletini koyduğu yeri en iyi bilendir "(Enam. 124) buyurmuştur. İblis böyle olmadığı için, onun meleklerden olmaması gerekir. (Fahreddini Razi, Tefsir-ül Kebir)


  alinti

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Şeytan - Şeytan Nedir? - Şeytan Hakkında Herşey..
  By KARLALESİ in forum Sorularla İslamiyet
  Cevaplar: 30
  Son Mesaj: 05-15-2011, 13:39
 2. Grup Asil - Şeytan(Şeytan Şarkı Sözü)
  By goℓge.* in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-13-2009, 20:31
 3. Şeytan Sev Diyor Şarkı Sözü-Ege(Şeytan Sev Dİyor)
  By şheqergirls in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-28-2008, 17:13
 4. Şeytan Şarkı Sözü-Serdar Ortaç(Şeytan)
  By XxCANISIxX in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2008, 19:14
 5. Şeytan - Serdar Ortaç (Şeytan Şarkı Sözü)
  By kalbiimsinn in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-21-2008, 12:26

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375