Apache HTTP Server 2.4, Apache HTTP Server 2.4 Çıktı
Dünyanın en çok kullanılan web sunucusu olan Apache 6 yıl sonra ana sürüm yayınladı.

Apache Yazılım Vakfı , Apache HTTP Server‘ın 2.4 sürümünün yayınlandığını duyurdu. Apache web sunucusunun en son 2005 yılında 2.2 sürümü yayınlanmıştır. Bu kadar uzun süredir yeni bir ana sürüm yayınlanmamasına rağmen Apache hala dünyanın en çok kullanılan web sunucusu durumunda. Apache neredeyse 400 milyon web sitesinin yayınlanmasında kullanılıyor.

Apache web sunucusu projesinin başkan yardımcısı Eric Covener, “Apache HTTP Server 2.4 sürümünü yayınladığımız için gerçekten çok mutluyuz” ifadesini kullandı.

Ayrıca Apache Vakfı, 2.4 sürümünün bulut ortamları için geliştirme yapmak açısından ideal olduğunu savunuyor.

2.4 sürümünde öne çıkan geliştirmeler şu şekilde:

Geliştirilmiş performans (düşük kaynak kullanımı ve daha iyi eşzamanlılık)
Azaltılmış bellek kullanımı
Asenkronize giriş/çıkış desteği
Dinamik ters proxy yapılandırması
Salt olaya dayalı web sunucularından daha iyi performans
Daha ayrıntılı zaman aşımı ve hız/kaynak sınırlama özelliği
Yüksek trafik sunucular ve proxyler için uyarlanmış daha ince ayarlı önbelleğe alma desteği

Ek olarak Apache 2.4 sürümü, daha kolay problem analizi, gelişmiş konfigürasyon esnekliği, daha güçlü kimlik doğrulama ve yetkilendirme ve dokümantasyon revizyonu içermektedir.

Apache, çok popüler olsa bile kullanıcılar daha hızlı bir web sunucusu istemekteydi. İlk noktada, kullanıcıların beklediği performans artışı gerçekleştirildi.

Bu güncelleme uzun zamandır bekleniyordu. Doğruyu söylemek gerekirse bu güncelleme için bundan daha iyi bir zaman olamazdı. Geçtiğimiz aylarda, hızlı ve yüksek performanslı NGINX, Microsoft’un Internet Information Server (IIS) web sunucusunu geçerek, dünyanın en iyi ikinci web sunucusu haline gelmişti. Kısa süre sonra Apache’yi de yakalayarak geçebileceği düşünülen NGINX ticari destek sunmaya da başlamış durumda. Ayrıca geçtiğimiz ayların verilerine dayanarak Apache ve IIS’dan daha fazla büyüme gerçekleştirdiği görülmektedir.