+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
Like Tree1Likes

Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında

 Forum Hakkında Katagorisinde ve  Sorun Cevaplayalım Forumunda Bulunan  Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  yabanci dodonur Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında

  Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 2. #2
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında


  PROSTATIN İLTİHABİ HASTALIKLARI (PROSTATİT)
  Prostatit hastalarını değerlendiren ve tedavi eden klinisyenlerin büyük bir bölümü bu hastaların tanımlanmasının kolay olduğunu fakat tanı koymanın ve sınıflandırmanın zor olduğunu söyleyeceklerdir. Akut perineal ve suprapubik ağrı, ateş, titreme ile irrite edici ve obstriktif idrar yapma semptomları ile acil servis yada kliniğe başvuran hastalara tanı konmasında klinisyenlerin herhangi bir problemi bulunmamaktadır. Hastaların büyük bir bölümü, tedavide direncin nedeni ile irrite edici ve obstriktif genitoüriner ve pelvik ağri ile başvurmaktadır. Hastaların büyük bölümü, artan ve azalan ağrı,sıkıcı idrara çıkma semptomları,ağrılı ve güç cinsel deneyimler ile bir yaşam kalitesi bulunmaktadır.Genel olarak benign prostat hiperplazisi ve prostat kanserinin daha yaşlı erkeklerde görülmesine karşın,prostait genellikle genç erkekleri etkileyen bir durumdur. Erkeklerin % 25 kadarında yaşamlarının bir bölümünde prostatit semptomları olduğu ileri sürülmektedir.
  50 yaş altındaki erkeklerde konulan en sık ürolojik tanıdır ve 50 yaş üzeri erkeklerde ise, üçüncü en sık ürolojik tanıdır. Ürologlar; prostatiti tedavi ettikleri en zor ve hayal kırıklığı yaratan hastalıklardan biri olarak değerlendirmişlerdir.


  PROSTATİT NEDENLERİ NELERDİR?
  1-ENFEKSİYOZ:
  a-üropatojenik bakteriler (E.Coli, klebsiella türleri. psodomonas türleri, enterobakteriler)
  b-Büyük olasılığı olan prostat patojenleri (enterokoklar)
  c-Muhtemel prostat patojenleri (chlamydıa türleri,mycoplazma türleri.corynabacterıum türleri)
  d-Potansiyel prostat patojenleri (mantarlar,viruslar.diğer kriptik kültürü yapılamıyan mikroorganizmalar.)
  2-ANATOMİK:
  Prostaitin başlamasında ve ilerlemesinde iki ana anatomik anormalliğin rol oynayabileceğine inanılmaktadır. OBSTRİKSİYON ve REFLÜ. Mesane boynu hiperplazisi.BPH. external sfinkter dissinerjısi,üretral striktür,meatal stenozis yada fimozisin neden olduğu alt idrar yolu obstriksiyonuna bağlı olarak yüksek basınçlı disfonksiyonel idrar yapma meydana gelmektedir.Böyle bir obstriksiyonun neden olduğu yüksek basınç türbülens,üretra içindeki idrarın akım karakterlerinde değişikliğe neden olmaktadır.Potansiyel olarak zararlı ve toksik içeriği olan(potasyum,imünojenik proteinler vs.) ve /veya prostat üretrası içine sürüklenen yada geçen mikroorganizmaların olduğu idrar,prostat kanalları içine reflü olabilir.
  3-TRAVMATİK:
  Tekrarlayıcı travma(traktör,bisiklet , ağır vasıta şöförlerinde ortaya çıkar)en büyük olasılıkla ,lokal perineal kas ve sinir sistemini hatta belkide damar sistemini etkilemektedir.Prostatik sendrom daha ziyade akut ve tekrarlayıcı perineal /pelvik inflamasyon sonrası meydana gelir.Subakut ve kronik inflamasyona neden olan bir başlatıcı ile başlamaktadır.
  4-İMMÜNOLOJİK- NÖRÖJENİK HASAR.;
  İnflamasyon ve nöröjenik hasar otoimmün süreçler yada lokal nöral lopun yukarı düzenlenmesi ile ilerletilebilir.Kr nöropati,nöröjenık aracılı bir inflamasyona neden olurken kronik inflamasyon ise daha ileri nörölöjik hasara yol açabilmektedir.

  PROSTATİT SEMPTOMLARI VE TANI YÖNTEMLERİ:
  Çok sayıdaki çalışmalar primer semptomların ağrı olduğu ortaya konmuştur. Ağrı genitoüriner sistem yada pelvisteki herhangi bir yerde lokalize olabilmekle birlikte,primer olarak görülen ağrı yerleşimi arasında perinea,suprapubik alan,kasıklarda,testislerde,penis ve ejakulasyon yada idrar yapma ile ilişkili ağrı yada rahatsızlık bulunmaktadır.İkincil,fakat o kadar da önemli bir durum da idrar sıklığı,sıkışma,nokturı,düşük akım hızı ve mesanenin yetersiz bir şekilde boşaldığı hissi gibi irrite edici ve obstriktif idrar yapma semptomlarıdır.Cinsel disfonksiyon semptomları,ejakulator ağrı ve rahatsızlık gibi temel semptomların ötesinde cinsel bozuklukların temel bir rol oynadığı ortaya konmaktadır.
  Tanıda önemli olan diğer iki ana faktör yada parametre ise , alt idrar yolundaki bakteri ve inflamasyonun değerlendirilmesidir.Bunlar;mikroskopi(beyaz küre.ve inflamasyona yönelik diğer ip uçlarının aranması) kültür (alt idrar yolundaki lokal bakteriyel floranın değerlendirilmesi) ve bazı alt idrar yolu tetkikleri yapılmalıdır.Diğer araştırmaların tamamı ise,hastada mevcut olan semptomların diğer sebeplerinin ekarte edilmesi için yapılır.
  SINIFLANDIRMA;
  1-AKUT BAKTERİYEL PROSTATİT (KATEGORİ 1)
  Akut ve jeneralize prostat bezi infeksiyonu ile ilişkilidir.Bu hastalar genellikle şiddetli perineal ve suprapubik ağrı,dizuri ile ilişkili irrite edici ve obstriktif idrar yapma semptomları ve olguların büyük bölümünde yüksek ateş,yaygın eklem ağrıları vardır. Rektal muayenede prostat yumuşak olup, ağrı ve hassastır.Tedaviye başlamadan evvel akım ortası idrar kültürü alınması ve gerekirse kan kültürü alınması gereklidir.
  TEDAVİ:
  idrar ve kan kültürünün elde edilmesinden sonra hastaya intravenöz olarak geniş spektrumlu antibiotik (penısıllın. Gentamisin , ikinci yada üçüncü kuşak sefalosporınler vs.) başlanmalıdır.Kültür sonuçları geldiği zaman duyarlılık testine göre oral /ıv. antibiotik tedavısine devam edilmelidir.Ayrıca ;analjezikler,anti inflamatuarlar, ıv.sıvı replasmanı için genel destekleyici bir bakım verilmelidir.
  2-KRONİK BAKTERİYEL PROSTATİT (KATEGORİ 2)
  Genellikle aynı organizma ile olan tekrarlayıcı idrar yolları enfeksiyonları ile karakterizedir.Başarılı bir antibiotik tedavisi sonrasında tamamen olamamakla birlikte bu hastaların bir çoğu asemptomatik hale gelmektedir.Bu grubta prostat spesifik örneklerde (prostat salgısı,prostat masaj sonrası idrar ve /veya semen) bakteriler lokalıze edilebilir.
  TEDAVİ:
  Birinci olarak antimikrobiall tedavi uygulanır. (sulfonamidler,florokinoloinler) hastaların yaklaşık % 40’ ında semptomlarında anlamlı düzeyde iyileşme meydana gelmektedir. Bunun yanında prostat masajı(tekrarlayan),a-reseptör blokürleri tedavi protokolüne eklenebilir.Bu tedavilere rağmen iyileşme olmuyorsa,sık sık idrar yolları enfeksiyonu oluyorsa .prostat taşları radyolojik olarak tespit edilmiş ise tedavi cerrahi olup TUR-P,AÇIK PROSTATEKTOMİ uygulanır.
  3-KRONİK NON-BAKTERİYEL PROSTATİT(KATEGORİ 3-KR.PELVİK AĞRI SENDROMU):
  Bu hastaların tamamı yaşam kalitelerini şiddetli ölçüde etkileyen uzun süreli ağrı,idrar yapma bozuklukları ve cinsel istek bozuklukları ,mevcuttur.Hekimin görevi,semptomları iyileştirmek,hastanın günlük aktivitelerini üzerindeki hastalığın etkisini azaltmak yada süratla yaşam kalitesini iyileştirmektir.
  Prostat muayenesi genellikle normal hissedilmekle birlikte yumuşakta hissedilebilir.Prostat spesifik örnekleri alınarak analiz edilmelidir.Bunun yanında;sitolojık ıdrar muayenesi,prostata spesifik antijene bakılması,alt batın ultrasonografık tetkik yapılmalı,gerekirse sistoskopik tetkik yapılmalıdır.
  TEDAVİ:
  A-KONSERVATİF TEDAVİ;
  Baharatlı gıdalar,asitli gıda ve içeçekler,alkol ve kafeinden uzak durulmalıdır.Stress ve anksiyete uyandıran durumlardan uzak durulmalıdır. Tekrarlayıcı perineal travmalardan uzak durulmalıdır(bisikletle binmek, ata binmek,sert sandalyeye oturmak vs) Sıcak oturma banyosu yapmak.
  B-ANTİBİOTİK TEDAVİ.
  Yaklaşık 4 haftalık antibiotik tedavısı(kınoloınler.tetrasiklin.klarıtromısın vs) anlamlı derecede klinik iyileşme olduğunu göstermiştir.
  C-a-RESEPTÖR BLOKÜRLER tamsulosin.terazosin.dokzasosın.vs)
  D-ANTİ İNFLAMATUAR TEDAVİ:
  Özelikle selektif COX 2 inhibitörlerinin 6 haftalık uygulanması hem ağrı , hemde yaşam kalitesinde anlamlı düzeyde iyileşme olduğu gösterilmiştir.
  E-FİTOTERAPİK AJANLAR:.
  Özellikle arı polen özü,.testere yapraklı palmiye.,çinko preparatları kr.prostatlı hastalarda faydalı olabileceği gösterilmiştir.Ancak şu anda kesin olarak bir araştırma bulgusu yoktur
  F- MİNİMAL İNVAZİV YÖNTEMLER.
  Transüretral balon dilatasyonu,prostatın transüretral iğne blasyonu (TUNA), transüretral lazer terapi,transüretral hipertermi,transüretral mikrodalga termoterapisi gibi yöntemler,hastalardaki semptomları iyileştirebileceği ortaya konmakla birlikte çalışmalar devam etmektedir.
  4 - ASEMPTOMATİK İNFLAMATUAR PROSTATİT(KATEGORİ 4):
  Bu hastalar tanım olarak asemptomatiktir.Tanı;patolojık muayene,tur-p örnekleri,prostat biyopsilerinin histolojik incelenmesi ve infertil erkeklerdeki mikroskopik semen analizleri ile konur.Özellikle biyopsilerde prostat ınflamasyonunun tespit edilmesi durumundaki PSA düzeylerinde hafif düzeyde yükselme olan bazı erkeklerde ve belki de lököspermisi olan seçilmiş infertil erkeklerde antibiotik tedavisi yada antiinflamatuar ajanlar endike olabilir.

  Gözdece35 likes this.

 3. #3
  yabanci Kimyager Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  5
  Tecrübe Puanı
  88

  Tanımlı Ce: Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında

  Deneme kimyager Eroğlu geçmiş olsun dileklerimle

 4. #4
  yabanci Kimyager Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  5
  Tecrübe Puanı
  88

  Tanımlı Ce: Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında

  İyi günler


  Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.  Benim uzun yıllar araştırma ve geliştirme sonucunda kullandığım bitkisel karışım sıvı kür bu sıkıntıları

  gidererek normal yaşamınıza dönmenizi sağlıyor.

  Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre 1 ay ile 4 ay arasında değişiyor,Ama genelde 2 aylık kür yeterli oluyor.


  Bitkisel kür sıvı haldedir.15 LİTRE bitkisel kür 15 günde tüketiliyor.Günde yemeklerden yarım saat önce sabah 2 su bardağı
  öğle 1 su bardağı akşam 2 su bardağı yatarken 1 su bardağı olarak 6 bardak kullanılıyor.

  Kronik prostatitin semptomlarını gidererek normal yaşantınıza devam etmenizi sağlıyor.Sık sık idrara gitme ,
  idrar yaparken zorlanma, idrarda yanma,idrar yapamama, idrar bitince sıkışıklık hissi olması,
  penisin kökünde ve ucunda ağrı ve yanma, makat bölgesinde ağrı ve yanma ,kasıklarda ağrı, sancılı boşalma ,
  boşalma sonrası yanma gibi semptomları giderir.

  Hernangibir yan etkisi yoktur, düzenli kullandığınız zaman 1 ay içinde iyileştirici etkisini hissetmeye başlarsınız,

  Tamamen iyileşme süresi hastalığın şiddetine göre değişir.
  Geçmiş olsun dileklerimle

  K

 5. #5
  yabanci Kimyager Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  May 2013
  Mesajlar
  5
  Tecrübe Puanı
  88

  Tanımlı Ce: Prostatit nedir? Prostatit tedavisi nasıl yapılır? Prostatit hakkında

  MERHABA


  Ben kimyagerim.Şu an 52 yaşındayım.30 yaşlarında kronik prostatit hastası oldum.
  Bu hastalığın tüm belirtilerini (iritatif ve obstrüktif ) çok şiddetli bir şekilde yaşadım.Geceleri 5 kez idrara gidiyordum.
  Gündüzleri 2 saatte bir idrara çıkıyordum.Her idrar yapmam bir ızdıraptı.Gündüz ve gece sıcak su torbası ile geziyordum.

  Kronik prostatit nedeniyle prostat bezim sertleşti ve şişti.Kültür tahlillerinde bakteri üremediği halde
  rahatsızlığım bana çok sıkıntı veriyordu.Eczanelerde şu anda bulunan antibiyotik ve antienflamatuarlardan
  hemen hemen hepsini kullandım.Bu ilaçlar PROSTAT BEZİNİN DEFORMASYONUNU ve SERTLEŞMESİNİ ÖNLEMEDİĞİ için
  sıkıntılarım hiç azalmadı.Bu arada yine piyasada bilinen bitkisel kürleri ve kapsülleri de kullandım.
  (Hazanbel.brokoli.ısırgan,kabak çekirdeği vb)Bunlardan da bir fayda göremedim.
  Aile dostum olan ürolog doktorum yaşım genç olduğu için cerrahi operasyona da sıcak bakmıyordu.
  Benim iyileşmemin şu andaki bilinen ilaçlarla zor olduğunu ve 50-60 yaşlarında belki bir operasyon
  düşünülebileceğini söylüyordu.
  Ben bu ümitsizlik içinde değişik bitkisel ilaçlar araştırıp kullanarak 16 yıl daha geçti.

  Yaklaşık 6 yıl önce kullandığım karışım bitkisel kürden fayda görmeye başladım ve kullanmaya devam ettim.
  Hastalığın verdiği sıkıntılar hemen hemen bitti ve normal yaşama dönebildim.

  Hastalığımın iyileşmesinin daha önceki kullandığım ilaçlardan mı yoksa bu yeni denediğim ilaçtan mı
  olduğunu görebilmek için yakın çevremde aynı hastalıktan ve BPH hastalığına yakalananlara da ilacımı kullandırdım.
  Bu hastalar da şu anda eczanelerdeki ilaçları ve bilinen bitkisel kürleri kullanan fakat İYİLEŞEMEYEN kişilerdi.

  Bu ilacı kullanan tüm hastalar ilacın işe yaradığını ve şikayetlerin hemen hemen bittiğini beyan ettiler.
  Bu durumu RAPOR,TAHLİL VE HASTA ŞİKAYETLERİNİN AZALMASI ile de tesbit etmiş bulunmaktayım.

  Böylece benim de iyileşmemin bu ilaca bağlı olduğu da doğrulanmış oldu.

  İlacın benim gözlemleyebildiğim kadarıyla belirgin bir YAN ETKİSİ yok..

  Sizlere aşağıda ilacı kullanan hastaların bazılarının bilgilerini sunuyorum:


  Adı Soyadı : E.S
  Yaşı : 67
  P.S:A : 4
  Teşhis :Kronik prostatit
  Tedavi Başlangıcı : 04.02.2009
  Tedavi Bitişi : 12.05.2009
  Kullandığı ilaç miktarı : 80 lt
  Tedavi sonu P:A : 1

  Öyküsü : Hasta tedaviye başlarken idrar yaparken yanma ve geceleri 4 kez idrara çıkma şikayetiyle
  geldi.Antibiyotik antienflamatuar ve alfa bloker kullanıyordu.Bitkisel ilacımızdan yaklaşık 3.5 ay
  düzenli kullandı.Şikayetleri azaldı.Geceleri idrara çıkma 1 kez.idrar akış hızı ve kalınlığı normal
  seviyelere geldi.Rezidü idrar miktarı düşük idrar yaptıktan sonra sıkışıklık hissi yok.

  Hastamız tedavi sonunda eski doktoruna kontrole gittikten sonra doktoru diyor ki:

  ( Ben sana 2 aylık kullanımlık ilaç verdim ve 2 ay sonra seni ameliyat etmek istiyordum,
  sen ne kullandın böyle iyileştin benim verdiğim ilaçlar bu şekilde bir iyileşme sağlamaz)
  Bu yazdıklarım hastanın bana söyledikleridir.

  Hastamız şu anda normal hayatına devam ediyor görüşüyoruz sıkıntısı yok.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Adı Soyadı : A.A
  Yaşı : 47
  P.S.A Total :0.89
  P.S.A serbest :0.37
  Teşhis : Kronik prostatit
  Prostat : 32 gr
  Tedavi Başlangıcı : 03.09.2010
  Tedavi Bitişi : 04.12.2010
  Kullandığı ilaç miktarı : 40 lt

  Öyküsü : Hasta tedaviye başlarken idrar yaparken yanma sık idrara çıkma ve rezidü idrar
  şikayetleri ile geldi.Antibiyotik,antienflamatuar kullanıyordu.
  Bitkisel ilacımızdan 2 ay kullandı şikayetleri azaldı ve bitti.

  Hastamız şu anda normal hayatına devam ediyor görüşüyoruz sıkıntısı yok.


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Adı Soyadı : R.D
  Yaşı : 71
  Teşhis : B.P.H
  Tedavi başlangıcı : 08.12.2009
  Tedavi bitişi : 19.02.2010
  Kullandığı ilaç miktarı : 40 lt

  Öyküsü : Hasta tedaviye başlarken idrar yaparken yanma,sık idrara çıkma ve rezidü idrar
  şikayetleri ile geldi.Alfa bloker kullanıyordu.
  Bitkisel ilacımızdan 2 ay kullandı şikayetleri azaldı.

  Hastamız şu anda normal hayatına devam ediyor görüşüyoruz sıkıntısı yok.
  Bunlara benzer daha birçok hasta ilacı kullandı ve şikayetleri azaldı.Şu anda da kullanan hastalar var.
  Şimdiye kadar bu ilacı kullanıp ta ben bundan hiç bir FAYDA GÖRMEDİM veya şu şekilde bir YAN ETKİSİ oldu
  diyen olmadı.Burada isimlerini bildirmediğim başka birçok hasta da ilacı kullandı ve FAYDASINI gördüler.

  Ben zaten kendim bu hastalığın bütün belirtilerini şiddetli bir biçimde yaşadığım için ilacı kullanmadan
  önceki sıkıntılarını ve kullandıktan sonraki iyileşme belirtilerini çok iyi biliyorum.

  İlacın İYİLEŞTİRME etkisini bizzat yaşadım ve gördüm.İyileşmeden önce gerçekten çok ızdırabım vardı.
  Bu ızdıraplar anlatmakla olmuyor bunları ancak yaşayan bilir.

  Ben hastalığım süresince her doktora gittiğimde yeni bir ilaç var mı o nu da kullanalım diye umutsuzca
  yıllarca bekledim.Aynı şekilde bekleyen başka hastaların iyileşmesine belki katkımız olur diye bunları sizlerle
  paylaşmak istedim.

  Burada anlattığım şahıslar ve olaylar tamamen gerçektir.

  Ben bu bitkisel ilaca GÜVENİYORUM ve iyileştirme etkisinin yaklaşık %90-100 seviyelerinde olduğunu biliyorum.


  Sayın kronik prostatit hastaları antibiyotikler bu hastalıkta yetersiz kalıyor.Daha önce de belirttiğim gibi
  bakteri üremediği halde şikayetler bitmiyor.Ben piyasada bulunan tüm ilaçlardan kutularca kulandım
  fakat sıkıntılarım hafiflemedi.Sadece sıcak su banyosu o an için biraz rahatlatır ama çok az bir süre
  sonra yine ızdırap başlar.


  Şu anda bitkisel ilacımızı kullanıp iyileşen ve hala kullanmaya devam eden birçok hasta var.


  Bu hastalar yakında ilaçla ilgili yorumlarını sitelerde bildirecekler.

  Bu ürünü kullanın ve sonucunu görünüz.

  Tüm hastalara geçmiş olsun dileklerimle

  Tel : 0-533-427 77 86

  0-532-697 46 25

  Kimyager.

  Şükrü Eroğlu

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Prostatit belirtileri
  By Kimyager in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-25-2013, 13:25
 2. Reflü nedir,tedavisi nasıl yapılır ?
  By HaYaLGöZlÜm in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-02-2012, 12:05
 3. Uykusuzluğun tedavisi nasıl yapılır?
  By NoBoDyS in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-03-2010, 16:34
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2009, 16:00
 5. Diş Kanal Tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?
  By zeynep in forum Diş ve Ağız Sağlığı
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-10-2009, 18:09

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375