Tanju Çolak, 10 Kasım 1963'te Samsun'da dünyaya geldi.
Tanju Çolak, Samsun Yolspor'da futbol yaşamına başalayarak Samsunspor ile futbol hayatına devam etti.
Tanju Çolak, Samsunspor formasıyla 84-85 ve 85-86 sezonlarında gol kralı oldu. Çolak, Tüm zamanların Türkiye 1.Ligi'nde en çok gol atan oyuncusu unvanını Metin Oktay'ın elinden alan ve 240 golle halen bu rekorun sahibi olan Tanju, kariyerinin en parlak dönemini ise Galatasaray’da yaşadı.
Tanju Çolak, 1987-88 sezonunda tam 39 gol atarak Avrupa Gol Krallığı’nı kazandı ve France Football Dergisi’nin düzenlediği Altın Ayakkabı ödülünü alan ilk Türk oldu.
Tanju Çolak, 39 golle 1.Lig’de bir sezonda en çok gol atan isim unvanını da eline geçirdi. Özellikle Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finale yükselen takımın en büyük hücum silahı olan Tanju, N.Xamax maçında attığı 3 golün yanı sıra 1-0’lık Monaco galibiyetinde de tek golün sahibiydi.
Tanju Çolak, 1990-91 sezonunda gol krallığını sarı-kırmızılı kulübe getiren Tanju aynı sezonun sonunda ezeli rakip Fenerbahçe’ye transfer oldu. Fenerbahçe’de de bir gol krallığı elde eden Tanju, daha sonra İstanbulspor forması giydi ve başina gelen olaylar yüzünden futbolu bırakmak zorunda kaldı.
Tanju Çolak, Ceza alanı içine inanılmaz bir gol sezgisine sahipti. Her iki ayağını da iyi kullanır, kafa vuruşlarında büyük isabet sağlardı.
Tanju Çolak, Türkiye’nin en iyi rövaşata yapan futbolcularından biri olan ve bu tür sayısız gollere imza atan Tanju, aynı zamanda frikik ve penaltı uzmanıydı.
Tanju Çolak, Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük golcülerden birisiydi.
Tanju Çolak, Büyük golcülüğüne karşin özel yaşamındaki düzensizlik erken emekli olan Tanju, A Milli Takım’da da 31 kez görev yaptı ve 9 gol attı.
Tanju Çolak, Tanju Çolak şu an özel bir gazetede spor yazarı olarak görev yapmaktadır

biyografist.com