John Galliano'nun başına gelenlerden sonra, moda endüstrisinin önemli isimleri, modacıların daha iyi ve rahat çalışabilmeleri için kendilerini hazır hissettikleri zaman koleksiyon çıkarmaları gerektiğini belirttiler. Azedine Alaia buna iyi bir örnek.

Alaia, "Galliano'nun başına gelenler insanlık dışı ve çok üzücü. Bu kadar fazla koleksiyon çıkarmak için yoğun baskı altında kalan modacıların sonu böyle olabiliyor" diye belirtti.

Yohji Yamamoto ise modacıların üzerinde çok da baskı olmadığını söylüyor. Yamamoto "bu durum tüm modacılar için geçerli değil; bu nerde doğduğunuza ve nasıl yetiştirildiğinize bağlı, kişiden kişiye değişen bir durum. Artık modanın gücü zayıfladı; her şey daha çok para kazanmaktan ibaret. Birbirinden pahalı çantalar satmak moda olmamalı."

Marc Jacobs ise Galliano olayı ile ilgili "insanın kendi davranışları yüzünden başkalarını suçlamasının kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Karl Lagerfeld ise, modacıların zor bir işi olduğunu kabul etmedi.

"Metro ile her sabah işe gitmek zorunda olan insanlara büyük sempati besliyorum. Ne kadar büyük bir anlamsızlık yükü ve demotivasyon ile çalışmaya çalışıyorlar. Modacılar olağanüstü ayrıcalıklı şiirsel bir kariyere sahip olan zanaatkarlardır. Sanatçi değildirler. Sanatçı olduklarını söylemekten vazgeçin artık" diye belirtti.


(modatürkiye)