Kapalı konu
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Turizm Nedir? Turist Kimdir?

 HER TELDEN Katagorisinde ve  Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil Forumunda Bulunan  Turizm Nedir? Turist Kimdir? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182766

  Tanımlı Turizm Nedir? Turist Kimdir?

  Turizm Nedir? Turist Kimdir?
  Dünya Turizm Gününü ve Turizm Haftasını Neden Kutluyoruz?
  Toplumda turizm bilincini geliştirmek, turizmi canlandırmak ve toplumun Turizme katkısını sağlamak amacıyla her yıl 15 Nisan - 22 Nisan tarihleri arası ülkemizde Turizim haftası olarak; 27 Eylül tarihinde ise Dünya Turizm Günü olarak kutlanmaktadır.

  Turizm: Başka yerleri görmek, tanımak, eğlenmek, dinlenmek ve alıveriş etmek için yapılan gezilere TURİZM denir..

  Turist: Peki turist kime denir? Bu gezilere gönüllü olarak katılanlara ise TURİST denir.

  Turizm kaça ayrılır? İç turizm ve dış turizm olarak ikiye ayrılmaktadır..

  İnsanlar ülke içinde dinlenmek, eğlenmek, alışveriş etmek, gezip görmek için, sürekli yaşadıkları kentin dışına çıkarlar. Başka yerlere giderler. Buna iç turizm denir.

  Ülkeler arasında yapılan gezilere ise Dış turizm adı verilir.

  Değişik amaçlarla ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler, ülke ekonomimize katkı sağlamaktadır.

  Ülkemizde üretilmeyen ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz ihtiyaçlarımız başka ülkelerden alınır. Bunların satın alınabilmesi için turistlerin ülkemize gelmesi yoluyla elde edilen gelire ihtiyacımız vardır. Üretim yaparak onlara mal satmak daha zor olduğu için, daha kolay bir yol olan turizm genel devlet politikamız olmuştur. Başka kazanç kaynaklarını kullanamadığımız için turizmin ülkemiz için önemli bir yeri vardır.

  Turist, dinlenmek, eğlenmek, görmek istediği yere çabuk, kolay ve rahat gitmek ister. Bunun için yollarımızın bakımlı, konaklama yerlerinin iyi olması gerekir. Türkiye turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Yurdumuz kuzey yarımkürede Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köPage Rankingü durumundadır. Ülkemizin üç yanı denizlerle çevrilidir. Ilıman iklim kuşağındadır. Bitki örtüsü bakımından zengindir. Yurdumuzda dört mevsimin özellikleri görülür. Türkiye'miz aynı zamanda tarihi eserler yönünden de çok zengindir. Anadolu'muzda çeşitli uygarlıklar yaşanmıştır. Bu uygarlıkların kalıntıları günümüze dek gelmiş ve korunmuştur. Osmanlı mirası olan İslami eserler yönünden oldukça zengindir.

  Yurdumuz, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Bir ülkede turizmin gelişmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi zorunludur. Yolların güzel olması, ulaşım araçlarının gelişmiş olması, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gereklidir. Turist yatacağı yerin temiz olmasını ister.

  Sonuç olarak: Turistler ülkemize para kazandırırlar. Fakat çok daha önemlisi turistler misafirlerimizdir. Onlara karşı güler yüzlü, iyiliksever, dürüst, hoşgörülü olmalıyız.. Misafirperverlik milletimizin temel özelliklerindendir. Onlara Türk misafirperverliğini, ahlak ve hoşgörüsünü göstererek, birer kültür elçisi olmalıyız. Yabancıların gözünde iyi olmayan imajımızı düzeltmek için ülkemize gelen turistler büyük bir fırsattır. Hoşgörü sahibi ve misafirperver milletimizin ve coğrafi güzelliklerimizin tanıtımının ülkemizin para kazanmasından çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

  Bu konudaki en çarpıcı örneği bizzat kendim yaşadım. 1990'lı yıllarda Fransa'da bazı toplum kesimlerinde Türkiye'ye ve Türklere karşı büyük bir tepki vardı. Bu bazen irkçılık boyutlurına kadar da gidebilmekteydi. Bunun yanında bazı Fransızlar da vardı ki biz Türklere çok sıcak ve dostça davranıyorlardı. Nedenini orada yaşayan bir işçi arkadaşım açıkladı: Bu bize iyi davranan Fransızlar Türkiye'ye tatil veya başka bir fırsatla gelmiş olan insanlar. Bir kere Türkiye'ye gelenler ülkemize ve bizlere dost oluyorlar. Bu durum, Amerikalılar veya dünyanın başka bir ülkesinde yaşayanlar için de geçerli ve çokça anlatıldığını duydum.

  Sanırım bir kere daha turizm olgusu üzerinde düşünmeliyiz. Çünkü iyi anılar ve olumlu izlenimler yıllar geçse de silinmiyor. Basit maddi çıkarları ön plana alarak büyük faydaları zarara uğratmamalıyız...

 2. #2
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375555

  Tanımlı Ce: Turizm Nedir? Turist Kimdir?

  İnsanların türlü amaçlarla yaptıkları gezilere turizm denir. Turizm; başka yerleri görmek tanımak eğlenmek dinlenmek ve alıveriş etmek için yapılan gezilerdir. Bu gezilere katılanlara turist denir.
  Turizm; iç ve dış turizm olarak ikiye ayrılır. İnsanlar ülke içinde dinlenmek eğlenmek alışveriş etmek gezip görmek için sürekli yaşadıkları kentin dışına çıkarlar. Başka yerlere giderler. Buna iç turizm denir. Dış turizm ise ülkeler arasında yapılan gezilerdir.

  Yabancı turist ülkemize hangi amaçla gelirse gelsin para harcayacaktır. Turistin harcadığı paraya döviz denir. Döviz yabancı ülke parasıdır.

  Ülkemizde üretilmeyen ilaç makine; gereksinme duyduğumuz petrol ve benzeri mallar yabancı ülkelerden alınır. Bunların satın alınabilmesi için dövize gereksinmemiz vardır. Dövizi ürünlerimizin ve ürettiğimiz malların dış ülkelere satışından ya da turizmden sağlarız. Görülüyor ki ülkemizin kalkınmasında turizmin çok önemli bir yeri vardır.


  Turist dinlenmek eğlenmek görmek istediği yere çabuk kolay ve rahat gitmek ister. Bunun için yollarımızın bakımlı konaklama yerlerinin iyi olması gerekir. Yurdumuz turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Yurdumuz kuzey yarımkürede Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü durumundadır. Ülkemizin üç yanı denizlerle çevrilidir. Ilıman iklim kuşağındadır. Bitki örtüsü bakımından zengindir. Yurdumuzda dört mevsimin özellikleri görülür. Türkiye'miz aynı zamanda tarihi anıtlar yönünden de çok zengindir. Anadolu'muzda çeşitli uygarlıklar yaşanmıştır. Bu uygarlıkların kalıntıları günümüze dek gelmiş ve korunmuştur.

  Yurdumuz turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Bir ülkede turizmin gelişmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi zorunludur. Yolların güzel olması ulaşım araçlarının gelişmiş olması konaklama yerlerinin bol rahat ve temiz olması gereklidir. Turist yatacağı yerin temiz olmasını ister.

  Ülkemize turist gelmesini istiyorsak onlara karşı güler yüzlü iyiliksever temiz hoşgörülü olmalıyız. Turistler konuklarımız sayılır. Konuklarımızı rahat ettirmek için her çabayı göstermeliyiz.  Turizmi daha iyi anlayıp değerlendirebilmek için turizmin tanımında geçen görmek tanımak eğlenmek dinlenmek sözcüklerinin anlamı üstünde iyice düşünelim.

  Görmek:
  İnsanlar bulundukları yerden uzakta da olsa anıtları kentleri tarihsel kalıntıları doğa güzelliklerini sanat yapılarını yakından görmek ister. İnsanların bu özlemlerini düşünerek müzeler kurmalı görülmeye incelemeye değer kalıntıları ortaya çıkararak onları sergilemeli bunları görmek için gelen turistlere yardımcı olmalıyız.

  Tanımak:
  Turist bir ülkeyi bir yöreyi tanımak ister. Orada yaşayanların törelerini göreneklerini yaşamlarını bilmek ister. Bu istek insanlar arasında sevgi arkadaşlık dostluk bağlarının doğup gelişmesini sağlar. Aslında turizm yalnız ekonomik yararlar sağladığı için değil insanlar arasında dostluk duygularının doğup gelişmesine yardımcı olduğu için de yararlıdır.

  Eğlenmek:
  Dinlenmenin bir çeşididir. Zamanı iyi güzel ve hoş geçirmektir. Eğlence yerlerinin temiz iyi ucuz güzel olması turistin o yerde uzun süre kalmasını sağlar.

  Dinlenmek:
  Çalışmaya ara vererek yorgunluğu gidermektir. Çalışanların belirli bir süre dinlenmek haklarıdır. Bu hak yasalarla güvence altına alınmıştır. Ülkemize dinlenmek için gelen turiste her kolaylığı göstermeli onları rahat ettirmeliyiz.

  Sonuç olarak ülkemizin doğal zenginliklerini anıtlarını tarihi kalıntılarını müzelerini görmek güneşinden denizinden kaplıcalarından yararlanomak dinlenmek eğlenmek için gelen turistlere yardımcı olmalıyız.

  Turistleri rahatsız etmeyelim. Değişik giysilerini ve davranışlarım hoşgörü ile karşılayalım. Turistlerin karşılaştıkları güçlükleri yenmek için yardımcı olalım. Turistik eşya satımında eşyanın gerçek değerini isteyelim. Bize yapılmasını istemediğimiz hareketlerin turistlere yapılmasını önleyelim

 3. #3
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345009

  Tanımlı Ce: Turizm Nedir? Turist Kimdir?

  Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezi.
  Bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümü.

Kapalı konu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-19-2015, 13:50
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-19-2015, 13:50
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-19-2015, 13:46
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2011, 02:50
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-22-2010, 20:43

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375