+ Konu Cevapla
15 / 24 Sayfa BirinciBirinci ... 5 13 14 15 16 17 ... SonuncuSonuncu
71 den 75´e kadar. Toplam 118 Sayfa bulundu

Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !!

 Edebi Yazilar Katagorisinde ve  Türkçe Forumunda Bulunan  Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #71
  Aranan Üye ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  Den!z kabuĞu...
  Mesajlar
  1.565
  Blog Yazıları
  19
  Tecrübe Puanı
  21323432

  Tanımlı Ce: Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !!

  "Türk demek Türkçe demektir.
  Ne mutlu Türk'üm diyene"

  "Türk demek, dil demektir. Milliyetin en bariz vasıflarından biri dildir. Türk herşeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

  "Türk milletinin dili Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bizde Türk dili, Türk milleti için mukaddes bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz hadiseler içinde ahlakının, ananelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin velhasıl bugün kendi milliyetini yapan herşeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor.
  Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir."

  "Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli olması,milli hissin gelişmesinde başlıca müessirdir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkelerinin yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır."

  "Milli eğitimin ne olduğunu bilmekte hiçbir tereddüt kalmamalıdır.Bizde milli eğitim esas olduktan sonraonun lisanını, usulünü, vasıtalarını da milli yapmak zarureti münakaşa edilemez."

  "Türkçe konuşmayan bir insan Türk topluluğuna bağlılığını iddia ederse,
  buna inanmak doğru olmaz."

  "Kat'i olarak bilinmelidir ki, Türk milletinin milli dili ve milli benliği bütün hayatında hakim ve esas olacaktır."

  "Batı dillerinden hiçbirinden aşağı olmamak üzere, onlardaki kavramları anlatacak keskinliği, açıklığı haiz Türk bilim dili terimleri tespit edilecektir."

  "Türlü bilimlere ait Türkçe terimler tespit edilmiş,bu suretle dilimiz yabancı dillerin tesirinden kurtulma yolunda esaslı adımını atmıştır.Bu yıl okullarımızda tedrisatın Türkçe terimlerle yazılmış kitaplarda başlamış olmasını kültür hayatımız için mühim bir hadise olarak kaydetmek isterim."

  "Bakınız arkadaşlar,ben belki çok yaşamam.Fakat siz ölene dek Türk gençliğimi yetiştirecek ve Türkçe'nin bir kültür dili olarak gelişmeye devamı yolunda çalışacaksınız. Çünkü Türkiye ve Türklük, uygarlığa ancak bu yolla kavuşabilir."


 2. #72
  Aranan Üye ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  Den!z kabuĞu...
  Mesajlar
  1.565
  Blog Yazıları
  19
  Tecrübe Puanı
  21323432

  Tanımlı Ce: Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !!

  Azerbaycan Türk halkları ailesinden olan bir Türk devletidir. Azerbaycanın resmi dili Azeri Türkçesidir ve oğuz (batı) şivelerinden birisidir. Azerbaycan Cumhuriyyeti resmi olarak latin A,B,C si kullanıyor.
  Azerbaycan tarihininden, eski Azerbaycan topraklarında yalnız Azeri Türkleri değil, komşu halkların ve azsaylı halkların, etnosların da yaşadığını biliyoruz. Azerbaycanda Tat, Taliş, Lahıc, Lezgi, Kürd, Tatar, Udin, Yehudiler ve Rusların yaşadığı ilçelerimiz, kentlerimiz vardır. Azerbaycan her zaman çok farklı milletlerin kompakt yaşadığı beynelmilelçi bir devlet olmuşdur. Memleketimizde hiç bir milli ayrı seçkilik yoktur. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız.
  Okulda okuduğumuz yıllarda, masallar, ata sözleri, ve yazarlarımızın çocuklar için yazdıkları hikayelerden oluşan “ana dili” adlı dersliğimiz vardı. O dersliği seve-seve okurduk ve kitapın adı çok güzel düşünülmüşdü. Azerbaycan halkının fikirlerini, düşüncelerini anlatdığı Azeri Türkçesi, bizim ana dilimizdir.
  O yıllarda, konuşduğumuz dilimizin dünyada en güzel lisan olduğunu düşünüyordük. Yıllar gecdikce neden bu kadar sevdiğimizi anladık. Gözümüzü açtığımız ilk günden duyduğumuz sözümüz, ailede doğmalarımızın konuştuğu, okulda okuduğumuz ilk “elifba” kitabımız, milletimizin konuşduğu ana dilimiz olduğu için bize bu kadar doğma ve azizdir. Ve dünyadakı tüm milletler aynı bizim gibi düşünüyor. Konuşurken acaib seslenen, telaffüzü ve yazılışı zor olan lissan da kendi halkı için çok değerlidir. Her bir dilin tarihi o milletin tarihi kadar uludur ve dünyada çok zengin diller vardır. Bazıları çok diplomatikdir, bazıları çok poetikdir, müziğe uyumludur. Hatta öylesi de var ki, müziğe, besteye uyuşmadığı için, sözler başka dillerde, mesela ingilisce yazılıyor.
  Azericede vatandaşlarimiz konuşmaya alıştıkları şekilde konuşuyor. Azeri Türkçesinde düzgünmü konuşuyorlar, yoksa yanlışmı, hatalar varmı, yokmu kimse bunun farkına varmıyor. Çok kişiler, Azericede güzel ve doğru düzgün konuşulduğunu zann ediyorlar. Aslında bu böyle deyil. Azeri Türkçesinde çok sorunlar vardır.
  Bilim adamlarımız, ziyalılar, filologlarımız, her zaman Azeri Türkçesindeki en büyük sorunun adeta yabançı kelimelerin söylenmesini diyorlar. Ve bundan her zaman endişelenirler. Adeta, Avrupa dillerinden gelen kelimeleri, fars ve arap menşeli sözlerle değiştirerek düzeltiyorlar. Mesela, proyekt (proje), etap, pudra kelimeleri avrupadan alınma sözler olduğu için, bunları söylemek yanlışdır ve kabahatdir. Ama, Arap, Fars menşeli layihe, merhale, kirşan kelimelerinin söylenmesi kabul edilmiştir. Halbuki, onlar da yabancı kelimelerdir. Şüphesiz, yabançı sözlerin gelmesinin karşısını almak lazımdır ve doğrudur. Ancak, Azeri Türkcesinde en büyük sorun bu değil. Bundan daha ciddi sorunlar vardır.
  Bir zamanlar Azericede Arap ve Farsca kelimelerin çokluğundan rahatsız oluyor ve neden onları çok fazla kullandığımızı düşünüyordum. Ama sonra düşüncelerim değişti. Yüzyıllar boyu kullandığımız kelimelerimizi değiştirmek, yerine yenilerini düşünmek de doğru değil. Mesela, mekteb, mektebli, qelem (kalem), defter, siyaset kelimelerini Arap ve Farscadan alınma kelimeler olduğu için onları leksikonumuzdan çıkaramak değişmek doğru olmaz. Halkımız daima bu kelimeleri istifade etmiş, geçmiş yazılı edebiyatımız bu sözlerden kaynaklanmışdır. Örnek olarak, diger halklara istina etdiğimiz zaman, mesela, Ruscada Türk sözlerinin, Fars menşali sözlerin ve İngilisceden alınmış kelimelerin haddinden fazla olduğunu görüyoruz.
  Azericedeki en büyük sorun, sözlerimizin öz, asil, anlamında değil, tamamen farklı anlamlarda söylenmesidir. Mesela, “düşmek” sözünün anlamının ne olduğunu, hepimiz biliyoruz. Ama, Azericede insanlar bu keilmeyi “enmek” manasınada da kullanıyorlar. Bu kelimeler tamamen farklı mana ifade etdikleri için “düşmek” sözünü “enmek” yerine kullanmak çok yanlışdır. Azericeyi dinleyen bir Türk, “teyyare (uçak) yere düşdü”, “nerdivenden (merdiven) yere düşdüm” duyduğunda, ne kadar yanlış anlar, hatta gülmeli olur. Halbuki, Azeriçede “enmek” kelimesi de vardır ve her sözü kendi anlamında söylemek lazımdır.
  “Okşama” kelimesi, şifahi halk edebiyatımızda ve eski yazılı edebiyatımızda da, sarılmak, nazlamak, nevaziş etmek, azizlemek manasında söylenmişdir. Yıllar sonra Azericede bu kelimeyi tamamen farklı anlamda, “benzemek” anlamında da söylemeye başladılar. Bu da çok ilgincdir. Benzemek sözü var iken başka bir kelimeyi bu manada söylemeye gerek varmıydı. Bir kişi diğerine “okşayır” derken, yine Türkçe yanlış anlaşılıyor. Ancak, Azericede “oksamak” bazen asil anlamında da söylenir. Mesela: “Güzellik gözlerimizi okşadı”, “musigi ruhumuzu veya kalbimizi okşadı”, gibi cümleler Azericede çok söylenmektedir.
  “Keçinmek” kelimesini yaşlı insanlarımız, dedelerimiz, nenelerimiz gün güzeranla maddiyatla alakalı olarak söylerlerdi. Nenelerimizden: “bu maaşınla bir ay keçinmelisen” və s gibi sözler çok duyduk. Ama bu gün Azerbaycan TV lerde, hususen, haber programlarında, hastanede vefat eden kişi hakkında konuşurken, vefat etdi, veya hayatını kaybetdi değil, nedense son zamanlar “keçindi” söylemeye başladılar. Ancak eskiden böyle olmamışdır. Bu ikinci, üçüncü anlamları çok sonra uydurdular.
  Belki halkımız berbezekli, süstlü konuşmayı sevdiği için bu kadar deyişiklikler etmişdir. Bir kelimeyi çok anlamlarda söylemek veya öz asil manasını bilmeden, başka manalarda kullanmak, aslında Azeri Türkçesini berbat etmek, yeni dil yaratmaktır.
  “Saklamak” kelimesini, eskiden halkımız korumak, gizlemek anlamlarında söylerdi. Mesela, büyüklerimizden işitiğimiz “Allah saklasın” sözlerini “Allah korusun” anlamında söylediklerini biliyoruz. Eski değimlerimizde de bu anlamda söylenir. Şimdi kendi manasından başka, “saklamak” sözünü az kalsın kırk anlamda söylüyorlar. Çocuğu kucağına alarken, “kucağına almak” değil, “kucağında saklamak” “elinde tutmak” değil, “elinde saklamak” diyorlar. Yani kim nasıl istiyorsa öyle diyor.
  “Kalamak” kelimesinin anlamı üst üste toplamaktır. Mesela: Üst üste toplanmış kitaplara, “kalak kalak kitap” derler. Nevruz bayramımızda, adeta Tongal yapılır. Ateş yakmak için tahtaları bir birinin yüzerine koyuyorlar, buna da halk arasında tongal kalamak derlerdi. Şimdi ise artık, ateş yakarken, tongalı “yandırdım”, “çatdım”, veya “yakdım”, değil, “tongal kaladım” söylemeye başlamışlar, bu da çok yanlışdır. Sözlerin kökü nedir, ne bildiriyor, hangi anlamı ifade ediyor, bunu düşünen yok..
  Çok sözleri ve ifadeleri Ruscadan çevirmişler ve aynı şekilde kullanılıyorlar. Mesela, ruslarda doğum günü olan kişilere “imeninnik” derler. “İmenninnik” sözünün kökü “imya” dır. “İmya”nın anlamı “isim” dir. Ve Ruscadan aynı şekilde çevirerek “doğum gününe”, “ad günü” diyorlar.
  Seçimlerde, “Oy vermek”, Rusca “golosovat” dır, “golos” kelimesi Ruscadan Türkçeye çevirdiğimizde, anlamı “ses”dir. Azericeye çevirmisler, oy vermek, “ses vermek” olmuşdur. Bunları değismenin zamanı gelmişdir.
  Çok daha fazla örnekler söylemek mümkündür. Hepsi bu kadar değil. Belki bu kadarı simdilik yeterlidir. Ve hem de bu fikirlere Azeri vatandaşlarımızın çoğu itiraz eder diye düşünüyorum. Adeta bizim insanlarımız: “Azerice Türkçeden farklıdır”, “bizim öz dilimiz var”, “bundan sonra konuşma tarzımızı, dilimizi değişemeyiz” derler. Ancak Azericenin de Türk dili olduğunu düşünsek, istediğimiz şekilde konuşmamız, dilimizi berbat etmemiz de bizim için büyük kabahatdır.
  Dilmizdeki bu sorunlar aslında ayrı devlet olduğumuzdan değil, insanların kendi dillerini doğru düzgün bilmedikleri için olmuşdur. Azericeyi iyi, güzel bilmek için önce Türkçeyi öğrenmek lazımdır.
  Bu yanlış anlamlar ve sorunlar önce söylendiği gibi Azeri Türkçesini iyi bilmediklerinden meydana geliyor. Bir örnek söylemek mümkündür, mesela: Plov, bir sıra şark halkları mutfağının yemeğidir. Çok memleketlerde bu yemeğin ismi “plov” olarak geciyor. Azerbaycanda ise, yalnız Bakı etrafındakı kasabalarda “plov”a “aş” da derler. “Aş” kelimesi farscadan alınmış sözdür, anlamı “çorba”dır ve bu kelime yalnız Baku etrafındakı kasabaların ahalisinin şivesinde söylenir, dialekt sözdür. Baku kentlerinde “plov”a, “aş” derler, ama, çorbaya da, “erişte çorbası”na da “hemir(hamur) aşı” derler. Son yillarda, şadlıq saraylarındakı düğünlerde, sofraya plov getirirken “sofraya aş gelir” diye ilan ediyorlar. Bu yeni eneneden, sonra televiziyondakı, tüm mutfak programlarında sunucular, yalnız “aş” kelimesini kullanıyorlar. Belki bu kelime güzel seslendiyinden insanların çoğu da böyle söylemeye başlamış. Yalnız bir kaç kentte, ilçede söylenen şive, dialekt sözün aparıcı ve önemli söze çevrilmesi yanlışdır.
  Bazen Azeri Türkçesini iyi bilmeyen, konuşmasında sorunları olan, kişiler de TV de veya basında istedikleri şekilde konuşarak veya yazarak, insanlara yanlış örnek oluyorlar. Dilimizdeki bütün deyişiklikler cok güman ki, bu minval üzere olmuşdur.
  Memleketimizdeki bilim adamlarımız, ziyalılar, Azerbaycanla Türkiye halkının ayni millet, ayni medeniyet, aynı dile sahip olduklarını her zaman diyorlar. Ancak, “Azerice ayrıdır, başkadır”, söylediğimizde, istediğimiz gibi konuşduğumuz ve sorunlara göz yumduğumuz zaman Türkcelerimiz arasında yerle gök kadar farklılık yaranır ve bir birimizi anlamak zor olur.
  Televizyonlarımızda program sunucularımız, son zamanlar evvel kelimesini kullanmıyor, “ilk önce” diyor, veya “rehber” yerine, “önder” demekle, Azericeyi Türkçeye yakınlaştırdıklarını düşünüyorlar. Ama yakınlaşma yalnız böyle olmuyor, bu yalnız ber-bezek verip, süstlemekdir.
  En saf Azericede bizim yaşlı ninelirimiz, dedelerimiz, babalarımız konuşuyorlardı. Onların konuştukları Azeri Türkçesi, onların lehceleri, şiveleri, bizim bu günki Azeri türkçesinden çok farklıydı. Bugün o saf Azericeyi artık duyamıyoruz. Dedemin, Azericedeki “hansı” sözüne “hangisi” demesine, veya “haber aldım” kelimesini çok söylemesine bir zamanlar taacup ediyordum. Simdi, eski Azeri Türkçesiyle, eski Türkçenin yakın ve aynı olduğunu anlıyorum. Azeriçede, “divar” yazmak, düzgün olarak kabul edilmiş, ama yaşlı nine ve dedelerimiz, “duvar” derlerdi, “kabığ”-a “kabuğ” derlerdi, “karpız”- a, “karpuz” “hemin” değil, “hemen” derlerdi.
  O yaşlı insdanlarımızın çoğu şimdi hayatda yoklar, ama şehir ve kentlerimizde yine ihtiyar insanlarımız vardır. Farklı ilçelerimizden olan ihtiyar insanlarımızın konuşmalarını sohbetlerini lente yazsak, gelecekte, filologiya ilmi için, dil araştırmaçılık için çok yararlı olurdu.
  Büyüklerimizden cok ata sözlerimizi ve değimlerimizi işitmişiz. Bu gün artık ata sözlerimiz ve değimlerimiz halk arasında az söylenir. Azericedeki ata sözleri ve değimlerimiz Türk ata sözleri ve değimleri ile aynıdır ve ortakdır. Bazı ata sözlerimizin anlamı Türkçe ile aynıdır, söyleyiş şekli bir kadar değişmişdir. Bazı değimlerimizin söyleyişi aynı Türkçedeki gibidir, ama, Türkçede hemen değim başka durumlarda söylenir, Azericede ise farklı durumlarda veya farklı olay zamanı söylerler.
  Türkiye vatandaşları çoğu, Azeri Türkçesinin asil, doğru Türkçe olduğunu Turkiye Türkçesinin ise çok değiştiyini ve yabançı kelimelerin çok fazla söylendiğini diyorlar. Aslında Türkçeyi, Azericeyle mukayise edersek, Türk dilinde sözlerin yaziliş ve söyleyiş şekli eski Türkçeye daha yakındır olduğunu az değiştiyini söyleye biliriz. Azeri Türkçesinde ise kelimelerin çoğunun yazı ve söyleyişi değişmişdir. Ancak bazı şeyler Azeri Türkçesinde korunmuşdur, değişmemişdir. Mesela, “gelmişim” değil, “gelmişem” diyoruz. Bizimki eski Türkçedeki gibidir diye biliriz. Anacak her iki Türkçelerimizde sorunlarımız vardır. Dilimizin saflığına çalışırsak, sorunları kaldırsak, düzeltsek çok daha güzel ve saf Türkçeye sahib ola biliriz.
  Farklı Türk devletlerinin Türkçelerde azacık farklılık da olacaktır, boyle olması doğaldır. Tarihimizden biliyoruz ki, Azerbaycan arazilerinde resmi ve adebi dilin arapca, daha sonralar farsca olduğu dönemler olmuşdur. Ve bu hem edebiyyatımıza hem de dilimize sirayet etmişdir.
  Sovyetler birliğinde yaşadığımız yıllarda resmi dilimiz Azerbaycan dili idi, ancak devlet idarelerindeki bütün senedler, dosyalar Rusca yazılıyordu. O yıllarda, Baku şehirinin ahalisi çoğunluk başka milletlerden oluşuyordu. Bakude, Ruslar Yahudiler coğunluk teşkil ediyorlardı ve elbette Azeriler de vardı. O yıllarda, şehirimizde gezirken, ister sokakda, isterse de mağazalarımızda, her yerde yalnız Rusca duyuluyordu. Evlatlarını Rusca okutmak, Rusca egitim almak ve Rusca konuşmak çok önemliydi, gerekli görülüyordu ve hem de prestij idi.
  Bu gün Azerbaycandakı durum eski yıllarla mukayisede çok degişmiştir. Azerbaycan bağımsızlığını ilan etmiş devletdir. Bu gün önceki yıllara baktığımızda, Azerice daha çok ahamiyyet kesb edir ve üstündür.
  Yabancı diller bilmek, başka devletlerle, ekonomi ve kulturel ilişkiler kurmamız için çok lazımdır ve bütün devrlerde önemli olmuşdur. İngilisce, Almanca, Fransızcayı da ves. bilmemiz lazimdir. Ancak buna rağmen, dilimizin saflığını korumaya çalışmak, istediğimiz gibi değil, doğru, düzgün ve güzel konuşmak, dilimizi berbat etmemek, onun saflığına çalışmak da hepımizın vatandaşlık görevimiz olmalıdır. Dilimiz bizim milli servetimizdir.

 3. #73
  Aranan Üye ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  Den!z kabuĞu...
  Mesajlar
  1.565
  Blog Yazıları
  19
  Tecrübe Puanı
  21323432

  Tanımlı Ce: Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !!

  Türkçe yazanlar için hatırlatmalar;

  Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.
  Noktadan sonra boşluk bırakılır, yeni cümle başlar.
  "gelcem, gitcem, gidiyom" denmez "geleceğim, gideceğim, gidiyorum" denir.
  "Herkez" denmez "herkes" denir.
  "Yaaaa" çok laubali bir sözdür.
  "bU şEkiLDE" yazmak sadece okuyanı yorar.
  "Yanlız" değil "Yalnız" denir.
  "ğ" harfi "g" şeklinde yazılamaz.
  "Dahi" anlamındaki "de" ayrı yazılır. Yani "Bende, sende" denmez, "Ben de, sen de" denir.
  "Geldimi?" yazılmaz "Geldi mi?" yazılır. Soru takıları ayrı yazılır. "OKmi?" değil, "Tamam mı?" denir.
  "ahmet, belgin, duru" denmez. "Ahmet, Belgin, Duru" denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
  "ki" eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır.
  "v" yerine "w" yazılmaz...
  ...
  Yani Türkçe, Türkçe yazılır. MSN Türkçesiyle değil.


  Alıntıdır. Düzenlenmiştir.

 4. #74
  Aranan Üye ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  Den!z kabuĞu...
  Mesajlar
  1.565
  Blog Yazıları
  19
  Tecrübe Puanı
  21323432

  Tanımlı Ce: Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !!

  A
  Abes : Anlamsız, saçma
  Abluka : Kuşatma, çevirge
  Abone : Sürdürümcü
  Absürt : Saçma, usdışı
  Adapte : Uyum
  Adi : Bayağı, sıradan
  Adisyon : Hesap
  Agresif : Saldırgan
  Ahize : Almaç
  Aidat : Ödenti
  Air bag : Hava yastığı
  Ajanda : Andaç
  Aksiyon : Eylem, edim
  Aktif : Etkin
  Aktivite : Etkinlik
  Aktüel : Güncel
  Aleyhtar : Karşıtçı, karşı görüşlü
  Alfabe : Abece
  Alternatif : Seçenek
  Amatör : Özengen, deneyimsiz
  Ambargo : Engelleyim
  Ambiyans : Hava
  Amblem : Belirtke
  Ambulans : Cankurtaran
  Ampermetre : Akımölçer
  Analitik : Çözümleyici
  Analiz : Çözümleme
  Anarşi : Başsızlık, kargaşa
  Anatomi : Gövdebilim
  Anekdot : Öykü
  Angarya : Yüklenti
  Animasyon : Canlandırma
  Anons : Duyuru
  Anket : Sormaca
  Anons : Sesli duyuru
  Ansiklopedi : Bilgilik
  Antetli : Başlıklı
  Antipatik : Sevimsiz
  Antifiriz : Donma önleyici
  Antreman : Alıştırma, çalışım
  Antrenör : Çalıştırıcı
  Argüman : Donatı, kanıt, dayanak
  Arkeoloji : Kazıbilim
  Aroma : Hoş koku
  Arşiv : Belgelik
  Artist : Sanatçı, oyuncu
  Asayiş : Düzenlilik, güvenlik
  Asistan : Yardımcı
  Asparagas : Uydurma
  Astronomi : Gökbilim
  Ateizm : Tanrıtanımazlık
  Atıf : 1-Yöneltme 2-İlişkili bulma 3-Gönderme
  Atmosfer : Havayuvarı
  Atom : Ögecik
  Atölye : İşlik
  Avans: Öndelik

  B
  Bahir : Deniz
  Baht : Yazgı, kader
  Bakiye : Kalan
  Bandaj : Sargı
  Banliyo : Çevre, yörekent
  Bariyer : Engel
  Bariz : Belirgin, açık
  Bariyer : Engebe
  Beraat : Aklanma
  Best-seller : Çok satan
  Bilboard : Duyuru tahtası
  Bilhassa : Özellikle
  Biyografi : Öz geçmiş
  Bizzat : Kendisi
  Blöf : Kandırmaca
  Bodyguard : Koruma
  Bone : Başlık
  Bonkör : Eliaçık
  Botanik : Bitkibilim
  Boykot : Direniş
  Branş : Dal, kol
  Brifing : Bilgilendirme, Sunu
  Brüt : Kesintisiz
  Buldozer : Yoldüzler
  Burjuva : Kentsoylu
  Burjuvazi : Kentsoyluluk
  Buton : Düğme

  C
  Camia : Topluluk
  Cari : Yürürlükte olan
  Catering : Yemek hizmeti
  Celse : Oturum
  Cengaver : Savaşçı
  Center : Merkez
  Cenup : Güney
  Cereyen : Akım
  Cetvel : Çizelge, düzçizer
  Cevap : Yanıt, karşılık
  Check up : Tümtanı
  Cihaz : Aygıt

  D
  Dahil : İç, içsel
  Darbımesel : Atasözü
  Darphane : Para basımevi
  Data : Veri
  Debriyaj : Kavrama
  Defans(if) : Savunma, savunmalı
  Deforme : Şekli bozulmuş
  Defroster : Buz çözer
  Deklarasyon : Bildiri, açıklama
  Demo : Tanıtım
  Demonstrayon : Gösteri
  Departman : Bölüm
  Despot : Buyurgan
  Direktör : Yönetmen
  Dizayn : Tasarım
  Done : Veri
  Download : Yüklemek
  Driver : Sürücü
  Dubleks : İki katlı

  E
  Edebi : Sonsuz
  Ebeveyn : Ana baba
  Ecnebi : Yabancı
  Edat : İlgeç
  Edip : Yazar
  Editör : Yayımcı
  Egoist : Bencil
  Egzersiz : Alıştırma
  Ego : Ben
  Ekstra : Fazla, fazladan
  Elastik : Esnek
  Enformasyon : Danışma
  Entegre : Bütünleşik
  Entern : Yetişici
  Eskiz : Taslak
  Exit : Çıkış

  F
  Faal : Çalışkan, etkin
  Fahri : Onursal
  Fail : Yapan, eden
  Faiz : Getiri
  Faktör : Etken
  Final : Son
  Fanatizm : Bağnızlık
  Fasıl : Bölüm
  Federal : Birleşik
  Finish : Bitiş, varış
  Full : Tam
  Full Time : Tam gün
  Fullemek : Doldurmak

  G
  Garp : Batı
  Gıyabi : Yokken
  Global : Küresel
  Grafik : Çizge, çizenek
  Gramer : Dilbilgisi
  Grev : İşbırakımı
  Gurup : Gün batımı
  Güruh : Toplaşım, kalabalık
  Güya : Sanki, sözde

  H
  Hakiki : Gerçek
  Handikap : EngelHarcırah : Yolluk
  Hard Disc : Ana Bellek
  Harfiyen : Değiştirmeksizin
  Hasıl : Ürün, verim
  Hayalperest : Düşkurucu
  Haysiyet : Onur, saygınlık
  Hazar : BarışHit : Gözde

  İ
  İmtiyaz : Ayrıcalık
  İskonto : İndirim
  İzolasyon : Yalıtım

  J
  Jaluzi : Şerit perde
  Jenerasyon : Soy, kuşak
  Jeneratör : Üreteç
  Jenerik : Tanıtımık
  Jenosit : Soy kırım
  Jeofizik : Yer fiziği
  Jeolog : Yerbilimci
  Jeoloji : Yerbilim

  K
  Kabine : Bakanlar kurulu
  Kabotaj: Gemi işletimi
  Kadastro : Yeryazım
  Kadir: Değer
  Kaide: Değer
  Kainat: Evren
  Kalibraj: Ayarlama
  Kalite : Nitelik
  Kamer: Ay
  Kamera: Alıcı
  Kampüs : Yerleşke
  Karambol : Karışıklık
  Kartel : Tekel
  Komite : Kurul
  Kompetan : Uzman
  Komplike : Karışık, dolaşık
  Komünikasyon : İletişim
  Konfeksiyon : Hazır giyim
  Konferans : Konuşma, toplantı
  Kongre : Kurultay
  Konsept : Kavram
  Konsültasyon : Danışım
  Kozmik : Evrensel

  L
  Laboratuvar: Beklemelik
  Lağvetmek: Kaldırmak
  Laptop: Dizüstü bilgisayar
  Limit: Sınır, uç
  Literatür: Yazın
  Loder: Yükler
  Lojman: Kurum konutu

  M
  Mamafi : Bununla birlikte
  Mecmua : Dergi
  Mega : Çok büyük
  Mesaj : Bildiri, ileti
  Metot : Yöntem
  Metropol : Ana kent
  Minimum : En az
  Misyon : Özel görev
  Modern : Çağdaş
  Modernize etmek : Yenilemek
  Montaj : Kurgu

  N
  Naçizane : Önemsiz, değersiz
  Nadide : Görülmemiş, az görülen
  Nafaka : Geçimlilik
  Nafile : Boşuna
  Nağme : Ezgi
  Nahiye : Bölge, bucak
  Nahoş : Tatsız, kötü, yakışıksız
  Nakden : Para olarak
  Nasihat : Öğüt
  Nezaket : İncelik

  O
  Obje: Nesne
  Ofansif : Atak
  Offline : Çevrimdışı
  Ofis : İşyeri
  Ofset : Düzbaskı
  Okey(lemek) : Onay, onaylamak
  Oley : Yaşa!
  Online : Çevrimiçi
  Optima : En uygun
  Optimist : İyimser
  Ordövr : Ön yemek
  Organizasyon : Düzen, düzenleme
  Orijinal : Özgün
  Otistik : İçe kapanık
  Otokritik : Özeleştiri

  P
  Paradigma : Değerler dizisi
  Parafe etmek : İmcelemek
  Part time : Yarım gün
  Plaza : İş merkezi
  Provokasyon : Kışkırtmak
  Provokatör : Kışkırtıcı
  Prömiyer : İlk oyun, açılış

  R
  Radyasyon : Işıma, ışınım
  Rakım : Yükseklik, yükselti
  Rakip : Yarışmacı
  Rampa : Yokuş
  Randevu : Buluşma
  Randıman : Verim
  Rapor: Yazanak
  Rasat : Gözlem
  Rastgele : Gelişigüzel
  Realite : Gerçek, gerçeklik
  Reflektör : Yansıtıcı
  Reyting : İzlenme oranı
  Rezervasyon : Yer ayırtma
  Roof : Çatı

  S
  Sabotaj : Kundaklama
  Sansür : Sıkıdenetim
  Sauna : Buhar banyosu
  Sav : Tez
  Seans : Oturum, kez, süre
  Sekreter : Yazman
  Sembol: Simge
  Sembolik : Simgesel
  Seminer : Topluçalışım
  Sempati : Cana yakınlık
  Sempatik : Sevimli, cana yakın
  Sempatizan : Duygudaş
  Senkron : Eşzaman
  Sentez : Bireşim
  Server : Sunucu
  Sezon : Sürem
  Show-Şov : Gösteri
  Showman : Gösteri adamı
  Simültane : Eşzamanlı
  Sirkülasyon : Dolaşım
  Sistem : Dizge
  Skandal : Utanca
  Skor : Sonuç
  Skor board : Sonuç tahtası
  Slayt : Saydam, yansı
  Slogan : Savsöz
  Software : Yazılım
  Solaryum : Güneşletici
  Sorti : Çıkış
  Sosyal : Toplumsal
  Sosyalist : Toplumcu
  Sosyolog : Toplum bilimci
  Sömestr : Yarıyıl, dönem
  Spesifik : Özgül
  Spesiyal : Özel
  Spiker : Sunucu
  Sponsor : Destekleyici
  Staj : Uygulamalı öğrenim, yetişim
  Star : Yıldız
  Start : Başlangıç
  Start Almak : Başlamak
  Stil : Biçem
  Stok : Yığım
  Stres : Gerilim
  Süper : Üstün, en büyük
  Sürpriz : Şaşırtı


  Ş
  Şantaj : Göz korkurtma
  Sark : Doğu
  Şekil : Biçim, tutum
  Şerh : Açma, ayırma
  Şofben : Su ısıtıcısı
  Şoför : Sürücü
  Şok olmak : Çok şaşırmak
  Şov : Gösteri
  Şovrum : Sergi evi
  Şube : Dal, kol


  T
  Taahhüt : Üstlenme
  Tahkim : Pekiştirme
  Tahlil : Çözümleme
  Tahliye : Salıverme
  Taklit : Öykünme
  Tali : İkincil
  Talk şov : Söz gösterisi
  Tansiyon : Kan basıncı, gerilim
  Tasarruf : Biriktirme, artırım
  Tatil : Dinlence
  Taviz : Ödün
  Tazminat : Ödence
  Tebliğ : Bildiri
  Tedavül : Geçerlik, sürüm
  Tekabül etmek : Karşılamak
  Teknik : Yol, yöntem
  Tekzip : Yalanlama
  Temyiz : Ayırt etme
  Teorem : Önerme
  Teori : Kuram
  Teorik : Kuramsal
  Terapi : İyileştirme
  Tercüme : Çevirme, çeviri
  Termometre : Sıcaklık ölçer
  Terör : Yıldırı
  Tesir : Etki
  Tesisat : Kurum, kuruluş
  Test : Sınama
  Tez : Sav
  Tezat : Çelişki, karşıtlık
  Tiraj : Baskı sayısı
  Torpil : Kayırma
  Totaliter : Baskıcı, bütüncülTrafik : Gidiş-geliş
  Trajedi : Ağlatı
  Transparan : SaydamTrend : Yönelme, eğilim
  Turizm : Gezim
  Tümör : Ur
  Türbülans : Ters akıntı


  U
  Ufuk : Çevren
  Uhde : Görev, sorumluluk
  Ultrasonik : Sesüstü
  Uzuv : Örgen
  Ultraviyole : Morötesi

  Ü
  Ümitvar : Umutlu
  Ümmi : Okur yazar olmayan
  Ünite : Birim
  Üniversel : Evrensel
  Üniversite : Evrenkent
  Üstüvane : Silindir
  Üryan : Çıplak, yalın
  Ütopik : Hayali, düşsel
  Ütopya : Hayal, hayal ülke


  V
  Vazo : Çiçeklik
  Versiyon : Sürüm
  Vesaire : Ve benzeri
  Vesait : Araçlar
  Vestiyer : Askıyeri, askılık
  Video : İzlemece
  Vitrin : Sergen, sergilik
  Viyadük : Aşıt, kuruköprü
  Vize : Görüldü
  Vizyon : Ufuk, ileri görüş
  Vuslat : Kavuşma
  Vuzuh : Açıklık, aydınlık

  Y
  Yakamoz : Parıltı
  Yeknesak : Tekdüze
  Yekûn : Toplam
  Yevmiye : Gündelik

  Z
  Zaaf :Güçsüzlük, düşkünlük
  Zabıt : Tutanak
  Zamir : Adıl
  Zevat : Kişiler
  Ziraat : Tarım
  Zirve : Doruk 5. #75
  Aranan Üye ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? Baktabul'un Çılgını ?..rabiş..? - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  Den!z kabuĞu...
  Mesajlar
  1.565
  Blog Yazıları
  19
  Tecrübe Puanı
  21323432

  Tanımlı Ce: Türkçemize sahip çıkaLım.. Lütfen.. !!


+ Konu Cevapla
15 / 24 Sayfa BirinciBirinci ... 5 13 14 15 16 17 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kültürümüze sahip çıkalım!
  By GönüL in forum Genel kültür
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-14-2011, 09:56
 2. Kaptana sahip çıkalım!
  By Reflex. in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-18-2010, 13:03
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-06-2008, 14:46
 4. Türkçemiz'e Sahip Çıkalım
  By uA_mert in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 08-21-2007, 15:38
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-05-2007, 22:20

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375