+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Kuşadası, Kuşadası genel bilgiler Kuşadası hakkında

 Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil Katagorisinde ve  Türkiyedeki Tatil Yöreleri Forumunda Bulunan  Kuşadası, Kuşadası genel bilgiler Kuşadası hakkında Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Kuşadası, Kuşadası genel bilgiler Kuşadası hakkında

  Kuşadası, Kuşadası genel bilgiler Kuşadası hakkında
  Mavi deniz ve parlak güneş, yanıbaşında muhteşem bir tarih: Efes, liman kenti, üstelik havaalanına ve İzmir’e sadece 70 km. Öğleden sonraları denizden esen ve ortalığa tatlı bir serinlik katan rüzgar. Bütün bunlar bir araya gelince çok önemli bir tatil merkezi ortaya çıkıyor: Kuşadası!
  Kente adını veren ada artık ada değil, Mora ayaklanması sorasında (1834) muhtemel saldırılara karşı güvenlik amacıyla karaya bağlanmış. Adanın asıl adı Güvercinada! Adadaki kale iyi durumda.
  Kuşadası’nın ilk yerleşiminin hangi tarihe uzandığı tam olarak bilinemiyor. Buluntular çok eski tarihlerden beri yerleşim olduğunu gösteriyor. Persler’in Anadolu’yu istilası sırasında onların, sonra Büyük İskender’in, daha sonra da Bergama Krallığı ve Roma egemenliklerinde kalmış. Kent İon Birliği (Panionion) döneminde birliğin toplantılarına ev sahipliği yapıyordu. Toplantılar Güzelçamlı yöresindeki Mykale Dağı’nın eteklerinde Poseidon Helikonios’a adanan kutsal yerde yapılıyordu.
  Günümüzün sayfiye kenti Roma Dönemi’nde de Efes’in sayfiyesiymiş. Tusan Hotel yakınında görülen hamam mozaikleri de bunu doğruluyor. Kent 1071’den sonra Selçuklular’ın, 1426’da da Osmanlı’nın eline geçmiş. Çok eski yerleşimden fazla bir şey günümüze ulaşamadı. Ancak küçük izler görülebiliyor. Kuştur Tatil Köyü’nün diskosunun bulunduğu tepede kalıntıları görülen Pygela bulunmaktaydı. Tatil köyünün yakınlarında Roma Dönemi su kemerlerinin kalıntılarını da görebilirsiniz. Osmanlı su kemerleri de Burgaz yolu üzerinde görülüyor. Davutlar yakınındaki Kadıkalesi denilen yerde Venedikliler’den kalan kale, onun 2 km. güneydoğu yönünde ise antik Anaia kenti var. Efes yolu üzerindeki orman kampı alanında kalan tümülüs Hellenistik Dönem’e aittir.
  Kentin merkezindek Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı 1618’de yapılmıştı. Sıcak Ege yazında bile kervansarayın avlusu hoş bir serinlik içindedir. Otel olarak kullanılan Kervansarayda kalmasanız da yemek yemeye, birşeyler içmeye gidebilirsiniz. Mehmet Paşa’nın 1618’de yaptırdığı Kaleiçi Camisi de kentin eski eserleri arasındadır. Zamanında kenti kuşatan kalenin kalıntıları eski kentte görülebilmektedir. Söke yolu üzerindeki sağlam kalan kulesi günümüzde karakol olarak kullanılmaktadır. Hükümet Caddesi ile Tayyare Caddesi arasında kalan ve tepeye doğru uzanan kesim eski yerleşimin bulunduğu yerdi. (Bugünkü Camii kebir ve Dağ mahalleleri.) Tepede de kale vardı. Tayyare Caddesi’nin ucundaki günümüze ulaşan kapı güney kapısıydı. Bu bölge günümüzde de eski yerleşimin evlerini ve mimarisini sergilemektedir.
  İç ve dış sefer yapan yolcu gemilerinin uğradığı liman ve modern yat limanı gemilere ve yatlara hizmet veriyor.
  Denize sırtınızı dönüp iç kısımlara yürüdüğünüzde cıvıl cıvıl bir çarşıya girersiniz. Yaz mevsiminde günün her saatinde kalabalıktır ama özellikle akşamları tam bir mahşer yerine döner. İngilizler biraları içip futbol maçında marş söyler gibi şarkılara başlar, bir başka yerde Türkler fasıl geçmektedir. Tabii bu arada Kuşadalı delikanlılar da turist kızların peşindedir.
  Sahil şeridi yanında arka taraftaki tepeler de oteller ve ikinci konutlarla dolduğu için kent batı yönünde Pamucak-Özdere’ye; doğru yönünde Davutlar-Güzelçamlı yönlerine doğru büyüyor. Doğu yönünde bu saldırıyı Dilek Yarımadası Milli Parkı göğüslüyor.
  Kuşadası bir çok turizm merkezi gibi hızlı ve plansız yapılaşmadan nasibini almıştır. Neyse ki sahil şeridi hemen tümüyle korunabilmiş, yapılaşma denize dayanmamış. Bu nedenle de hemen her yeri plajdır. Şehrin orta yerinde, yolun kıyısında denize girilip, güneşlenilebilmektedir. Bu özellik de çok az tatil merkezimizde bulunabilir. Kent içinde denize girmek istemezseniz Kadınlar Denizi’ne dakika başı giden minibüslerden birine bineceksiniz.
  KADINLAR PLAJI
  Eskiden Kadınlar Denizi deniliyordu, şimdi Kadınlar Plajı da deniliyor. Bu ad kadınlarla erkeklerin birlikte denize girmedikleri dönemlerden geliyor. Tabii bu iş çok gerilerde kaldı, şimdilerde kadınlar plajını üstsüzler dolduruyor. Yol boyunca palmiyelerin sıralandığı upuzun açık kumsalı ile Kuşadası’nın en popüler plajıdır. Kimi araştırmacılara göre mitolojideki Ulysses’in Troia’ya ulaşmaya çalışırken sirenlerin çağrısına dayanamayan gemicilerin kayalara sürüklendiği yer burasıdır. (Benzer bir öyküyü İzmir/Foça’da okuyabilirsiniz.)
  Plaj çevresinde değişik yeme içme ihtiyacınızı karşılayacak yeteri kadar seçenek bulabilirsiniz. Kent merkezine 3 km. uzaklıktaki Kadınlar Plajı sahil şeridinde birçok nitelikli otel de bulunmaktadır.
  Çevredeki diğer plajlar ve Aqua Park
  Antalya’da Dedeman Aqua Park ile başlayan su oyunları merkezleri yatırım furyası Kuşadası’nı da etkiledi. Kuşadası girişindeki Tusan Oteli’nin arka tarafındaki yamaçlarda Adaland Aqua Park açıldı. 24 saat açık tesiste çeşitli su kaydırakları, dalga ve aktivite havuzları, çarpışan botlar, animasyon, bar, restoran türü fasiliteler yer alıyor. Çocuklu aileler için ilginç ve eğlenceli bir gün olabilir.
  Kuşadası çevresinde güney yönünde Güzelçamlı (Zeus) (23 km.), Küçük ve Büyük Kalamaki (30 km.) gözde plajlardır. Burada deniz kumundan çıkan kaynak suyu ve köklerinin yarısı denizde olan ulu çınar ağacı görülmeye değer bir doğal anıttır. Daha ilerideki Odun iskelesi ve İlyas Ağa plajlarına ancak denizden ulaşılabiliyor. Kuzey yönünde ise Pamucak plajları bulunur. (Selçuk bölümüne bakınız)
  Körfezin güney ucunda, Doğanbey Burnu’nun doğusundaki liman Sünger Burnu’na uzanır. Limanın kuzeyindeki Kısık Yarımadası’ndaki tepede İonia kentlerinden Lebedos’un kalıntıları bulunmaktadır. Sünger Burnu’nun doğusundaki Çam Limanı tekneler için uygun demirleme yeridir.
  DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI - GÜZELÇAMLI
  Davutlar ve Güzelçamlı’yı geçtikten sonra bölgenin en güzel doğal alanına ulaşılır.
  10.995 hektarlık Dilek Yarımadası doğal alanı, 1966’da Milli Park ilan edildi. Dilek burnu ve çevresini içine alan Milli Park’a 07.00-20.00 saatleri arasında girilebiliyor. Bütün bir günü geçirebilirsiniz. Girişten sonra ana yol boyunca ilerlerken 1. km’de sağa doğru İçmeler Koyu tabelasını göreceksiniz. Ağaçların gölgesinde güzel bir koy, İçmeler. Aydınlık koyu (5. km) güzel kumsalıyla, Kavaklıburun (7. km) çınarlarıyla, Aydınlık kumsalı (11. km) güzel plajıyla ilgi çekiyor. Koylarda günübirlik ihtiyaçlarınızı karşılayacak tesisler ile piknik masaları ve ocaklar bulabilirsiniz. Deniz kenarında uzanıp yatanlardan değilseniz Milli Park’ta sık ağaçlıkların arasındaki patikalardan içerilere, tepelere doğru yürüyüş yapmanın keyfine bir bakın.
  6. km’deki kanyon ve Dikkaya Vadisi küçük dereleri, sık bitki örtüsü ve patikalarıyla iyi bir trekking parkuru.
  Milli Park’ın en yüksek yeri 1237 metredeki Dilek Tepesi’dir. Dağlık arazi konyonlarla, vadilerle bölünmüştür. Akdeniz bitki örtüsünün hemen bütün türlerini bir arada görebilirsiniz. Özellikle kuzey kesiminin bitki örtüsü çok zengindir. Defne ve kestane kuşakları yanında yüksek nem nedeniyle ıhlamur ağaçları da göreceksiniz.
  Bu özelliği ile Karadeniz’i andıran bitki örtüsü şaşırtıcıdır. Ülkemizde çok az yerde yetişen kartopu ağaçları, Finike ardıcı topluluğu, pırnal meşesi ve dallı servilerin yetiştiği tek yer burasıdır. Bitki örtüsünün zenginliği hayvan türleri için de zenginlik getiriyor.
  Milli Park’ta Anadolu parsı, yaban öküzü, yaban domuzu, vaşak, tilki, sansar, çakal, kurt, yabanileşmiş at ve tavşan gibi memeliler ile nesli azalan kartal, atmaca, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuş türleri bulunur. Denizi ise balığın pek çok çeşidini sunar.
  Milli Park’ta tepelere kadar çıkmayı düşünüyorsanız bunu yöreyi bilen bir rehber eşliğinde denemelisiniz. Ya da Kuşadası’ndaki seyahat acentalarının jeeplerle düzenlediği "Safari Turları’na" katılmalısınız.
  KARİNE VE DOĞANBEY
  Priene’den çıkıp Miletos için anayola dönmeden önce Karine’yi keşfetmeye ne dersiniz. Doğanbey’e yerleşen kentli aydınlar uzun yıllar önce çevrenin farkına varmışlar ve eski bir Rum köyü olan Doğanbey’deki evleri satın alıp restore etmişler. Gözlerden uzak bir tatil dünyası yaratmışlar kendilerine. Bu evlere bakıp da imrenmemek imkansız.
  Karine’ye Doğanbey’den minibüslerle gidilebiliyor.
  Ege’ye boğazlarla bağlı gölün uç nokktasında Karakol burnu çevresinde Karine antik kent kalıntıları bulunuyor. Kiralayabileceğiniz bir tekneyle Üçgözlü Güvercin mağarasına kadar gidebilirsiniz. Mavinin her tonunu içinde barındıran Karine, sıcak ve soğuk su yataklarına ve bol miktarda planktona sahip olduğu için çok zengin bir balık yatağı. Gölün az tuzlu sularında kefal, levrek, belikop ve lidaki kaynıyor. Çipuranın küçüğü lidaki (lida da deniyor) bölgenin en çok avlanan balığı.
  SİT alanı olan bölgede konaklama olanağı yok. En yakın pansiyon Dalyan mevkiinde. Karine Kır Gazinosu salaş ortamıyla ilgi görüyor. Bölgenin balıklarından ısmarlayabilirsiniz. İsterseniz canlı levrek de satın alabilir siniz.

  Kuşadası’nda her şey turizme odaklanmış. İzmir’e ve havaalanına yakınlığı, limanı ve antik Efes’in yanıbaşında oluşu, kısacası her şey ilçenin kaderini turizme bağlamış.  Kuşadası’nın tarihi çok eskilere uzanıyor. Ama bir turizm lmerkezi olarak hızla gelişmesi o kadar eskilere gitmiyor. Batı Ege’nin en büyük turizm merkezi olmanın bedelini aşırı yapılaşma ile ödedi.  Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Kuşadası merkezinde.  Kuşadası yatların da uğrak yerlerinden biri. Yat Limanından bakınca koca bir kent gibi.  Kadınlar Denizi’nin adı erkeklerle kadınların birlikte denize giremedikleri dönemden geliyor. Şimdilerde denizi, kumu ve akşamüstü imbatı ile en popüler plaj.  Kuşadası’nda da artık Aqua park var. Su eğlenceleri ve animasyonlarıyla büyük ilgi görüyor.  Kuşadası-Pamucak arasında deve turu düzenliyor seyahat acentaları  Dilek yarımadası milli parkının birbirinden güzel koyları ve plajları  Dilek Milli Parkı, bölgede yapılaşmaya direnebilen tek yer olma özelliği de taşıyor.  Karine’de Zeus Mağarası  Karine gölü bir balık yatağı. Salaş balık lokantaları her mevsim açık.

  alıntı

 2. #2
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı

  GECE BİR BAŞKA GÜZELDİR KUŞADASI

  EGENİN MAVİ NURDAN DERYASI
  BÜYÜLER DALGA ve RÜZGARIN DANSI
  BİR CENNETTİR KUŞADASI

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Kuşadası'nda 18 kaçak yakalandı
  By ZzeyneP in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-15-2009, 11:52
 2. Kuşadası commends 'Haydut'
  By zeynep in forum English World News
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-12-2008, 11:18
 3. Kuşadası Resimleri
  By yaremce in forum Türkiyedeki Tatil Yöreleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-04-2008, 10:27
 4. Kuşadası-Efes
  By GönüL in forum Türkiyedeki Tatil Yöreleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-28-2007, 13:29
 5. Kuşadası kavruluyor
  By deliqanli in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-23-2007, 21:04

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375