+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Marmara Bölgesi - Marmara Bölgesi Hakkında Bilgi - Marmara Bölgesi Turizmi

 Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil Katagorisinde ve  Türkiyedeki Tatil Yöreleri Forumunda Bulunan  Marmara Bölgesi - Marmara Bölgesi Hakkında Bilgi - Marmara Bölgesi Turizmi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. Baktabul'un Çılgını ayca. - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  3.778
  Tecrübe Puanı
  24417230

  new Marmara Bölgesi - Marmara Bölgesi Hakkında Bilgi - Marmara Bölgesi Turizmi


  DAĞLARI: Ortalama yükseltini az olduğu Marmara Bölgesi’nin yerşekilleri engebeli bir yapıya sahip değildir. Trakya’daki Işık, Koru ve Yıldız Dağları ile Anadolu Yarımadasındaki Samanlı ve Uludağ bölgenin en önemli yükseltileridir.
  OVALARI: Marmara Bölgesinde ovalar fazladır. Başlıcaları; Balıkesir, Adapazarı, Bursa, Karacabey ve İnegöl ovalarıdır.
  AKARSULARI: Sakarya, Meriç, Ergene, Susurluk ve onun kolları olan Nilüfer ve Kemalpaşa çaylarıdır.
  GÖLLERİ: Göl bakımından oldukça zengin olan bir bölgedir. Çatalca- Kocaeli bölümünde Küçük ve Büyükçekmece, Durusu ve Sapanca, Güney Marmara bölümünde ise Kuş, İznik ve Ulubat Gölleri bulunur.
  İKLİMİ: Marmara Bölgesi, bulunduğu coğrafi konumundan dolayı, farklı iklimler arasında bir geçiş alanıdır. Marmara bölgesinde Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş ikliminin özellikleri görülür. Bölgenin iç kesimlerinde ise karasal iklim görülür.
  BİTKİÖRTÜSÜ: Kuzey Marmara’da Karadeniz iklimi etkili olduğundan bitki örtüsü orman, Güney Marmara’da ise Akdeniz iklimi etkili olduğundan bitki örtüsü Maki, ve Ergene Havzasının bitki örtüsü Bozkırdır.
  NÜFUS VE YERLEŞME: Türkiye genelinde olduğu gibi Marmara Bölgesinde de nüfus bölge geneline dengeli dağılmamıştır. Özellikle Çatalca-Kocaeli (İstanbul-İzmit) bölümünde ve Bursa yöresinde nufus çok kalabalıktır. Nufusu en kalabalık bölgemizdir.
  TARIM VE HAYVANCILIK: Marmara Bölgesi’nde iklim çeşitliliğinden dolayı bitki ve tarım ürünü çeşitliliği fazladır.
  Bölgede ayçiçeği, zeytin, tütün, şeker pancarı, pirinç ve mısır yetiştirilir.
  Bursa yöresinde ipekböcekçiliği, Yıldız dağları bölümünde besi ve ahır hayvancılığı,Güney Marmara’da kümes hayvancılığı yaygındır.
  YER ALTI KAYNAKLARI: Marmara Bölgesi maden bakımından zengindir. Bursa Uludağ’da; Volfram, Balıkesir (Susurluk-Bigadiç’te) Bor minareli, Krıklareli (Hamittabat’ta) doğalgaz çıkarılır. Ayrıca mermer, demir ve linyit çıkarılır.
  SANAYİ: Sanayi bakımından en gelişmiş bölgemizdir. Bölgede otomotiv, gemi yapımı, konfeksiyon, kağıt, lastik, vagon, çimento, elektronik, ilaç, şişe-cam gibi sanayi tesisleri vardır.
  TURİSTİK TESİSLER: Edirne Selimiye Cami, Kırkpınar, Kapıkule Gümrük Kapısı, Çanakkale Truva, Uludağ, Kuş Gölü, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı

  Edirne Selimiye Camii

  Manyas Küş Cenneti  Gelibolu Yarımadası

  Gelibolu Yarım adası Milli Parkı


  Uludağ  Marmara Bölgesi'nin Genel ÖzeIIikleri:

  1.
  Yükseltisi en az olan bölgedir.
  2. Ekili - dikili arazi oranı %30 ile 1. sıradadır.
  3. İklimler arasında geçiş özelliğine sahiptir. Bu sebepten tarım ürünleri çeşidi fazladır.
  4. Genel orman dağılımında %11,5 ile 4. sıradadır.
  5. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliğinde 1. sı¬radadır.
  6. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç alma ve şehirleşme bakımından başta gelir.
  7. Sanayı tesisleri (%50) ve enerji tüketiminde 1. sıradadır.
  8. Ulaşım ağının en geniş olduğu bölgedir.
  9.Turizm gelirleri en yüksek olan bölgedir.
  10. Kıtalar ve denizler arasında geçiş özelliğine sahiptir.
  11. Marmara Bölgesi'nin yıllık sıcaklık değerleri ise,
  Ortalama sıcaklık: 14 -16 °C
  En sıcak ay ortalaması : 23 - 25 °C
  En soğuk ay ortalaması: 5 - 6 °C
  12.Marmara Bölgesi'nde yıllık yağış miktarı 600¬-700 mm olup, yağışların mevsimlere dağılışı aşağıdaki gibidir:

 2. #2
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374775

  Tanımlı Ce: Marmara Bölgesi

  l – BÖLGENİN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ
  Bölge, adını aldığı Marmara denizinin çevresinde yer alır.

  Trakya kesimi ile Anadolu'daki topraklarını, Marmara denizi ile, boğazlar ayırır.
  Marmara Bölgesi,Türkiye'nin % 8 kadarını kaplar. Güneydoğu Anadolu'dan sonra. Türkiye'nin 2. küçük bölgesidir.Marmara Bölgesi'nin, yer şekilleri bakımından başlıca özelliği sade bir yapıya sahip olmasıdır. Bölgede dağlık alanlar fazla yer kaplamaz. Var olan dağlar da devamlı sıralar halinde değildir. Çatalca-Kocaeli Platosu, Adapazarı, Bursa ve Balıkesir ovalan bölgenin başlıca düzlükleridir.

  Marmara’nın doğusunda ve güneyindeki tektonik çukurlarda ovalar, göller ve deniz parçaları yer alır.
  Bölgedeki çöküntü alanlarının en derin yerlerinde bölgenin başlıca gölleri olan Sapanca İznik, Ulubat ve Kuş gölü oluşmuştur. Sapanca ve İznik gölleri, Marmara'dan kopmuş birer körfez parçasıdır.

  Kuzey Anadolu Kırık Hattı, bölgenin ortasından geçer.
  Bölgedeki akarsuların çoğu Marmara'ya dökülür. Bunların başlıcaları Simav, Gönen ve Biga çayı dır. Meriç'in bir kolu olan Ergene, kendi adını alan havzanın sularını toplar, Sakarya’nın aşağı çığırı da bölge sınırları içinde kalır.

  Bir iç deniz olan Marmara, bölgenin ortasında yer alır. Fazla derin olmayan deniz de, kıta sahanlığı geniş yer tutar ve kıta sahanlığı güney kesiminde daha da genişler. Ancak, Marmara'da, küçük bir denizde rastlanmayacak ölçüde derin çukurluklar da vardır.

  Eski birer akarsu vadisi olan boğazlar derin ve geniş oldukları için, en büyük gemilerin bile rahatlıkla geçebilmelerine imkân vermektedir. Bu nedenle, boğazlar, tarih boyunca önemli bir: stratejik konuma sahip olmuştur.

  Boğazlarda alt ve üst olmak üzere 2 akıntı sistemi vardır.

  Boğazlardaki akıntılar sayesinde Marmara denizi, balıkçılık bakımından oldukça verimli bir alan olmuştur. Yaz başlarında Karadeniz'e, son baharda Akdeniz'e göç eden balıklar, bu dönemlerde boğazları canlı bir balık avlama alanı haline getirir.
  Marmara Bölgesi, iklim ve bitki örtüsü bakımından tam bir geçiş alanıdır. Şöyle ki, Akdeniz, Karadeniz ve karasal iklim etkilerinin üçüne de bölgenin çeşitli yerlerinde rastlanır.

  Yağışın mevsimlere dağılışı bakımından Akdeniz yağış rejiminin hafiflemiş biçimi dikkati çeker, kıyılarda belli bir yüksekliğe kadar doğal bitki örtüsü makidir. Daha yükseklerde ormanlar yer alır.

  Marmara Bölgesi'nde, hava akımlarını engelleyecek ve yönlendirecek yüksek dağ sıraları yoktur. Bu nedenle özellikle, Balkanlardan gelen soğuk ve sıcak hava akımları bölgeyi etkisi altına alır.
  Marmara Bölgesi, küçük olmasına rağmen, Türkiye nüfusunun yaklaşık dörtte biri burada yaşar.' Bu nedenle nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının çok üzerindedir.
  Bölge, bütün bölgelerden nüfus çekmektedir. Bölge nüfusunun hızla artmasında baş etken, aldığı göçlerdir
  Türkiye'de kentleşme oranı en yüksek bölgedir. Türkiye'deki kentli nüfusun 3'te biri bu bölgededir. Halkın yaklaşık % 80'i kentlerde yaşar.

  İstanbul, bölge nüfusunun yarısından çoğunu barındırır. Türkiye'nin 5. büyük kenti Bursa, bölgenin önemli kentlerindendir.

  Marmara Bölgesi, her yönüyle Türkiye'nin en gelişmiş bölgesidir.

  • Yer şekillerinin elverişli olması.

  • Boğazların varlığı ve

  • Özel konumu nedeniyle, üstün ulaşım olanaklarına sahiptir Bu durumunun sağladığı avantajla güçlü bir ekonomik yapıya kavuşmuştur.

  Bölge ekonomisinin temelini sanayi ve ticaret oluşturur. Türkiye sanayi üretiminin yansından çoğunu burası gerçekleştirir.
  Türkiye'de ekili-dikili alanların, oranca en fazla olduğu Marmara Bölgesi'nde, tarım yaygın olarak ve modern yöntemlerle yapılır. Tarımsal üretim, yüksek düzeydedir. Buna rağmen, diğer bölgelerden önemli ölçüde tarım ürünü alır. Bunun nedeni, bölgenin kalabalık bir nüfusa sahip olmasıdır.

  Bölgedeki hayvan varlığı, daha çok et dışı hayvansal ürün elde etmeye yöneliktir. Et ihtiyacı, daha çok diğer bölgelerden getirtilen hayvanlardan giderilir.
  Bölgenin yeraltı zenginlikleri içinde volfram, krom, manganez, mermer ve doğal gaz başta gelir. Linyit yatakları da yaygındır. '

  2. BÖLGENİN BÖLÜMLERİ

  A - YILDIZ DAĞLARI BÖLÜMÜ
  Bu bölüm, bölgenin kuzeybatısında yer alır. Bölümün asıl engebesi, Karadeniz kıyılarına paralel uzanan Yıldız dağlarıdır. Orta yükseklikteki bu dağlık alanda, iklim nemli olduğundan ormanlar (özellikle Karadeniz'e dönük yamaçlarda) yaygındır. Bölümün yaklaşık yarısı ormanlarla kaplıdır. Burada, genel olarak kışlar sert ve kar yağışlı geçer. .

  Bu bölümde başlıca ekonomik etkinlikler ormancılık ve orman ürünleri alanındadır. Hayvancılık ve mandıracılık da önem kazanmıştır.

  Başlıca kentleri Kırklareli, Vize, Pınarhisar ve Saray olan bölümün başlıca sanayi ürünleri çimento, bitkisel yağ ve camdır.

  B - ERGENE BÖLÜMÜ

  Ergene Havzası'nı içine alan bu bölüm, hafif engebeler ve düzlüklerle kaplıdır.
  Bölgede Karasal iklim, etkisini en çok burada gösterir. Bölgenin en soğuk ve en az yağış alan bölümü olduğundan bitki örtüsü bakımından da fakirdir. Büyük bir bölümü bozkırlarla kaplıdır.

  Yerşekilleri ve toprak yapısının elverişli olması nedeniyle bölüm, önemli bir tarım alanıdır. Başlıca ürünleri tahıl (buğday, mısır, kuşyemi), ayçiçeği, şekerpancarı, tütün, patates ve susamdır. Yazlar sıcak geçtiği için sulanabilen alanlarda (özelikle Meriç boyunda) pirinç, pamuk, susam üretimi yapılır.

  Hayvancılık, genellikle et dışı hayvan ürünleri elde etmeye yönelik olarak yapılır. Bu bakımdan yoğurt ve peynir üretiminde sadece bölgede değil, Türkiye'de başta gelir.

  Osmanlı Devleti'ne bir süre başkentlik yapmış olan Edirne, bölümün en büyük kentidir.

  Edirne-Istanbul çizgisinde yer alan diğer büyük yerleşmeler Babaeski, Lüleburgaz, Çorlu ve Silivri' dir

  Bölümün, diğer büyük kenti, Marmara denizi kıyısındaki Tekirdağ' dır. Önemli bir bağcılık merkezi olan Tekirdağ, aynı zamanda Ergene Havzası'nın iskelesi durumundadır.

  Türkiye'nin en eski şeker fabrikalarından olan Alpullu Şeker Fabrikası bu bölümdedir.
  Çeşitli yerlerde ay çiçek yağı fabrikaları, Çerkezköy ve çevresinde dokuma fabrikaları, cam vb. imalata yönelik fabrikalar vardır. 3. #3
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374775

  Tanımlı Ce: Marmara Bölgesi

  C - GÜNEY MARMARA BÖLÜMÜ

  Bölüm, Marmara'nın güney kıyıları ile Ege Bölgesi arasındaki alanı kapsar. Bölgenin en büyük bölümüdür. Gelibolu Yarımadası ile Gökçeada ve Bozcaada da bu bölüme girer:

  Bölgenin en engebeli yeri olan bu bölümün, en önemli yükseltisi Uludağ'dır. (2543 m)
  Marmara'nın güney kıyıları kuzeye oranla daha fazla girintili çıkıntılıdır. Kıyıya paralel uzanan çöküntü alanlarında çukurluklar tespih taneleri gibi uzanır. Kuş Gölü ve Ulubat Gölü ile Bursa, Yenişehir ve Karacabey ovaları bu çukurluklarda yer alır.
  Çanakkale Boğazı, Biga ve Gelibolu yarımadaları arasında yer alır ve büyük bir stratejik öneme sahiptir.

  Bölümün başlıca akarsuyu Simav (Susurluk) Çayı'dır. Biga Yarımadası'nın başlıca akarsuları, Biga Çayı ve Karamenderes'tir.
  Bölümün kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi ve bitki örtüsü görülür, iç kısımlarda iklim, önemli ölçüde karasallık kazanır.
  Bölüm, oldukça fazla nüfuslanmıştır. Nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye ortalamasının çok üstündedir.
  Marmara Bölgesi'nin en önemli tarım alanı burasıdır. Kıyılarda zeytincilik ve bağcılık yaygındır. Özellikle Gemlik Körfezi çevresi Türkiye'nin sofralık zeytin ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır.
  Yenişehir, Bursa ve Karacabey ovalarında tahıl (buğday, arpa, mısır), ayçiçeği, şekerpancarı, sebze ve meyve üretimi ön plandadır. Bölümün önemli ürünlerinden biri olan çamfıstığı, daha çok Balıkesir çevresinde elde edilir.
  Önemli gelir kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Özellikle küçük baş hayvan (başta merinos koyunu olmak üzere) yetiştiriciliği oldukça yaygındır.
  Eski önemini kaybetmekle birlikte ipek böcekçiliği eskiden beri Bursa ve çevresin¬de süregelen bir uğraştır.
  Güney Marmara Bölümü'nün en önemli merkezi, aynı zamanda Türkiye'nin 5. büyük kenti olan Bursa'dır.
  Bölümün öteki büyük kenti olan Balıkesir de, verimli bir ovanın merkezinde kurulmuştur.

  M. Kemalpaşa, Simav (şeker sanayi), Karacabey, Bilecik, Yenişehir, Çan, Gönen ve Biga iç kesimin diğer yerleşim merkezleridir.

  Kıyıdaki kentler arasında

  • Gıda ve seramik sanayii ve

  Çanakkale;

  • Zeytin, zeytin yağı ve sunî ipek üreticiliğiyle Gelibolu ve Gemlik; Mudanya, Erdek ve Bandırma gelir.

  • Sülfürik asit ve sunî gübre üretimi merkezi olan Bandırma, İstanbul-İzmir arasındaki en kısa yol üzerinde işlek bir geçiş iskelesi ve zengin ardülkesi olan bir limanıdır.

  • Yalova, kaplıcalarıyla tanınmış önemli bir kıyı kenti ve turizm merkezidir.
  • Bölümün başlıca yeraltı kaynakları linyit (Biga, Çan) bor mineralleri (Simav Havzası'nda) ve mermerdir (Marmara Adası ve Bilecik). '


  D - ÇATALCA - KOCAELİ BÖLÜMÜ

  Bu bölüm, İstanbul Boğazı'nın her iki yakasındaki yarımadalardan oluşur. Çatalca ve Kocaeli platoları ile Adapazarı Ovası, bölümdeki başlıca yer şekillerini oluşturur.
  Sakarya Nehri en önemli akarsudur, İzmit körfezinin devamı iken, önünün alüvyonlarla' tıkanması sonucu denizden kopan Sapanca gölü de bu bölümde yer alır.
  İklim özellikleri yönünden tam bir geçiş özelliği gösterir.

  Deniz, kara, hava ve demir yolu ulaşımı yönünden oldukça gelişmiştir. Bu konumu ülke sanayiinin büyük bu bölümünün bu bölgede toplanmasına yol açmıştır.
  Îstanbul-Kocaeli bölümünün ekonomik etkinlikleri sanayi, ticaret, ulaştırma ve bankacılık başta olmak üzere hemen her alandadır.

  Özellikle Adapazarı Ovası önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Bölümün önemli tarım ürünleri patates, tütün, şekerpancarı, ay çiçeği ve mısırdır
  İstanbul çevresinde ihtiyacı karşılamak için bahçe ve sera çiçekçiliği yaygındır, İzmit Körfezi çevresinde zeytinlikler, bağ ve bahçeler geniş yer tutar. Burada sebze ve meyve üretimi de yaygındır.

  Türkiye'nin nüfus yoğunluğu en fazla olan yeri burasıdır. Bölümün en büyük kenti, aynı zamanda Türkiye'nin de en kalabalık ve önemli kenti olan İstanbul'dur.
  Diğer önemli kentler İzmit, Adapazarı , Gölcük ve Hereke dir. Kuzey kesiminde nüfus seyrektir. Buradaki başlıca yerleşim merkezi Şile'dir.

  İstanbul, uluslararası kara, demir ve deniz yollarının kavşak noktasındaki elverişli konumu nedeniyle çok eski çağlardan beri önemli. bir merkez olma özelliğini korumuştur. 1990 sayımında nüfusu 7,5 milyon civarındaydı. Buna göre Türkiye toplam nüfusunun yaklaşık % 13'ünden fazlası ile, Türkiye kentli nüfusunun % 25'i İstanbul'da toplanmıştır.

  İstanbul, Türkiye'nin olduğu kadar Orta Doğunun da en önemli sanayi, ticaret, hizmet ve kültür merkezidir.

 4. #4
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374775

  Tanımlı Ce: Marmara Bölgesi

  3. BÖLGENİN TÜRKÎYE EKONOMİSİNDEKİ YERİ

  Bölgede, tarıma elverişli toprakların fazla oluşu ve iklimin de olumlu etkisiyle tarımsal faaliyetler oldukça yoğundur.

  • Türkiye buğday üretiminin yaklaşık beşte biri,

  • Ayçiçeği ve bakla üretiminin dörtte üçü bu bölgede gerçekleştirilir.

  • Türkiye'nin sofralık zeytin ihtiyacının önemli bir kısmını burası karşılar.

  • Mısır ve fındık üretimi önemli ölçüdedir.

  • Meyve üretimi oldukça yaygındır.
  • Bölge, yumurta ve tavuk üretiminde de ilk sırada yer alır.

  • Bölgenin et ihtiyacı daha çok diğer bölgelerden sağlanır. Diğer bölgelerden getirilen hayvanlar buradaki mezbahalarda kesildiğinden, deri üretimi önemli ölçüdedir

  • Marmara Bölgesi'nin, Türkiye ekonomisindeki asıl ağırlığı sanayi, ticaret ve hizmetler alanındadır. Bu yönüyle bölge, Türkiye'de ilk sıradadır.

  • Bölgede elde edilen gelirin yaklaşık yarısını sanayi kesimi sağlar.

  • Ticaret ve ulaştırmanın bölge gelirindeki payı % 25'in üzerindedir.

  • Türkiye'de üretilen sanayi mallarının yarısına yakını bu bölgede gerçekleştirilir.

  • Türkiye millî gelirinin yaklaşık 5'te biri bu bölgenin payına düşer

  • Bütün Türkiye'de sanayi sektöründe çalışan işçilerin yarısı da bu bölgededir


  Ayçiçeği Pirinç Zeytin
  Buğday Yaş koza

  Bölgenin başlıca tarım ürünlerinin, Türkiye toplam üretimindeki payı

  İstanbul, bütün yurdun ticaret ve ulaştırma merkezi durumundadır, ithalat ve ihracatımızın önemli bir bölümü buradan yapılır. Bölgenin gelişmesinde İstanbul en önemli etkendir.

  Bölge, kalabalık kentli nüfusuyla diğer-bölgelerin tarım ve hayvan ürünleri için önemli bir pazardır.

  Bölge, yeraltı kaynaklan bakımından zengin sayılır. En önemli yeraltı zenginliği bor mineralleri dır. (Balıkesir, Bursa, Bigadiç ve Mustafa Kemalpaşa'da). Bu yatakların varlığı nedeniyle Türkiye, dünyada en zengin bor minerallerine sahip ülke durumundadır.

  Başta Trakya ve Güney Marmara'da olmak üzere çeşitli yerlerde linyit yatakları vardır.
  Başta, Marmara Adası olmak üzere birçok yerde mermer çıkartılır.

  Ayrıca Bursa'da krom, Çanakkale'de bakır-kurşun , Balıkesir'de antimon, civa, demir, kurşun-çinko ... bölgenin sözü edilmeye değer yeraltı zenginliklerindendir.


  4. BÖLGENİN TÜRKİYE TURİZMİNDEKİ YERİ

  Marmara Bölgesi, doğal ve tarihî değerleri bakımından büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Başta İstanbul olmak üzere Bursa ve Edirne gibi kentler tarihî eserleri ve doğal güzellikleri ile, yılın her bölümünde canlı birer turizm merkezidir.

  İstanbul'daki çok sayıda müze, sahip olduğu eşsiz tarihî değerler nedeniyle her gün çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

  İstanbul'da özellikle son yıllarda uluslararası düzeyde çok sayıda büyük ve son derece kaliteli oteller yapılmıştır.
  Marmara kıyılarındaki kumsallarda yazlık evler, otel, motel, pansiyon ve kampingleri oldukça yoğundur. Uludağ, başta kış turizmi olmak üzere yılın hemen her döneminde canlı bir turizm faaliyeti içindedir.

  Bölgede çok sayıda açık havada eğlenme ve dinlenme alanı ile av koruma ve üretme alanı vardır.

  Bursa, Gönen ve Yalova kaplıcaları da iç turizm bakımın önemli merkezlerdir.


  Kaynak: onlinebilgi.com

 5. #5
  Aranan Üye Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera Baktabul'un Çılgını Zafera - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1.510
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  42345009

  Tanımlı Ce: Marmara Bölgesi - Marmara Bölgesi Hakkında Bilgi - Marmara Bölgesi Turizmi

  Marmara Bölgesi, Balkan Yarımadası ile
  BALKAN YARIMADASI Akdeniz'de yer alan üç büyük yarımadanın en doğuda bulunanı. Balkan Yarımadası;Kuzeyde Tuna'nın aşağı kesimleri ve Sana Irmağı, doğuda Karadeniz, güneydoğuda Ege Denizi, güneyde Akdeniz, güneybatıda İon Denizi ve batıda Adriye Denizi ile çevrilidir. Yüzölçümü yaklaşık 505.000 km2dir.

  Bölgeyi kaplayan, sık ormanlarla kaplı sıradağlar manasına yarımadaya Balkan ismi verilmiştir.Yarımadayı kaplayan dağlar doğuda enlemesine, batıda boylamasına uza
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Anadolu arasında bir geçiş alanı oluşturur.
  Anadolu kelimesi Yunanca güneşin doğduğu yer anlamına gelen “Anatoli”dan doğmuştur. Romalılar, kendi topraklarına göre doğuda kaldığından buraya doğu toprağı anlamında Thema Anadolia demişlerdir. Anadolu isminin bir bölge adı olması ise Selçukluların Anadoluya gelmesiyle başladı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Avrupa ve
  Avrasya olarak bilinen eski dünya kıtasının batısındaki büyük yarımada olan Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib) Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir.


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Asya bu bölgede birbirine bağlanır. Yaklaşık 67.000 km2lik yüzölçümüyle Türkiye yüzölçümünün %8,5'ini kaplar. Adını bütünüyle toprakları içinde kalan ve boğazlar aracılığıyla
  Dünyanın en büyük kıtası. Avrupanın doğusunda, Büyük Okyanus'un batısında, Okyanusya'nın kuzeyinde ve Arktik Okyanus'un güneyinde bulunan kıta. Doğuda Pasifik Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz Denizi, güneyde Hint Okyanusu, batıda Avrupa kıtası ile çevrilidir. Avrupa kıtası ile olan sınırı kesin tespit edilmiş değildir. Eskiden Don Nehri, Asya ile Avrupa arasında sınır olarak kabul edilirdi. Daha sonra Ural Dağları sınır olarak kabul edilmeye başlandı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Karadeniz ve
  Karadeniz (Bulgarca: Черно море Çerno more; Rumence: Marea Neagră; Rusça: Чёрное море Çyornoye more; Ukraynaca: Чорне море Çorne more), güneydoğu Avrupa ile Anadolu yarımadası arasında yeralan kuzeyinde Ukrayna, kuzeydoğusunda Rusya, doğuda Abhazya ve Gürcistan; güneyde Türkiye
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ege Denizi'ne açılan aynı adlı iç denizden alır. Ege kıyıları açığında yer alan
  Ege Denizi, 41'-35' kuzey enlemleriyle 23'-27'/28' doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyden güneye yaklaşık 660km uzanır; genişliği kuzeyde 270, ortada 150, güneyde ise 400km kadardır. Balkan yarımadasının doğu bölümü ile Anadolu arasında yer alan deniz. Çanakkale Boğazı aracılığıyla Marmara Denizi’ne ve Karadeniz’e bağlanan Ege Denizi’i yüzölçümü 214000km2’dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bozcaada ve
  Bozcaada' ya tarihin ilk dönemlerinde Lefkofris denilirmiş. Bu adın nereden geldiği hakkında çok fazla bilgimiz yoktur. Daha sonra adaya Tenedos denilmiştir. Bu ad mitolojiden gelmektedir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Gökçeada (İmroz) da Marmara Bölgesi alanına girmektedir.

  Marmara Bölgesi doğuda
  bkz. Gökçeada, Çanakkale


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Karadeniz Bölgesi ve
  İsmini Karadeniz'den alan bölge, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanır. Büyüklük bakımından bölgelerimiz arasında 3. sırada yer alır. Doğu-batı genişliği en fazla olan bölgemizdir. Bu sebeple doğusu ile batısı arasında yerel saat farkı en fazla olan bölgemizdir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İç Anadolu Bölgesi, güneyde
  İç Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bu konumu sebe*biyle bu bölgeye "Orta Anadolu" da denir. İç Anadolu Bölgesi'nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21'ini kaplar. Doğu Anadolu'dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur. Aynı zamanda Türkiye'de "tahıl ambarı" olarak da anımsanır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ege Bölgesi, kuzeybatıda da
  85.000km2 dolayındaki yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yaklaşık %11’ini kaplayan, kuzeyde Marmara Bölgesi’ne, doğuda İç Anadolu Bölgesi’ne, güneydoğuda Akdeniz Bölgesi’ne komşu olan bölgemiz batıda da Ege Denizi’yle çevrilidir (adını komşu olduğu denizden alır). Marmara Bölgesi’yle olan sınırı batıda Baba Burnu’ndan başlayarak Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yükselen Kaz Dağı’na uzanır. İç Anadolu Bölgesi’yle olan sı
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Yunanistan ve
  Yunanistan Cumhuriyeti Balkan Yarımadasının güneyinde, kuzeyden Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan, Doğudan Türkiye, güneydoğudan Ege Denizi, güneyden Akdeniz ve batıdan Adriyatik Denizi ile çevrili ülke. Başkenti Atina olan ülkenin nüfusu 10.665.989 kişidir. Resmi dili Yunanca, dini Hıristiyanlık (İslamiyet, Batı Trakya) ve para birimi Euro'dur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bulgaristan ile çevrilidir. Diğer bölgelerde olduğu gibi, Marmara Bölgesi'nin sınırları da her yerde il sınırlarına uymaz.
  Bulgaristan (Bulgarca: България, Bılgariya), Güneydoğu Avrupa'da, Balkan Yarımadası'nda ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan ve Türkiye ile çevrilidir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Edirne,
  Edirne Marmara Bölgesinin Trakya kısmında yer alır. Sınır kapısı, 'Bursa'nın oğlu, İstanbul'un babası' olarak vasıflandırılan ve Osmanlı Devletinin ikinci başkenti ve 'müze şehir' Edirne'nin doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ, güneydoğusunda Çanakkale, batısında Yunanistan, kuzeybatısında Bulgaristan, güneyinde ise Ege Denizi bulunmaktadır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kırklareli,
  Kırklareli Türkiye'nin Trakya bölümünde yer alan il. Batı sınırımızdaki Kırklareli, Marmara bölgesinin Istranca ve Ergene bölümleri üzerinde bulunmaktadır. Trakya’nın en büyük ili olup, İstanbul, Karadeniz, Tekirdağ, Edirne ve Bulgaristan ile çevrilidir. 41° 14’ ve 42° 00’ kuzey enlemleri ile 28°53’ ve 26°13’ doğu boylamları arasında yer alır. Trafik numarası 39’dur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Tekirdağ,
  Tekirdağ Marmara bölgesinin Ergene kısmında kalan il. İl toprakları 40° 36’ ve 41° 31’ kuzey enlemleriyle 26° 43’ ile 28° 08’ doğu boylamları arasında yer alır. Doğudan İstanbul, kuzeyden Kırklareli, batıdan Çanakkale illeri ve güneyden Marmara Deniziyle çevrilidir. Kuzeydoğuda Karadeniz'e çok küçük bir kıyısı vardır. Trafik numarası 59’dur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İstanbul,
  İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kocaeli ve
  KocaeliMarmara bölgesinde, İzmit Körfezinin güney ve kuzeyinde yer alan il. Kuzeyinde Karadeniz, batıda İstanbul, doğuda Sakarya, güneyde Bursa ile çevrilidir. Toprakları 29°22’ ve 30°21’ doğu boylamları ile 40°30’ ve 41°13’ kuzey enlemleri arasında yer alır. Trafik numarası 41’dir.
  İsminin kökeni
  Osmanlı Devleti İzmit ve civârını Orhan Gazi zamanında 1337 yılı
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Yalova illeri bütünüyle bölge sınırları içindedir.
  Yalova yöresi, Türkler'den önce Roma - Doğu Roma (Bizans)'ya, daha önce de Bitinya'ya bağlıydı. Bitinya'yla ilgili Bizans arşivlerinin hemen hemen tamamının kaybolmuş olması, bu bölgenin Osmanlı fethi öncesindeki durumunun bilinmesini zorlaştırmaktadır. Ancak, Bizans kaynaklarının suskunluğu, arkeolojik araştırmalar ve bazı 15. yüzyıl Osmanlı kaynaklarıyla bir noktaya kadar giderilebilmektedir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Sakarya,

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bilecik,
  Bilecik, Osmanlı Devletinin temellerinin atıldığı, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinin kesiştiği bir kavşak noktasında bulunan bir ildir. 39°39' ve 40°31' kuzey enlemleriyle 29°43' ve 30°40' doğu boylamları arasında bulunan Bilecik; Sakarya, Bolu, Eskişehir, Kütahya ve Bursa arasında yer alır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bursa,
  Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan il.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Balıkesir ve
  Balıkesir Marmara Denizi ve Ege Denizi sahilinde bulunan, turizm bakımından gelişmiş, Türkiye'nin önemli illerinden biri. Kaplıcaları, yeraltı ve yer üstü suları bakımından zengin, üçte biri ormanlık, Türkiye'nin zeytin ambarı olan ili; Marmara Denizi, Bursa, Kütahya, Manisa, İzmir, Ege Denizi ve Çanakkale arasında yer almaktadır. 39°04' ile 40°40' kuzey enlemleri
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Çanakkale illerinin bazı toprakları ise Ege ve Karadeniz Bölgelerinin sınırları içinde yer alır.

  </p><p>Turkiye'nin coğrafi bölgeleri
  Resmi büyült

  Turkiye'nin coğrafi bölgeleri
  Çanakkale Çanakkale Boğazı'nın iki kıyısında (Avrupa ve Asya üzerinde) yer alan il. 25°35’ ve 27°45’ doğu boylamları ile 39°30’ ve 40°45’ kuzey enlemleri arasında yer alır. Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. İl trafik kodu 17’dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İstanbul, Tekirdağ,
  İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Edirne,
  Edirne Marmara Bölgesinin Trakya kısmında yer alır. Sınır kapısı, 'Bursa'nın oğlu, İstanbul'un babası' olarak vasıflandırılan ve Osmanlı Devletinin ikinci başkenti ve 'müze şehir' Edirne'nin doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ, güneydoğusunda Çanakkale, batısında Yunanistan, kuzeybatısında Bulgaristan, güneyinde ise Ege Denizi bulunmaktadır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kırklareli,
  Kırklareli Türkiye'nin Trakya bölümünde yer alan il. Batı sınırımızdaki Kırklareli, Marmara bölgesinin Istranca ve Ergene bölümleri üzerinde bulunmaktadır. Trakya’nın en büyük ili olup, İstanbul, Karadeniz, Tekirdağ, Edirne ve Bulgaristan ile çevrilidir. 41° 14’ ve 42° 00’ kuzey enlemleri ile 28°53’ ve 26°13’ doğu boylamları arasında yer alır. Trafik numarası 39’dur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Yalova,
  Yalova yöresi, Türkler'den önce Roma - Doğu Roma (Bizans)'ya, daha önce de Bitinya'ya bağlıydı. Bitinya'yla ilgili Bizans arşivlerinin hemen hemen tamamının kaybolmuş olması, bu bölgenin Osmanlı fethi öncesindeki durumunun bilinmesini zorlaştırmaktadır. Ancak, Bizans kaynaklarının suskunluğu, arkeolojik araştırmalar ve bazı 15. yüzyıl Osmanlı kaynaklarıyla bir noktaya kadar giderilebilmektedir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İzmit tamamen bölge sınırları içinde;

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Sakarya ve

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bilecik'in
  Bilecik, Osmanlı Devletinin temellerinin atıldığı, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinin kesiştiği bir kavşak noktasında bulunan bir ildir. 39°39' ve 40°31' kuzey enlemleriyle 29°43' ve 30°40' doğu boylamları arasında bulunan Bilecik; Sakarya, Bolu, Eskişehir, Kütahya ve Bursa arasında yer alır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Karadeniz Bölgesi'nde oprakları olup;
  İsmini Karadeniz'den alan bölge, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanır. Büyüklük bakımından bölgelerimiz arasında 3. sırada yer alır. Doğu-batı genişliği en fazla olan bölgemizdir. Bu sebeple doğusu ile batısı arasında yerel saat farkı en fazla olan bölgemizdir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bursa ve
  Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan il.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Balıkesir'in
  Balıkesir Marmara Denizi ve Ege Denizi sahilinde bulunan, turizm bakımından gelişmiş, Türkiye'nin önemli illerinden biri. Kaplıcaları, yeraltı ve yer üstü suları bakımından zengin, üçte biri ormanlık, Türkiye'nin zeytin ambarı olan ili; Marmara Denizi, Bursa, Kütahya, Manisa, İzmir, Ege Denizi ve Çanakkale arasında yer almaktadır. 39°04' ile 40°40' kuzey enlemleri
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ege Bölgesi'nde de toprakları vardır. Çanakkale ilinin topraklarının çok büyük bir bölümü Marmara Bölgesi içinde olup sadece Edremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içinde kalır.

  İl merkezleri baz alındığında Marmara Bölgesinde yer alan iller şunlardır.

  : İstanbul

  : Edirne

  : Kırklareli

  : Tekirdağ

  : Çanakkale

  : Kocaeli

  : Yalova

  : Sakarya

  : Bilecik

  : Bursa

  : Balıkesir

  :Kısmen Düzce de Marmara'da yer alır.

  </p><p>Marmara Denizi uydu görüntüsü
  Resmi büyült

  Marmara Denizi uydu görüntüsü
  Marmara Bölgesi'nin halkı geçimini sanayi, ticaret, turizm ve tarımdan sağlar. Türkiye'nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ'dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.

  Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler. Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin yaklaşık %30'unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alan bölge, zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede, Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.

  Avrupa'nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi, dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi'ndeki adalar, yarımadalar ve koylar, bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu ka vimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans, yatırım, eğitim ve operasyon merkezidir.

  Coğrafi Konumu

  </p><p>Marmara Bölgesi
  Resmi büyült

  Marmara Bölgesi
  Marmara Bölgesi ülkemizin kuzeybatı köşesinde yer alır. Ülke yüz ölçümünün %8,5'i ile altıncı büyük bölgemizdir. Yaklaşık olarak 66.000 km² alan kaplar. Karadeniz, Marmara ve Ege olmak üzere üç denize komşudur. İstanbul ve Çanakkale boğazları bu bölgede yer alır. Hem Asya, hem de Avrupa kıtasında yer alır.

  Marmara Bölgesi Türkiye'nin kuzeybatı topraklarındaki, Asya ve Avrupa Kıtaları üzerinde toprakları olan, adını, boğazlar aracılığıyla Karadeniz ve Ege Denizi'ne açılan aynı adlı iç denizden alır. Ege sahilleri açıklarındaki Bozcaada ve Gökçeada ( İmroz) da Marmara Bölgesi içindedir. 11 ili kapsayan, coğrafî bölgedir. Marmara Bölgesi içinde yer alan iller şöyledir;

  Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunan İller

  # İstanbul

  # Tekirdağ

  # Çanakkale

  # Balıkesir

  # Bursa

  # Yalova

  # İzmit

  Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunmayan İller

  # Kırklareli

  # Edirne

  # Sakarya

  # Bilecik (Bilecik'in hiçbir denize kıyısı yoktur)

  </p><p>Bölgenin ve aynı zamanda Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul
  Resmi büyült

  Bölgenin ve aynı zamanda Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul
  Bölge, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısıdır. Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan ile, Kırklareli ise Bulgaristan ile sınırdır. Marmara Bölgesi'nin, yine bölge bazında olan 3 komşusu vardır. Güneyde Ege Bölgesi, doğuda Karadeniz Bölgesi ve güneydoğuda İç Anadolu Bölgesi karadan bölgeyi kuşatmıştır. Bölgenin adını aldığı Marmara Denizi haricinde;

  İstanbul,Tekirdağ, Kırklareli, İzmit ve Sakarya illeri aracılığı ile Karadeniz'e; Çanakkale, Edirne ve Balıkesir illeri aracılığı ile de Ege Denizi'ne kıyısı vardır.

  Yeryüzü Şekilleri

  Türkiye'nin ortalama yükseltisi en az olan bölgesidir. Marmara Bölgesi'nin en önemli yükseltisini, güneyde Samanlı Dağları, Trakya kesiminde Karadeniz boyunca uzanan Yıldız Dağları ve güneydeki Uludağ oluşturur. Bu dağlar orta yükseltidedir. Bölgenin en yüksek dağı ise 2543 metre ile Uludağ'dır. Bölgenin en önemli düzlükleri ise Trakya'daki Ergene Havzası, Anadolu yakasındaki Sakarya ve Bursa ovaları ile güneydeki geniş plato alanlarıdır.

  Yer şekillerinin sade olması nedeniyle ulaşım kolaydır. Güney Marmara kıyıları girintili - çıkıntılıdır. Erdek, Bandırma, Gemlik ve İzmit körfezleri önemli girintilerdir.

  Kapıdağ Yarımadası tombolo özelliği gösterir.

  Kuzey kıyıları dik yalıyarlardan (falezler) meydana geldiği için bu kıyılarda fazla girinti – çıkıntı yoktur. Boğazlar, eski akarsu yataklarının daha sonra sular altında kalması ile oluşmuş ria tipi kıyı özelliği gösterir.

  Adaları

  Bölgeye bağlı 21 ada vardır. Adaların çoğunda yerleşim vardır. Ege Denizi'nde bulunan Gökçeada ve Bozcaada da Marmara Bölgesi sınınrları içindedir. Karadeniz'e kıyısı olan

  Kefken Adası bölgenin sınırları içinde bulunur .

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-19-2015, 13:44
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-24-2011, 14:30
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-03-2009, 22:47
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-14-2008, 19:35
 5. Marmara Bölgesi'nde yoğun sis uyarısı
  By Baktabul in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-25-2006, 22:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375