Türkiye'den 'Afrika Açılımı'na Hız
Türkiye bölgesel ve uluslararası gelişmeler çerçevesinde Afrika ile ilişkileri geliştiriyor.

2009 yılı sonuna kadar 15 Afrika ülkesinde yeni büyükelçilik açılacak. Ağustos ayında da İstanbul'da Türkiye-Afrika İşbirliği zirvesi toplanacak.
Ankara'da temaslarda bulunan Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping, Dışişleri Bakanı Babacan ile biraraya geldi.
Babacan: "Kazan Kazan İlişkisi Var"
Babacan, "Türkiye-Afrika ile ilişkileri tüm çerçevede geliştirme kararında. ekonomik olarak bir 'al ver' değil 'kazan kazan' ilişkisi var" diye konuştu.
Jean Ping de Türkiye'nin gerek arabulucu olarak, gerekse oynadığı siyasi rollerle, Afrika ile Orta Doğu'nun özellikle buluştuğu noktada çok önemli stratejik konuma sahip olduğunu söyledi.
TİKA 37 Afrika Ülkesinde Proje Yürütüyor
Türkiye TİKA aracılığı ile Afrika'da 37 ülkede proje sürdürüyor. 2005 yılında Afrika Birliği'ne gözlemci olarak seçilen Türkiye bu yıl da stratejik ortak olarak ilan edildi.
Zirve Ağustos'ta
Mayıs ayında da Afrika Kalkınma Bankasına üye olan Türkiye, Ağustos ayında Afrika'yla ilişkileri değerlendirmek ve geleceğe yönelik planlama yapabilmek için ilk olarak Türkiye-Afrika Birliği zirvesine ev sahipliği yapacak.
Gelecek yıl sonuna kadar da Türkiye 15 Afrika ülkesinde büyükelçilik açacak. Afrika kıtası hammadde açısından önemli rezervlere sahip. Platin, elmas ve demir gibi birçok hammaddenin yüzde 95'i Afrika'da. Kıtanın tarım ürünleri açısından da büyük zenginliğe sahip olduğu biliniyor.

TRT