Babacan Dış Politikaya Değindi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin bölgesinde nükleer silahlara kesinlikle karşı olduğunu, ancak nükleer enerjinin barışcıl amaçlarla kullanılmasının da her egemen devletin doğal bir hakkı olduğunu söyledi.

Ermenistan'ın Türkiye'nin problem yaşadığı tek komşusu olduğunu belirten Babacan, Ermeni iddialarının iki ülke arasındaki ilişkileri zehirlediğini belirtti.
Ali Babacan, TRT 2'de yayınlanan Büyüteç programında dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
"Nükleer Enerjinin Barışcıl Amaçlarla Kullanımı Her Egemen Devletin Hakkı"
Babacan, İran'ın nükleer programından kaynaklanan gerginliğe ilişkin bir soruyu cevaplandırırken, bu konuda uluslararası toplumla iran arasında bir güven sorunu yaşandığını, bunun da diyalog yoluyla ortadan kaldırılabileceğinin altını çizdi.

Babacan, "Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasını da her özgür, egemen ülkenin doğal hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bizim bakış açımız bu. Ancak İran'ın nükleer programıyla ilgili konuda uluslararası toplumla İran arasında bir güven bunalımı sözkonusu. Yani karşılıklı olarak derin kuşkular sözkonusu. Bu kuşkuların zaman içinde ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor " dedi.
"Ermeni İddiaları İki Ülke Arasındaki İlişkileri Zehirliyor"
Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda da Babacan, Türkiye'nin son yıllarda bu konuda tek taraflı adımlar attığını ve amaçlarının ilişkilerin normalleşmesi olduğunu belirtti.

1915 olaylarına ilişkin sözde Ermeni iddialarının iki ülke ilişkilerini son derece sıkıntıya soktuğunu ve ilişkileri zehirlediğini belirten Babacan, Türkiye'nin kendi tarihinden emin olduğunu, en ufak bir kuşkusu bulunmadığını vurguladı.
Babacan, Türkiye-Irak ilişkileri konusunda da "PKK'nın hızla iki ülke arasındaki ilişkilerde bir gündem maddesi olmaktan düşmesini arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

TRT