Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Günay Çiftçi, sismik laboratuvar, akustik ve jeofizik çalışmaları uygulama kapasitesine sahip Koca Piri Reis Gemisi’nin Marmara Denizi’nde yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Çiftçi, Koca Piri Reis Gemisi’nin İTÜ Jeofizik Bölümü, ABD Columbia ve kendi enstitülerinden öğretim üyeleri ile birlikte 2 Temmuz’dan beri Marmara Denizi’nde çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

ANORMALLİK İNCELENMELİ

Çalışmaların 22 Temmuz’da biteceğini ve 3 bin kilometrelik bir alanda sismik çalışma yapılacağını kaydeden Prof. Dr. Çiftçi, şunları söyledi: Marmara Denizi’nin bütün noktalarına sismik hatlar atılmakta. Çalışmalar sırasında elde edilen verilerin, bilgisayarlar ve yazılımlarla ön değerlendirmesi yapılmakta ve çalışmaların yönü değiştirilmektedir. İlk değerlendirmelerde, gaz çıkışlarının yoğun olduğu gözlemlenmektedir. Bu gaz çıkışlarının daha önce yapılan çalışmalarda da var olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum önemli. Gaz çıkışları, burada hareketlenme olduğunu işaret ediyor. Tek bir veri setimiz yok, değişik veri setleri burada alınmakta ve işlenmektedir. İlk bulgular, deprem açısından daha olumsuz veriler işaret etmektedir. Jeofizik açısından baktığınızda bu anormalliğin olması, bizler için merak edilen, araştırılması gereken bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

22 Temmuz’da bitirilecek çalışmalar sonucunda ellerinde 3 bin kilometrelik sismik veri olacağını bildiren Prof. Dr. Çiftçi, verilerin işlenmesi ve yorumlanmasının 5-6 aylık bir süreci kapsayacağını kaydetti. Prof. Dr. Çiftçi, “Bu veriler 2-3 yerde işlenecek. Daha sonra birlikte yorumlanacak ve deprem açısından, tektonizma açısından bunlar analiz edilecek’’ dedi.

SIRADA KARADENİZ VE AKDENİZ VAR

KOCA Piri Reis Gemisi Marmara’dan sonra İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışındaki bölgede deniz tabanına yönelik bir çalışma yürütecek. Prof. Dr. Günay Çiftçi, bu çalışmanın, Karadeniz’in oluşumuna ışık tutacağını ifade etti.

Piri Reis Gemisi daha sonra da TÜBİTAK destekli proje için Akdeniz’de çalışma yürütecek. Yapılacak bu araştırmanın konusu ise bölgede meydana gelebilecek bir deprem sonrası oluşacak tsunamiyle ilgili olacak.

AKŞAM.COM