60 bin merminin hesabı
22 Temmuz 2008 Salı 09:51
Bir merminin maliyeti ortalama 1 dolar. Düğünde sıkılan mermi sayısı yaklaşık 60 bin. Gerisini siz düşünün.

İNTERNETHABER- Şırnak'ta Kado dağlarında bir aşiret düğünü.. Kalaşnikof ve ABD yapımı M-16 ve ve uzun menzilli Kanas marka tüfeklerle 6 gün boyunca 60 bin mermi sıkıldı.

Ortalama maliyeti 1 dolara sayarsak ortaya 60 bin dolar para ediyor. Türk parasına çevirirsek 72 bin YTL ediyor. Tabi bu basına yansıyan görüntüler. Yılda 10 düğünde böyle kurşun sıkıldığını düşünürsek yılda eder 720 bin YTL.

Bu paraya köylerine okul da yapılır, çeşme de.. Ve daha başka hizmetler de. İnsanların çöplükten ekmek topladıkları bir ülkede reva mı? Hangi dinde var bu anlayış? Üstelik düğün sahipleri de Süryani. Bu durum daha da düşündürücü.

Sadece bu düğünden harcanan 72 bin YTL havaya gitti. Gösteriş ve gövde gösterisi uğruna. Yoksulluktan inim inim inleyen halkın ve tüyü bitmemiş yetimin parası buhar oldu.

Terör örgütü PKK'ya karşı korucuların eline verilen silahlar, yanlış bir amaca hizmet ediyor. Halkın cebinden çıkan paralarla alınan mermilerle egolar tatmin ediliyor.

Göstermelik bir soruşturma açıldı.'İyi saatte olsunlar' türünden tabii ki. Kamuoyunun tansiyonunu düşürme adına olduğundan kimsenin kuşkusu yok. Yani yapanın yanına kar kalacak daha öncekilerde olduğu gibi..

Düğünde neler takıldı

Mecit ve Estel Yaramış'ın düğününe katılan aşiret ağalarının gelişi ve gidişi sırasında alanda dizilen ağır silahlı korucular 'Hoşgeldin', 'Güle güle' mesajını havaya ateş açarak gösterdi. Evlerden de sürekli havaya ateş açıldı. Yaklaşık 60 bin merminin sıkıldığı düğüne 15 bin da-vetli katıldı. Düğünde 70 küçükbaş hayvan kesilirken, 1 ton pirinç, 1 ton salatalık ve domates, 4 bin ekmek, 40 kilo çay tüketildi. Düğünde gelin ile damada YTL'nin yanısıra dolar ve euro olmak üzere toplam 390 bin YTL para takıldı. Süryani gelenekleri ve Hristiyan inancına göre kıyılan nikah, 3 saat sürdü.

internethaber