YÖK rektörleri tepetaklak etti
22 Temmuz 2008 Salı 08:55
YÖK'ten önemli bir demokrasi hatırlatması geldi. İşte YÖK'ün Sezer'i hatırlatan şikayet etmeye hakkınız yok dedirten kararı...


YÖK Genel Kurulunun toplantısında, rektörlük için seçim yapılan 21 üniversitenin rektör adayları belirlendi. YÖK Genel Kurulunun, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında YÖK'te gerçekleştirilen toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Genel Kurul'un bugünkü toplantısında rektörlük seçimi yapılacak 21 üniversite için üniversitelerden gelen 6'şar aday arasından Cumhurbaşkanlığına sunulmak üzere 3'er adayın gizli oyla seçilmesi işlemlerinin tamamlandığı bildirildi. Açıklamada, ''Bu adaylarla ilgili atama süreci tamamlanıncaya kadar herhangi bir açıklama yapılmayacaktır'' denildi.

YENİ KURULAN ÜNİVERSİTELERİN ADAY ADAYLARI
Açıklamada, ayrıca YÖK Başkanlığına rektörlük başvuruları yapılan 23 üniversitenin rektör aday adaylarıyla ilgili olarak Rektör Adaylarını İnceleme Komisyonu'nun toplantılarına 28 Temmuz 2008 tarihinden itibaren başlanmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Açıklamada, görüşme takviminin 24 Temmuz Perşembe günü YÖK'ün internet sayfasından açıklanacağı duyuruldu.
Demokrasi hatırlatması!
Jandarma İstihbarat
Dairesi’ne bağlı kurulan
Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun
2006’daki 15 üniversite
rektörünün seçim sürecinde de
devreye girdiği ortaya çıkmıştı.
Bu üniversitenin rektörleri
yüksek oy almasına rağmen Sezer
tarafından atanmamış yerlerine
3 oy alan aday rektör olarak
atanmıştı.

YÖK Genel Kurulu, yarın saat 09.30'da yeniden toplanarak komisyonlardan gelen raporları görüşecek. Bu arada 21 üniversitenin yapılan seçimle belirlenen rektör adayları listesinde bazı üniversitelerin adaylarının sıralamasının değiştiği öğrenildi.

Ankara Üniversitesi ve ODTÜ'nün rektör adayları sırasının değişmediği kaydedildi. YÖK Kanunu'na göre, üniversitelerde öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen seçimlerde en fazla oy alan 6 aday oy sırasına göre, YÖK'e bildiriliyor. YÖK Genel Kurulu'nda bu adaylar arasından 3'ü belirlenerek aralarından birinin rektör atanması için Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuluyor.

Genel Kurul’da yapılan seçimlerde Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın isminin köşke gönderildiği öğrenildi. Ankara Üniversitesi’nde en yüksek oyu alan Prof. Dr. Cemal Talu, Prof Dr. Tümer Çorapçıoğlu ve Prof. Dr. Erkan İbiş’in isimlerinin sırası ile gittiği öğrenildi.

Yamaç listede yok!
Gazi Üniversitesi’nde yapılan seçimlerde 732 oy alan mevcut rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç’ın isminin Cumhurbaşkanlığına gönderilmediği öğrenilirken edinilen bilgiye göre 384 oy alarak 2. olan Prof. Dr. Rıza Aylan'ın ismi ilk sırada Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Uludağ Üniversitesi’nde 254 oyla en fazla oyu alan mevcut rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın eşi Prof. Dr. Merih Yurtkuran’ın isminin Cumhurbaşkanlığına gitmediği öğrenildi.

Ayrıca Dicle Üniverisitesi’nin rektörlük seçimlerine en fazla oyu alan mevcut rektör Prof Dr. Fikri Canoruç’un eşi Prof. Dr. Naime Canoruç’un isminin de Köşk'e gönderilmediği öğrenildi. Üniversitelerde Cumhurbaşkanlığına gönderilen adayların büyük çoğunlunun aldığı oy sırasına göre Köşk'e gönderildiği öğrenildi. Belirlenen 63 adayın isimlerinin yarın Köşk’te olacağı öğrenildi.

internethaber