Bu konuda alakalı toplam 3 haber yer almaktadır....


Gökçek ODTÜ'yü yıkacak


16 Temmuz 2008 Çarşamba 17:48
ODTÜ'nün bir çok binası yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Nedeni ise kaçak yapılaşma. Gökçek devrede...

Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak üzere yaklaşık yarım asır önce kurulan ve halen 21 bin öğrencinin öğrenim gördüğü ODTÜ'nün rektörlük binası, birçok fakültesi ve enstitülerinin de aralarında bulunduğu tesisler yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Gökçek, 5216 sayılı kanunun, büyükşehir belediyelerine imara aykırı yapılarla ilgili, ilk kademe belediyelerini uyarma, eksiklerini gidermesini isteme, 3 ay içinde gereken düzenlemeler yapılmazsa ilçe belediyelerinin yetkilerini üstlenme imkanı tanıdığını belirtti.

YETKİLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, ODTÜ'deki yapılarla ilgili, Çankaya Belediyesine ikazda bulunduğunu ancak belediyenin bu konuda gereken işlemleri yapmadığını öne süren
Gökçek, bu nedenle Çankaya Belediyesinin bu konudaki yetkilerinin Büyükşehir Belediyesine geçtiğini kaydetti.

Gökçek, üniversite yönetiminden ODTÜ kampüsündeki yapıların imara uygun hale getirilmesini istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

YASA NE EMREDERSE ONU YAPARIZ

“İmar Kanunu ne diyorsa o yapılacak. Her davaya bilirkişilik yapan ODTÜ'nün, kaçak yapı yapmasını anlayabilmek mümkün değil. Neden yasal yollara başvurmadılar? Bize yasal planlarını getirselerdi gerekeni yapardık. Biz üniversitelere yardımcı oluyoruz ancak yasa tanımayarak binaları kaçak yaptılar. Eğer kaçak yapılarla ilgili aykırılıklar düzeltilmezse bu yapılar yıkılacak. Yasa bunu emrediyor.”

Öte yandan, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut'un yurt dışında olduğu, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili üniversiteden açıklama yapılacağı belirtildi.

İŞTE YIKILACAK YERLER
Büyükşehir'den yapılan açıklamaya göre, 3194 sayılı kanunun 32. maddesi gereğince mühürleme işlemi yapılan ve her birisi için 40 bin YTL para cezası uygulanan yapılar şöyle:
“Mimarlık, Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim Fakülteleri, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümleri, Enstitüler, Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Rektörlük Binası, Yemekhane, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Kent Konukevi, ODTÜ Doğu Lojmanları, ODTÜ Batı Lojmanları, Alışveriş Merkezi, Öğrenci Yurtları, Öğrenci Konukevi, Spor Merkezi, Açık ve Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Salonu, Mimarlık Amfisi, ODTÜ Kreş, ODTÜ Üçlü Amfi, Sağlık Merkezi, Mikrobiyoloji ve Biyokimya Laboratuvarı, Petrol Araştırma Merkezi, ODTÜ Kütüphane, Arkeoloji Müzesi, İnşaat Mühendisliği Laboratuvarı, ODTÜ Yaşam Merkezi, Baraka Spor Salonu, ODTÜ Rasathanesi.”

internethaber


Gücün yetiyorsa ODTÜ'yü yık


21 Temmuz 2008 Pazartesi 18:51
Melih Gökçek ODTÜ'yü yıkmakta kararlı... ODTÜ rektörü ise bizim verecek arsamız yok diyerek, "gücünüz yetiyorsa gelin" dedi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, “ODTÜ'de kaçak yapı var” iddiasıyla ilgili olarak, “Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor” dedi.
Akbulut, rektörlükte düzenlendiği basın toplantısında, Gökçek'in iddialarına yanıt verdi.

ODTÜ arazisi üzerinde bulunan hiçbir binanın “imar yönünden eksiği bulunmadığını” anlatan Akbulut, “ODTÜ yerleşkesi master planı bulunması yönüyle dünyanın ilk üniversitesidir. Murat Karayalçın zamanında arazinin 1/25.000'lik ve 1/5000'lik planları yapıldı, onaylandı. Çankaya Belediyesi ile de 1/1000'lik planların yapımı için çalışmaya başladık. Fakat, 2004 yılında çıkan ilgili kanunun bir boşluğundan yararlanan Sayın Gökçek, yetkiyi kendi üzerine almaya çalıştı. Bu o kadar hızlı oldu ki, şaka sandık” diye konuştu.

Gökçek'in, daha önce medyaya, “ODTÜ bilirkişi heyetleri çalışmalarımızı engelliyor” şeklinde açıklamalar yaptığını ifade eden Akbulut, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sonra elimize söz konusu yazı geldi. Bizi korkutup, köşeye sıkıştırmak istiyor diye düşündük. Arkasından gelip, giriş kapısına mühür yazısı bırakmışlar. Kaçak olduğunu iddia ettiği binalara ilişkin de 1 milyon 800 bin YTL'lik ceza kesilmiş. Ancak, ceza yazısı henüz elimize geçmedi. Eymir Gölü'nü almaya çalışıyor, 'halka açacağım' diyor. ODTÜ'nün hangi tesisi halka kapalı? Ormanda insanlar yürüyüş yapıyor insanlar, kapılar sonuna kadar açık. Göle gelince, dünyanın hiçbir yerinde doğal sit alanlarına kontrolsüz giriş olmaz. Biz isteyene kart veriyoruz. Oraya kim giriyor, çıkıyor onu biliyoruz o kadar.

BU SORUNU BAŞBAKAN MI ÇIKARDI?

'Sayın Rektör, Başbakan ile görüşsün af çıkarsın' diyor. İyi de, bu sorunu Sayın Başbakan mı çıkardı? Sayın Başbakan'ın olaya hiçbir dahli oldu mu? Eminim, Sayın Başbakan da konuyu bizim gibi gazetelerden öğrendi. ASKİ Sosyal Tesisleri de kaçak, bazı bakanlıkların da binaları da var. Hatta 2 yıl öncesine kadar TBMM binası da bu durumda değil miydi? Sayın Gökçek, 45 milyon metrekarelik ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını istiyor. Mesele bu... Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor.”

GÖKÇEK YANLIŞ YAPIYOR

Gökçek'in “yanlış bir hareket yaptığını, topu Başbakana atarak kurtulmak istediğini” öne süren Akbulut, “Yasal yollara başvuracağız. İmar planlarının hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları başlatmışız. İyiniyetliz. 500 bin metrekarelik kapalı alanın imar planın yapılması takdir edersiniz ki kolay iş değil” dedi.

GÜCÜ YETİYORSA...

“İhbar ediyorum, bekçi kulübeleri de dahil tüm binalarımız ruhsatsız. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ'yü haritadan silsin” diyen Akbulut, “Yani 600 binanın 45'i ruhsatsız diğerleri ruhsatlı öyle mi? Durumu anlatıyoruz. Bu binaların büyük bir kısmı ilgili kanun çıkmadan önce ta 1960'lı yıllarda inşa edilmiş. Tüm bunlar bizden koparmak istediği araziyi alma çabasından ibarettir” diye konuştu.


internethaber


Bu afiş Gökçek'i çıldırtır


22 Temmuz 2008 Salı 09:08
Bu afiş günün konusu oldu. ODTÜ'yü yıkarım diyen Gökçek'e, bir grup öğrenci öyle bir afişle yanıt verdi ki...
ODTÜ’nün binalarının kaçak olduğu iddiasının ardından gerilim büyüyor. Rektör Akbulut, “Gücü yetiyorsa yıksın” derken, Gökçek ise “Yetkim var ama kullanmayacağım” açıklaması yaptı. Öğrenciler ise bugün ‘şifreli’ pankartlarla eyleme hazırlanıyor

Başkent’te büyük yıkım gerginliği. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’deki binaların kaçak olduğunu ve yıkılacağını açıklamasının ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’tan dün sert bir açıklama geldi.

Akbulut, rektörlükte düzenlendiği basın toplantısında, “Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor” dedi. Gökçek’in iddialarına yanıt verdi. ODTÜ arazisi üzerinde bulunan hiçbir binanın “imar yönünden eksiğinin bulunmadığını” anlatan Akbulut, “ODTÜ yerleşkesi master planı bulunması yönüyle dünyanın ilk üniversitesidir. Fakat, 2004 yılında çıkan ilgili kanunun bir boşluğundan yararlanan Sayın Gökçek, yetkiyi kendi üzerine almaya çalıştı. Bu o kadar hızlı oldu ki, şaka sandık” diye konuştu.

Akbulut, konuşmasına şöyle devam etti: “Sonra elimize söz konusu yazı geldi. Bizi korkutup, köşeye sıkıştırmak istiyor diye düşündük. Arkasından gelip, giriş kapısına mühür yazısı bırakmışlar. Kaçak olduğunu id-dia ettiği binalara ilişkin de 1 milyon 800 bin YTL’lik ceza kesilmiş.”

Akbulut şunları söyledi: “İhbar ediyorum, bekçi kulübeleri de dahil tüm binalarımız ruhsatsız. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsin. Yani 600 binanın 45’i ruhsatsız diğerleri ruhsatlı öyle mi? Durumu anlatıyoruz. Bu binaların büyük bir kısmı ilgili kanun çıkmadan önce ta 1960’lı yıllarda inşa edilmiş. Tüm bunlar bizden koparmak istediği araziyi alma çabasından ibarettir.”

Rektör ayıp ediyor
Başkan Gökçek ise dün yaptığı açıklamada, “Rektör Akbulut ayıp ediyor. ODTÜ’yü yıkma niyetim yok. Yıkma yetkim var ama bunu kullanmayacağımı söyledim. Akbulut’un CHP’den siyasete atılma niyeti var. Bunu koz olarak kullanıyor. Kaçak inşaatlar yasaya göre suç. ODTÜ’nün imar planını bundan sonra biz yapacağız” diye konuştu.

Güven-Özveri-Tecrübe İster
ODTÜ’lü öğrenciler ise bugün saat 16.00’da Gökçek’i protesto için ODTÜ Postanesi’nin önündeki kavşakta 5 dakika yere yatma eylemi yapacak. Öğrenciler, ODTÜ’yü Yıkmak Güven-Özveri-Tecrübe İster’ yazılı pankartlar hazırladı. Sloganın baş harfleri yan yana okunduğunda, ‘G.T’ sözcüğü ortaya çıkıyor. Öğrencilerin açıklamasında, “Elinde sürahi ile şov yapan Gökçek’i ve yandaşlarını, iş makineleriyle ODTÜ’ye bekliyoruz” dedi.

Akşam