Albay Öz, Dink davasında ifade verdi: Hiçbir şey hatırlamıyorumAgos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast davasında dün önemli bir gelişme yaşandı. Cinayette ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysal Şahin'in "Biz suikast istihbaratını üstlerimize bildirmiştik." açıklaması üzerine gözler dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz'e çevrilmişti.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast davasında dün önemli bir gelişme yaşandı. Cinayette ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysal Şahin'in "Biz suikast istihbaratını üstlerimize bildirmiştik." açıklaması üzerine gözler dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz'e çevrilmişti.
Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Öz, dün Bursa 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tanık olarak ifade verdi. Yaklaşık 2 saat 15 dakika hakim Tülin Ertuğrul Özkan ve Dink ailesinin avukatlarının sorularını cevaplayan Albay, suikasttan önce kendisine gönderilen istihbaratı değerlendirmediği iddiaları karşısında, görevlilerin söylediği gibi olay öncesi kendisine bir bilgi geldiğini hatırlamadığını belirtti. "Toplantıda herhangi bir şekilde söylenmedi, konu gündeme gelmedi. Gerçekten ben hatırlamıyorum." diyen Öz, bir soru üzerine Trabzon'daki Mc- Donald's saldırısını da hatırlamadığını dile getirdi.
Avukatların "Hafıza probleminiz var mı?" sorusuna sinirlenen Öz, "Normal, sağlıklı, sporunu yapan bir insanım. İnsan beyni her şeyi hatırlamayabilir." karşılığını verdi. Olaydan önce ne Hrant Dink'i ne de gazetesini tanıdığını ifade eden Öz, çıkışta gazetecilerin sorularını ise askerî görevli olduğunu hatırlatarak cevaplamadı; "Belki emekli olunca konuşuruz, belki de kitap yazarız.'' demekle yetindi. Mahkemeye sivil kıyafetle gelen ve heyecanlı olduğu gözlenen Öz, kimlik tespiti sırasında katibenin Dink soy ismini yazamaması üzerine "Diyarbakır, İzmir, Niğde" diye kodladı.
Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysal Şahin'in davasında dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz, tanık olarak ifade verdi. Duruşmaya yazlık üniformalı bir jandarma astsubay ile birlikte gelen Öz, yaklaşık bir saat mahkeme salonunda bekledi.
Albay, davanın sanıkları olan eski personellerinden Şimşek ve Şahin'in Dink'in öldürüleceği haberini kendisine bildirdiklerini hatırlamadığını söyledi. Öz, "Benim Veysal Şahin'in anlattıkları ile ilgili herhangi bir bilgim olmadı. Toplantıda herhangi bir şekilde söylediği konu gündeme gelmedi. Ben hatırlamıyorum. Öyle bir istihbari bilgi ellerine geçmiş ise zaten Veysal Şahin ve Okan Şimşek'in ne yapabileceklerini bilmeleri gerekiyor. Böyle bir konunun öğrenilmesi halinde bunun hemen kayda girmesi gerekirdi. Toplantıda gündeme getirilip getirilmemesi çok önemli değildir. Dediğim gibi gündeme getirildiğini de hatırlamıyorum. Böyle bir şey duymadım, onların yapması gereken kayda aldıktan sonra şube müdürlerine bildirmektir. Şube müdürü de bana bildirdiği takdirde ben gelen bilgiyi kontrol edip gereğinin yapılıp yapılmayacağına o zaman karar veririm." dedi.
Ali Öz ayrıca, 22 Ocak 2007'de Okan Şimşek ve Veysal Şahin'i, Coşkun İğci ile görüşmeleri için görevlendirdiğini de, görevlendirilmiş ise onayladığını da hatırlamadığını söyledi. Bir soru üzerine Albay Öz, gelen istihbaratın içeriği ile ilgilenmediğini, sadece usulüne uygun olup olmadığına bakarak imzaladığını kaydetti. Ali Öz, olay öncesine kadar Hrant Dink'i tanımadığını söyledi. Mahkeme sonunda tutanakları alırken mahkeme başkanı Özkan ile bir süre sohbet eden Öz, "Bunca yıl terörle mücadele ettim. Bu kadar yorulmadım." diye sitem etti. Hrant Dink davasının "Ali Öz'ü nasıl mahkum ederiz?" davasına dönüştüğünü iddia eden Öz, basın mensuplarının sorularına ise, "Silahlı Kuvvetler personeli olduğum müddetçe, üzerimde üniforma taşıdığım müddetçe açıklama yapmayacağım." şeklinde cevap verdi.
Sanıklar Jandarma Astsubay Başçavuş Okan Şimşek ve ve Jandarma Uzman Çavuş Veysal Şahin, Dink'in öldürüleceği istihbaratını dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'e anlattıklarını açıklamıştı. Şimşek ve Şahin, jandarma bilgi elemanı olan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin, Hayal'in Hrant Dink'i öldüreceği bilgisini kendilerine getirdiğini, kendilerinin de Albay Ali Öz'e aktardıklarını ifade etmişti.
'Suikasttan önce Dink'i de gazetesini de tanımıyordum'
Dink davası için hakkında soruşturma izni verilen Albay Ali Öz, hakim karşısına çıktı. Suikasttan önce Dink'i tanımadığını belirtirken, cinayet istihbaratının kendisine geldiği iddiaları için, "Hatırlamıyorum." dedi. "Hafı-za probleminiz mi var?" sorusuna ise kızdı.
'Emekli olunca konuşurum belki kitap yazarım' Mahkemede 2 saat 15 dakika ifade veren Öz, McDonald's'ın bombalanmasını da hatırlamadı. "O tarihte Trabzon'da olup olmadığımı da bilmiyorum." diyen albay, gazetecilerin sorularını ise cevaplamadı: "Emekli olunca konuşuruz, belki kitap yazarız."

ZAMAN