Kocasının ısrarıyla liseyi bitirdi, ÖSS'de derece yaptı

Ev hanımı Zehra İlhan, ne yıllarca üniversite sınavına hazırlandı ne de ödüllü büyük hedeflerin peşinden koştu. Onun tek hedefi, üniversitede Türk dili ve edebiyatı bölümünde okumaktı.

Zehra İlhan, açık liseyi bitirdiğinde evlendi. 1 yıl içinde çocuğu olan genç kadın, tam 'hayallerim bitti' derken eşi Mehmet İlhan'ın ısrar ve teşvikiyle yeniden üniversite sınavına hazırlandı. Zehra İlhan, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Sözel alanda 347 puan alarak Türkiye 157.si ve Sözel 2 puanında da Türkiye 198.si oldu. Zehra İlhan, aldığı puanla Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı veya Fatih Üniversitesi'nin aynı bölümünü burslu tercih etmek istiyor.
Zehra İlhan, "Arkadaşlarım hep 'senin okuma işin artık hayal' diyordu. Ancak ben o yıl açık liseyi bitirip üniversiteye hazırlanmaya başladım. Kitaplardan kendi kendime çalışıyordum. ÖSS'ye hazırlandığım yıl kızım Azra dünyaya geldi. O sene 322 puan alınca herkes şaşırdı. Bu puanla felsefe öğretmenliği gibi bölümlere girebiliyordum ama ben Türk dili okumak istiyordum. Eşim beni teşvik etti. 'Sen de potansiyel var, okuyabilirsin' dedi. Bunun üzerine büyük hedefler koydum." diye konuştu. Sene başında sınava hazırlık amacıyla bir dershaneye kayıt yaptırmak için gittiğinde 'paranızı boşa harcamayın, hem evlisiniz hem de çocuğunuzla bu işi başarma imkânınız çok zor' gibi bir tepkiyle karşılaştığını anlatan Zehra İlhan, bu tür olumsuzluklara rağmen dershaneye girdiğini ve yapılan bütün deneme sınavlarında şube birinciliği elde ettiğini söyledi.
Başarısında en büyük katkıyı kocası Mehmet İlhan'ın verdiğini ifade eden Zehra İlhan şöyle konuştu: "Eşim işletme fakültesi mezunu olduğu için, benim aynı zamanda matematik öğretmenim oldu. Bana akşamları sürekli matematik çalıştırdı. Dershaneye gittiğimde çocuğa baktı, gerektiğinde yemek yaptı, bulaşık yıkadı, ev işlerinde bana yardımcı oldu." Günlük 4-5 saate kadar ders çalıştığını kaydeden İlhan, başarısında istikrarlı çalışmanın büyük payının olduğunu vurguladı. Boğaziçi Üniversitesi'ni tercih etmesi durumunda çift anadal programı sayesinde iki fakülte bitirmek istediğini söyleyen İlhan, verilen emeklerin karşılığını görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Koca Mehmet İlhan ise "Eşimin okuması için her türlü desteği verdim, vermeye de devam edeceğim. Şimdi eşimin seçeceği iki üniversitenin bulunduğu yerlerde ev bakıyoruz. Tercihler aşamasından sonra taşınacağız." diye konuştu.

ZAMAN