Kapatma Davası 28 Temmuz’daAnayasa Mahkemesi, dün AKP’nin kapatılma davasını 28 Temmuz Pazartesi günü gündeme almayı kararlaştırdı. Başkan Kılıç, kararın 3’le 10 gün arasında çıkabileceğini söyledi. Böyle olursa AKP davası 4.5 ayda sonuçlanarak, rekora imza atacak.

ANAYASA Mahkemesi, Türkiye’nin kilitlendiği AKP’nin kapatma davasını 28 Temmuz Pazartesi günü görüşmeye başlayacak. Görüşmelere karar alınana kadar aralıksız devam edilecek. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, davanın ne zaman sonuçlanabileceğini soran gazetecilere, "Müzakerelere pazartesi günü başlarız. AKP’nin kapatılması ve sonucunda Başbakan Tayyip Erdoğan’a siyasi yasak getirilmesi halinde 1 Ağustos’ta başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısına katılıp katılamayacağı ise, tartışmalı bir hale gelecek. Dava reddedilirse, Erdoğan ve AKP rahat bir nefes alacak. YAŞ’la ilgili tartışmalar noktalanacak.

20 dakikada gündemde

Mahkeme, dün 13.30’da toplanarak; önce bazı kanunların iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açılan on davada, ilk ve esas incelemesini yaptı. Ardından 20 dakikalık bir görüşme sonunda 28 Temmuz Pazartesi günü AKP davasının görüşüleceği tarih olarak belirlendi. Yüksek Mahkeme üyeleri, AKP’nin davasının bir an önce sonuçlandırılması ve gerekçeli kararın da aynı süratle yazılması konusunda da görüş birliğine vardılar. Dava, YAŞ’ın başlayacağı 1 Ağustos mesai saati bitimine kadar karara bağlanmazsa; 4 Ağustos Pazartesi’ye kalabilecek.

Başkan Kılıç, "Müzakereler aralıksız devam edecek mi?" sorusu üzerine, "Tabi ki devam edecek. Başlandığı zaman, görüşmelerimiz, müzakerelerimiz devam eder. Sonuç alındığında da her zaman olduğu gibi size kısa bir açıklama yapılacak" dedi. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ise "28 Temmuz’dan itibaren her gün aralıksız görüşmeleri sürdürüp, mümkün olan süratle sonuca ulaşmak için çalışacağız. Zorunlu bir sebep olmadığı sürece mümkün olan süratle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan: Hayırlısı olsun

Başbakan Tayyip Erdoğan, kapatma davasıyla ilgili görüşme gününün belirlenmesiyle ilgili soru üzerine, "Ülkemiz, milletimiz için hayırlı olsun" karşılığını verdi. Erdoğan, "Bu kadar mı?" sorusuna da "Bu kadar" dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün ise "Tarih bizi tatmin etti. Biz bu sürecin bir an önce bitmesini istiyorduk. Biz kapatılmayacağımıza inanıyoruz. Çünkü iddianamede ortaya konulanların hiç biri kapatmaya gerekçe değil" diye konuştu.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr