Konya'da Ergenekon ağı
23 Temmuz 2008 Çarşamba 16:25
Konya merkezli başlatılan operasyon beş ayrı ile sıçradı. Savcılık örgütün Ergenekon bağlantısını araştırıyor.

İNTERNETHABER
Konya merkezli 5 ayrı ilde düzenlenen operasyon kafa karıştırdı. Operasyonun Milli Çözüm dergisine yönelik bir operasyon olduğu ve Ergenekon'dan ayrı olduğu iddia edilirken, dergi yönetiminin farklı bir terör yapılanmasının içinde olabileceği iddia ediliyor.
Konya, İstanbul, Mersin, Elazığ ve Kocaeli'nde sabah saatlerinde başlayan operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin tamamının Milli Çözüm dergisiyle ilişkili olması, operasyonla ilgili akıllarda soru işareti bıraktı. Henüz kesinlik kazanmayan bilgiye göre operasyon Konya merkezli ve Ergenekon'un dışında farklı bir örgüt yapılanmasına sahip!
Bu arada Milli Çözüm dergisi
Saadet Partisi'ni de karıştırdı.
Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı
ve Milli Görüş kurmay kadrosundan
Oğuzhan Asiltürk operasyonda gözaltına
alınan Ahmet Akkül ve ekibinin hiçbir
dönem Milli Görüşçü olmadığını söyledi.
Asıltürk bu konuda daha önce bir ilan
bile verildiğini kaydetti.
İddiaların ardından ulaşmaya çalıştığımız Milli Çözüm dergisinin İstanbul ve Konya temsilcilikleri ise cevap vermiyor. Derginin idari sorumlularının cep telefonlarına ise ulaşılamıyor. Konya'da gözaltına alınan Mevlüt Songur'un Erdoğan'a yönelik ağır eleştirilerinin bulunduğu ve Konya'da dergi adına düzenlenen organisazyonlarda görev aldığı belirtiliyor.

Şengör gözaltında değil!
Bu arada yürütülen operasyonlarda ünlü deprem bilimci Celal Şengör'ünde gözaltına alındığı belirtilmişti. Şengör'ünde ulaşılmaya çalışılan tüm telefonları kapalı ancak Şengör'ün bir yakını ünlü deprem bilimcinin tatilde olduğunu ve gözaltına alınmadığını belirtti.
Dergi Erbakan'a yakın
Bu arada Konya'da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan isimlerin çoğu Erbakan'a yakınlığıyla bilinen isimler. Bu arada düzenlenen operasyonlar Konya'da şaşkınlık yarattı.
Ergenekon bağlantıları araştırılıyor
Adana Cumhuriyet Savcılığı, Konya merkezli düzenlenen operasyonda adı geçenlerin Ergenekon soruşturması ile bağlantılarının araştırıldığını bildirdi. Adana Adliyesi'nde gazetecilerin sorularını cevaplayan Adana Cumhuriyet Savcılığı yetkilisi, Konya Emniyet Müdürlüğünün teknik ve takip inceleme konusunda yaptığı başvuru kapsamında gerekli iznin verildiğini, soruşturmanın bu kapsamda başlatıldığını kaydetti.

Polisin bir süredir devam eden incelemesinin ardından soruşturma kapsamında adı geçen kişilerin sorgulanmak üzere gözaltına alınmasına ilişkin de farklı bir izin verildiğini belirten yetkili, operasyonun Konya, Mersin, Elazığ, İstanbul ve Kocaeli'ni kapsadığını ifade etti.Bu kişilerin kimlikleriyle ilgili açıklama yapmayan yetkili, gözaltına alınan kişi sayısının 26 olduğunu bildirdi.

Yetkili, ''Operasyon kapsamında adı geçenlerin Ergenekon soruşturması ile bağlantıları araştırılıyor. Yapılan aramalarda elde edilen bilgi ve dokümanların incelenmesi ve zanlıların verecekleri ifadelerin ardından Ergenekon ilişkisinin boyutu netlik kazanacak. Bu kişilerden bazıları, örgütün alt propaganda grubunu da oluşturuyor olabilir'' dedi.Yetkili, 5 kentte düzenlenen operasyonun aynı kapsamda gerçekleştirildiğini, gözaltına alınan zanlıların Konya'da sorgulanarak adli makamlara çıkarılabileceği, dosya tutanaklarının Adana'ya ya da gelişmeler doğrultusunda İstanbul'a da gönderilebileceğini kaydetti.

iternethaber