Tarihi ipek yolu canlanıyor
24 Temmuz 2008 Perşembe 10:59
Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu Projesinin (BTK) Türkiye bölümünün temel atma töreni, bugün Kars'ta yapıldı.

"Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesinin (BTK) Türkiye bölümünün temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin katılımıyla bugün Kars'ta yapıldı.

BTK, doğuda Hazar üzerinden Çin ile Kazakistan'ın Aktau Limanı arasında inşa edilecek demir yolu hattıyla batıda ise Boğaz geçişli Marmaray tüp geçidi üzerinden Avrupa demir yolu ağıyla birlikte, Asya ile Avrupa arasında önemli bağlantılardan birini oluşturacak.

Konuşmaların ardından sahneye gelen üç Cumhurbaşkanı, sahnede yer alan harita üzerine, demiryolunun projesinin tamamlanmasını simgeleyen rayları yerleştirerek temel atma törenini gerçekleştirdi. Daha sonra tören alanında bulunan tren, Cumhurbaşkanı Gül'ün isteği üzerine düdüğünü çaldı.

PROJE

Türkiye, Kafkasya bölgesi için barış, istikrar ve ekonomik refah vizyonunu hayata geçirmek üzere, aynı zamanda önemli enerji ve ulaştırma projelerine yatırım yaparak, bölgesel işbirliğinin altyapısına katkı sağlamaya devam ediyor.

Bu projeler arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) petrol ve doğal gaz boru hatları ile Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu yer alıyor.

BTK demir yolu hattı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den, Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek kentlerinden geçerek, Kars'a kadar ulaşacak.

BTK projesi, Türkiye-Gürcistan arasında yapılacak hattın, Azerbaycan'da onarılacak mevcut hatta bağlanmasıyla tamamlanacak. Demir yolunun toplam maliyeti 450 milyon dolar. Demir yolu hattının tamamı yaklaşık 180 km olup, 76 km'si Türkiye'den, 29 km'si Gürcistan'dan, 80 km'si ise Azerbaycan'dan geçecek.

Projenin 2011 yılında tamamlanması öngörülürken, ilk aşamada bu güzergahtan yılda 1 milyon yolcu ve 6 milyon 500 bin ton yük taşınması, 2034'de ise bu rakamların 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yük düzeyine ulaşması bekleniyor.

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattının Gürcistan bölümünün temeli, Tiflis'in 15 kilometre dışındaki Marabda istasyonunda 21 Kasım 2007'de atıldı.

Gürcistan, Türkiye sınırından Ahılkelek'e kadar olan 29 kilometrelik hattın yapımını, ayrıca Ahılkelek'ten Tiflis'e uzanan mevcut hattın rehabilitasyonunu tamamlayacak.


Haber Kaynağı: